titulní strana > co píší jiní
Situace kolem koronaviru se promítá do péče o louky v Krkonoších
6. dubna 2020 00:18

VRCHLABÍ (ČTK) - Mimořádná opatření vyhlášená v souvislosti s šířením nákazy koronaviru se promítají také do péče o vzácné horské louky v Krkonoších. Zatímco tradičně na jaře se do ní zapojovaly i školy, nyní se o to musí postarat sami zaměstnanci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o vzácné botanické lokality, orchidejové louky, které Správa KRNAP každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy, takzvané stařiny.
(Celý text)

Aktivisté stávkovali on-line, projevy zkomplikovala technika
6. dubna 2020 00:15

(ČTK) - On-line "stávku" za klima v pátek uspořádala česká odnož Fridays For Future (FFF). Aktivisté ve videích na Facebooku odsoudili březnové rozhodnutí o prodloužení těžby v polském dole Turów či žádost ČEZ o výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Vyzvali také, aby se příznivci hnutí soustředili na činnost po konci současné krize. Přenos některým mluvčím zkomplikovaly technické potíže.
(Celý text)

Moravské Budějovice zavedly třídění plastů přímo v domácnostech
6. dubna 2020 00:13

M. BUDĚJOVICE (ČTK) - Více než sedmitisícové Moravské Budějovice na Třebíčsku začaly třídit plasty přímo v domácnostech. Radnice pro ně z asi dvoumilionové dotace koupila 1000 nádob o objemu 240 litrů. Stačila jich rozdat přes polovinu, další distribuci zastavila v reakci na opatření proti koronavirové infekci. Domácí třídění je první změnou v nakládání s odpady ve městě. Radnice chce postupně zavést platby za odpad podle jeho odevzdaného množství. Zatím vybírá poplatek 660 korun za osobu. Řekl to starosta Vlastimil Bařinka.
(Celý text)

Města postupně otevírají sběrové dvory, které uzavřela epidemie
6. dubna 2020 00:11

OLOMOUC (ČTK) - Města v Olomouckém kraji začínají postupně otvírat sběrové dvory, které byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru. Pro pohyb ve sběrových dvorech ale platí přísnější pravidla. Připravuje se i obnovení provozu kompostáren, kam se sváží bioodpad, vyplývá z ankety ČTK.
(Celý text)

Ve zlínské zoo se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
6. dubna 2020 00:09

ZLÍN (ČTK) - Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého. Na svět přišlo v polovině února, zdárně prospívá a podle všech pozorování je ve skvělé kondici. Matkou mláděte je sedmiletá samice jménem Zlínská, která se v zoo narodila a pro kterou to je první potomek. Zahrada chová lenochody dvouprsté od roku 1998, úspěšně zatím odchovala čtyři mláďata, sdělila koncem března mluvčí zoo Romana Bujáčková.
(Celý text)

Ostrov Niue se oficiálně stal královstvím noční oblohy
5. dubna 2020 00:22

ALOFI (ČTK) - Ostrůvek Niue v Tichém oceánu je možná nejlepším místem na planetě pro pozorování hvězdné oblohy a rozhodně stojí za návštěvu, napsala v pondělí televize CNN. Niue, ležící mezi Fidži a Cookovými ostrovy ve vzdálenosti asi 2400 kilometrů od Nového Zélandu, získalo speciální status od Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA), která se zabývá ochranou noční oblohy a je světově uznávanou autoritou.
(Celý text)

Mohly by být syntetické ryby v budoucnu lepším úlovkem?
5. dubna 2020 00:10

(ČTK) - "Kaviár už není luxusní zboží," tvrdí David Shenson, který vlastní čtyři rybí farmy v kalifornském Sacramentu, kde chová jesetery kvůli jejich jikrám - známějším jako kaviár. Obchody jen kvetou, dodává Shenson - a není to samochvála. Globální trh s kaviárem v roce 2018 dosáhl objemu 854 milionů dolarů (téměř 22 miliard korun) a do roku 2025 se podle firmy pro výzkum trhu Androit Market očekává další rozmach o téměř deset procent, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Škodlivá azobarviva by z vody a půdy mohly odstraňovat řasy
4. dubna 2020 00:45

BRNO (ČTK) - Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumá možnosti využití mikrořas k odstranění azobarviv a dalších toxických látek z životního prostředí. Vědci z ústavu se jako jediní z Česka zapojili do mezinárodního projektu nazvaného Greener, který se orientuje právě na vývoj a praktické využití nástrojů k odstranění toxických látek z vody a půdy. Projektu se účastní 16 evropských institucí a firem a čtyři partneři z Číny. Koordinuje ho Univerzita v Burgos ve Španělsku, řekla vedoucí výzkumné skupiny bioanalýzy a genového inženýrství Markéta Vaculovičová.
(Celý text)

Na valech pardubického zámku žije vzácný druh ploštice
4. dubna 2020 00:21

PARDUBICE (ČTK) - Na zámeckých valech v Pardubicích žije vzácný druh ploštice. Odborníci Východočeského muzea objevili první doklad výskytu tohoto hmyzu v Čechách. Štíhlenka pavoukomilná má navíc unikátní způsob obživy, živí se krádežemi kořistí z pavoučích sítí, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
(Celý text)

V Brdech se objevil rys ostrovid. Zavítal sem zřejmě ze Šumavy
3. dubna 2020 12:52

PRAHA (Ekolist) - Letos v lednu se opět podařilo potvrdit výskyt silně ohroženého rysa ostrovida v chráněné krajinné oblasti Brdy. Zachytila jej jedna z fotopastí, které jsou tu naistalovány díky mezinárodnímu projektu 3Lynx. Snímky byly porovnány se stovkami fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu, tedy ze Šumavy. Zvíře se ale identifikovat nepodařilo. Na základě fotografie nešlo ani určit pohlaví, rys byl proto prozatím označen kódem R721.
(Celý text)

Zemřel průkopník ochrany přírody v Československu Otakar Leiský
3. dubna 2020 11:29

PRAHA (ČTK) - Ve věku 94 let zemřel 31. března spoluzakladatel nejstarší ekologické organizace v Československu a iniciátor záchrany huculského koně Otakar Leiský. Koncem 50. minulého století založil ve spolupráci s Národním muzeem Sbor ochrany přírody, kterému byl roku 1969 udělen status nezávislé organizace TIS - svaz pro ochranu přírody a krajiny a lidí. O úmrtí Leiského dnes ČTK informoval Martin Poláček z Hucul Clubu, u jehož zrodu Leiský stál.
(Celý text)

Severskou tundrou dusající spásači by mohli ochránit permafrost. A tím i atmosféru
3. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Permafrost, trvale zamrzlá půda, zvolna taje. A pokud to tímto tempem půjde dál, může kolem roku 2100 polovina permafrostu rozmrznout. Tím by se ale dost razantně zvýšily emise skleníkových plynů, dosud uložených ve zmrzlé půdě. Co s tím? Mohli by pomoci velcí, chlupatí a hlavně těžcí spásači. Píše o tom Eurekalert.org.
(Celý text)

V západní Africe se díky koronaviru snižuje nelegální kácení
3. dubna 2020 00:27

FREETOWN (ČTK) - Nynější pandemie má pozitivní vliv na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone, který je z velké části pokrytý lesy. Rozšíření koronaviru způsobilo prudké snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která ho využívá pro výrobu nábytku, upozornila agentura Reuters.
(Celý text)

Ústecký kraj asi pozastaví dotace, záchranná stanice by skončila
3. dubna 2020 00:25

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Rada Ústeckého kraje navrhla zastupitelstvu, které je naplánované na 20. dubna, pozastavit rozdělování některých dotací. Šlo by třeba o dotace z Regionálního podpůrného fondu. V některých případech navrhla rada zastavit vyřizování již přijatých žádostí. Jde o ekonomická opatření kvůli epidemii koronaviru, řekl včera mluvčí kraje Martin Volf. O svou existenci se kvůli tomu obává záchranná stanice Falco se sídlem na Litoměřicku, uvedl v tiskové zprávě Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
(Celý text)

V Brazílii byl zavražděn další domorodý ochránce pralesa
3. dubna 2020 00:23

(ČTK) - V Brazílii byl v úterý zavražděn od listopadu pátý příslušník indiánského kmene Guajajara, jehož členové jsou známí svým odporem proti kácení pralesů. Informovala o tom agentura AP.
(Celý text)

Čínský Šen-čen zakázal kvůli šíření viru konzumaci psů a koček
3. dubna 2020 00:19

PEKING (ČTK) - Čínské město Šen-čen se v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a koček. Nařízení vejde v platnost 1. května, informovala včera agentura Reuters.
(Celý text)

Kraj Vysočina dá víc peněz na turistické značky, kvůli kůrovci
3. dubna 2020 00:15

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina letos dá na obnovu značení turistických tras půl milionu korun, o 130.000 korun víc než vloni. Vyplývá to z údajů na jeho webu. Na trasy má dopad kůrovcová kalamita v lesích, kvůli kácení se značky namalované na stromech při cestě často ztratily, řekl předseda Klubu českých turistů (KČT) na Vysočině Jaroslav Šlechta. Klub také vzhledem k opatřením proti koronaviru ruší organizované výšlapy a vycházky v přírodě.
(Celý text)

Češi loni vytřídili meziročně o 3 procent více baterií, 1696 tun
3. dubna 2020 00:13

PRAHA (ČTK) - Češi loni vytřídili k recyklaci 1696 tun použitých baterií, tedy o tři procenta více než v roce 2018 a čtyřikrát více než před deseti lety. Na recyklaci tak skončilo 46 procent baterií, které se dostaly do oběhu. Informovala o tom v úterý v tiskové zprávě nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. V přepočtu na jednoho obyvatele bylo loni vybráno 159 gramů baterií.
(Celý text)

Lidé ve Valašském Meziříčí mohou zaplatit za odpad a psy do konce roku
3. dubna 2020 00:11

VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Obyvatelé Valašského Meziříčí na Vsetínsku budou moci vzhledem k trvání nouzového stavu uhradit poplatek za komunální odpad a psy až do konce roku. Ve středu to v tiskové zprávě sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.
(Celý text)

Pražská zoo má pro žáky vzdělávací listy nejen do biologie
3. dubna 2020 00:09

PRAHA (ČTK) - Pražská zoo připravila pro žáky pracovní a vzdělávací listy. Učitelům mohou být v době distanční výuky nápomocné například v hodinách přírodopisu či biologie. Na svém Youtube kanálu zoologická zahrada nově zveřejňuje záběry zvířat, mnohdy i s komentáři chovatelů, uvedla ve středu tisková referentka zoo Petra Sivová.
(Celý text)

Pražská zoo má pro žáky vzdělávací listy nejen do biologie
3. dubna 2020 00:09

PRAHA (ČTK) - Pražská zoo připravila pro žáky pracovní a vzdělávací listy. Učitelům mohou být v době distanční výuky nápomocné například v hodinách přírodopisu či biologie. Na svém Youtube kanálu zoologická zahrada nově zveřejňuje záběry zvířat, mnohdy i s komentáři chovatelů, uvedla ve středu tisková referentka zoo Petra Sivová.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 873 | 874 | 875 | 876 | 877 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama