titulní strana > co píší jiní
Sběrny a výkupny surovin mohly od včerejška znovu otevřít
8. dubna 2020 00:10

PRAHA (ČTK) - Provozovny, které sbírají a vykupují suroviny včetně kompostáren, mohou mít od včerejška opět otevřeno. Zavřeny musely být od poloviny března kvůli opatřením, které zavedla vláda proti šíření koronaviru. V pondělí kabinet odsouhlasil jejich zmírňování, výjimku tak od včerejška dostaly sběrny a výkupny.
(Celý text)

V ústeckém bezobalovém obchodě točí dezinfekci do lahviček
8. dubna 2020 00:07

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - V ústeckém bezobalovém obchodě natočí lidem dezinfekci na ruce do donesené lahvičky. Cena je pět korun za 100 mililitrů. Organizátoři distiubuce tak chtějí bojovat proti spekulantům, kteří nabízejí stejné zboží za mnohonásobně vyšší částky. O dezinfekci je zájem, zjistila v pondělí ČTK.
(Celý text)

Sucho se vrací. Na jaře je nedostatek vláhy problém
7. dubna 2020 08:58

PRAHA (Ekolist) - Současné jasné počasí spolu s rozvíjející se vegetací opět prohlubuje problém posledních několika let: sucho. Jaro je období náročné na vlhkost půdy, protože vegetace potřebuje k růstu dostatek vody, kterou odčerpává z půdy do svého těla a spotřebovává ji při evapotranspiraci. Spolu s nedostatkem srážek tedy začínáme pociťovat, že sucho je zpět.
(Celý text)

Současná epidemie nám připomene hodnotu přírody. Ale ne nadlouho, říká ekopsycholog Jan Krajhanzl
7. dubna 2020 02:26

PRAHA (Ekolist) - Příroda je v současné koronavirové krizi útočištěm většiny lidí, kteří potřebují na čerstvém vzduchu načerpat energii. O tom, jak nám právě pobyt v přírodě pomáhá obnovovat dobrou náladu a duševní rovnováhu, jsme si povídali se sociálním psychologem a ekopsychologem Janem Krajhanzlem.
(Celý text)

Naše obydlí rostou. Dobře pro nás, špatně pro životní prostředí...
7. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Průměrná rozloha našich obydlí, domů i bytů v posledních 60 letech globálně vykazuje setrvalý růst. Alespoň to na základě výzkumu tvrdí Katherine Ellsworth-Krebsová z Lancaster University. Na jedné straně sympatický doklad vzrůstající životní úrovně má ale nepříjemné environmentální dopady. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Vědci: Emise CO2 mohou kvůli koronaviru klesnout nejvíce od války
7. dubna 2020 00:29

LONDÝN (ČTK) - Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Vyplývá to z odhadů vědců sdružených ve skupině Global Carbon Project, o nichž minulý pátek informovala agentura Reuters. Pokles je ovšem podle nich spíše dočasný a nepředstavuje potřebnou strukturální změnu pro plnění klimatických cílů.
(Celý text)

Populace hrabošů klesly o čtvrtinu, stále jsou ale škodlivé
7. dubna 2020 00:26

(ČTK) - V březnu proti únoru celorepublikově klesly populace hrabošů o 27 procent, odborníci tak zjistili 478 aktivních východů z nor na hektar. Včera to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Stejně ale populace hrabošů přesahují desetinásobně tzv. jarní práh škodlivosti. Nárůst aktivity zaznamenali odborníci ve Středočeském, Olomouckém a hlavně v Pardubickém kraji.
(Celý text)

Pytláci v Nepálu využívají krize způsobené koronavirem
7. dubna 2020 00:22

KÁTHMÁNDÚ (ČTK) - Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala, že od 24. března, kdy v zemi začalo platit omezení svobody pohybu, zabili tři kriticky ohrožené gaviály indické a jednoho slona. Při násilném střetu mezi pytláky a ochránci národního parku byl jeden pytlák zabit a jeden strážce těžce zraněn.
(Celý text)

Lesníci budou moci po kácení zalesňovat holiny pět let v celé ČR
7. dubna 2020 00:20

(ČTK) - Lesníci v celé zemi mohou prodloužit zalesňování kalamitních holin na pět let, zatím toto opatření platilo jenom v nejpostiženějších oblastech, tzv. červené zóně rajonizace. V jiných místech byla lhůta dva roky. Minulý pátek o tom informovalo ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. Stát tak chce uvolnit podmínky pro vlastníky lesů, kteří možná nebudou mít dostatek pracovních sil na boj s kůrovcovou kalamitou. V lesnictví se pracujících nedostává dlouhodobě, situaci ještě zhoršuje koronavirová krize. Stát také uvolnil podmínky pro přenos sadebního materiálu v celé zemi. U výsadby se tak nebude muset hledět na to, z jaké lokality nebo vegetačního stupně semenáčky jsou, s výjimkou smrku ztepilého.
(Celý text)

Hasiči dostali požár lesa na 28 ha u Železného Brodu pod kontrolu
7. dubna 2020 00:18

ŽELEZNÝ BROD (ČTK) - Hasiči v noci dostali pod kontrolu rozsáhlý požár lesa v náročném terénu u Železného Brodu na Jablonecku. Hořelo na 28 hektarech. Hasiči předpokládají, že dnes se požár podaří zlikvidovat. Řekla to krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené kormorány na rybách
7. dubna 2020 00:15

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí Rybářství Hulín škody, které mu na rybách chovaných v Záhlinických rybnících způsobil kormorán velký. V součtu jde o téměř 1,42 milionu korun, sdělila včera v tiskové zprávě Adéla Čuříková z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu. Tažný pták patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Ve Velaticích o víkendu sbírali odpad individuálně, bylo 20 pytlů
7. dubna 2020 00:13

BRNO (ČTK) - Lidé ve Velaticích na Brněnsku si o víkendu při individuálních procházkách uklidili obec i přes zrušení oficiální akce Ukliďme Česko. Nasbírali téměř 20 pytlů odpadu. Na on-line tiskové konferenci to včera uvedl starosta obce Jan Grolich (KDU-ČSL).
(Celý text)

Hasiči včera museli k asi 80 požárům v přírodě, kvůli větru
7. dubna 2020 00:11

JIHLAVA (ČTK) - Hasiči na Vysočině museli od včerejšího rána vyjet asi k 80 požárům. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Nejvíc zasažený je okres Pelhřimov, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Kraj Vysočina v reakci na počet požárů a sucho včera do odvolání zakázal pálení klestí.
(Celý text)

Ošetřovatelé v liberecké zoo nosí roušky i k šimpanzům
7. dubna 2020 00:09

LIBEREC (ČTK) - Přísnější opatření než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o primáty, hlavně šimpanze. Cílem je minimalizovat riziko, že by se nakazili koronavirem. V premiérovém internetovém vysílání liberecké zoo to v pátek uvedl její ředitel David Nejedlo. "To znamená, že jestli naši chovatelé přeci jen, když jsou sami a hrabou výběh (v jiných částech zoo), nemusí mít roušku, tak jsou-li v expozici primátů, tak roušku nosí," uvedl.
(Celý text)

10 ekologických tipů na to, jak zachránit naši přírodu
6. dubna 2020 11:08

() - Jistě víte o tom, že naše planeta už není v nejlepším stavu. V mediích se můžete velmi často dočíst o různých ekologických pohromách, kterým ale každý z nás může alespoň trošku zabránit. Zapomeňte na myšlenky o tom, že jen jeden člověk přeci nemůže nic změnit. Opak je totiž pravdou! Pojďme se tedy podívat na pár věcí, které můžete navíc zakoupit levně díky slevovému kódu a společně s nimi přispět trochou vody do mlýna. Věřte mi, že každá malá změna se opravdu počítá.
(Celý text)

Kolik druhů žije v současnosti na Zemi?
6. dubna 2020 01:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Na první pohled se může zdát, že popisování nových druhů vědeckými postupy a jejich následné logické třídění podle příbuznosti může být důležité jen pro značně omezený počet posedlých nadšenců, kteří se jim věnují ve svém volném čase, v lepším případě pro pár nepraktických staromódních vědátorů, zakopávajících o krabice s brouky. Jenže opak je pravdou.
(Celý text)

Nad původem dřeva z Indonésie momentálně nikdo nebdí. Budeme jej dovážet dál?
6. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Mezinárodní dohody v oblasti ochrany životního prostředí mají svůj význam jen tehdy, když jsou skutečně dodržovány. Proto nad jejich průběžným plněním obvykle bdí nějaký kontrolní orgán. V případě dovozu dřeva z indonéských pralesů do Evropské unie teď ale došlo ke zvláštní situaci, při které nad certifikovaným původem dřeva nebdí nikdo. Což, jak píše Mongabay, zavdává důvod k pochybnostem o tom, že smluvní strany své podmínky dodrží.
(Celý text)

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus
6. dubna 2020 00:32

WASHINGTON (ČTK) - Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl mluvčí zoo Stephen Sautner. Jak napsala agentura Reuters, jde o první případ nákazy zjištěné u zvířete ve Spojených státech a o vůbec prvního nakaženého tygra na celém světě.
(Celý text)

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent
6. dubna 2020 00:26

SYDNEY (ČTK) - Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
(Celý text)

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá
6. dubna 2020 00:24

VIMPERK (ČTK) - Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou rozlohu 8600. Jde o přirozenou obnovu smrku, lesníci ho nevysazují. Plochu lesa NP Šumava tvoří smrk ze 74 procent. Vyplývá to z aktuální inventarizace, o níž park informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá
6. dubna 2020 00:24

VIMPERK (ČTK) - Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou rozlohu 8600. Jde o přirozenou obnovu smrku, lesníci ho nevysazují. Plochu lesa NP Šumava tvoří smrk ze 74 procent. Vyplývá to z aktuální inventarizace, o níž park informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 870 | 871 | 872 | 873 | 874 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama