titulní strana > co píší jiní
Za pandemie covidu-19 se urychluje odlesňování Amazonie
23. května 2020 00:25

RIO DE JANEIRO (ČTK) - Celý svět je soustředěn na pandemii covidu-19. V této době se však odlesňování amazonské džungle tak urychlilo, že vyvolalo obavy, aby se neopakovala rekordní katastrofa z loňského roku. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Zatoulaná medvědí rodinka zaskočila čtvrť Tallinnu
23. května 2020 00:15

TALLINN (ČTK) - Mnohé obyvatele jedné ze čtvrtí estonského hlavního města Tallinnu odradily minulý týden od opuštění příbytků ani ne tak obavy z koronaviru jako spíš po okolí se potulující medvědí rodinka. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Studenti se vracejí do ulic s tématem klimatické krize
22. května 2020 14:22

BRNO (Ekolist) - Středoškoláci a středoškolačky z hnutí Fridays For Future dnes odstartovali sérii akcí pod názvem Štafeta za klima. Chtějí do veřejného prostoru opět vnést problematiku změn klimatu, která byla v posledních měsících opomíjená kvůli pandemii koronaviru. Touto štafetou chějí zdůraznit nejpalčivější problémy, se kterými se Česká republika v souvislosti s klimatem potýká.
(Celý text)

Hřebci divokých koní jsou tátové na hraní. Čeští vědci publikovali překvapivé výsledky studie
22. května 2020 09:25

PRAHA (Ekolist) - Velký úspěch si připsal tříčlenný tým vědců z Jihočeské univerzity a České zemědělské univerzity. Prestižní časopis Animal Cognition jim vydal článek přinášející překvapivé výsledky ve výzkumu chování koní, konkrétně v otcovském chování hřebců.
(Celý text)

Jak zachránit hmyz?
22. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Život na planetě nemůže fungovat bez hmyzu. Přesněji, může, ale ne nadlouho. Opylují, rozkládají organický odpad, propagují cykly živin, pohybují semeny a dotýkají se každé sítě života a vyplňují nekonečné množství funkčních nik po celé Zemi. A přestože vidíme masový globální propad hmyzu, věříme, že tu je naděje. Těmito slovy zahajuje třicítka vědců text výzvy, související s jejich studií, shrnující možná řešení toho, jak pro lidstvo zachránit hmyz. Píše o tom Mongabay.com.
(Celý text)

Greenpeace: V emisích elektrárny Chvaletice bylo loni víc rtuti
22. května 2020 00:28

CHVALETICE (ČTK) - Emise rtuti z elektrárny Chvaletice vzrostly podle ekologické organizace Greenpeace v roce 2019 ve srovnání s rokem předchozím na více než čtyřnásobek. Odkazuje na nové měření, které poskytla společnost Sev.En EC provozující elektrárnu úředníkům Olomouckého kraje. Ekologičtí aktivisté také říkají, že údaje o loňských emisích elektrárna nezveřejnila v roční zprávě o plnění emisních limitů ani nevysvětlila tak velký nárůst znečištění. Elektrárna uvádí, že měření bylo krátkodobé a meziroční srovnávání výsledků je zavádějící.
(Celý text)

Nová naučná stezka v Brdech provede okolím Padrťských rybníků
22. května 2020 00:25

MÍŠOV (ČTK) - Atraktivním okolím Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy provádí nová naučná stezka. Na 13 kilometrech ukáže turistům jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu. Naučná stezka je jednou z tras, kterou propaguje ve své nové iniciativě Pojďte s námi do přírody ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Iniciativa nabízí tipy na výlety po zajímavých místech v ČR, zejména v CHKO, sdělila ve středu Karolína Šůlová z AOPK.
(Celý text)

Na sanaci po hornictví stát letos vypíše zakázky za 600 milionů Kč
22. května 2020 00:22

(ČTK) - Na projekty sanace a rekultivace po bývalé hornické a hutnické činnosti by měly být letos vypsány veřejné zakázky v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Příští pondělí o něm bude informována vláda.
(Celý text)

Praha podpoří 174 projektů zlepšování životního prostředí
22. května 2020 00:20

PRAHA (ČTK) - Hlavní město podpoří 174 projektů na zlepšování životního prostředí. Žadatelé o dotace si letos rozdělí 45 milionů korun. Peníze půjdou mimo jiné na veřejnou zeleň, ekologickou výchovu a vzdělávání nebo projekty týkající se adaptace na klimatickou změnu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé na svém jednání, které se protáhlo ze črtvrtka 21. května do pátečních ranních hodin. Na magistrát dorazilo od 173 žadatelů 293 žádostí v celkové výši zhruba 106 milionů korun.
(Celý text)

Ovce u Želivky opět pomáhají kriticky ohrožené kuřičce hadcové
22. května 2020 00:18

BERNARTICE (ČTK) - Na území národní přírodní památky Hadce u Želivky se letos opět pase stádo ovcí, a pomáhá tak návratu ohrožených rostlin. Cílem projektu vlašimských ochránců přírody je udržet v této oblasti podmínky pro kriticky ohroženou bylinu kuřičku hadcovou, informoval včera Ondřej Pašek z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim.
(Celý text)

Kladno upravilo plán sečí, aby travnaté plochy tolik nevysychaly
22. května 2020 00:14

KLADNO (ČTK) - Kladno upravilo plán sečí, aby travnaté plochy při teplém počasí tolik nevysychaly. První letošní sekání trávy nechalo město udělat později než v předchozích letech, část trávníků zůstává neposečená, zpomaluje se tak odpařování a odtok vody. Včera o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.
(Celý text)

Lidem se 25. května otevřou jeskyně provozované Správou jeskyň
22. května 2020 00:12

PRAHA (ČTK) - Po více než dvouměsíční pauze kvůli koronaviru se 25. května otevře pro veřejnost 14 zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR (SJ ČR). Návštěvníci budou moci na prohlídku pouze s ochranou dýchacích cest, u vstupu v pokladnách bude připravena dezinfekce. Novinkou je možnost koupit si předem elektronickou vstupenku. Ve středu o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí SJ ČR Pavel Gejdoš. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy a užším prostorům v některých jeskyních bude v řadě z nich počet lidí v prohlídce omezen, dodal.
(Celý text)

Zoo Dvůr čeká kvůli koronaviru výpadek 23 milionů, zdraží vstupné
22. května 2020 00:08

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - ZOO Dvůr Králové nad Labem čeká kvůli uzavření v době koronavirové epidemie ztrátu výnosů na úrovni 23 milionů korun. Zahrada kvůli tomu odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021. V pondělí 25. května zoo otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. Vstupné placené na pokladnách bude vyšší než loni. Novinářům to včera řekli představitelé zoo.
(Celý text)

Kde má stát 31 nových přehrad? Mapy.cz vám je zobrazí
21. května 2020 14:45

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo zemědělství navrhuje jako jedno z opatření proti suchu vybudovat 31 nových přehrad. O která místa jde? Server Mapy.cz všechny uvažované lokality zanesl do své mapy.
(Celý text)

Africké pytláky teď prohánějí smečky psů
21. května 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jihoafrický Krugerův národní park, keňská Ol Pejeta a řada dalších chráněných území v Africe nyní v praxi testují novou metodu boje proti pytlákům. S ochranou zvířat tu nyní rangerům pomáhají smečky cvičených psů. Výsledky jsou velmi slibné. Píše o tom National Geographic.
(Celý text)

Evropská komise chce omezit pesticidy i hnojiva a posílit organickou produkci
21. května 2020 00:30

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském zemědělství, které by v následujícím desetiletí mělo omezit svůj negativní vliv na klimatické změny. Počítá s tím zemědělská strategie, kterou včera EK zveřejnila a v jejímž rámci se má do roku 2030 používat jen polovina současného objemu prostředků proti škůdcům. Až čtvrtina zemědělské půdy má v té době patřit organickému farmaření, což vítají ekologické organizace, ale kritizují někteří zemědělci.
(Celý text)

V ČR je neobvykle nízká vlhkost půdy, ukazují satelitní data
21. května 2020 00:27

(ČTK) - Sucho v České republice je viditelné z vesmíru. Vědci totiž situaci monitorují prostřednictvím satelitů Evropské vesmírné agentury. Z nich získaná data za poslední měsíc ukazují, že v ČR je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. V některých oblastech je rozdíl oproti průměru až 30 procent. Nejhorší je situace na Olomoucku a Ústecku. Informovala o tom Evropská vesmírné agentura (ESA). Satelitní data mohou využívat i zemědělci k pojištění a ochraně proti škodám způsobených suchem.
(Celý text)

V Indonésii našli mrtvého tygra, zřejmě se stal obětí pytláků
21. května 2020 00:24

JAKARTA (ČTK) - Mrtvolu tygra sumaterského našli ochránci přírody na indonéském ostrově Sumatra. Tato kriticky ohrožená šelma se zřejmě stala obětí pytláků, informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady.
(Celý text)

Svazy: Bez aktivního přístupu přijde ČR o evropské peníze na obnovitelné zdroje energie
21. května 2020 00:22

PRAHA (ČTK) - Bez aktivního přístupu může Česko přijít o evropské peníze na podporu nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). Na dnešní on-line tiskové konferenci se na tom shodli zástupci oborových asociací - Svazu moderní energetiky, Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Uvedli, že právě podpora OZE, renovace budov nebo čisté mobility jsou hlavní body návrhu evropského "zeleného plánu" pro oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. Evropská unie uvažuje o impulzu pro rozvoj zejména solárních a větrných elektráren ve výši téměř jednoho bilionu korun, podotkli.
(Celý text)

Další jednání uhelné komise bude 5. června v Prunéřově
21. května 2020 00:20

(ČTK) - V pátek 5. června bude v Prunéřově na Chomutovsku jednat takzvaná uhelná komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Na dotaz novinářů to včera sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Plénum komise se naposledy sešlo v polovině ledna, další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena. V omezené formě fungovaly pouze pracovní skupiny komise. Energetická skupina ČEZ v červnu odstaví starší z prunéřovských uhelných elektráren - Prunéřov I o výkonu 440 megawattů (MW).
(Celý text)

Další jednání uhelné komise bude 5. června v Prunéřově
21. května 2020 00:20

(ČTK) - V pátek 5. června bude v Prunéřově na Chomutovsku jednat takzvaná uhelná komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Na dotaz novinářů to včera sdělila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Plénum komise se naposledy sešlo v polovině ledna, další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena. V omezené formě fungovaly pouze pracovní skupiny komise. Energetická skupina ČEZ v červnu odstaví starší z prunéřovských uhelných elektráren - Prunéřov I o výkonu 440 megawattů (MW).
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 849 | 850 | 851 | 852 | 853 | .. | 2144 | Další
Další články:
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46

Online diskuse
Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla muže, který pašoval 1500 štírů a jedovatých pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama