titulní strana > co píší jiní
Harrachov má nový turistický cíl, obnovené rybníčky
16. července 2020 14:07

HARRACHOV (ČTK) - Krkonošský Harrachov má nový turistický cíl, který vznikl díky obnově částečně zaniklých tří rybníčků v Anenském údolí. Původně je založil hrabě Harrach v roce 1873 k chovu pstruhů, s obnovou chovu zatím město nepočítá. Nově budou rybníčky sloužit k zadržování vody v krajině. Revitalizace stála 1,6 milionu korun, řekla při slavnostním otevření rybníčků mluvčí radnice Hana Veselá. Městu se na ni podařilo získat dotaci 1,45 milionu korun od ministerstva životního prostředí z programu Zadržování vody v krajině.
(Celý text)

Jak dostat oxid uhličitý z atmosféry? Začněme práškovat pole kamennou drtí
16. července 2020 09:20

PRAHA (Ekolist) - Problém je jasný: oxid uhličitý hromadící se v atmosféře. Může být podobně jasné i řešení takového problému? Tým Davida J. Beerlinga z univerzity v Sheffieldu předpokládá, že ano. S vyvázáním atmosférického uhlíku by prý mohla výrazně pomoci upravená technologie ERW. Tedy obohacení zemědělsky obdělávané půdy o poprašek kamenné drtě, křemičitanového prachu. Studii popisující výhody tohoto alternativního přístupu zveřejnil žurnál Nature.
(Celý text)

Rusko na Urale prověřuje další možnou ekologickou katastrofu
16. července 2020 06:52

(ČTK) - Ruská prokuratura oznámila, že prověřuje možný únik znečištěné vody z opuštěného dolu v jižní části pohoří Ural. Podnětem k jednání úřadů se staly fotografie kolující po internetu, jež zobrazují oranžovou krajinu a mléčně zbarvenou vodu, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Migrování ryb z lipenské přehrady má zabránit mobilní konstrukce
16. července 2020 06:23

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Mezi Vltavou a lipenskou nádrží bude mobilní konstrukce, která zabrání migrování ryb z přehrady do řeky. Smyslem je podpořit říční živočichy, jako je například pstruh obecný a perlorodka říční. Migrující ryby z nádrže tyto druhy omezují ve větším rozvoji. Na projektu spolupracuje několik institucí. V tiskové zprávě o tom informoval Milan Hulínský z Technologické agentury ČR (TAČR).
(Celý text)

Na zateplování bytových domů je připravena další miliarda korun
16. července 2020 05:40

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navýšilo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zateplování bytových domů o jednu miliardu korun na 5,5 miliardy. Žádosti mohou zájemci podávat do 29. listopadu. Minimální výše podpory je 300 000 korun na jeden projekt, maximální 90 milionů. Projekty musí být dokončeny do poloviny roku 2023.
(Celý text)

Etiopský ministr popřel, že by začali plnit obří přehradu
16. července 2020 05:31

ADDIS ABEBA (ČTK) - Etiopský ministr pro vodohospodářství popřel informace, podle kterých země začala plnit rezervoár obří přehrady, kterou buduje na jednom z přítoků Nilu nedaleko hranic se Súdánem. Informovala o tom agentura AP. Stavba přehrady vyvolala napětí ve vztazích země se Súdánem a Egyptem. Súdán tvrdí, že průtok řeky již poklesl, což by naznačovalo plnění přehrady, Egypt žádá o objasnění celé situace.
(Celý text)

Firmy chtějí zahrnout jadernou energetiku do ekonomické obnovy EU
16. července 2020 05:12

PRAHA (ČTK) - Energetické firmy požadují zahrnutí jaderné energetiky do plánů ekonomické obnovy Evropy po koronavirové krizi. V otevřeném dopise, adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedům Evropské rady a Evropského parlamentu, poukazují na skutečnost, že jaderná energetika zajišťuje v současnosti více než čtvrtinu bezemisní elektřiny v Evropské unii. ČTK to sdělila Česká nukleární společnost (ČNS). Dokument podepsala také tuzemská společnost ČEZ, která plánuje postavit nový jaderný blok v Dukovanech.
(Celý text)

Firma dle inspekce zanedbala ochranu lesa u Přelouče před kůrovci
16. července 2020 03:49

PŘELOUČ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila středočeské společnosti Enlino pokutu 200 000 korun kvůli zanedbání ochrany lesa proti kůrovci. Firma neprovedla podle kontrolorů včas asanaci skoro šesti stovek krychlových metrů kůrovcového dříví v okolí Přelouče. Společnost se proti rozhodnutí odvolala, ministerstvo životního prostředí ale pokutu potvrdilo, oznámila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Za obdobný delikt uložil už dříve firmě pokutu i Městský úřad Přelouč.
(Celý text)

V Karlovarském kraji si z dotací vyměnilo kotel už asi 1600 domů
16. července 2020 01:00

K. VARY (ČTK) - V Karlovarském kraji využilo dosud dotace na výměnu starých kotlů ze ekologičtější bezmála 1600 domácností. Ve třech vlnách už kraj z evropských peněz rozdělil přes 172 milionů korun. Hodnocení poslední vlny žádostí ale ještě pokračuje, uvedla mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.
(Celý text)

V jesenickém parku, který poničila vichřice, přibude stovka stromů
16. července 2020 00:45

JESENÍK (ČTK) - Stovka mladých stromů bude letos vysazena ve Smetanových sadech v Jeseníku, kde nahradí desítky dřeviny poničených únorovou vichřicí. Výsadba je naplánována na červenec a podzim. ČTK to sdělil Roman Putko z Technických služeb Jeseník.
(Celý text)

Stát dá na obecní silnice poničené převozem dřeva 140 milionů korun
16. července 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Stát poskytne letos 140 milionů korun obcím, jejichž silnice a cesty poničila těžká technika s naloženým kůrovcovým dřívím. Dotace se zatím bude týkat jenom Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Kraje se státem by měly uhradit 80 procent z oprav, pětinu obce. Celkem by tak mělo jít na opravu přes 230 milionů Kč. Návrh ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj schválila v červnu vláda. Ta uvedla, že její ministerstvo výzvu připraví a vyhlásí, co nejdříve.
(Celý text)

Škody zvěří jsou neúnosné, říkají majitelé lesů a zemědělci. A spolu s ochránci přírody žádají změnu zákona o myslivosti
15. července 2020 16:00

PRAHA (Ekolist) - V České republice se otevřela debata o podobě myslivosti. Osm organizací zastupující vlastníky lesních a zemědělských pozemků, část zemědělců, myslivců a ochránců přírody se spojilo, aby vyjádřili nespokojenost se současnou mysliveckou praxí. Většina myslivců podle nich nemá zájem snižovat stavy zvěře tak, aby nedocházelo ke škodám na lesních a zemědělských porostech. Majitelé pozemků chtějí mít větší možnost svůj majetek před zvěří chránit. Zároveň požadují, aby mohli snáze myslivecky hospodařit sami.
(Celý text)

Ústav: Jed na hraboše plošně ptáky a zajíce nezabíjel
15. července 2020 15:54

PRAHA (ČTK) - Obavy, že na jed proti hrabošům budou plošně umírat jiná zvířata, jako jsou sovy nebo zajíci, se nepotvrdily. S odkazem na údaje od státních veterinářů a ornitologů to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Otrava zbytky jedu, tedy fosfidem zinku, byla prokázána u jednoho káněte a jednoho bažanta. Proti aplikaci jedu na povrch půdy loni protestovaly ekologické organizace. Rozhoz jedu na povrch země ústavu letos oznámili zemědělci 245krát.
(Celý text)

Parkování pro elektromobily a sdílená auta bude v Liberci zadarmo
15. července 2020 15:19

LIBEREC (ČTK) - Liberec od srpna nebude na svých parkovištích vybírat parkovné za stání elektromobilů a sdílených aut v rámci takzvaného carsharingu. Cílem je podpora ekologicky šetrné dopravy. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku
15. července 2020 14:12

(ČTK) - Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140.000 lidí.
(Celý text)

Do řeky Dyje bylo vypuštěno dalších 2000 jeseterů malých
15. července 2020 13:45

BRNO (ČTK) - Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
(Celý text)

Mezinárodní obchod, co se týká udržitelnosti, neprospívá všem stejně
15. července 2020 12:05

PRAHA (Ekolist) - Výzkumníci z Centra pro systémovou integraci a udržitelnost (CSIS) univerzity v Michiganu se pustili do analytické studie, která tu ještě nebyla. Rozhodli se vyhodnotit, jak ovlivňuje dosažené skóre environmentální udržitelnosti jednotlivých zemí to, že obchodují s ostatními státy. Výsledky jsou potěšující jen z části. Ti, kteří se měli dobře, se díky mezinárodnímu obchodu mají zase o něco lépe. A ostatní? O tom píše Phys.org.
(Celý text)

Skvrnu na přítoku přehrady v Jablonci tvoří měňavky či sinice
15. července 2020 12:03

JABLONEC N.N. (ČTK) - Zelenomodrá skvrna na přítoku přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou není umělého původu. Podle výsledků testů z laboratoře ji tvoří měňavky, bičíkovci a sinice. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
(Celý text)

MŽP dá na 215 projektů spjatých s vodou 6,6 miliardy korun
15. července 2020 11:59

Č. KRUMLOV (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá na 215 projektů spjatých s vodou 6,6 miliardy korun. Od ministerstva financí dostane dvě miliardy Kč na zásobníkové projekty vodovodů a kanalizací, na příští rok by mělo mít pro tento účel další tři miliardy. Ze svých prostředků dá asi 1,7 miliardy korun. Nový vodní zákon, který by měl platit od ledna 2021, bude motivovat stavitele, aby využívali přednostně dešťovou vodu. Novinářům to v Českém Krumlově na výstavě Voda a civilizace řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené bobrem a vlkem
15. července 2020 11:00

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům zemědělské škody, které jim způsobil bobr evropský a vlk obecný. Zatímco bobr na Uherskohradišťsku poškodil lesní porost, vlk na Vsetínsku zabil ovce a jehňata. V součtu kraj vyplatí náhradu za téměř 109 000 korun, řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Bobr i vlk patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené bobrem a vlkem
15. července 2020 11:00

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům zemědělské škody, které jim způsobil bobr evropský a vlk obecný. Zatímco bobr na Uherskohradišťsku poškodil lesní porost, vlk na Vsetínsku zabil ovce a jehňata. V součtu kraj vyplatí náhradu za téměř 109 000 korun, řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Bobr i vlk patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 822 | 823 | 824 | 825 | 826 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama