titulní strana > co píší jiní
Národní hřebčín Kladruby chce obnovit historický vodní systém
5. července 2020 01:00

KLADRUBY NAD LABEM (ČTK) - Národní hřebčín Kladruby se připravuje na opravu historického vodního systému, který přivádí vodu z Opatovického kanálu takzvaným Kladrubským náhonem. Tu pak rozvádí pomocí vodotečí po dalších pozemcích. Systém je zčásti funkční, ale během let se některé části zanesly a zarostly vegetací, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.
(Celý text)

Lanškroun vytvoří u multifunkčního centra nový park
5. července 2020 00:02

LANŠKROUN (ČTK) - Město Lanškroun na Orlickoústecku na etapy opraví prostranství u multifunkčního centra L’Art, vytvoří tam nový park. Úpravy odhadem za 13 milionů korun potrvají do zimy, uvedla radnice.
(Celý text)

Jak ovce, koně a krávy pomáhají horské přírodě Jeseníků? Nenechají vyrůst les
4. července 2020 04:47

PRAHA (Ekolist) - Pasoucí se zvířata napomáhají v horách tomu, aby tam nevyrostl les. Ponechat část přírodní krajiny bez lesa je totiž v České republice každým rokem cennější. Takzvané bezlesí totiž v Česku výrazně ubývá. Kvůli velmi chladnému jaru začala pastva nicméně téměř o měsíc později než obvykle. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Jelenům v japonské Naře se bez turistů zlepšilo zažívání
4. července 2020 01:33

TOKIO (ČTK) - Jeleni sika, kteří žijí v japonském městě Nara, sice kvůli chybějícím turistům za pandemie nemoci covid-19 přišli o svoji oblíbenou pochoutku, zato se jim zlepšilo zažívání. Byli totiž nuceni si začít vyhledávat přirozenou potravu, informoval na svých internetových stránkách britský The Guardian.
(Celý text)

Stezku korunami stromů Krkonoše zdobí dřevěný nosorožec
4. července 2020 01:05

JANSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - Několikatunový dřevěný nosorožec s mládětem zdobí nově areál Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a ZOO Dvůr Králové, které jsou od sebe vzdálené 34 kilometrů. Upozornit má také na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat a na ochranu přírody v Krkonoších. ČTK to řekla mluvčí zoo Markéta Grůňová.
(Celý text)

Horník z Tanzanie prodal dva drahokamy a rázem se stal milionářem
4. července 2020 01:03

DODOMA (ČTK) - Horník z Tanzanie se stal doslova přes noc milionářem, když objevil zatím dva největší známé tanzanity, drahokamy, které se vyskytují jen na území této země na východoafrickém pobřeží a používají se k výrobě šperků. Z prodeje surových drahokamů, které váží dohromady 15 kilogramů, šťastný nálezce Saniniu Laizer utržil 3,4 miliony dolarů (asi 81 milionů korun), píše server BBC.
(Celý text)

Počasí komárům přeje, u Litovle se musí častěji aplikovat postřik
4. července 2020 00:26

LITOVEL (ČTK) - Deštivé počasí letos v Litovli na Olomoucku a okolních obcích komplikuje boj s přemnoženými komáry, kterých se v místních lužních lesích vylíhlo mnohem více než v předešlých letech. Samosprávy proto musejí častěji aplikovat speciální postřik do lagun a v příštích dnech přijdou na řadu i některé ulice, kde na obyvatele dotírají hejna komárů. Na webu města to oznámil starosta Litovle Viktor Kohout.
(Celý text)

Kladno připravuje náměty na podobu parku u plánovaného Globusu
4. července 2020 00:20

KLADNO (ČTK) - Kladno připravuje náměty na podobu parku u plánovaného hypermarketu Globus. Pozemky pro něj získá smlouvou, kterou uzavřelo s developerem bývalé vedení města. To také schválilo změnu územního plánu umožňující stavbu obchodního domu. Letos v dubnu pro Globus začalo územní řízení, které předchází stavebnímu povolení. Město by chtělo park se sportovními prvky vybudovat souběžně se stavbou hypermarketu. Přesný termín zatím není jasný, řekl ČTK primátor Dan Jiránek (ODS).
(Celý text)

Kam je všechny dáme, ptají se zvířecí záchranné stanice
3. července 2020 15:46

PRAHA (Ekolist) - Krutihlav, kulíšek nebo kvakoš – to jsou neobvyklé druhy zvířat, které jsme již letos přijali do záchranných stanic. Zatímco tito zmínění se objevují v jednom, dvou jedincích, jsou druhy zvířat, kterých už se do péče pracovníků stanic Národní sítě dostaly letos stovky. Ještě nebyl ani konec června a v celé republice už byla poskytnuta péče víc než 10 000 zvířat! O pomyslnou první příčku se dělí 732 kachen divokých se 731 poštolkami obecnými. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
(Celý text)

Výstava představí proměny květinové výzdoby v průběhu staletí
3. července 2020 14:17

BUČOVICE (ČTK) - Podoby květinové výzdoby interiérů v různých obdobích historie představí od soboty 4. července výstava na zámku v Bučovicích na Vyškovsku. V devíti místnostech si lidé mohou prohlédnout výzdobu od gotiky až po klasicismus, řekl ČTK Jiří Martinek z Ústavu biotechniky zeleně Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.
(Celý text)

Poslanci asi zvýší počet míst pro odběr výrobků, které dosloužily
3. července 2020 14:06

PRAHA (ČTK) - Místo na zpětný odběr elektrozařízení, která dosloužila, budou muset jejich výrobci asi zřídit v každé obci nad 2000 obyvatel. Vláda navrhovala, aby takovéto místo muselo být v obcích nad 10 000 obyvatel. Vyplývá to z doporučených poslaneckých úprav nového zákona o výrobcích s ukončenou životností, které má Sněmovna schvalovat příští týden.
(Celý text)

V centru Brna se otevře vnitřní tropická zahrada s motýly
3. července 2020 12:02

BRNO (ČTK) - Stovky exotických motýlů z celého světa budou od první červencové soboty k vidění přímo v centru Brna. V prostoru pasáže Rozkvět se otevře tropická zahrada Papilonia, která vznikla na stejném principu jako Papilonia v pražské ulici Na Příkopě, řekl ČTK jednatel společnosti Lukáš Červený.
(Celý text)

Liberty Ostrava vypustila do ovzduší nejméně prachu v historii
3. července 2020 11:23

OSTRAVA (ČTK) - Hutní společnost Liberty Ostrava (LO) loni vypustila do ovzduší 323 tun prachu, což bylo o 78 tun méně než v roce 2018. Šlo o nejmenší množství v historii podniku. ČTK to sdělila mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.
(Celý text)

V červnu bylo v Amazonii více požárů, než je v tuto dobu obvyklé
3. července 2020 11:22

BRASÍLIA (ČTK) - Počet požárů v brazilské Amazonii byl v červnu proti předchozímu roku asi o 20 procent vyšší a dosáhl třináctiletého maxima. S odvoláním na vládní data to napsal server BBC. Problém letos podle ekologických aktivistů prohlubuje koronavirus, protože kvůli jeho šíření mají úřady menší kapacitu na to, aby kontrolovaly, zda v pralese nedochází ke žhářství. Ohně v Amazonii totiž často zakládají farmáři či nelegální těžaři dřeva, kteří chtějí rychle očistit lesní plochu.
(Celý text)

Němečtí poslanci schválili ústup od uhelné energetiky do roku 2038 a pomoc dotčeným regionům
3. července 2020 11:12

BERLÍN (ČTK) - Poslanci německého Spolkového sněmu dnes schválili dvojici zákonů potvrzujících postupný odklon Německa od uhelné energetiky. První schválený zákon počítá s podporou ve výši 40 miliard eur (více než bilion korun) pro regiony, kde se ještě hnědé uhlí těží, ale těžba má být utlumována. Druhý zákon stanovuje harmonogram postupného útlumu uhelné energetiky do roku 2038. Po Spolkovém sněmu ještě dnes oba právní předpisy schválila také Spolková rada, v níž zasedají zástupci spolkových zemí.
(Celý text)

Do botanické zahrady u střední školy na Praze 9 je volný vstup i přes prázdniny
3. července 2020 10:23

PRAHA (ČTK) - V Botanické zahradě při Střední odborné škole Jarov v Praze 9 je nyní proti loňskému roku vyšší návštěvnost. Zahrada má otevřeno i přes prázdniny a vstup pro návštěvníky je zdarma. O rostliny se tam starají žáci školy. Dobu, kdy byla zahrada kvůli koronakrizi zavřená, využili k úpravám. ČTK to řekl ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.
(Celý text)

Poptávka po výrobcích z volně žijícíh zvířat pochází i z vyspělých států. Byť je trochu jiná
3. července 2020 08:29

PRAHA (Ekolist) - S odhadovaným obratem 19 miliard dolarů ročně je nelegální obchod s volně žijícími živočichy a rostlinami považován za jednu ze zásadních příčin ztráty globální biodiverzity a ohrožení tisíců druhů. Zapomíná se přitom na to, že souběžně s ním tu funguje podobný obchod legální, s obratem 300 miliard. A hranice mezi nimi není vždy černobílá, ani jasně vymezená geografií. Chyba není jen na straně Asie, svou vinu tu nese i spotřebitel na západní polokouli. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

O Vavrouškovu cenu se utká 12 ekologických projektů
3. července 2020 08:20

(ČTK) - Popularizátoři starých odrůd ovoce, pořadatelé úklidových akcí či bioložka chránící mořské želvy patří k letošním osobnostem nominovaným na Cenu Josefa Vavrouška. O cenu za výjimečný počin v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného způsobu života se utká 12 projektů. Slavnostní předání bude 16. července v Senátu ČR. Za pořadatelskou Nadaci Partnerství to uvedl David Kopecký v dnešní tiskové zprávě.
(Celý text)

V Botswaně přibývá mrtvých slonů s nevysvětlenou příčinou úhynu
3. července 2020 08:15

GABORONE (ČTK) - V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu. Úřady už jich potvrdily nejméně 275, zatímco před dvěma týdny jich bylo hlášeno 154. Příčina úhynu se stále vyšetřuje, pytláctví už ale úřady vyloučily, protože těla mrtvých zvířat byla netknutá. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
(Celý text)

V pražské Botanické zahradě jsou k vidění stovky druhů jehličnanů
3. července 2020 01:05

PRAHA (ČTK) - V pražské botanické zahradě v Troji otevřeli expozici Jehličnany. Vzdělávací výstava představí stovky druhů jehličnanů mírného i tropického pásma a potrvá do 30. srpna. Zájemci se letos v létě mohou zúčastnit také pikniku nebo Vinobraní sv. Kláry.
(Celý text)

V pražské Botanické zahradě jsou k vidění stovky druhů jehličnanů
3. července 2020 01:05

PRAHA (ČTK) - V pražské botanické zahradě v Troji otevřeli expozici Jehličnany. Vzdělávací výstava představí stovky druhů jehličnanů mírného i tropického pásma a potrvá do 30. srpna. Zájemci se letos v létě mohou zúčastnit také pikniku nebo Vinobraní sv. Kláry.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 822 | 823 | 824 | 825 | 826 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama