titulní strana > co píší jiní
Je libo žabí stehýnko? Zapomeňte na Francouze, neudržitelná konzumace obojživelníků je celosvětový problém
7. července 2020 01:35

PRAHA (Ekolist) - Obojživelníci, od žab, čolků až po mloky, patří k nejohroženější skupině obratlovců. Z 6800 celosvětově popsaných druhů je 41 % klasifikováno jako druhy ohrožené. Nejvýznamnějšími příčinami jejich neradostného stavu je šíření specifických onemocnění, znečištění a ztráta původních stanovišť. Trochu méně pak sběr jedinců vedoucí ke kolapsu celých populací. A právě na ten se soustředili badatelé z univerzity Ege v tureckém Izmiru. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Ekologické spolky v létě pořádají cyklojízdu i kosení luk
7. července 2020 01:10

PRAHA (ČTK) - Cyklovyjížďku, vycházky za ptactvem, ale i kosení luk a další dobrovolnické aktivity pořádají o prázdninách ekologické spolky. Lidé mohou vyrazit i na komentované procházky po Praze. Vyplývá to z vyjádření zástupců oslovených organizací a jejich programů.
(Celý text)

NKÚ prověří peníze na snížení spotřeby energií v bytových domech
7. července 2020 00:30

PRAHA (ČTK) - Nejvyšší kontrolní úřad prověří peníze vynakládané na snižování energetické náročnosti bytových domů. Půjde o opatření podporovaná z Integrovaného regionálního operačního programu a z programu Nová zelená úsporám. Kontrola začne v červenci a trvat má do května příštího roku. Kontroloři zamíří do Centra pro regionální rozvoj ČR, do Státního fondu životního prostředí a na ministerstvo pro místní rozvoj. NKÚ to zveřejnil na svém webu.
(Celý text)

Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald
7. července 2020 00:28

PŘÍBRAM (ČTK) - Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě kameniva z hald v bývalém uranovém revíru. Její iniciátoři mají obavy z nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí. Doporučují zanechat odvaly ve stavu, v jakém jsou nyní. O likvidaci hald se jedná už delší dobu, státní podnik Diamo obcím navrhl několik variant řešení.
(Celý text)

Spotřeba vody v domácnostech loni v České republice stoupla
7. července 2020 00:12

PRAHA (ČTK) - Objem vody fakturované domácnostem se loni meziročně zvýšil o 1,4 litru na 90,6 litru na osobu na den. Číslo mírně narůstá od roku 2014. V porovnání s rokem 1989 bylo ovšem loni množství fakturované vody o 80,4 litru nižší na osobu a den. Uvádí to zpráva o zásobování pitnou vodou v Česku, kterou projedná vláda.
(Celý text)

Ornitologové vyzvali veřejnost pomoci sečíst mláďata čápů
6. července 2020 17:30

ZLÍN (ČTK) - Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata. V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená, uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
(Celý text)

Na Hodonínsku vznikla největší borůvková farma, sklidí 2,5 tun denně
6. července 2020 17:05

MUTĚNICE (ČTK) - Kdo si koupí v českých obchodech kanadské borůvky vypěstované v Česku, bude je mít s velkou pravděpodobností z největší české farmy, která loni vznikla mezi Mutěnicemi a Hovorany na Hodonínsku. Firma Farmarket zde obhospodařuje keříčky na 25 hektarech. Prodává nejen ze dvora, ale také v řetězcích či přes stále oblíbenější internetové obchody, řekl ČTK vedoucí farmy Jakub Láčik.
(Celý text)

Vídeň zřídila v 18 čtvrtích „cool“ uličky pro ochlazení v letním horku
6. července 2020 10:20

PRAHA (Ekolist) - Nalézt ve městě v létě stinné místo, které by nabízelo chládek a odpočinek, nebývá jednoduché. Město Vídeň chtělo právě taková místa svým obyvatelům nabídnout. Zřídilo proto v celkem 18 čtvrtích tzv. „cool“ uličky, v nichž jsou instalovány sprchy s vodní mlhou. O příjemné posezení a odpočinek se postarají i židle umístěné ve stínu a dostatek zelených rostlin.
(Celý text)

Firma z jihočeského Dynína testuje kuřecí krmiva bez antibiotik
6. července 2020 09:00

DYNÍN (ČTK) - Společnost Zemědělské služby Dynín, která vyrábí krmné směsi pro hospodářská zvířata a ryby, testuje krmiva pro kuřata, jež neobsahují antibiotika. Vyvíjí je s Jihočeskou univerzitou, příští rok by mohla mít patent a začít je vyrábět sériově. Skupina, pod niž spadá desítka firem, má roční tržby kolem miliardy Kč, denně produkuje i 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva Petr Pokorný. Skupina má 228 zaměstnanců.
(Celý text)

Prstnatec, pětiprstka, okrotice, vemeník, rudohlávek. Sezóna orchidejí ještě neskončila
6. července 2020 04:55

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. Třebaže nejvíce druhů těchto pozoruhodných rostlin kvete v naší přírodě v květnu a červnu, i počátek léta nabízí ještě mnohé zajímavé objevy.
(Celý text)

Vzor vousů pomáhá se sčítáním lvů v Africe
6. července 2020 01:20

SYDNEY/KAMPALA (ČTK) - Od dokumentů o přírodě až po značky potravin, znaky a erby, sportovní týmy a filmy studia Disney - lev patří mezi nejobdivovanější a nejuctívanější tvory na planetě. Ale s tímto obdivem kontrastuje realita v podobě snižujícího se počtu živých lvů, kteří se mohou volně prohánět africkou přírodou, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Jezero Milada u Ústí si po pěti letech získalo množství příznivců
6. července 2020 01:02

CHABAŘOVICE (ČTK) - Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo velké množství příznivců. Lidé zpočátku žehrali na nedostatečné zázemí, přírodu a čistou vodu sem ale jezdili obdivovat stále častěji. Nyní je oblast oblíbeným cílem turistů, sportovců, přírodovědců. V nouzovém stavu se houfně procházeli kolem jezera vzniklého po těžbě uhlí Ústečané.
(Celý text)

Ve Zlínském kraji se loni podařilo zalesnit rekordní plochu
6. července 2020 00:50

ZLÍN (ČTK) - Ve Zlínském kraji, který se už několik let potýká s kůrovcovou kalamitou a suchem, se loni podařilo zalesnit rekordních 2432 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 794 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla šestá největší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
(Celý text)

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív od roku 2033
5. července 2020 18:15

PRAHA (ČTK) - Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033. Zastánci zákazu argumentují tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Odpůrci zase poukazují na to, že by tento krok poškodil české chovatele vůči ostatním v EU a umožnil by dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.
(Celý text)

V části severovýchodní Indie zakázali obchodování se psím masem
5. července 2020 17:51

DILLÍ (ČTK) - Severovýchodní indický stát Nágsko zakázal dovoz a prodej psího masa. O nařízení informovala místní vláda po vytrvalé kampani ochránců zvířat. Napsal o tom zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací cvičených opic
5. července 2020 09:02

LONDÝN (ČTK) - Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující kokos. Vedla je k tomu informace, že v některých asijských státech jsou ke sběru kokosových ořechů využíváni cvičení makakové. Každý z nich je schopen denně sklidit až 1000 ořechů, zatímco člověk zhruba 80. Informovalo o tom sdružení na ochranu zvířat PETA, podle nějž se v Thajsku s vycvičenými makaky zachází jako se "stroji na sběr kokosových ořechů".
(Celý text)

Ve Francii protestovali zastánci i odpůrci pyrenejských medvědů
5. července 2020 08:15

TOULOUSE (ČTK) - V jižní Francii se konaly dva protesty příznivců a odpůrců vysazování medvědů do Pyrenejí. V Toulouse se se před prefekturou sešli ochránci zvířat, u jezera Lers v departementu Ariège pak proti medvědům coby škůdcům stád ovcí protestovali chovatelé. Oba tábory obnovily svůj boj po nálezu těla zastřeleného medvěda začátkem června.
(Celý text)

V NP Podyjí je nové klidové území, lze tam po značených trasách
5. července 2020 02:02

ZNOJMO (ČTK) - V Národním parku Podyjí je od června nové klidové území, lidé do něj mohou pouze po značených trasách. Území zahrnuje místa s přírodními jevy, rostlinami a živočichy nejcitlivějšími na rušení člověkem.
(Celý text)

Makakové v thajském Lopburi se vymkli kontrole
5. července 2020 01:30

LOPBURI (ČTK) - Zabarikádovaní sousedé, potyčky mezi soupeřícími tlupami, pro lidi zakázaná území - v thajském městě Lopburi už tisíce makaků na svobodě nepřitahují pozornost turistů, ti sem už v době pandemie covidu-19 nepřijíždějí. Opice se vymkly kontrole a nutí úřady, aby zasáhly, píše agentura AFP.
(Celý text)

Městské lesy Chrudim obnovily 33 tůní na zachycení vody v krajině
5. července 2020 01:22

CHRUDIM (ČTK) - Městské lesy Chrudim obnovily přes tři desítky jezírek a tůní na zadržování vody v krajině. Leží na melioračních příkopech vytvořených v minulosti. Na rozdíl od dřívějších dob v současnosti podmáčení porostů nehrozí, řekl novinářům ředitel městské firmy Zdeněk Odvárka.
(Celý text)

Městské lesy Chrudim obnovily 33 tůní na zachycení vody v krajině
5. července 2020 01:22

CHRUDIM (ČTK) - Městské lesy Chrudim obnovily přes tři desítky jezírek a tůní na zadržování vody v krajině. Leží na melioračních příkopech vytvořených v minulosti. Na rozdíl od dřívějších dob v současnosti podmáčení porostů nehrozí, řekl novinářům ředitel městské firmy Zdeněk Odvárka.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 819 | 820 | 821 | 822 | 823 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama