titulní strana > co píší jiní
Je práce z domu dobrou zprávou pro životní prostředí? Podle studie dopravy neubyde
12. října 2020 18:50

PRAHA (Ekolist) - Kdo pracuje z domu, nemusí tolik dojíždět do práce. Jeví se to logicky. Znamená to ale, že je home-office způsobem, jak efektivně snížit emise produkované dopravou? Studie z Velké Británie to zpochybňuje. Lidé nedojíždějící do zaměstnání jezdí stejně často, jen jindy a jinam. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Hospodařte na svých pozemcích šetrně ke krajině a do 8 let budete v zisku, říká oceněný zemědělec Martin Smetana
12. října 2020 14:18

PRAHA (Ekolist) - Martin Smetana z Farmy Blatnička získal loni ocenění v soutěži Adapterra Awards, která upozorňuje na české nápady, jak se vypořádat s nároky měnícího se podnebí. Svým projektem obnovy krajiny na Zálúčí na jižní Moravě už inspiroval řadu lidí. Sází totiž do krajiny pásy ovocných stromů a květin a zároveň se uživí jako zemědělec. Povídali jsme si s ním o tom, jak se jeho farma od účasti v soutěži proměnila.
(Celý text)

Vědci doporučili, jak bezpečně nakládat s nepůvodními dřevinami
12. října 2020 13:42

PRAHA (ČTK) - Mezinárodní tým, jehož součástí jsou čeští vědci, připravil doporučení pro nakládání s nepůvodními dřevinami. Cílem je zachovat biodiverzitu lesních ekosystémů i ekonomicky udržitelné lesní hospodářství. Tým zohlednil, že nepůvodní dřeviny jsou v mnoha zemích důležitým artiklem. Studii publikoval časopis NeoBiota. Botanický ústav Akademie věd ČR (BA) o tom informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Argentina jako první země na světě schválila pěstování GM pšenice
12. října 2020 13:41

BUENOS AIRES (ČTK) - Argentina jako první země na světě schválila výsadbu a pěstování geneticky modifikované pšenice. Píše o tom agentura Reuters. Nová odrůda pšenice HB4 ale nebude používána do té doby, než ji schválí také Brazílie. Schválení geneticky modifikované pšenice kritizuje část ekologů a zemědělců.
(Celý text)

Expedice Polarstern bije na poplach ohledně pobřežního ledu
12. října 2020 13:38

BERLÍN (ČTK) - Po roce bádání kolem Severního pólu konstatovala dosud největší mezinárodní vědecká expedice alarmující skutečnost: pobřežní led v Arktidě taje "dramatickou" rychlostí. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

SÚRAO nechá vyrazit další prostory pro výzkumné pracoviště Bukov
12. října 2020 13:35

DOLNÍ ROŽÍNKA (ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nechá vyrazit další prostory pro podzemní výzkumné pracoviště Bukov na Ždársku. U Bukova testují odborníci v hloubce 550 metrů možné chování hornin v budoucím hlubinném úložišti radioaktivního odpadu, jehož stavba má v ČR začít v roce 2050. Nynější laboratorní chodby už jsou z velké části obsazené nynějšími experimenty. Ražba dalších by měla začít v lednu 2021. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla mluvčí správy úložišť Martina Bílá.
(Celý text)

NP Šumava uzavřel informační centra a návštěvnická střediska
12. října 2020 13:33

VIMPERK (ČTK) - Šumavský národní park kvůli koronaviru uzavřel informační centra a návštěvnická střediska. Nařízení platí do odvolání, ale objekty provoz neobnoví dříve než 25. října. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Na nejvyšší hoře Afriky Kilimandžáru vypukl požár
12. října 2020 11:29

DÁRESALÁM (ČTK) - Na nejvyšší africké hoře Kilimandžáro vypukl požár. Úřady se ho snaží zvládnout, oznámila agentura Reuters s odvoláním na správu národních parků v Tanzanii. Více informací zatím není k dispozici.
(Celý text)

Zaměstnanci Versailles mají stříhání zdarma, vlasy se recyklují
12. října 2020 11:22

PAŘÍŽ (ČTK) - Zaměstnanci paláce ve Versailles nedaleko Paříže se mohou nechat každý měsíc zdarma ostříhat. Ustřižené lokny využije firma, která se specializuje na recyklaci vlasů, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Tempo odlesňování Amazonie klesá, roste ale počet požárů
12. října 2020 01:43

BRASÍLIA (ČTK) - Rozsah odlesňování Amazonie od ledna do září letošního roku meziročně klesl. Destrukce amazonského pralesa ale přesto zůstává na citelně vyšší úrovni, než když se ujal vlády prezident Jair Bolsonaro, píše agentura Reuters. Brazilský prezident ovšem namítá, že jeho země se o prales stará příkladně.
(Celý text)

K návrhu ústavní ochrany vody se vláda postaví asi neutrálně
12. října 2020 00:30

PRAHA (ČTK) - Poslanecký návrh ústavní ochrany vody, jak jej zpracovalo ministerstvo zemědělství, vláda před zákonodárci asi nepodpoří, ale ani neodmítne. K předloze by se měl kabinet ANO a ČSSD postavit podle podkladů pro pondělní schůzi neutrálně. Podle předběžného stanoviska například zapochybuje o tom, zda je pro ochranu vody nutný zákon nejvyšší právní síly. Ministerstvo dopravy upozornilo v připomínkách na možné ohrožení výstavby veřejně prospěšné dopravní infrastruktury.
(Celý text)

Muži z Prachaticka jsou podezřelí, že chovali zvířata nevhodně
12. října 2020 00:06

HRACHOLUSKY (ČTK) - Kriminalisté podezírají dva muže z Prachaticka z toho, že chovali desítky zvířat v nevhodných podmínkách. Zvířata jako psi, kočky, holubi či koně už jsou v náhradní péči. Policie zahájila trestní řízení ve věci přečinu chov zvířat v nevhodných podmínkách. Na webu to oznámila prachatická policejní mluvčí Martina Joklová.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté vyvěsili transparent z Eiffelovy věže
11. října 2020 18:55

PAŘÍŽ (ČTK) - Příznivci hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes z Eiffelovy věže vyvěsili transparent s nápisem Rebel. Akcí zahájili týden protestů a demonstrací, kterými chtějí přimět nejen francouzskou vládu k zlepšení boje s klimatickými změnami, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Po 3000 letech se vrátili tasmánští čerti do volné přírody kontinentální Austrálie
11. října 2020 01:39

CANBERRA (ČTK) - Tasmánští čerti se po zhruba 3000 letech vracejí do přírody v kontinentální Austrálii. Informovala o tom agentura AP. Masožravý vačnatec známý též jako ďábel medvědovitý vymizel z divoké přírody pevninské Austrálie podle vědců nejspíše kvůli psům dingo, původním obyvatelům a devastujícímu suchu.
(Celý text)

V brněnské moštárně Cidérka vyrábí i cider připomínající víno
11. října 2020 01:20

BRNO (ČTK) - Přes tunu jablek denně projde lisem v brněnské moštárně Cidérka. Část čerstvé jablečné šťávy slouží k výrobě cideru, tedy kvašeného moštu, který svou chutí podle majitelky moštárny Zuzany Kameníkové připomíná trochu víno typické pro jižní Moravu. "Vycházíme z francouzského cidre, ale nesnažíme se jej kopírovat úplně. Říkáme, že vyrábíme náš, moravský cider," říká majitelka, která moštárnu obsluhuje spolu s dvěma pomocníky.
(Celý text)

Lední medvědi v pražské zoo by se mohli dočkat nového pavilonu
11. října 2020 00:15

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě by v budoucnu mohla stát expozice s názvem Arktida. Nový domov by v něm mohli najít zvláště lední medvědi. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Nynější expozice ledních medvědů je otevřená od roku 1933, z hlediska dnešních nároků je tento medvědinec podle ředitele zoo příliš malý a zastaralý.
(Celý text)

V Belgii vyčistí park od plastů pomocí obřího vysavače
10. října 2020 15:54

ANTVERPY (ČTK) - Belgickou přírodní rezervaci u města Antverpy vyčistí od milionů malých kousků plastového odpadu za pomoci obřího "vysavače", napsala agentura Reuters. V soutěži vypsané správou přístavu v Antverpách uspěl stroj přezdívaný "Nul-o-Plastic", který vyvinula společnost Envisan, divize společnosti Jan De Nul Group.
(Celý text)

Jedovatý a plachý stepník rudý se po devíti letech znovu objevil na Radouči
10. října 2020 05:56

PRAHA (Ekolist) - Na suchých písčitých plochách Radouče byl naposledy pozorován v roce 2011, pak se po něm doslova slehla zem. V neděli se po devíti letech znovu objevil a my jsme byli přitom.
(Celý text)

Vědci přišli na to, co stojí za rozšiřováním tropů
10. října 2020 05:54

PRAHA (Ekolist) - Pro oblast tropů je typické teplé počasí. V pravdě tropické počasí a jeho projevy ale stále častěji pociťujeme také v subtropech, ať už je to oblast Středomoří, velká část USA nebo Austrálie. Teplý pás tropů, který bývá vymezen obratníky Raka a Kozoroha, se totiž začíná rozšiřovat. Jen se dosud nevědělo proč.
(Celý text)

Po nových lesních stezkách návštěvníky provede mobilní aplikace
10. října 2020 01:17

BRNO (ČTK) - Česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC) vytvořila pět nových lesních stezek, po kterých návštěvníky provede mobilní aplikace. Dvě stezky jsou v Praze, ostatní v Hradci Králové, Zlíně a v Březové nad Svitavou. Do konce roku přibude ještě dalších pět, většina v Krkonoších.
(Celý text)

Po nových lesních stezkách návštěvníky provede mobilní aplikace
10. října 2020 01:17

BRNO (ČTK) - Česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC) vytvořila pět nových lesních stezek, po kterých návštěvníky provede mobilní aplikace. Dvě stezky jsou v Praze, ostatní v Hradci Králové, Zlíně a v Březové nad Svitavou. Do konce roku přibude ještě dalších pět, většina v Krkonoších.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 771 | 772 | 773 | 774 | 775 | .. | 2145 | Další
Další články:
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01

Online diskuse
Bývalý dobrovolný strážce přiznal vinu u malých požárů na Děčínsku, zapálení Českého Švýcarska odmítl
16. května 2024 14:03

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Obžalovaný Jiří Lobotka dnes před krajským soudem v Ústí nad Labem částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Soudce Roman Felzmann zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl, vyžádá si zprávu lékaře vazební věznice, kde je obžalovaný od loňského května. Sedmatřicetiletý muž působil při hlavním líčení zmateně a chaoticky. Soud bude pokračovat v pátek.
(Celý text)

Stádo zubrů vypuštěných do rumunské přírody pomáhá ukládat emise CO2
16. května 2024 10:55

BUKUREŠŤ (ČTK) - Stádo 170 zubrů, které ochránci přírody vypustili do rumunského pohoří Tarcu, by mohlo pomoci ukládat emise CO2, jež by se rovnaly odstranění téměř dvou milionů automobilů ze silnic na jeden rok. Uvádí to vědecká studie, která tak podle serveru The Guardian dokazuje, jak by tato mohutná zvířata mohla pomoci zmírňovat nejhorší dopady klimatické krize.
(Celý text)

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16. května 2024 09:08

PRAHA (Ekolist) - Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
(Celý text)

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat
16. května 2024 09:06

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
(Celý text)

Vykázané kusy ulovené zvěře podle myslivců zřejmě neodpovídají realitě
16. května 2024 09:00

(ČTK) - Myslivci ulovili v minulé sezoně, která trvala od dubna 2022 do konce března minulého roku, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 114 100 kusů srnčí zvěře. Oproti předchozímu období je to o 6,2 procenta více. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti i Českomoravská myslivecká jednota ale poukazují na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků. Ministerstvo zemědělství chce v připravované novele evidenci a kontrolu ulovené zvěře zlepšit.
(Celý text)

Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá, pásmo se opět rozšíří
15. května 2024 22:09

MNÍŠEK (ČTK) - Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku dál přibývá, laboratoř nákazu potvrdila u dalších tří kusů. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. května u Mníšku na Liberecku v katastrálním území obce Fojtka. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo takzvané uzavřené pásmo II, dojde znovu k úpravě pásem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama