titulní strana > co píší jiní
Ministr Brabec odmítl výzvu k rezignaci kvůli zákonu o odpadech
23. října 2020 15:39

ČÁSLAV (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl výzvu k rezignaci, kterou mu adresoval čáslavský starosta Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) kvůli zákonu o odpadech. Podle Málka ministr svým přístupem vychází vstříc odpadové lobby, Brabec to popřel. Ministerstvo podle něj dlouhodobě stojí za obcemi, a pokud skládkařské firmy porušují zákon, soudí se s nimi.
(Celý text)

Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může podle Greenpeace poškodit lidskou DNA
23. října 2020 15:22

TOKIO (ČTK) - Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů. Elektrárnu v roce 2011 zničilo zemětřesení a vlna cunami, o život tehdy přišlo nebo se pohřešuje 18 000 lidí.
(Celý text)

Co znamená uskromnit se a žít udržitelně? Jedno auto a počítač na rodinu, spočítali britští vědci
23. října 2020 12:06

PRAHA (Ekolist) - Studie uveřejněná v žurnálu Global Environmental Change nabízí neotřelý pohled na naši budoucnost. Mohla by mít udržitelnou podobu a to i při zachování decentního standardu kvality života pro všech 10 miliard obyvatel planety Země. I v roce 2050 by pak lidem stačilo o 60 % méně energie než dnes. Co by bylo třeba změnit a jak by to mělo vypadat? O tom píše Leeds.ac.uk.
(Celý text)

Přírodní rezervace Chlum se rozšíří díky výskytu endemitu jeřábu
23. října 2020 11:59

K. VARY (ČTK) - Karlovarský kraj se chystá trojnásobně rozšířit rozsah území přírodní rezervace Chlum u Novosedel na Karlovarsku. Cílem je zajistit ochranu unikátní populaci endemického jeřábu manětínského, která nebyla zahrnuta při vyhlášení původní přírodní rezervace Chlum v roce 1947, uvedl krajský radní Karel Jakobec (ODS).
(Celý text)

Česká laboratoř vede rozsáhlý projekt výzkumu kovů v rostlinách
23. října 2020 11:54

PRAHA (ČTK) - Česká laboratoř vede rozsáhlý projekt zaměřený na výzkum kovů v rostlinách. Podílí se na něm 110 laboratoří z 30 zemí Evropy. Spolupráce vědců z různých oborů, například biologů, molekulárních genetiků, ale i ekologů a agronomů, má přinést jak nové poznatky o fungování rostlin, tak i návrhy nových postupů pro pěstování a šlechtění plodin či ochranu životního prostředí. Vedoucím projektu, který začal v říjnu a potrvá čtyři roky, je Hendrik Küpper z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (BC AV). Za centrum o tom ČTK informovala Daniela Procházková. Hospodaření rostlin s kovy je podle AV jako téma výzkumu velmi aktuální a pro zemědělství klíčové.
(Celý text)

Starosta Čáslavi Málek vyzval Brabce k rezignaci kvůli odpadům
23. října 2020 11:49

ČÁSLAV (ČTK) - Starosta Čáslavi na Kutnohorsku Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) v otevřeném dopise vyzval vyzval k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Důvodem je pozměňovací návrh k zákonu o odpadech, který podle starosty ztíží pozici města ve sporu o doplacení peněz za ukládání odpadu na čáslavskou skládku. Ministr podle Málka svým přístupem vychází vstříc odpadové lobby. Ministr Brabec důvod k rezignaci nevidí.
(Celý text)

Lesy na okraji Hradce Králové zaplnily stovky lidí
23. října 2020 11:46

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Městské lesy na jihovýchodním okraji stotisícového Hradce Králové včera odpoledne zaplnily stovky lidí. Do lesů vyrazili lidé na kolech, kolečkových bruslích, přišli si do nich zaběhat, projít se či najít houby. Obě parkoviště na okraji lesů u Zděné boudy i u lesního hřbitova byla zcela zaplněná auty, zjistil zpravodaj ČTK na místě. Pobyt v přírodě je nyní jednou z mála aktivit, na níž se nevztahují restrikce související s epidemií covidu-19.
(Celý text)

Povodí Odry pokračuje v demolici domů na území budoucí přehrady Nové Heřminovy
23. října 2020 11:45

NOVÉ HEŘMINOVY (ČTK) - Povodí Odry zahájilo další etapu demolice vykoupených objektů na území budoucí přehrady. Do dvou měsíců demoliční firma odstraní 17 staveb. Příští rok budou práce pokračovat bouráním posledních nemovitostí. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.
(Celý text)

Kvůli koronaviru a dešťům klesla v jižních Čechách spotřeba vody
23. října 2020 11:44

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Spotřeba pitné vody, kterou dodává Jihočeský vodárenský svaz (JVS) městům a obcím, klesla v září meziročně o 44 372 metrů krychlových na 1,26 milionu metrů krychlových (m3). Za leden až září klesly dodávky o necelá tři procenta na 11,92 milionu m3. Důvodem byl deštivý rok, kdy se méně zalévaly trávníky, a také koronavirus, kvůli němuž mnoho škol, restaurací, hotelů, sportovišť, úřadů, obchodů i továren bylo a je zavřených. ČTK to sdělil mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych.
(Celý text)

Studie: Prodej elektromobilů se v Evropě do konce roku ztrojnásobí
23. října 2020 00:41

BRUSEL (ČTK) - Elektromobily tvořily osm procent ze všech automobilů prodaných v Evropě za prvním pololetí letošního roku. Studie organizace Transport & Environment (T&E) předpokládá, že do konce roku by se podíl elektromobilů mohl ztrojnásobit, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Polsko požádá Evropskou komisi o schválení pomoci pro jadernou elektrárnu
23. října 2020 00:38

VARŠAVA (ČTK) - Polská vláda požádá Evropskou komisi (EK) o povolení státní pomoci pro výstavbu jaderné elektrárny v Polsku. Uvedl to zmocněnec polské vlády pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. Polsko hodlá vybudovat svou první jadernou elektrárnu do roku 2033, zatím však nevypracovalo plán financování výstavby, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Čeští vědci pomohli objasnit vznik gigantických genomů rostlin
22. října 2020 17:35

PRAHA (ČTK) - Česko-britský tým vědců objasnil, jak vznikají takzvané gigantické genomy rostlin. Tým také potvrdil předpoklad, že různost velikostí genomu značně ovlivňují rozdíly v hromadění takzvané repetitivní DNA. Celková délka molekul DNA v jádrech rostlinných buněk, takzvaný genom, se mezi druhy liší více než dvoutisíckrát. Velikost genomu přitom není úměrná počtu genů, který je u všech vyšších rostlin řádově stejný, ani výšce a složitosti rostliny. Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v dnešní tiskové zprávě. Studie z výzkumu byla publikována v časopisu Nature Plants. Za Česko na ní spolupracovali vědci z Biologického centra a Biofyzikálního ústavu AV.
(Celý text)

Kobylí potok v Bruntále se z napřímeného změnil v meandrující tok
22. října 2020 17:08

BRUNTÁL (ČTK) - Kobylí potok v Bruntále proměnily Lesy ČR během roční revitalizace z uměle napřímeného v meandrující tok. Vodu, která dříve z koryta rychle odtékala, nyní potok v době sucha zadrží. Práce stály více než tři a půl milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Dokáže alarmující filmový dokument změnit naše chování? Zdá se, že efekt je jen omezený
22. října 2020 16:50

PRAHA (Ekolist) - Britský dokumentární pořad Modrá planeta byl uveden do vysílání ve dvou sériích (2001 a 2017), přičemž ona dvojka byla hodnocena jako naprosto zásadní a stěžejní dílo pro světovou ochranu přírody. Divákům totiž nepředstavovala jen krásy života oceánů, ale také naléhavé ekologické problémy mořských ekosystémů. A tím sledující motivovala ke hlubší změně životního stylu. I když, jak píše Phys.org, tak přímočaré to vlastně nebylo.
(Celý text)

V Zoo Hodonín chovají nové drápkaté opičky
22. října 2020 16:41

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín začali chovat nový druh - drápkaté opičky tamaríny sedlové. Jde o čtyři bratry, zoo ještě shání nepříbuznou samici. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.
(Celý text)

Vybrané elektrospotřebiče budou mít od března 2021 nové energetické štítky
22. října 2020 14:37

PRAHA (Ekolist) - Od března příštího roku budou některé kategorie elektrospotřebičů označeny novými energetickými štítky. Zařazení výrobků do energetických tříd podle jejich spotřeby elektrické energie tak bude přehlednější. Energetické štítky už 25 let pomáhají evropským spotřebitelům v orientaci při výběru úspornějších elektrospotřebičů. Informuje o tom SEVEn.
(Celý text)

Lidé mohou místo ryb jíst víc medúz, myslí si australská bioložka
22. října 2020 14:11

CANBERRA (ČTK) - V reakci na studii, podle níž je po celém světě legálně loveno přes 90 ohrožených druhů ryb, australští vědci navrhli, aby se lidé v zájmu udržitelnějšího rybolovu přeorientovali na medúzy, píše server BBC. Australská mořská bioložka a autorka knih o medúzách Lisa-ann Gershwinová vysvětlila, proč může medúza představovat ideální jídlo. Přestože na skus připomíná chrupavku, někteří lidé to vyhledávají, a medúzy dokonce v mnoha kuchyních představují lahůdku, tvrdí bioložka.
(Celý text)

Itálie kvůli ochranné zóně znovu rozdmýchala spor o hranici na hoře Mont Blanc
22. října 2020 14:04

ŘÍM/PAŘÍŽ (ČTK) - Itálie ve středu prostřednictvím svého velvyslance ve Francii kritizovala opatření departementu Horní Savojsko, který tento měsíc vyhlásil přírodní ochrannou zónu v oblasti hory Mont Blanc. Informovala o tom agentura APA. Řím označil krok francouzských úřadů za vměšování, protože se podle něj týká i italského území. Obě země se dlouhodobě přou o to, kudy přesně vede na Mont Blancu jejich společná hranice.
(Celý text)

Středomoří podle OSN hrozí nezvratné ekologické změny
22. října 2020 08:40

ATÉNY/MARSEILLE (ČTK) - Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí původních druhů zvířat a rostlin či riziko stále četnějších přírodních katastrof. Uvádí to zpráva o přírodě a rozvoji tohoto regionu, kterou ve středu vydal Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Kynolog z Mostecka ověřil u psů schopnost určit osobu s covidem
22. října 2020 08:39

KLÍNY (ČTK) - Po více než půl roce se podařilo kynologovi Gustavu Hotovému a jeho týmu ověřit u psů schopnost poznat čichem lidi nakažené novým typem koronaviru a u vycvičených psů metodu vyzkoušet. Kynolog zvířata nechal rozeznávat vzorky pachů zdravých lidí a neinfekční vzorky nakažených. Vzorky pro výzkum mu poskytovala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní hledá kynolog z Mostecka nového partnera, protože Bulovka nemůže vzorky pro výzkum lidem dál odebírat.
(Celý text)

Kynolog z Mostecka ověřil u psů schopnost určit osobu s covidem
22. října 2020 08:39

KLÍNY (ČTK) - Po více než půl roce se podařilo kynologovi Gustavu Hotovému a jeho týmu ověřit u psů schopnost poznat čichem lidi nakažené novým typem koronaviru a u vycvičených psů metodu vyzkoušet. Kynolog zvířata nechal rozeznávat vzorky pachů zdravých lidí a neinfekční vzorky nakažených. Vzorky pro výzkum mu poskytovala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní hledá kynolog z Mostecka nového partnera, protože Bulovka nemůže vzorky pro výzkum lidem dál odebírat.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 759 | 760 | 761 | 762 | 763 | .. | 2139 | Další
Další články:
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08
3. května 2024 05:59
2. května 2024 06:00

Online diskuse
Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama