titulní strana > co píší jiní
Na Vysočině začne průzkum lokalit pro radioaktivní odpad
8. srpna 2003 19:58

VYSOČINA (ČIA) - Letecký průzkum šesti vybraných lokalit vytipovaných pro úložiště radioaktivního odpadu bude v září zahájen na Vysočině. Prvními místy, které se podrobí leteckému a družicovému průzkumu, se stane Budišov na Třebíčsku a Rohozná na Jihlavsku. ČIA to dnes potvrdil manažer projektu Jiří Slovák.
(Celý text)

MZe podpoří využití bioetanolu v palivech
8. srpna 2003 19:08

PRAHA (ČIA) - Do 29. srpna mají výrobci kvasního lihu termín na podání žádostí na dotace podporující využívání bioetanolu jako alternativního paliva. Informoval o tom dnes tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. "Na podporu je možné čerpat částku ve výši 20 milionů korun, což činí podle kvality bioetanolu čtyři až osm korun na litr," konstatoval mluvčí.
(Celý text)

EK: Fond solidarity pre požiarmi zasiahnuté Portugalsko
8. srpna 2003 17:05

BRUSEL (SITA/AFP) - Európska komisia (EK) v piatok informovala, že z fondu určeného na pomoc pri pohromách poskytne pomoc Portugalsku bojujúceho s lesnými požiarmi, pri ktorých už zahynulo 15 ľudí a boli zničené obrovské plochy lesných porastov. EK uviedla, podporí portugalskú žiadosť o príspevok z fondu solidarity zriadeného na pomoc členským štátom Európskej únie (EÚ) v prípade prírodných katastrof. Ako v tejto súvislosti vo vyhlásení uviedla komisárka pre sociálne záležitosti Anna Diamantopuluová, ktorá je na návšteve Portugalska, prípravy pre využitie fondu sú už rozbehnuté.
(Celý text)

Guardian: Vědci se obávají zrychlení globálního oteplování
8. srpna 2003 13:04

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - V úterý oznámili přední vědci Evropy, že extrémně horké počasí, které nyní panuje ve 30 zemích severní polokoule s jistou pravděpodobností signalizuje, že klimatické změny způsobené člověkem se zrychlují.
(Celý text)

Program revitalizace říčních systémů musí čelit pokusům o zneužívání peněz
8. srpna 2003 11:39

PRAHA (EkoList) - Historie státního Programu revitalizace říčních systémů je dost divoká. Na jedné straně se mu částečně daří vracet vodu krajině, na straně druhé jsou prostředky z programu zneužívány k soukromým komerčním zájmům nebo se sypou do projektů z hlediska ochrany životního prostředí poněkud pochybných.
(Celý text)

NYT: Nová hráz by měla zachránit Aralské jezero
7. srpna 2003 14:46

PRAHA/OKARAL (EcoMonitor) - Po téměř půl století studií a naříkání nad vysychajícím Aralským jezerem, jednou z největších přírodních katastrof, se mezinárodní instituce rozhodly vybudovat hráz, která by měla alespoň z části vrátit život do této oblasti Kazachstánu. Velkorysá dohoda však uznala jako nemožné vrátit hladinu jezera před rok 1960, kdy byla o 22 metrů výš než dnes. Světová banka se rozhodla vložit do projektu 85 milionů dolarů.
(Celý text)

Plzeň usiluje o dotaci z EU na trolejbusovou dopravu
7. srpna 2003 12:10

PLZEŇ (ČIA) - Až 50 milionů eur může do roku 2007 získat město Plzeň z nového programu Evropské unie Civitas II. určeného na podporu ekologické hromadné dopravy. Město hodlá dotace využít především na výstavbu nových trolejbusových tratí z centra města na průmyslovou zónu Borská pole a sídliště Lochotín. Informoval o tom náměstek plzeňského primátora Miroslav Kalous.
(Celý text)

SR-EÚ: Poľnohospodárske samosprávy odmietajú uprednostňovanie diaľnic
6. srpna 2003 18:10

BRATISLAVA (SITA) - Rada poľnohospodárskych samospráv Slovenskej republiky (RPS) nesúhlasí s odporúčaním generálneho riaditeľa Riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre regionálnu politiku Lluisa Rieru Figuerasa, aby Slovensko prehodnotilo priority čerpania podporných zdrojov Európskej únie () a uprednostnilo rozvoj infraštruktúry pred poľnohospodárstvom. Píše sa to v liste, ktorý RPS adresovala komisárovi EK pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a rybolov Franzovi Fischlerovi.
(Celý text)

V Bratislave sa viac boja záplav, vo Viedni atómovej energie
6. srpna 2003 13:51

BRATISLAVA (SITA) - Problematiku životného prostredia vnímajú Bratislavčania a Viedenčania rozdielne. To je aktuálny výsledok prieskumu, ktorý uskutočnili v rámci dvojročného slovensko-rakúskeho projektu Direct v Bratislave a vo Viedni. Ani nie rok pred vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) majú obyvatelia susediacich miest rôzne názory na environmentalistiku.
(Celý text)

Independent: Lososi z farem ohrožují své volně žijící příbuzné
6. srpna 2003 12:16

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Za posledních šest let uniklo v Británii z chovatelských farem více než milion ryb, což působí velké problémy již tak se snižující populaci divoce žijících lososů. Číslo, které zveřejnila vládní zpráva, posílilo obavy z ničivého dopadu uměle pěstovaných lososů, kteří populaci svých volně žijících protějšků trvale poškozují křížením, ubíráním potravy a šířením infekcí.
(Celý text)

Portugalsko čaká na medzinárodnú pomoc v boji s požiarmi
6. srpna 2003 10:31

LISABON (SITA/AFP) - Portugalsko, ktoré čelí najhoršej katastrofe vo svojej histórii, dnes čaká medzinárodnú pomoc v boji s požiarmi, ktoré za týždeň pripravili o život dvanásť ľudí a zničili obrovské plochy lesných porastov. Teploty dosiahli v niektorých regiónoch 42 stupňov Celzia.
(Celý text)

Obchvat Sokolova si vyžádá téměř 130 milionů
6. srpna 2003 08:13

SOKOLOV (ČIA) - Silniční obchvat severní části Sokolova a sousední obce Královské Poříčí chce v příštích dvou letech vybudovat Karlovarský kraj. Náklady na výstavbu téměř čtyř kilometry dlouhé komunikace dosáhnou 129,3 milionu korun. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí krajského úřadu Tomáš Svoboda.
(Celý text)

Výzkumný projekt EU prokázal, že kvalitu městského ovzduší může každý ovlivnit svou volbou
5. srpna 2003 14:21

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Výsledky výzkumu v rámci projektu PEOPLE jsou jasné: přestaňte kouřit a nechte svá auta doma. Motivováním obyvatel, aby změnili své chování a místo aut používali jiné druhy dopravy, lze významně omezit jejich vystavení škodlivým látkám.
(Celý text)

BBC: Britská vláda dbá na biodiversitu
5. srpna 2003 11:04

PRAHA/LONÝN (EcoMonitor) - Netopýři, pavouci a množství druhů motýlů, by měli mít největší radost z iniciativy vlády Spojeného království. Ta by chtěla zlepšit podmínky pro volně žijící živočichy, jež se vyskytují na státních pozemcích, které tvoří jedno procento celkové rozlohy Británie. Na vládou spravovaných územích, včetně věznic a opuštěných průmyslových komplexů, se nachází více než 200 "území zvláštního vědeckého zájmu" (SSSI).
(Celý text)

Independent: Zemní plyn ohrožuje sirény
4. srpna 2003 13:39

PRAHA/DARWIN (EcoMonitor) - Jednu z největších kolonií sirén v Darwinově zálivu v oblasti severní Austrálie, ohrožuje těžba zemního plynu. Mořští vědci se obávají, že v lokalitě vznikne velký průmyslový závod. Přitom siréna, nazývaná též ochechule nebo mořská kráva, je na listině velmi ohrožených druhů a počet přeživších jedinců každoročně prudce klesá.
(Celý text)

České dráhy nakonec regionální spoje nezruší
4. srpna 2003 09:27

PRAHA (ČIA) - K omezení současného rozsahu vlakové dopravy od příštího roku nedojde. České dráhy (ČD) se totiž rozhodly, že prozatím nebudou rušit vybrané regionální spoje i přesto, že tento krok plánovaly. Provoz spojů navíc firma navzdory původním předpokladům doplatí ze svého rozpočtu. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.
(Celý text)

Satelit sleduje z vesmíru jemné částice v ovzduší
2. srpna 2003 14:38

PRAHA/BRUSEL/BUDAPEŠŤ (EkoList) - Vědci nedávno v Budapešti představili ICAROS NET - tříletý projekt vedený Evropskou komisí s deseti partnery z Řecka, Německa, Maďarska a Itálie. V rámci projektu vyvinuli průkopnický systém ke sledování kvality městského ovzduší a vyplývajících zdravotních rizik. ICAROS využívá senzory nesené satelitem ke sledování koncentrace škodlivých částic pocházejících z těžkého průmyslu, dopravy a lokálních topenišť. Je to poprvé, co jsou tak jemné částice detekovány z vesmíru s takovou přesností a precizností.
(Celý text)

NYT: V Japonsku se daří solární energii
1. srpna 2003 11:58

PRAHA/OSHIKAWA (EcoMonitor) - Japonsko je zcela závislé na dovozu paliva a to žene cenu elektrické energie neúměrně vysoko. To je jeden z důvodů, proč se již deset let pracuje na vývoji zdrojů obnovitelné energie. Druhým důvodem je dosažení závazku Kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, který před šesti lety v této zemi vznikl. Vláda, za pomoci subvencí, nejvíce sází na energii vyrobenou ze slunečního záření.
(Celý text)

První blok JETE bude v srpnu mimo provoz
1. srpna 2003 10:35

PRAHA (ČIA) - Plánovaná odstávka prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE) se uskuteční od 2. do 29. srpna. Pracovníci Úseku jaderných elektráren společnosti ČEZ tak chtějí zabránit souběhu odstávky prvního a druhého temelínského bloku z důvodu výměny paliva na jaře 2004. ČIA to dnes sdělil Václav Brom z tiskového oddělení JETE.
(Celý text)

ČR se bude aktivněji podílet na snižování emisí
31. července 2003 16:34

PRAHA (ČIA) - Podpořit realizaci projektů, které přispívají k úsporám emisí skleníkových plynů, by měla rámcová dohoda mezi Českou republikou a Světovou bankou. Tu dnes za českou stranu podepsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek. ČIA to oznámila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.
(Celý text)

ČR se bude aktivněji podílet na snižování emisí
31. července 2003 16:34

PRAHA (ČIA) - Podpořit realizaci projektů, které přispívají k úsporám emisí skleníkových plynů, by měla rámcová dohoda mezi Českou republikou a Světovou bankou. Tu dnes za českou stranu podepsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek. ČIA to oznámila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1872 | 1873 | 1874 | 1875 | 1876 | .. | 2148 | Další
Další články:
20. května 2024 06:05
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03

Online diskuse
Ostravská zoo bude hostit mezinárodní ochranářskou konferenci
20. května 2024 11:01

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada bude v červenci hostit mezinárodní ochranářskou konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Účastnit se jí bude více než stovka zástupců institucí z celého světa, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Případem nevhodného uložení tun fosforu v Rajhradě se bude zabývat odvolací soud
20. května 2024 10:54

(ČTK) - Případem nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně na začátku dubna za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení potrestal obžalovaného muže 20 měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty, tresty dal i dvěma firmám. Všichni kromě jedné firmy se proti rozsudku odvolali. Odvolal se i žalobce a žádá přísnější tresty. ČTK o odvoláních informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.
(Celý text)

Projekty přeměny Mostecka a vzdělávání v Ústeckém kraji mohou získat peníze z EU
20. května 2024 10:53

(ČTK) - Projekty využití těžební lokality na Mostecku a vzdělávání zaměřené na přeměnu průmyslového regionu v základních a mateřských školách v Ústeckém kraji by mohly získat dotaci z Evropské unie. Oba strategické projekty doporučila Regionální stálá konference Ústeckého kraje ministerstvu životního prostředí k posouzení. Kraj to uvedl na webu.
(Celý text)

Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama