titulní strana > co píší jiní
Češi na Rio+20: Jak měřit kvalitu života jinak než hrubým domácím produktem
22. června 2012 21:41

RIO DE JANEIRO (Brazílie) (Ekolist) - Česká republika se ve čtvrtek na Konferenci OSN o udržitelném rozvoji v brazilském Riu de Janeiru prezentovala seminářem o ukazatelích, které vyjadřují nejen ekonomickou úspěšnost, ale rovněž míru, jak udržitelně jsou využívány přírodní zdroje nebo jak se daří lidem.
(Celý text)

Mistr světa za volantem aneb Jak jsem se učil jezdit šetrně
22. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Do redakce nám přišla pozvánka na kurz hospodárné jízdy. Bylo mou povinnosti pozvánku přijmout a jít jim vysvětlit alespoň základy toho, jak se jezdí autem. Konec konců, hned po té, co jsem dostal řidičák, se ze mne stal mistr světa za volantem. Jako z každého Čecha. Hop hop hop.
(Celý text)

Nevládky na Rio+20: Politici naprosto selhali, lidé si musejí pomoct sami
22. června 2012 01:44

RIO DE JANEIRO (Brazílie) (Ekolist) - Nevládní organizace ve čtvrtek tvrdě zkritizovaly návrh dokumentu, který se pod vedením Brazílie politici chystají přijmout na Konferenci o udržitelném rozvoji v brazilském Riu de Janeiru. Podle některých z nich nejvyšší političtí představitelé zcela selhali a lidé by na ně už neměli dál spoléhat.
(Celý text)

Vědci: Politici pro ochranu moří neudělali skoro nic, zůstalo jen moře slibů
21. června 2012 13:15

PÍSEK (Ekolist) - Světoví lídři se před dvaceti lety shodli na nutnosti chránit světové oceány před nadměrným rybolovem a dalšími negativními vlivy. Podle britských vědců ale skutek utekl a zůstalo jen moře nenaplněných slibů. Tento týden se zástupci všech zemí opět sešli v jihoamerickém Riu de Janeiru na světovém summitu o budoucnosti Země Rio+20.
(Celý text)

Rio+20: Obří summit byl zahájen „nejlepší možnou“ a zároveň „strašně slabou“ dohodou
21. června 2012 02:12

RIO DE JANEIRO (Ekolist) - V brazilském Riu de Janeiru byla ve středu zahájena Konference OSN o udržitelném rozvoji, nazývaná rovněž Rio+20. Jedno z největších setkání státníků v historii OSN je od začátku vyjednávání poznamenáno hlubokými rozpory mezi bohatými a chudými zeměmi. V úterý odpoledne, těsně před konferencí, se státům podařilo dosáhnout dohody, kterou by v příštích dnech měli potvrdit nejvyšší političtí představitelé. Nevládní organizace však dohodu označují za slabou, podobně se vyjádřili i představitelé Evropské unie. Z nemalé části jsou v ní totiž jen potvrzena dávno přijatá rozhodnutí.
(Celý text)

Výzkum: Nevládky pečují o životní prostředí lépe než ministerstvo
21. června 2012 01:00

PRAHA (Ekolist) - Lidé nejvíce z institucí, které pečují o životní prostředí, oceňují obecní úřady a nevládní organizace. Až za nimi skončilo ministerstvo životního prostředí a krajské úřady. Nejhůře je na tom vláda a parlament, říká studie Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
(Celý text)

Sexuální zvrhlost tučňáků polárníky před sto lety šokovala
20. června 2012 02:00

PÍSEK (Ecomonitor) - Trvalo víc jak sto let, než se záznamy o "zvrhlém" sexuálním chování tučňáků dostaly na veřejnost. V roce 1910 se nedokázal biolog George M. Levick, který se na lodi Terra Nova plavil spolu s polární výpravou kapitána Scotta, vyrovnat s tím, co při svých pozorováních tučňáků kroužkových spatřil. Podle zprávy, uveřejněné na serveru BBC, se nadšený obdivovatel tučňáků rozhodl, že do své studie část s podrobnostmi o sexuálním chování tučňáků raději nezařadí. Nikdy nepublikovanou část jeho práce nyní zveřejnilo Muzeum přírodní historie v Londýně.
(Celý text)

Za škodliviny v kuchyni může vaření na plynu. Je potřeba dobře větrat
19. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Vědci změřili kvalitu vzduchu ve třech obytných budovách, ve kterých se používá k vaření elektrický, nebo plynový vařič. A výsledky porovnali s kvalitou vzduchu, kterou naměřili venku. Ukázalo se, že venku je úroveň NO2 třikrát nižší než v kuchyni, kde se vaří na plynovém vařiči. Situaci zhoršuje i to, že si lidé pořizují dobře těsnící okna, ale zapomínají větrat.
(Celý text)

Zelené tržní mechanismy mohou vést k záboru půdy chudých lidí, ukazuje studie
18. června 2012 01:48

PRAHA (Ekolist) - Příroda se stala prostou tržní komoditou. Kdokoliv si může od některé z mnoha ochranářských organizací koupit kus půdy a přispět tak k založení další rezervace. Firmy čile realizují offsetové projekty na snižování emisí CO2. Ekoturistická centra rostou po celém světě. Ne vždy jsou ale tyto proekologické tržní postupy vlídné k místním lidem. Nedávná studie, zveřejněná v časopise Journal of Peasant Studies, ukazuje, že tyto aktivity mohou paradoxně vést k větší chudobě a ztrátě domovů místních lidí.
(Celý text)

Časopis Naše příroda v novém kabátě
17. června 2012 13:11

OLOMOUC (Naše příroda) - Letní číslo časopisu Naše příroda je plné změn – rozrostl se počet stran, nechybějí nové rubriky, úpravami prošel i vzhled a těšit se můžete i na lepší distribuci, kterou nově zajišťuje společnost PNS. V aktuálním vydání se vypravíme za naší největší sovou, výrem velkým. Tento ptačí obr má v rozpětí křídel dva metry a troufne si i na drobnější srnu. Šumavu si tentokrát prohlédneme z letadla, naučíme se rozpoznávat naše hnědé skokany a samozřejmě zavítáme i do říše rostlin, a to přímo mezi křížence orchidejí. Nahlédneme také do pro většinu z nás utajeného podzemí České republiky, které je pozůstatkem dávné těžby břidlice, a otrlejší povahy si budou moci přečíst, jací živočichové s námi sdílí domácí toaletu či spižírnu.
(Celý text)

Trosky z japonské tsunami s sebou do USA nesou nezvané hosty
17. června 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Jako trosečníci na záchranném kruhu se museli cítit bezobratlí obyvatelé plovoucího betonového doku, jež zakotvil u západoamerického pobřeží. Unášeni mořským proudem Kurošio přežili dlouhou cestu z Japonska Tichým oceánem a začátkem června přistáli na pobřeží amerického Oregonu. Z pohledu tamní přírody ale nejsou trosečníci z Japonska vítanými hosty. Jde totiž o rostlinné a živočišné druhy, které mohou být invazivní a narušit místní ekosystém, zjistila Oregonská státní univerzita.
(Celý text)

Vyrazte na výlet třeba do háje. A hledejte QR kódy
15. června 2012 03:33

PRAHA (Ekolist) - Sedí vaše děti non-stop u počítače a do lesa se dostanou, jenom když potřebují se svým tankem projet na nové bojiště virtuální střílečky? Můžete je zkusit vylákat na výlet, kam sice nemá smysl brát notebook, ale chytrý telefon se vaší ratolesti hodit bude. Pomůže přečíst černobíle kropenaté čtverečky, které můžete cestou najít. Nebude to asi tak explozivně napínavé jako on-line pařba počítačové hry, ale o poznání interaktivnější než klasické informační cedule to je.
(Celý text)

Konec světa, jak ho známe, se už odehrál. Jen jsme si toho nevšimli, míní Cílek
15. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Máme se i v našich zeměpisných podmínkách připravovat na výpadky v zásobování elektřinou a vodou, nedostatek potravin nebo dokonce konce světa? A pokud ano, jakým způsobem? Odpovědi se snažil najít geolog a popularizátor vědy Václav Cílek a další hosté červnové kavárny pořádané Akademií věd.
(Celý text)

Aktuálně.cz: Chalupovo ministerstvo poslalo miliony sdružením, jež nelze najít
15. června 2012 01:00

PRAHA (Ecomonitor) - Ministerstvo životního prostředí vyplatilo miliony korun třem sdružením, která vznikla jen pár dní před konečným termínem pro podávání žádostí o dotace a o nichž ani po víc než půl roce nejsou dostupné skoro žádné veřejné informace. Napsal to server Aktuálně.cz.
(Celý text)

Bedřich Moldan: Summit Rio+20 rozhodně žádným velkým úspěchem neskončí
13. června 2012 08:39

PRAHA (Ekolist) - Obří summit o udržitelném rozvoji, který se bude konat příští týden v Riu de Janeiro, se měl podle deklarací OSN stát nadějí pro příští generace. Zatím to ale vypadá, že se příští generace od konference, zvané rovněž Rio+20, ničeho převratného nedočkají. „Snad to nakonec nebude úplný propadák,” říká český profesor a ředitel Centra životního prostředí UK Bedřich Moldan, jenž se přípravných jednání účastní od samého začátku. V rozhovoru přitom neskrývá značný pesimismus. „Už je strašně málo času cokoli podstatného dohodnout. Podle mě Rio+20 rozhodně neskončí žádným velkým úspěchem.“
(Celý text)

Výzkum: Češi chtějí více obnovitelných zdrojů a méně uhlí a jádra
13. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Většina obyvatel České republiky je pozitivně nakloněna rozvoji obnovitelných zdrojů. Naopak si nepřeje nové jaderné nebo uhelné elektrárny, těžbu uhlí za územními limity ani další zvyšování vývozu elektřiny. Vychází to z výzkumu společnosti SC&C, který si zadala Aliance pro energetickou soběstačnost.
(Celý text)

Šumavský zákon nebere do úvahy vývoj přírody, říkají kritici
12. června 2012 02:15

PRAHA (Ekolist) - Zákon o Národním parku Šumava pomalu směřuje do legislativního procesu. Podle ministerstva životního prostředí by se mohl dostat na jednání poslanecké sněmovny v září. Platit by tak teoreticky mohl začít již od příštího roku. Nový zákon ale odmítá řada odborníků, vedle přírodovědců i někteří politici nebo právníci. Podle nich například nebere v úvahu vývoj přírody v parku a pevně určuje maximální plochu nejcennější přírody.
(Celý text)

V Ugandě sloni drancovali pole. Dokud jim do cesty nepostavili včelí plot
11. června 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Farmáři v sousedství ugandského Národního parku královny Elizabety mají těžký život. Místní divocí sloni si totiž oblíbili drancování jejich políček. Neodradily je ani příkopy vyhloubené podél políček. Přírodovědci farmářům nakonec pomohli tím, čeho se sloni děsí. Včelami.
(Celý text)

Záhadná úmrtí netopýrů, včel a žab mají zřejmě společného podezřelého: houbu
10. června 2012 02:00

PÍSEK (Ecomonitor) - Netopýři hynoucí na syndrom bílého nosu, populace žab devastované podezřelým houbovým onemocněním a celé včelí úly zanikající na syndrom zhroucení včelstev. Tři skupiny poměrně dost vzdálených živočichů jsou decimovány onemocněními podobného mykotického původu, píše server DiscoveryNews.
(Celý text)

V Hondurasu spálili stovky žraločích ploutví z nelegálního lovu
9. června 2012 02:00

PÍSEK (Ecomonitor) - K prvnímu výročí založení trvalé oceanické rezervace pro žraloky při pobřeží Hondurasu připravil prezident Porfirio Lobo Sosa státním úředníkům nezvyklou podívanou. Sezval je totiž na pálení žraločích ploutví, které pocházejí z nelegálního lovu. Podle magazínu PEW tím dal prezident jasně najevo svůj postoj k ochraně žraloků ve výsostných honduraských vodách.
(Celý text)

V Hondurasu spálili stovky žraločích ploutví z nelegálního lovu
9. června 2012 02:00

PÍSEK (Ecomonitor) - K prvnímu výročí založení trvalé oceanické rezervace pro žraloky při pobřeží Hondurasu připravil prezident Porfirio Lobo Sosa státním úředníkům nezvyklou podívanou. Sezval je totiž na pálení žraločích ploutví, které pocházejí z nelegálního lovu. Podle magazínu PEW tím dal prezident jasně najevo svůj postoj k ochraně žraloků ve výsostných honduraských vodách.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1611 | 1612 | 1613 | 1614 | 1615 | .. | 2145 | Další
Další články:
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46

Online diskuse
Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama