titulní strana > co píší jiní
Proč kohouti ráno kokrhají? Tikají jim biologické hodiny
19. března 2013 02:08

PRAHA (Ekolist) - Poetické ráno na venkově si nedokážeme představit bez kokrhání kohouta. Ale vědí skutečně kohouti, kolik je hodin? Nebo jen reagují na ranní světlo? Záhada, podle čeho se řídí šéfové kurníků, nedala spát japonským vědcům.
(Celý text)

Kvůli jarnímu sněhu ptáci hladoví, potřebují přikrmovat
19. března 2013 01:27

PRAHA (Ekolist) - Přestože podle kalendáře začíná jaro, přívaly sněhu neustávají. To ale komplikuje život stěhovavým ptákům. Ti přilétají z teplých krajin k bohaté hostině středoevropských luk, jenže místo toho je čeká krajina zasypaná sněhem. Ptáci se tak těžko dostávají k potravě a proto je dobré právě nyní intenzívně přikrmovat.
(Celý text)

Neví se o nich ještě vše, ale už dost na to, aby je Evropa zakázala: endokrinní disruptory
18. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Evropa bude přísnější k chemikáliím, kterým jsou lidé vystaveni v běžném životě. Poslanci Evropské parlamentu ve čtvrtek 14.3. schválili doporučení k prosazení lepší regulace tzv. endokrinních disruptorů. Jde o chemické látky, které se běžně používají v kosmetice, podlahových krytinách a jiných běžných výrobcích a které vážným způsobem poškozují lidské zdraví.
(Celý text)

Tygr propadl v testu: kozu nesežral, ale skamarádil se s ní
16. března 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Zaměstnanci indické záchranné stanice vypustili k dospělému tygrovi kozu. Místo bleskurychlého útoku se jim naskytla svým způsobem strašná podívaná: tygr se začal s kozou kamarádit. Strašné je to v tom, že tygr měl být brzy vypuštěn na svobodu do divoké přírody, píše server The Times of India. Tento test ale ukázal, že není schopný v přírodě přežít.
(Celý text)

Neskladujte doma zbytečné věci. Budete se cítit lépe
15. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Člověku to někdy až rve srdce, pomyšlení, že by to vyhodil nebo prostě dal pryč, z domu. Taková hezká věc, ta se ještě bude hodit, řekne se a strčí se věc do kumbálu, odnese se do garáže nebo strčí na půdu. Nebo někam do kouta. Pod stůl či na skříň. Je to cesta do pekla. Nejlepší věci v lidském životě totiž nejsou věci a čím víc toho máte, tím je víc toho, o co se musíte starat.
(Celý text)

První zelené rostliny nosí smrt - na otravu řepkou hynou stovky srn
15. března 2013 01:36

PRAHA (Ekolist) - Požehnání pro zemědělce a hrůza pro myslivce. Řeč je o řepce, která je v předjaří jednou z mála zelených rostlin, navíc pro lesní zvěř velmi chutnou. Jenže srnám přináší smrt, poškozuje totiž játra nebo nervovou soustavu. Záchranné stanice odhadují, že na otravu řepkou každým rokem zemře okolo tisícovky srn.
(Celý text)

Přísná ochrana přírody brání kácení v Amazonii lépe než udržitelné lesnictví
14. března 2013 01:50

PRAHA (Ekolist) - Přísně chráněná území, jako jsou národní parky nebo biologické rezervace, jsou ve snaze zachránit amazonské lesy před vykácením dlouhodobě nejúspěšnější. Naopak takzvané oblasti s udržitelným využíváním, které umožňují kontrolované kácení, ve své roli selhávají.
(Celý text)

Japonsko zkouší nový zdroj energie, těží zemní plyn ze "zmrzlého metanu"
13. března 2013 01:48

PRAHA (Ekolist) - Japonsko má možná našlápnuto k využívání dalšího nekonvenčního paliva - zemního plynu, který získává ze zmrzlého metanu, respektive hydrátu metanu. Ze zmrzlé směsi molekul vody a metanu se podařilo získat čistou surovinu v oblasti mořského příkopu Nankai, asi padesát kilometrů od ostrova Honšú, napsala agentura AFP.
(Celý text)

Chcete těžbu břidlicového plynu? Dejte vědět Evropské komisi
12. března 2013 01:28

PRAHA (Ekolist) - Je břidlicový plyn palivem budoucnosti, které může pomoci snížit závislost Evropy na dovozu ropy? Nebo představuje nebezpečnou technologii, která může poškodit zásoby podzemní vody? Pokud máte jasno a chcete svůj názor dát najevo, můžete se zapojit do průzkumu Evropské komise.
(Celý text)

Dnešním dnem začal v Evropské unii platit zákaz kosmetiky testované na zvířatech
11. března 2013 13:23

PRAHA (Ekolist/ČTK) - Současná unijní legislativa testování kosmetiky na zvířatech zakázala již v roce 2004, dosud ale platily výjimky na tři typy testů. Evropská komise platnost výjimek neprodloužila a zákaz testování kosmetiky na zvířatech platí v plném rozsahu od 11. 3. 2013. Jak upozorňují ochránci zvířat, snahy o zákaz testování trvaly přes dvacet let.
(Celý text)

Objeven nový způsob zvířecí komunikace: krysy se dorozumívají očicháváním
11. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Očichávání je běžné chování celé řady zvířat. Vídáme je u psů, koček a dalších zvířat. Vědci při studiu krys zjistili, že u nich očichávání slouží i ke zjištění sociálního postavení ostatních krys a pomáhá předcházet konfliktům. Podle vědců by tento způsob komunikace mohl vést k lepšímu poznání mozku a jeho komunikačních center.
(Celý text)

Jelení sliz podle dTestu: pere, ale bílé prádlo po něm zašedne
8. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Praní prádla v jelením slizu je jednou z nejčastěji zmiňovaných alternativ k praní v klasických pracích prostředcích. Prát můžete i v nastrouhaném jádrovém nebo žlučovém mýdle. Nebo použít tekutý mýdlový prostředek. Spotřebitelský časopis dTest v aktuálním čísle přináší článek o tom, jak tyto alternativy perou. K naší škodě se dočteme jen obecné informace.
(Celý text)

Globální oteplování otevře nové přepravní trasy v Arktidě
7. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Až dosud byly arktické vody přístupné jen speciálně upraveným ledoborcům. V polovině století by ale Arktidou mohly proplouvat i obyčejné lodě. Z ekonomického hlediska je to vzrušující příležitost. Z pohledu bezpečnosti a ochrany životního prostředí Arktidy to budí obavy. Každoroční tání ledu však podle vědců nasvědčuje tomu, že ledová pokrývka severu bude tak tenká, že dnes běžný ledoborec si bude moci pohodlně zkrátit cestu přímo přes Severní pól.
(Celý text)

Německo hledá cestu z dotační pasti zelené energetiky
6. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Němci začínají být znepokojeni rozmachem zelené energetiky. Počty fotovoltaických a větrných elektráren díky dotační podpoře rostou. Jenže za slunných a větrných dnů začíná být energie z těchto zdrojů tolik, že to německá přenosová soustava nepojme. Stát pak vlastníkům těchto elektráren platí za to, aby své zdroje od sítě odpojili. Cena elektrické energie v Německu kvůli tomu roste, píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
(Celý text)

Znovunabytí smyslů je znovuobjevením země
6. března 2013 01:58

() -
(Celý text)

Německo navrhuje povolit kontroverzní těžbu břidlicového plynu
5. března 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Německo se po nedávné katastrofě japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě rozhodlo vzdát se jaderné energetiky. A nyní těžce hledá zdroje energie, které by zemi udržely v pohybu. Kromě energie z větru a slunce chce využít i své zásoby břidlicových plynů. Těžba břidlicového plynu se ale nelíbí nejen německé opozici, ale i veřejnosti, píše server EurActive.
(Celý text)

Nejdražší poradce má ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
4. března 2013 12:57

PRAHA (Ecomonitor) - Žebříček nejdražších ministerských poradců má podle serveru Lidovky.cz jednoznačného vítěze: ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) za ně loni utratil více než pět a půl milionů korun.
(Celý text)

Filmový festival Jeden svět opět ukáže odvrácenou tvář civilizace
4. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Po roce se v Praze a dalších městech budou opět promítat filmy o lidských právech. Filmový festival Jeden svět dnes v hlavním městě zahajuje už svůj patnáctý ročník, ve kterém uvede více než sto filmů z šedesáti zemí světa. Svoje místo mezi nimi mají už tradičně i filmy věnované životnímu prostředí.
(Celý text)

Italská mafie podle vyšetřování našla zalíbení v zelené energetice
3. března 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Aktuální dění ukazuje, že italská mafie infiltrovala do takových odvětví, která Al Caponovi ani nepřišla na mysl. Ve zkratce: Italská justice v těchto dnech odhaluje provázanost mezi mafií Cosa Nostra a společnostmi provozujícími větrné a solární elektrárny. Odhaduje se, že Cosa Nostra vlastní až 30 procent větrných farem na Sicílii. Justice také mafii zmrazila více jak 2 miliardy dolarů. Několik mafiánských bossů bylo spolu se zkorumpovanými úředníky zatčeno.
(Celý text)

Nanočástice stříbra nás zbavily zápachu z ponožek. Mohou ale škodit přírodě
1. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nanočástice stříbra mají jednu báječnou vlastnost – hubí bakterie a předcházejí tak vzniku nepříjemných pachů. Přidávají se proto do ponožek či funkčního prádla, ale uplatní se i v celé řadě jiných využití: hračkách, dudlících, zubních pastách či dezinfekčních prostředcích nebo obvazech. Podle vědců z Duke University mají však i jednu nepříjemnou vlastnost – mohou škodit rostlinám a mikroorganismům.
(Celý text)

Nanočástice stříbra nás zbavily zápachu z ponožek. Mohou ale škodit přírodě
1. března 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nanočástice stříbra mají jednu báječnou vlastnost – hubí bakterie a předcházejí tak vzniku nepříjemných pachů. Přidávají se proto do ponožek či funkčního prádla, ale uplatní se i v celé řadě jiných využití: hračkách, dudlících, zubních pastách či dezinfekčních prostředcích nebo obvazech. Podle vědců z Duke University mají však i jednu nepříjemnou vlastnost – mohou škodit rostlinám a mikroorganismům.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1599 | 1600 | 1601 | 1602 | 1603 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama