titulní strana > co píší jiní
Štěrba: Nejdůležitější je chránit říční krajinu, byť z ní zůstaly jen trosky
12. dubna 2016 01:49

PRAHA (Ekolist) - Přední český hydrobiolog Prof. RNDr. Otakar Štěrba, CSc. už dlouhá léta prosazuje pojem říční krajina. „Lidé věnují největší pozornost řekám, protože si myslí, že jsou z pohledu životního prostředí i existence lidské společnosti nejdůležitější. Nejsou. Řeky jsou ve skutečnosti pouze jednou z mnoha součástí širšího krajinného ekosystému, který nazývám říční krajinou. Právě tento ekosystém říční krajiny je nejdůležitějším činitelem v celém životním prostředí Země,“ vysvětluje Otakar Štěrba v rozhovoru pro Ekolist.cz.
(Celý text)

Tradiční vypuštění 30 tisíc balónků si letos Gibraltar odpustí: kvůli ochraně mořských živočichů
12. dubna 2016 01:31

PRAHA (Ekolist) - Letos 10. září to bude poprvé, co obyvatelé Gibraltaru neoslaví svůj státní svátek kaskádami létajících balónků. Divácky strhující akce, při které se k obloze v jediný moment vznese 30 000 heliem naplněných kousků, má totiž zdrcující dopad na životy mořských živočichů. Pořadatelé připouští, že ke změně je přiměl setrvalý tlak environmentálních organizací, píše server Grist.
(Celý text)

Milovníci přírody chtějí v americkém Oregonu novou rezervaci. Kovbojové se obávají o své živobytí
12. dubna 2016 01:07

NEW YORK (ČTK) - Dokážou se poprat s nepřízní počasí i tvrdou prací, teď ale američtí kovbojové říkají, že se objevilo nové nebezpečí, které by mohlo ukončit jejich dosavadní styl života. Rančery v Oregonu znepokojují plány na vytvoření přírodní rezervace, která by jim mohla zabránit dál využívat krajinu k pasení dobytka. Pokud jste nikdy neslyšeli o kaňonech v Owyhee ve východním Oregonu, tak si představte vysoko položenou poušť, hluboké kaňony, pískovcové sloupy a hory mizící v oblacích. Je to místo, kde se prohání vysoká zvěř, ovce a dokonce i divocí mustangové. Svůj domov tam má celá řada tvorů.
(Celý text)

Volkswagen zpozdí aktualizaci softwaru 160 000 aut Passat a Škoda
11. dubna 2016 20:21

HAMBURK (ČTK) - Volkswagen mírně zpozdí v Evropě svolávání 160 000 vozů Passat a Škoda ke kontrole, protože se ukázalo, že softwarová aktualizace, která měla vyřešit problémy s obcházením emisních testů, nefunguje. Mluvčí automobilky uvedl, že přezkum spolkového úřadu pro motorová vozidla ukázal, že spotřeba pohonných hmot u některých dvoulitrových naftových motorů se po aktualizaci softwaru kvůli vyřešení problémů zvýšila.
(Celý text)

Stát neurčil vlastníka jezer Most a Milada, brání to jejich využívání
11. dubna 2016 17:40

PRAHA (ČTK) - Stát dosud nevyřešil, kdo bude vlastníkem jezer Most a Milada, která vznikla na místě bývalých lomů Ležáky a Chabařovice. Do jejich rekultivace stát investoval do konce roku 2014 více než osm miliard korun. Stát také neurčil, za jakých podmínek bude nový majitel jezera provozovat, což brání dalšímu rozvoji a lepšímu využití veřejností. Upozornil na to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s tím, že při hospodaření s penězi určenými na rekultivace nezjistil závažná pochybení. Obě jezera nyní spravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí. Počítá s tím, že nabyvatelem budou obce v okolí jezer. Rozhodovat o tom bude vláda.
(Celý text)

Zoo Dvůr Králové bude mít kopii západoafrické vesnice
11. dubna 2016 17:06

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku chce do léta otevřít kopii západoafrické vesnice Tiébélé, která se nachází ve státě Burkina Faso. Hliněné domy vesnice se vyznačují bohatě zdobenými stěnami. Dvorská vesnička bude mít čtyři domky a několik menších objektů, které budou imitovat obydlí Afričanů. Stát bude v sousedství výběhu slonů a expozice želv obrovských. ČTK to řekla mluvčí zahrady Simona Jiřičková.
(Celý text)

Vojenské lesy a statky obnoví v Boleticích několik rybníků
11. dubna 2016 16:01

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) investují do obnovy zaniklých rybníků ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku a jeho okolí přes 15 milionů korun. Celkem tak vznikne pět vodních ploch. První rybník už Vojenské lesy a statky obnovily loni, práce na dalších čtyřech by měly začít letos. ČTK to řekl mluvčí VLS Jan Sotona.
(Celý text)

Počet divoce žijících tygrů poprvé za století vzrostl
11. dubna 2016 15:48

DILLÍ (ČTK) - Poprvé za sto let vzrostl ve světě odhadovaný počet tygrů žijících ve volné přírodě. Světový fond na ochranu přírody (WWF) a organizace Global Tiger Forum oznámily, že při nejnovějším sčítání bylo registrováno 3890 tygrů. V roce 2010 jich bylo pouze 3200. Oba údaje jsou ale i tak mimořádně nízké ve srovnání s rokem 1900, kdy ve volné přírodě žilo na 100 000 tygrů.
(Celý text)

V ČR začalo sčítání zubrů pro zpřesnění dat do plemenné knihy
11. dubna 2016 13:43

PRAHA (ČTK) - Česká kancelář mezinárodního Centra ochrany zubra evropského (European Bison Conservation Center - EBCC) začala v Česku sčítat zubry. Zmapuje všechny, kteří loni byli v zoologických zahradách, soukromých chovech, oborách a přírodních rezervacích. Důvodem je zpřesnění evidence tohoto ohroženého zvířecího druhu pro plemennou knihu. Výsledky sčítání by měly být známy koncem týdne, sdělila ČTK společnost Česká krajina, která fungování regionální pobočky ochranářské organizace zajišťuje.
(Celý text)

Vláda odložila řešení problému se seznamem chráněných lokalit
11. dubna 2016 13:12

PRAHA (ČTK) - Vláda ani dnes nevyřešila problém s nedoplněným seznamem evropsky chráněných území, kvůli němuž by vnitrozemská vodní doprava mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Příslušný bod kabinet podle svého mluvčího Martina Ayrera znovu odložil a vrátí se k němu na příštím jednání. Česko zatím do seznamu chráněných území nezařadilo kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče, což již několik let požaduje Evropská komise.
(Celý text)

Pražské lesy se letos rozrostou o bezmála 23 hektarů. Také díky dětem
11. dubna 2016 11:20

PRAHA (ČTK) - V pražských lesích letos přibude přes 180 000 mladých stromů. Nové porosty od jara začnou růst na bezmála 23 hektarech mýtin a pasek kolem metropole. Lesníkům pomohou s výsadbou děti ze základních škol. Informovala o tom mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Změna péče na Křivoklátsku má přinést pestřejší přírodu
11. dubna 2016 10:45

ZBEČNO (ČTK) - Změna péče o živočichy i rostliny na Křivoklátsku spojená s plánovaným vyhlášením národního parku má přinést pestřejší přírodu i zabránit privatizaci lesů na 97 procentech území chystaného národního parku. Zároveň by to mělo znamenat ukončení debaty o možném vodním díle, například přehradě či suchému poldru, na řece Berounce. ČTK to sdělil vedoucí správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.
(Celý text)

Budky pro dudky: v rezervaci divokých koní chtějí pomoci i vzácným ptákům
11. dubna 2016 10:20

MILOVICE (ČTK) - Nové budky v milovické rezervaci v bývalém vojenském prostoru podpoří hnízdění ohrožených dudků chocholatých. Na tamních pastvinách mají i dobrý zdroj potravy, vyzobávají hmyz z trusu divokých koní. ČTK o tom informoval ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. V okolí Milovic se dlouhodobě vyskytuje nejméně jeden exemplář dudka chocholatého, další žijí u nedaleké Lysé nad Labem.
(Celý text)

Brabec: Antifosilní zákon by mohl začít platit od roku 2018
11. dubna 2016 09:26

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředpokládá, že by antifosilní zákon začal platit už příští rok, za pravděpodobnější považuje termín 1. ledna 2018. Řekl to v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Zákon by měl do budoucna snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří zejména uhlí a ropa a také zemní plyn. Brabec nicméně uvedl, že zákon cíleně proti zemnímu plynu nepůjde, parametrem jeho úspěšnosti bude podle ministra v budoucnu snižování emisí oxidu uhličitého (CO2). Plyn znečišťuje méně.
(Celý text)

Sloní samička Rashmi z ostravské zoo slaví páté narozeniny
11. dubna 2016 09:00

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská samička slona indického Rashmi oslaví v úterý páté narozeniny. První slůně, které se podařilo odchovat v českých a slovenských zoologických zahradách, už váží více než 1,6 tuny a měří zhruba 190 centimetrů, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Zoo ve Dvoře pošle do Afriky dalšího nosorožce. Samice Eliška bude žít v rezervaci ochranáře Tony Fitzjohna
11. dubna 2016 01:18

PRAHA (Ekolist) - Královédvorská zoo připravuje další přesun nosorožce do Afriky. Samička nosorožce dvourohého poletí na konci června do záchranné stanice v tanzanském národním parku Mkomazi. Tu spravuje proslulý ochranář Tony Fitzjohn. Čtyřletá nosorožčice Eliška doplní trojici zvířat, které do rezervace zoo převezla před sedmi lety.
(Celý text)

Litovelské Pomoraví - ostrůvek divočiny s vůni vody
11. dubna 2016 00:52

PRAHA (Česká divočina) - Je to už zaběhnutá klasika. Jak se prodlužují dny, ptáci ráno zpívají do oken, vzrůstá v nás touha někam zmizet. Zveme Vás do Benátek. Nebojte, není to daleko. Tak se říká i Litovli, kterou s italským městem na řece spojuje nejen řada historických památek. Litovel totiž stojí na šesti ramenech řeky Moravy, kde bychom napočítali přibližně 170 lávek, mostů a můstků. Zároveň je i bránou do úžasných přírodních scenérií. Když si plánujete návštěvu Hané, vyhraďte si aspoň tři dny. Samotné Pomoraví tvoří pruh až 8 km široký, který se táhne v délce 27 km až na předměstí Olomouce. Okolní krajina je známá úrodnou půdou a jak ze známé série filmů o „básnících“, díky úrodnosti si místní lidé mohli dovolit i bohatě zdobené kroje.
(Celý text)

Řeku Sázavu a její břehy uklidili během víkendu dobrovolníci
10. dubna 2016 22:03

SÁZAVA (ČTK) - Řeku Sázavu a její břehy během víkendu uklízeli dobrovolníci, letos potřetí v celé její délce. V nejdelším úseku z Kácova do Pikovic sesbírali v rámci 11. ročníku akce Čistá Sázava přes 18 tun odpadků, což je zhruba o tunu víc než loni. S úklidem v úseku pomáhalo asi tisíc lidí, sdělila Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Kolik lidí se do úklidu řeky a jejích přítoků zapojilo celkem, upřesní společnost později.
(Celý text)

K zákazu kožešinových farem zaujme vláda asi neutrální postoj
10. dubna 2016 19:15

PRAHA (ČTK) - K návrhu několika desítek poslanců z různých stran na zákaz kožešinových farem zaujme vláda na svém pondělním zasedání zřejmě neutrální postoj. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Podle návrhu by se od roku 2017 nesměly zakládat nové farmy a do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost dosavadní podniky. Zákaz by se neměl týkat chovů králíků, kde je kožešina pouze vedlejším produktem.
(Celý text)

Neznámá látka zabarvila potok v Kunštátě na Blanensku
9. dubna 2016 18:46

KUNŠTÁT (ČTK) - Zatím neznámá chemická látka zabarvila v sobotu odpoledne vodu v potoku, který teče kunštátskou místní částí Sychotín. Na místo byli zavoláni pracovníci chemické laboratoře v Tišnově, výsledky budou po víkendu. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Petr Příkaského zřejmě nepůjde o nic vážného.
(Celý text)

Neznámá látka zabarvila potok v Kunštátě na Blanensku
9. dubna 2016 18:46

KUNŠTÁT (ČTK) - Zatím neznámá chemická látka zabarvila v sobotu odpoledne vodu v potoku, který teče kunštátskou místní částí Sychotín. Na místo byli zavoláni pracovníci chemické laboratoře v Tišnově, výsledky budou po víkendu. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Petr Příkaského zřejmě nepůjde o nic vážného.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1473 | 1474 | 1475 | 1476 | 1477 | .. | 2145 | Další
Další články:
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00

Online diskuse
Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama