titulní strana > co píší jiní
Druhá etapa mise ExoMars byla posunuta do roku 2020
7. května 2016 15:31

MOSKVA (ČTK) - Druhá etapa společného evropsko-ruského projektu ExoMars, zaměřeného na průzkum Marsu a hledání případných stop života na jeho povrchu, byla o dva roky odložena. Oznámila to v Moskvě ruská vesmírná agentura Roskosmos, která projekt realizuje ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Místo roku 2018 bylo zahájení druhé etapy posunuto na rok 2020.
(Celý text)

Riziková skládka v Boru u Skutče začíná postupně mizet
7. května 2016 12:33

BOR U SKUTČE (ČTK) - V Boru u Skutče začala před několika dny dlouho odkládaná sanace skládky shořelých pneumatik a dalšího odpadu. Specializovaná firma odváží popel a ostatní rizikový obsah k bezpečnému uložení. Do současnosti byla skládka volně přístupná a odkrytá. Pardubický kraj získal na odstranění této staré ekologické zátěže dotaci ze Státního fondu životního prostředí.
(Celý text)

Jak zachránit severní bílé nosorožce? Sami se již nerozmnoží, musí nastoupit věda
6. května 2016 16:39

PRAHA (Ekolist) - V prosinci 2015 se v Rakousku sešla skupina odborníků z celého světa, aby jednala o hrozícím nebezpečí vyhynutí nosorožců tuponosých severních (jinak též severních bílých, Ceratotherium simum cottoni) a o možnostech jejich záchrany. Shrnutí tohoto historického jednání bylo nedávno publikováno v mezinárodním odborném časopise Zoo Biology. Vědci se snaží jednak upozornit veřejnost na hrozbu vyhynutí severních bílých nosorožců a na probíhající snahy o jejich záchranu, ale také umožnit vědecké komunitě získávat a sdílet nové informace týkající se vymírání savců.
(Celý text)

Skvrnu na Vranovské přehradě způsobilo 6 prázdných ropných sudů
6. května 2016 15:49

ZNOJMO (ČTK) - Šest prázdných ropných sudů ležících na dně Vranovské přehrady na Znojemsku způsobilo skvrnu, která se ve středu objevila na hladině. Skvrna vznikla ze zbytků ropných látek na stěnách starých nádob, uvedla dnes v tiskové zprávě znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Potápěčům se podařilo jeden sud ze třicetimetrové hloubky vytáhnout, ostatní zlikvidovali na dně.
(Celý text)

Nový zákon o odpadech a míra recyklace: v čem si MŽP a Hnutí Duha nerozumí
6. května 2016 15:35

PRAHA (Ekolist) - Cílem nového odpadového zákona je zvýšit míru recyklace k roku 2020 na 50 % a připravit ČR na zákaz skládkování od roku 2024. To tvrdí ministerstvo životního prostředí, které zákon připravuje. Hnutí Duha upřesňuje, že cíl je ve skutečnosti jen 38 % a že nový zákon nás nemá ani tak připravit na konec skládkování, jako na začátek spalování odpadů.
(Celý text)

Platby na ozelenění jsou vyplácené se zpožděním, kritizuje ASZ
6. května 2016 15:05

PRAHA (ČTK) - Výplata peněz na tzv. greening neboli ozelenění nabírá podle Asociace soukromého zemědělství ČR zpoždění. Jak asociace zjistila z šetření mezi svými 6500 členy, u třetiny ještě není rozhodnuto o vyplacení za loňský rok, u většiny pak výplata neproběhla. Asociace to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě. Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), jenž výplatu administruje, však peníze přišly již 70 procentům žadatelů. Fond navíc argumentuje tím, že stihl vydat rozhodnutí u většiny zemědělců dříve, než měl v plánu. Podle svazu zemědělských podnikatelů ale musí zemědělci například odvádět daně z dotací za loňský rok, které však ještě nemají na účtech.
(Celý text)

Medvídě, které v Tatrách bavilo turisty, nežije. Zřejmě jej zabil jiný medvěd
6. května 2016 13:41

VARŠAVA (ČTK) - Medvídě, které se ještě nedávno toulalo v okolí turisty vyhledávaného Kasprova vrchu v polské části Tater, bylo nalezeno mrtvé. Oznámila to dnes televize TVN 24 s tím, že podle policie tuto smrt nejspíš nezavinil člověk. "Vše nasvědčuje tomu, že medvídě zabil dospělý medvěd. Takové situace se bohužel stávají, zvláště v období říje," uvedla stanice.
(Celý text)

Devadesátiletý sir Attenborough: neúnavný popularizátor přírody
6. května 2016 10:10

LONDÝN/PRAHA (ČTK) - Britský moderátor, filmař a přírodovědec sir David Attenborough je již přes šest desetiletí popularizátorem přírodních věd a známým průvodcem světem zvířat a rostlin. Renomé si získal mezi odborníky i laickými televizními diváky. Ve známost vešel například svými dokumentárními cykly na stanici BBC Modrá planeta či Život na Zemi. Attenborough, který v neděli 8. května oslaví 90. narozeniny, je známým zastáncem evoluce.
(Celý text)

Dvorská zoo patří k nejvýznamnějším chovatelům afrických zvířat
6. května 2016 10:10

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem patří k největším zoo v Česku, ale je i jedním z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat ve světě. Ke zdejším unikátům patří chovy ohrožených nosorožců, vzácné pralesní žirafy okapi či africké a lví safari. Proslulá východočeská zoo vznikla před 70 lety.
(Celý text)

Mexická metropole zrušila smogovou situaci, část omezení ale trvá
6. května 2016 09:32

PRAHA (ČTK) - Úřady hlavního města Mexika zrušily dnes po třech dnech výstrahu kvůli smogu. Do ulic metropole tak může vyrazit opět více aut, informovala agentura AP. V aglomeraci města Mexika žije přes 20 milionů lidí.
(Celý text)

V New Yorku se bude platit za sáčky v obchodech s potravinami
6. května 2016 05:42

PRAHA (ČTK) - Newyorská radnice schválila zpoplatnění plastových sáčků, v nichž si denně obyvatelé největšího amerického města odnášejí z potravinářských obchodů domů nákup. S platností od října zaplatí každý kupující za jeden sáček pět centů (asi 1,2 koruny). Radní si slibují, že svým krokem zlepší newyorské životní prostředí znečištěné plasty.
(Celý text)

Vědci očekávají klimatický exodus. Pekelné vedro vyžene obyvatele Afriky a Středního východu
6. května 2016 01:42

PRAHA (Ekolist) - Sever Afriky a velké části Středního východu by se do poloviny století mohly stát neobyvatelnými. Podle studie vědců z německého Institutu Maxe Plancka bude příčinou exodu změna klimatu, vysoké teploty a extrémní prachové bouře. Počty migrantů se podle vědců dramaticky navýší.
(Celý text)

Hornbach přestal prodávat Roundup a přípravky, které škodí včelám
6. května 2016 01:06

PRAHA (Ekolist) - Roundup, Dominator, Kaput. Přípravků proti plevelu s obsahem glyfosátu se dá v českých obchodech koupit řada. Jsou oblíbené, protože jsou účinné. Hobbymarket Hornbach ale tyto prostředky letos v březnu přestal svým zákazníkům nabízet. Glyfosáty jsou považovány za zdravíškodlivé. Hornbach přestává prodávat i prostředky obsahující neonikotinoidy, pesticidy na bázi nikotinu, které jsou pravděpodobně odpovědné za úhyn včel. Jde o přípravky s názvy Decis, Calypso nebo Fast.
(Celý text)

Nová zelená úsporám: O dotaci loni zažádalo skoro 6700 majitelů domů a bytovek
6. května 2016 01:00

PRAHA (ČTK) - O dotace na zateplení v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) loni požádalo skoro 6700 majitelů rodinných domů z celé České republiky a pražských bytových domů. Největší zájem o podporu měli lidé v Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o NZÚ, kterou na středeční jednání vlády předloží ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Chilská poušť Atacama hasí žízeň vodou z mlhy
6. května 2016 00:45

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - Zachycovat kapičky vody z mlhy nazývané camanchaca, která se pohybuje každé ráno podél chilského pobřeží, to je cílem zařízení instalovaného na nejsušším místě světa: v poušti Atacama. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Liberecká zoo po pěti letech čekání získala samici pižmoně
5. května 2016 19:47

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo získala po pěti letech čekání samici pižmoně grónského, který jako druh ohrožený vyhubením patří do Evropského záchranného programu. Skoro dvouletou Berit dovezla z kodaňské zoo. Podle hlavního zoologa v Liberci Luboše Melichara je těchto sudokopytníků v zoologických zahradách málo, a proto je velmi obtížné nějakého získat. "Bylo to opravdu dlouhé čekání," uvedl.
(Celý text)

Lidé na jihu Moravy loni spotřebovali denně 92,5 litru vody
5. května 2016 15:57

BRNO (ČTK) - Průměrná spotřeba vody na jednoho obyvatele v domácnosti byla loni na jižní Moravě po Praze druhá nejvyšší v republice. Meziročně se zvýšila téměř o litr na 92,5 litru denně. Na veřejný vodovod je napojených 1,12 milionu obyvatel, což je přes 95 procent, mírně nad celostátním průměrem. Loni se také téměř vyrovnala cena vodného a stočného, lišila se pouze o deset haléřů. Léta předtím bylo vodné nižší, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
(Celý text)

V Brdech začalo vyznačování hranic chráněné krajinné oblasti
5. května 2016 14:48

PRAHA (Ekolist) - Dnes začala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) označovat hranice chráněné krajinné oblasti Brdy. První ze 103 hraničníků byl instalován u obce Kozičín nedaleko hájovny zvané U Slaniny.
(Celý text)

O dotace na odstřel divočáků požádalo Karlovarský kraj šest obcí
5. května 2016 14:28

PRAHA (ČTK) - O dotace na odstřel divokých prasat, které škodí v obcích a městech, požádalo Karlovarský kraj jen šest obcí. Žádosti bude schvalovat krajská rada. Kraj letos poprvé vyčlenil 150.000 korun na příspěvky na omezení počtu černé zvěře na nehonebních pozemcích. Zájem byl ale nižší, než kraj očekával, řekl radní Josef Hora (HNHRM).
(Celý text)

Plzeňská zoo má po deseti letech nové sokolnické ukázky
5. května 2016 14:03

PLZEŇ (ČTK) - Nové sokolnické ukázky připravila letos po deseti letech plzeňská zoologická zahrada. Nový sokolník Jan Brož předvádí návštěvníkům v lochotínském amfiteátru dvakrát denně asi 16 dravců od ptáků žijících v Česku až po vzácné dravce z celého světa. Postupně budou ještě další dravci přibývat, řekl Brož.
(Celý text)

Plzeňská zoo má po deseti letech nové sokolnické ukázky
5. května 2016 14:03

PLZEŇ (ČTK) - Nové sokolnické ukázky připravila letos po deseti letech plzeňská zoologická zahrada. Nový sokolník Jan Brož předvádí návštěvníkům v lochotínském amfiteátru dvakrát denně asi 16 dravců od ptáků žijících v Česku až po vzácné dravce z celého světa. Postupně budou ještě další dravci přibývat, řekl Brož.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1452 | 1453 | 1454 | 1455 | 1456 | .. | 2138 | Další
Další články:
2. května 2024 06:00
1. května 2024 06:00
30. dubna 2024 06:01
29. dubna 2024 06:00
27. dubna 2024 06:00

Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama