titulní strana > co píší jiní
Brno zmapuje zahrádkářské lokality pro práce na územním plánu
10. července 2016 19:05

BRNO (ČTK) - Brno chce mít přehled o všech zahrádkářských lokalitách na území města. Nechá o nich proto vypracovat územní studii za více než 350 000 korun, sdělil primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Cílem je zmapovat všechny lokality zahrádek jako podklad pro připravované změny územního plánu nebo pro nový územní plán.
(Celý text)

Kotelna v Jablonci prodlouží komín, aby spaliny neobtěžovaly okolí
10. července 2016 14:30

JABLONEC N.N. (ČTK) - Komín jedné z loni dokončených kotelen v Jablonci nad Nisou se musí prodloužit až o 5,5 metru, aby spaliny neobtěžovaly okolí. I když byl komín v Mechové ulici postaven podle projektu, za nepříznivých povětrnostních podmínek může oblak páry a spalin obtěžovat obyvatele horních pater nedalekých panelových domů. Protažení komína musí znovu projít procesem stavebního povolení, vlastní přestavba se tak provede na přelomu září a října. Zabere maximálně dva dny, řekla mluvčí Jablonecké energetické Lenka Vrátná.
(Celý text)

Před 40 lety zamořil dioxinový mrak okolí městečka Seveso
10. července 2016 10:10

SEVESO/PRAHA (ČTK) - Seveso je menší městečko na severu Itálie, které leží kousek od Milána. Na titulní stránky všech světových médií se dostalo v roce 1976 kvůli havárii v místní chemičce. Ten den, 10. července 1976, byla zrovna prosluněná sobota a ve městě panovala pohoda. V nedaleké chemičce vybuchl jeden z reaktorů a zaměstnanci závadu rychle opravili. Až po asi dvou týdnech vedení firmy přiznalo, že do ovzduší uniklo velké množství prudce jedovatých dioxinů.
(Celý text)

Z území kovohutí v Mníšku pod Brdy by měla zmizet ekologická zátěž
10. července 2016 09:38

MNÍŠEK P.B. (ČTK) - Z území kovohutí v Mníšku pod Brdy u Prahy, oblasti poblíž takzvané Bažantnice, by měla zmizet stará ekologická zátěž. Znečišťuje podzemní i povrchové vody. Sanace a rekultivace na ploše 12 hektarů potrvá asi pět let. Nyní se k plánu podle rozhodnutí ministerstva životního prostředí vede takzvané zjišťovací řízení. Investorem má být společnost Kovohutě Halda. "Pevně doufáme, že to dopadne," řekl ČTK starosta Mníšku pod Brdy Petr Digrin.
(Celý text)

Neznámý zloděj ukradl chovateli z Hradecka 13 papoušků
8. července 2016 16:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Neznámý zloděj ukradl chovateli ve Výravě na Královéhradecku 13 papoušků. Při krádeži další tři papoušky zranil tak, že museli být utraceni. Pachateli v případě prokázání viny hrozí až tříleté vězení, řekla ČTK mluvčí královéhradecké policie Lenka Burýšková.
(Celý text)

Jsou vybrány klisny koně Převalského k převozu do Mongolska
8. července 2016 15:55

PRAHA (ČTK) - Čtyři klisny koně Převalského, které by měly být příští týden převezeny do Mongolska, jsou vybrány. Pro případ komplikací jsou připraveny náhradnice, řekla ČTK mluvčí pražské zoologické zahrady Jana Myslivečková. Klisny se na cestu do národního parku Gobi B připravují v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Jejich transport už pošesté organizuje pražská zoo, naplánovaný je na sobotu 16. července.
(Celý text)

V Německu schválili reformu podpory zelené energie
8. července 2016 12:32

BERLÍN (ČTK) - Po několika měsících sporů schválily dnes obě komory německého parlamentu reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Snížit by se tak měl mimo jiné růst nákladů, které v ceně elektřiny nesou spotřebitelé, a zmírnit by se mělo i přetěžování přenosové soustavy, které se dotýká i okolních zemí včetně České republiky.
(Celý text)

Turisté na vytížené šumavské trase mají u Antýglu novou lávku
8. července 2016 11:57

ANTÝGL (ČTK) - Nový mostek přes řeku Vydru dostali dnes oficiálně do užívání pěší turisté a cyklisté v šumavském Antýglu. Stavba za víc než 2,3 milionu korun nahradila starou lávku, která byla v havarijním stavu a soužila do letošního jara. Přes řeku v kempu v Antýglu vedou jedny z nejvíce vytížených stezek na Šumavě, kudy ročně chodí desetitisíce lidí, řekl dnes ČTK ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.
(Celý text)

Britský vědec plánuje ošálit lvy v Botswaně očima na kýtách krav
8. července 2016 10:55

GABORONE (ČTK) - Britský vědec v Botswaně experimentuje s novátorským způsobem, jak ochránit krávy místních farmářů před lovícími lvy - maluje jim na kýty oči, napsal zpravodajský server The Times. Neil Jordan doufá, že šelmy pátrající po kořisti přimějí oči na zadku dobytka věřit, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se lvi vzdali snahy lovit.
(Celý text)

U Králického Sněžníku bude návštěvnické centrum
8. července 2016 09:42

DOLNÍ MORAVA (ČTK) - Obec Dolní Morava na Orlickoústecku připravuje výstavbu návštěvnického centra u Králického Sněžníku. Kromě turistických informací o regionu bude zároveň výstavním a přednáškovým prostorem. ČTK to řekl starosta Richard Novák.
(Celý text)

Sládci se snaží zmírnit ekologickou zátěž piva
8. července 2016 09:06

LONDÝN/The Guardian (ČTK) - Přemýšleli jste někdy o tom, jakou zátěž pro životní prostředí představuje obyčejné pivo? Zřejmě ne, pokud ho tedy sami nezkoušíte v malém či velkém objemu vařit. Pak si uvědomíte neradostnou skutečnost: že přeměna ječmene na fermentované pivo za sebou zanechává ekologickou stopu epických rozměrů. Pro představu: Na každou lahev piva se odhaduje průměrná spotřeba energie asi 0,2 kilowatthodiny, což je dost na zhruba tři a půl hodiny provozu televize s úhlopříčkou obrazovky 100 centimetrů.
(Celý text)

Honduras řeší tři vraždy ekologických aktivistů
8. července 2016 03:59

TEGUCIGALPA (ČTK) - Již třetí vraždu ekologického aktivisty během krátké doby řeší policie ve středoamerickém Hondurasu. Po vůdkyni místního indiánského hnutí Bertě Cáceresové a jednom ze členů její organizace potkal stejný osud její spolupracovnici Yaneth Urquíaovou. Její mrtvé tělo našla policie ve čtvrtek, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

Ochránci přírody odstraňují odvodňovací kanály v Černohorském močálu
7. července 2016 17:26

KVILDA (ČTK) - Ochránci přírody odstraňují v šumavském Černohorském močálu u Kvildy na Prachaticku odvodňovací kanály rašelinišť. Uměle vytvořená suchá místa v minulosti sloužila pohraničníkům při hlídání hranic tehdejšího Československa se Spolkovou republikou Německo. Odstranění kanálů má pomoci nastartovat přirozené procesy v rašeliništích. Na práci v Černohorském močálu se podílí také dobrovolníci.
(Celý text)

Za strojní kosení chráněných luk zaplatí Praha 300 000 korun
7. července 2016 16:54

PRAHA (ČTK) - Za strojní kosení a mýcení luk ve čtyřech zvláště chráněných lokalitách zaplatí letos pražský magistrát 300 000 korun. Vyplývá to ze smlouvy, kterou úřad zveřejnil na webu. Zakázka se týká přírodních parků Slavičí údolí, Vidoule, Radotínské skály a Prokopské údolí.
(Celý text)

Praha nechá sanovat a revitalizovat skládku v Chuchli a Slivenci
7. července 2016 15:00

PRAHA (ČTK) - Praha nechá sanovat a revitalizovat skládku rozkládající se na území Velké Chuchle a Slivence. V současné době hledá firmu, která pro město vypracuje projektovou dokumentaci. ČTK to zjistila z magistrátního seznamu veřejných zakázek. Cena zakázky vzejde z výsledku tendru.
(Celý text)

V remízcích v Podyjí našli útočiště vzácní brouci
7. července 2016 12:47

ZNOJMO (ČTK) - V nově vzniklých remízcích na polích u obcí v Národním parku Podyjí na Znojemsku našli útočiště vzácní brouci, například nosatci stepního charakteru. ČTK to řekl mluvčí parku David Grossmann.
(Celý text)

Ovzduší znečištěné elektrárnami prý usmrtí ročně tisíce Evropanů
7. července 2016 12:19

BERLÍN (ČTK) - Znečištění ovzduší způsobené uhelnými elektrárnami zapříčiní každý rok předčasnou smrt téměř 23 000 Evropanů, uvádí nově zveřejněná studie, na níž se podílela mimo jiné německá pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF). V České republice podle ní každoročně v této souvislosti předčasně zemře 570 lidí.
(Celý text)

Energetické štítky na přístrojích budou jednodušší, rozhodl EP
7. července 2016 11:38

ŠTRASBURK (ČTK) - Energetické štítky, které evropským spotřebitelům pomáhají orientovat se při nákupu elektrických přístrojů, se v budoucnu zjednoduší. Evropští poslanci na zasedání ve Štrasburku rozhodli o tom, že se výrobci budou muset vrátit ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejúčinnější přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné.
(Celý text)

Zoo Ostrava chystá charitativní běh pro outloně váhavé
7. července 2016 10:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada chystá na konec prázdnin charitativní běh na pomoc poloopicím outloňům váhavým. Je to první akce svého druhu pořádaná v Zoo Ostrava, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Evropský parlament schválil emisní limity pro sekačky, buldozery a dieselové lokomotivy
7. července 2016 09:33

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament schválil emisní limity pro stroje poháněné spalovacími motory, které nejsou určené k dopravě po silnicích, jako jsou například sekačky na trávu, buldozery či dieselové lokomotivy. Podle europoslanců zplodiny z těchto strojů zatěžují životní prostředí, a proto by se jich měla týkat podobná omezení, jaká už platí například u automobilů.
(Celý text)

Evropský parlament schválil emisní limity pro sekačky, buldozery a dieselové lokomotivy
7. července 2016 09:33

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament schválil emisní limity pro stroje poháněné spalovacími motory, které nejsou určené k dopravě po silnicích, jako jsou například sekačky na trávu, buldozery či dieselové lokomotivy. Podle europoslanců zplodiny z těchto strojů zatěžují životní prostředí, a proto by se jich měla týkat podobná omezení, jaká už platí například u automobilů.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1434 | 1435 | 1436 | 1437 | 1438 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama