titulní strana > co píší jiní
Čína odloží zavedení kvóty na prodej ekologických vozů
6. června 2017 09:35

(ČTK) - Čína odloží zavedení osmiprocentní kvóty na prodej ekologických vozů na rok 2019, přičemž firmám, které po tomto ročním odkladu nebudou s to kvótu splnit, umožní nahradit dodávky později. Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na zdroje z automobilového průmyslu.
(Celý text)

Při úhynu ryb v Ivanovicích se podle policie nestal trestný čin
6. června 2017 09:20

IVANOVICE NA H. (ČTK) - Při dubnovém úhynu ryb v rybníku v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku se podle policie nestal trestný čin. Případ uzavřela, ryby podle vyšetřovatelů uhynuly kvůli souhře nepříznivých okolností. Na policejním webu to včera uvedla mluvčí Alice Musilová. Podle firmy Rybníkářství Pohořelice uhynulo v rybníku v první polovině dubna 16,7 tuny mladých ryb, škoda přesáhla milion korun.
(Celý text)

ČIŽP: V Plzeňském kraji i jinde klesá počet černých skládek
6. června 2017 07:00

PLZEŇ (ČTK) - V Plzeňském kraji i v dalších regionech ČR klesá podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) počet klasických větších černých skládek. Výrazně k tomu přispěly kontroly inspekce, činnost dalších orgánů měst a obcí, strážníci i osvěta; výrazně také roste počet podnětů od občanů, řekl včera ČTK ředitel ČIŽP Erik Geuss.
(Celý text)

Kácení v okolí Národního parku Białowieża pokračuje, do Polska se sjíždějí aktivisté
6. června 2017 01:31

PRAHA (Ekolist) - Obnovené kácení stromů v okolí polského Národního parku Białowieża může podle slov přírodovědců přivést celý umikátní pralesní ekosystém k zániku. Vláda, respektive tamní ministerstvo životního prostředí, totiž v lednu revidovalo rok starý plán lesního hospodaření. A ten už nebere v potaz ochranu stromů podél obvodu národního parku, jež dosud byly považovány za nedílnou součást kulturně, historicky i ekologicky hodnotného území. Píše o tom například deník Guardian.
(Celý text)

V řece Moravě u Bolelouce uhynuly tisíce ryb
6. června 2017 00:30

OLOMOUC (ČTK) - Tisíce ryb různých druhů a velikosti uhynuly v řece Moravě u obce Bolelouc na Olomoucku. Byly odebrány vzorky říční vody, které prozkoumají odborníci, řekla včera ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Okolnosti úhynu ryb vyšetřuje policie.
(Celý text)

Pražský dopravní podnik vymění do konce letošního roku 20 aut za elektromobily
6. června 2017

PRAHA (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) vymění do konce letošního roku 20 automobilů na benzin či naftu za elektromobily. Obměna by se měla týkat osobních a užitkových automobilů. V rozhovoru s ČTK to včera řekl generální ředitel DPP Martin Gillar. Obměna zbylých vozů má pokračovat v následujících letech. DPP má ve vozovém parku několik stovek automobilů, a to jak osobních, tak dodávek či náklaďáků. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává necelých 11.000 lidí.
(Celý text)

Aplikace BioLog: Zaznamenávejte ve svém okolí živočichy a rostliny. I ty zcela běžné
5. června 2017 15:43

PRAHA (Ekolist) - Nová verze mobilní aplikace BioLog umožňuje každému zaznamenávat přímo v terénu pozorování rostlin, živočichů a hub. Zároveň ukazuje, jaké další druhy byly už v okolí spatřeny. Záznamy jsou součástí největší tuzemské nálezové databáze. Přímo v terénu si můžete načíst přes 8 milionů druhových pozorování. Aplikaci BioLog i databázi spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. S novou verzí aplikace přichází symbolicky na dnešní Světový den životního prostředí.
(Celý text)

Kobylky a sarančata v Praze
5. června 2017 15:20

PRAHA (Ekolist) - Praha je bohatým územím z mnoha hledisek, a to nejen historického a společenského, ale i přírodního. Rozmanitost prostředí od holých skal až po vyzrálé lesy umožňuje přežívání širokého spektra mnohdy velmi vzácných organismů. Vlajkovými druhy jsou například kriticky ohrožení sokoli nebo sysli. K více přehlíženým, ovšem neméně zajímavým a krásným patří i skupina rovnokřídlých.
(Celý text)

Bloomberg: K plnění pařížské dohody Washington nepotřebujeme
5. června 2017 13:08

PRAHA (ČTK) - Americká města, státy a firmy mohou plnit závazky pařížské dohody o klimatu navzdory tomu, že prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že USA od dohody odstoupí. Při návštěvě Paříže to v pátek řekl někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg.
(Celý text)

Tisíce lidí budou po celém světě tančit za dostupnou pitnou vodu
5. června 2017 11:27

PRAHA (ČTK) - Na téměř stovce míst po celém světě se připravují choreografie, které na konci června v provedení tisíců tanečníků upozorní na nedostatek pitné vody. Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu) má poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře pět milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. V Praze se bude tančit 29. června od 18:00 na náplavce pod Výtoní na palubě lodi Avoid Floating Galery.


(Celý text)

Aktivisté Greenpeace protestovali proti Trumpově postoji ke změnám klimatu
5. června 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Aktivisté hnutí Greeanpeace protestovali dnes happeningem před velvyslanectvím Spojených států v Praze proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody. Akce byla podle účastníků také výzvou českým poslancům, aby dohodu schválili. Ve Sněmovně se proces její ratifikace protahuje, zatím není ani po úvodním kole.
(Celý text)

Ministerstvo chce materiál o "surovinách budoucnosti" na území ČR
5. června 2017 09:30

(ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje zpracovat materiál, týkající se takzvaných moderních high-tech surovin na území Česka. Vyplývá to z předkládané surovinové politiky v oblasti nerostných surovin, kterou bude dnes schvalovat vláda. ČTK má dokument k dispozici. Jako příklad perspektivní high-tech suroviny ministerstvo označuje lithium.
(Celý text)

Macron s Módím přislíbili dodržet závazky klimatické dohody
5. června 2017 09:20

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzský prezident Emmanuel Macron a indický premiér Naréndra Módí se na sobotní schůzce v Paříži shodli, že jejich země i po odchodu Spojených států dodrží své závazky v celosvětové klimatické dohodě z roku 2015. Módí, jehož vlast je třetím největším producentem skleníkových plynů, již během páteční návštěvy Ruska přislíbil, že Indie bude pokračovat v plnění dohody.
(Celý text)

Dnes je Světový den životního prostředí
5. června 2017 03:02

PRAHA (Ekolist) - Jakou cenu má čistý vzduch, čistá voda či čistá půda? Země je jen jedna, je domovem každého živého stvoření a zničení životního prostředí by mělo na vše živé katastrofální dopad. Proto je nezbytné dbát na jeho ochranu.
(Celý text)

Prosté vynálezy, které mohou zachránit planetu
5. června 2017 03:00

(ČTK) - Tyto vynálezy se zaměřují na přesnou potřebu a umožňují řešit složitou problematiku jednoduchými prostředky. Nové technologie již zachránily mnohé životy a mohou zachránit i celý svět, píše francouzský deník Le Monde. Zde jsou některé z nich:
(Celý text)

V boji s kůrovcem mohou pomoci speciálně vycvičení psi
5. června 2017 02:55

PRAHA (ČTK) - V boji s kůrovcem v lesích mohou pomoci speciálně cvičení psi, kteří dokážou včas odhalit napadený strom. Neobvyklou metodu používanou ve Švédsku nyní zkoušejí v rámci výzkumného projektu vědci z České zemědělské univerzity. Děkan Fakulty lesnické a dřevařské Marek Turčáni, který je koordinátorem projektu, věří, že by se metoda po určité úpravě dala přenést do České republiky.
(Celý text)

Přežijí zvířata na zelených ostrovech uprostřed třtinových plantáží?
5. června 2017 02:35

PRAHA (Ekolist) - Otázku, zda dokáží různé druhy větších savců přežít i v zemědělstvím narušené krajině, se nyní pokusili zodpovědět výzkumníci Státní univerzity v brazilském Sao Paulu (UNESP). Dané téma je velmi aktuální po celém světě, všude tam, kde nejrůznější monokulturní produkční plantáže prostupují územím lesů. A z Brazílie přitom přichází nad očekávání pozitivní výsledky. Informuje o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Třídění odpadů na českých hudebních festivalech začalo před deseti lety
4. června 2017 03:30

PRAHA (Ekolist) - Projekt Čistý festival, který motivuje návštěvníky tuzemských festivalů k třídění odpadů, slaví deset let. Návštěvníkům letních akcí se podařilo za dekádu vytřídit přes 300 tun odpadu, současně se zásadně změnila čistota festivalových areálů. Přispěla k tomu zejména motivace recyklovanými odměnami, v posledních dvou letech také speciální koncerty na buskingové scéně REC.stage. Informuje o tom společnost Ekokom.
(Celý text)

Pražská zvířecí záchranka má díky podpoře lidí nový zásahový vůz
3. června 2017 03:27

PRAHA (Ekolist) - Pražská zvířecí záchranka pokřtila nový zásahový vůz. Ten si mohla pořídit díky lidem, kteří přispěli pomocí crowdfundingové kampaně na portálu HitHit. “Nebýt jich, zvířecí záchranka by již pravděpodobně neexistovala,“ říká David Zítek z Domu ochránců přírody v Praze, základní organizace ČSOP.
(Celý text)

USA mohou oficiálně odstoupit od pařížské dohody až roku 2020
3. června 2017 01:39

WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump se rozhodl vypovědět pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015, oficiálně ale Spojené státy mohou od dohody odstoupit až v listopadu 2020. V tu dobu se přitom již budou konat v USA další prezidentské volby, připomíná agentura AFP.
(Celý text)

USA mohou oficiálně odstoupit od pařížské dohody až roku 2020
3. června 2017 01:39

WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump se rozhodl vypovědět pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015, oficiálně ale Spojené státy mohou od dohody odstoupit až v listopadu 2020. V tu dobu se přitom již budou konat v USA další prezidentské volby, připomíná agentura AFP.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1296 | 1297 | 1298 | 1299 | 1300 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama