titulní strana > co píší jiní
Německo asi nesplní cíle ohledně ochrany klimatu
6. února 2019 13:17

PRAHA (ČTK) - Německo s velkou pravděpodobností nesplní své cíle ohledně ochrany klimatu pro rok 2020. Proti roku 1990 bude do ovzduší vypouštět pravděpodobně o 32 procent méně skleníkových plynů, cílem však bylo snížení emisí o 40 procent. Vyplývá to ze zprávy o ochraně klimatu za minulý rok, kterou dnes schválila německá vláda.
(Celý text)

Generální advokát vybídl soud EU odmítnout žalobu na německé mýto
6. února 2019 12:33

LUCEMBURK (ČTK) - Generální advokát Soudního dvora EU dnes doporučil, aby soudci zamítli žalobu, kterou Rakousko v roce 2017 napadlo plán Německa zavádět mýtné pro osobní auta. Související daňová úleva pro německé řidiče, která výší odpovídá mýtnému, neznamená diskriminaci na základě národnosti, myslí si podle dnešní tiskové zprávy soudu jeho generální advokát Nils Wahl. Německo jeho krok vítá.
(Celý text)

Chile jako první země Jižní Ameriky zakázalo igelitky v obchodech
6. února 2019 09:27

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala v obchodech igelitové tašky. Zákon vstoupil v platnost loni v létě, o víkendu skončilo přechodné období pro velké obchody a supermarkety. Informovala o tom místní média.
(Celý text)

Co se stalo s americkými národními parky, když je kvůli rozpočtové krizi 35 dní nikdo nehlídal?
6. února 2019 08:49

PRAHA (Ekolist) - Rozpočtová krize ve Spojených státech amerických odstavila správce amerických národních parků od výplat, národní parky ale zůstaly i nadále otevřené. To, co se tu v průběhu 35 dní odehrálo bez dozoru správců, vypovídá zrovna tak o neuvážené politice prezidenta Donalda Trumpa, jako o pochybném vztahu Američanů k vlastní přírodě. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Novozélandští vědci našli v tulení stolici USB klíč se snímky
6. února 2019 08:19

PRAHA (ČTK) - Nečekaného nálezu se dočkali novozélandští vědci - ve vzorku tulení stolice nalezli funkční USB klíč s fotografiemi a videi z dovolené. Paměťový klíč obsahoval mimo jiné video, na němž si samice tuleně hraje s mládětem. Odborníci pomocí analýzy výkalů těchto "žraloků Antarktidy" v novozélandských vodách vyhodnocují jejich zdravotní stav a sledují, čím se živí.
(Celý text)

Muž v USA zabil holýma rukama pumu, která jej napadla
6. února 2019 04:04

PRAHA (ČTK) - Holýma rukama zabil Američan nedaleko Denveru mladou pumu, která jej napadla, když si byl zaběhat na úpatí hor. Podle místních úřadů utrpěl muž vážná zranění, není ale v ohrožení života. "Běžec udělal vše, co bylo v jeho silách, aby si zachránil život," uvedl Mark Leslie ze správy přírodních parků a rezervací v americkém státě Colorado.
(Celý text)

Výstava upozorňuje na nelegální obchodování s ohroženými zvířaty
5. února 2019 17:53

PRAHA (ČTK) - Nelegální obchodování s ohroženými druhy zvířat zobrazuje výstava v pražském Muzeu policie, kterou uspořádalo ministerstvo vnitra ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí. Návštěvníkům také vysvětluje princip Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), jejímž účelem je kontrola obchodu s ohroženými druhy.
(Celý text)

Minulý týden bylo v Chicagu chladněji než na severním pólu. Co je příčinou?
5. února 2019 13:23

PRAHA (Ekolist) - Ledové počasí v severní Americe lámalo minulý týden teplotní rekordy. Milionům Američanů byla zima až do morku kostí, úřady varovaly před brutálními, život ohrožujícími podmínkami. Teploty v Kanadě a v severně položených amerických státech padly na některých místech až k neuvěřitelným -35 °C. Pokud se k tomu přidal i prudký vítr, klesla pocitová teplota až na -50 °C. Taková zima už si zaslouží pozornost, píše server The Conversation.
(Celý text)

Posvátná Ganga. Získala statut lidské bytosti a hned o něj zas přišla. Její hlavní problém ale trvá dál
5. února 2019 13:02

PRAHA (Ekolist) - V březnu roku 2017 to působilo senzačně: Ganga získala právní statut lidské bytosti. Mediální sláva a radost těch, co věřili, že spolu s tím dojde i ke zlepšení kvality vody v řece však netrvala dlouho. Po čtyřech měsících byl statut Nejvyšším indickým soudem odvolán. Proč se vlastně nedaří Gangu vyčistit? Vysvětluje to VICE.
(Celý text)

Z Hindúkuše a Himálaje zmizí do roku 2100 třetina ledovců, ovlivní to život dvou miliard lidí
5. února 2019 11:45

PRAHA (ČTK) - Kvůli globálnímu oteplování roztaje do konce století nejméně jedna třetina ledovců v asijských pohořích Hindúkuš a Himálaj, což vážně ovlivní životy dvou miliard lidí. Vyplývá to z první souhrnné zprávy, která komplexně vyhodnocuje jmenovaný region. Na zprávu, na níž se podílelo kolem 350 vědců a akademiků z 22 zemí a 185 organizací, upozornil list The Guardian.
(Celý text)

Jihočeský kraj chystá studii, jak snížit obsah fosforu v Orlíku. Ročně ho tam přiteče 192 tun
5. února 2019 10:06

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Jihočeský kraj chystá studii, jak snížit množství fosforu ve vodní nádrži Orlík. Náklady na práce, které potrvají deset až 20 let, budou v miliardách Kč, podílet se na nich má i stát. Studie, která by mohla být hotová nejdřív koncem roku, bude stát šest milionů Kč, z toho milion zaplatí Středočeský kraj, zbytek Jihočeský.
(Celý text)

Orla královského na jižní Moravě ochrání vládní nařízení
5. února 2019 08:34

PRAHA (ČTK) - Orel královský bude na území Ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko v Jihomoravském kraji legislativně chráněn. Omezí se například těžba dřeva v okolí jeho hnízda. Stanovuje to novela nařízení vlády, kterou včera schválil kabinet. V době vymezení oblasti v roce 2004 nebylo podle předkládací zprávy zřejmé, zda je výskyt orla na území stabilní.
(Celý text)

V JAR zachraňují kvůli suchu jednu z největších kolonií plameňáků
5. února 2019 01:00

PRAHA (ČTK) - V Jihoafrické republice začala záchranná operace, která má ochránit velkou kolonii plameňáků před následky mimořádného sucha. Akce byla narychlo zorganizována na sociálních sítích i ústní cestou. Letadla určená k převozu malých plameňáků platí místní diamantový důl, informovala agentura AP.
(Celý text)

Před 220 lety se narodil britský botanik John Lindley
5. února 2019 01:00

LONDÝN/PRAHA (ČTK) - Britský botanik John Lindley, který se narodil 5. únor 1799, zdědil zaujetí pro rostliny od svého otce, který vedl ovocnou školku. Rodině se ale moc dobře nevedlo, a tak místo univerzitního studia zamířil do učení k obchodníkovi s osivem. Tehdy se Lindley seznámil s přírodovědcem Williamem Hookerem a později také jedním z otců britské botaniky Josephem Banksem, který si ho najal jako asistenta pro správu rozsáhlé sbírky rostlin.
(Celý text)

Liberecká univerzita se zapojila do projektu na čištění vody
4. února 2019 23:40

LIBEREC (ČTK) - Technická univerzita v Liberci se zapojila do mezinárodního projektu LIFEPOPWAT zaměřeného na čištění skládkových vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Chce využít mimo jiné schopnosti rostlin v mokřadech při čištění vody a vybudovat systém, který může léta fungovat prakticky bez zásahu člověka. Univerzita spolupracuje s partnery v Polsku, Francii a Dánsku. V Česku chce tak čistit vody vytékající ze skládky u Hájku na Karlovarsku, které jsou znečištěny rakovinotvornými látkami. Informoval o tom vedoucí týmu Miroslav Černík.
(Celý text)

V Maďarsku padly rozsudky kvůli katastrofě s jedovatým bahnem
4. února 2019 18:34

GYÖR (ČTK) - Ke dvěma a půl letům vězení nepodmíněně byl dnes v Maďarsku odsouzen bývalý ředitel hliníkárny ve městě Ajka na západě země, u níž se před osmi lety protrhla hráz nádrže s toxickým odpadem. Za nedbalost před ekologickou katastrofou, která stála život deset lidí a zalila tři obce v okolí podniku jedovatým rudým bahnem, padly podle maďarských médií i další tresty, na dva roky do vězení půjde i bývalý náměstek ředitele podniku. V roce 2016 bylo přitom vedení firmy zproštěno viny.
(Celý text)

ERÚ: Podpora kombinované výrobě energií je ve veřejném zájmu
4. února 2019 17:08

PRAHA (ČTK) - Podpora tuzemským zdrojům kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), takzvaným kogeneracím, je ve veřejném zájmu. Vyplývá to z dnešního prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které poskytl Michal Kačírek z tiskového oddělení úřadu. ERÚ na konci ledna na dotaz ČTK uvedl, že o navýšení podpory tuzemským zdrojům KVET pro letošní rok se zajímá Evropská komise.
(Celý text)

Při stoleté povodni v Austrálii plavou v ulicích krokodýli a hadi
4. února 2019 14:31

TOWNSVILLE (ČTK) - Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé spatřili krokodýly v rezidenčních oblastech zatopených povodní. Nebezpečí údajně hrozí i od jedovatých hadů. Stát Queensland se momentálně potýká se stoletými záplavami, zbytek země naopak trápí nebývalá vedra a sucha.
(Celý text)

Brno oživí okolí potoku Ponávka, stát to má přes 80 milionů
4. února 2019 14:10

BRNO (ČTK) - Brno chce oživit okolí potoku Ponávka. Letos se dělají práce za šest milionů korun, v plánu jsou další čtyři etapy zhruba za 80 milionů korun, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Kromě města by mohla část nákladů pokrýt dotace a také soukromý investor. Brno se snaží lidem zpřístupnit břehy vodních toků, kromě Ponávky pracuje také na projektech největších řek Svitavy a Svratky.
(Celý text)

Elektrárna u pobřeží Izraele má nečekané příznivce - žraloky
4. února 2019 13:04

HAIFA (ČTK) - Masivní elektrárna, z níž se valí kouř, na první pohled nemůže poskytnout nic, co by mohlo zajímat mořské tvory. Jenomže v případě té v severoizraelském městě Hadera tomu tak je. Teplá voda, která z ní proudí do moře, láká hejna žraloků ohrožených nadměrným rybolovem ve Středozemním moři. U Hadery se teď shromažďují nejen žraloci, ale také zvědaví turisté.
(Celý text)

Elektrárna u pobřeží Izraele má nečekané příznivce - žraloky
4. února 2019 13:04

HAIFA (ČTK) - Masivní elektrárna, z níž se valí kouř, na první pohled nemůže poskytnout nic, co by mohlo zajímat mořské tvory. Jenomže v případě té v severoizraelském městě Hadera tomu tak je. Teplá voda, která z ní proudí do moře, láká hejna žraloků ohrožených nadměrným rybolovem ve Středozemním moři. U Hadery se teď shromažďují nejen žraloci, ale také zvědaví turisté.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1059 | 1060 | 1061 | 1062 | 1063 | .. | 2147 | Další
Další články:
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama