titulní strana > co píší jiní
Zoologické zahrady včera, dnes a zítra
12. února 2025 05:03

PRAHA (Ekolist) - Dnešním zoologickým zahradám předcházely menažerie a hradní příkopy, ale to už je dávná historie. Moderní zoologické zahrady začaly vznikat v 18. a 19. století v Londýně a Paříži. První zoologickou zahradou, která byla otevřena pro veřejnost, byla zoologická zahrada ve Vídni v roce 1765.
(Celý text)

Kvůli změně klimatu i globalizaci přibývá nákaz zvířat, rizikem je ptačí chřipka
12. února 2025 04:02

(ČTK) - Klimatická změna, globalizovaný mezinárodní obchod, ale i mutace virů přispívají ke zhoršování nákazové situace mezi hospodářskými zvířaty. Nemocí a virů vyskytujících se u zvířat v posledních letech přibývá a přibývá i nemocí, které se v ČR ani v Evropě dříve nevyskytovaly. Vyplývá to z vyjádření Státní veterinární správy (SVS) a virologa Jiřího Černého z České zemědělské univerzity. Největší riziko pro lidi aktuálně podle Černého představuje ptačí chřipka, u které se začaly vyskytovat nové mutace umožňující efektivní šíření mezi savci. Černý nevyloučil častější šíření chřipky mezi lidmi a možnou pandemii.
(Celý text)

Většina řezaných květin se do Česka dováží. V únoru a březnu každoročně vzroste cena řezaných růží
12. února 2025 03:20

OLOMOUC (ČTK) - Ceny řezaných květin na tuzemském trhu před blížícím se svatým Valentýnem každoročně rostou, poptávka se kvůli svátku zamilovaných výrazně zvyšuje. Většina řezaných květin se do Česka dováží a jejich cenu určuje vývoj na burzách v Nizozemsku a Německu. Celkové útraty Čechů za květiny v roce 2023 vzrostly o 1,6 procenta na rekordních 16,326 miliardy korun. Průměrná roční útrata za květiny činila 1570 korun na osobu, v roce 2022 byla 1545 korun. ČTK informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství a Svazu květinářů a floristů ČR.
(Celý text)

Noví ředitelé Povodí Moravy a Odry se zaměří na následky loňských povodní
11. února 2025 18:45

(ČTK) - Povodí Moravy i Povodí Odry mají nové ředitele, vedení převezme David Fína a Petr Birklen. Oba uvedli, že jejich prioritou bude řešení následků loňských povodní a budování protipovodňových opatření. Stávající ředitelé Povodí Moravy a Odry, tedy Václav Gargulák a Jiří Tkáč, končí na svých postech na základě vlastní žádosti. Noví ředitelé podle ministerstva zemědělství vyhráli výběrová řízení, do funkce je ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oficiálně uvede na přelomu února a března.
(Celý text)

Dražitelé na aukci dříví v Chropyni nabídli rekordní částky za dub a modřín
11. února 2025 18:40

CHROPYNĚ (ČTK) - Dražitelé na aukci cenného dříví v Chropyni na Kroměřížsku, jejíž vyhodnocení připadlo na dnešek, nabídli rekordní částky za výřezy dubu a modřínu. Nejvyšší částka, kterou zaplatil úspěšný zájemce za metr krychlový dubu, činila 50 475 korun. V případě modřínu dosáhla 22 700 korun. Obě jsou nejvyšší v historii České republiky, řekl ČTK organizátor aukce Pavel Plaček z pořádajících Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL).
(Celý text)

V Mostě odlovili za dva roky přes 900 divočáků, odměny už město vyplácet nebude
11. února 2025 18:33

MOST (ČTK) - V Mostě odlovili za uplynulé dva roky přes 900 divočáků v obydlených oblastech. Část z nich se chytila do nastražených klecí. Situace s výskytem černé zvěře se stabilizovala, město proto už letos nebude vyplácet odměny za zastřelené kusy, řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST).
(Celý text)

Za škody způsobené chráněnými druhy vyplatil stát v Libereckém kraji 4,9 milionu korun
11. února 2025 15:54

LIBEREC (ČTK) - Na náhradách škod způsobených zvláště chráněnými živočichy, jako jsou vlk, vydra nebo kormorán, vyplatil loni stát chovatelům v Libereckém kraji přes 4,917 milionu korun, o polovinu víc než v roce 2023. Největší škody způsobili loni chovatelům vlci, na náhradách jim ministerstvo životního prostředí vyplatilo více než 2,548 milionu korun, o 85 procent víc než předloni, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).
(Celý text)

Jihočeští veterináři loni evidovali více podnětů na týrání zvířat, třetina oprávněná
11. února 2025 14:48

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Jihočeští veterináři z krajské správy měli loni meziročně o 50 víc oznámení na porušení zásad pohody zvířat (welfare) v chovech. Provedli 376 kontrol na základě podnětů a ve 107 případech odhalili porušení zákona, předloni to bylo ve 102 případech. Nejčastěji šlo o nevhodné podmínky chovu, ale objevili i zanedbání výživy a zdravotní péče. Lidé jsou totiž k podmínkám chovu zvířat všímavější, řekla ČTK Lucie Filásová.
(Celý text)

Ptákem roku 2025 se stal konipas horský
11. února 2025 11:34

PRAHA (Ekolist) - Výrazně zbarvený konipas horský je u nás poměrně běžným druhem, který se nevyhýbá ani blízkosti lidských sídel. Jeho život je spjatý s vodou. Nejčastěji na něj narazíme při procházce podél proudících toků, ale spatřit ho můžeme i u vodních nádrží. Lidová označení, jako třasořitka, třasolka nebo cacorka, odkazují na jeho neposedné pohupování dlouhým, štíhlým ocasem. Ohrožením jsou pro něj necitlivé zásahy do vodních toků, klimatická změna i šíření nepůvodních druhů organismů.
(Celý text)

V Thajsku se loni narodila tři mláďata ohroženého tygra indického
11. února 2025 11:16

(ČTK) - V národním parku v Thajsku se loni narodila tři mláďata ohroženého tygra indického. Zaměstnanci to zjistili až nyní, kdy získali snímky z fotopastí, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Trump zavrhl papírová brčka svým příkazem, Američané se mají vrátit k plastovým
11. února 2025 11:09

(ČTK) - Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí v Oválné pracovně Bílého domu mezi mnoha nařízeními i jedno, které zavrhuje papírová brčka, upozornil server BBC News.
(Celý text)

V Moravskoslezském kraji přetrvávají nepříznivé rozptylové podmínky
11. února 2025 11:05

(ČTK) - V Moravskoslezském kraji přetrvávají nepříznivé rozptylové podmínky. Situace se podle výhledu meteorologů zřejmě nezlepší ani v noci na středu. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl i odpoledne překročen na všech měřicích stanicích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
(Celý text)

Vědci zachraňují původní smrk ztepilý z Krušných hor
11. února 2025 05:41

PRAHA (Ekolist) - Lesy v Krušných horách byly historicky intenzivně ovlivňovány lidskými zásahy. Ve 2. polovině 20. století zde došlo vlivem průmyslových imisí k velkoplošnému odumírání převážně smrkových porostů a vzniku rozsáhlých holin. Od 90. let 20. stol. se díky odsíření uhelných elektráren imisní situace postupně zlepšovala, takže je i přes některé dodnes přetrvávající nepříznivé důsledky většinou možný návrat k běžnému lesnímu hospodaření.
(Celý text)

Norsko získalo první loď pro ukládání oxidu uhličitého v podmořském úložišti
11. února 2025 00:31

OSLO (ČTK) - Norsko obdrželo první loď, která je součástí projektu Longship v hodnotě 30 miliard norských korun (64,9 miliardy Kč) na ukládání emisí oxidu uhličitého v podmořském úložišti v Severním moři. Uvedla to agentura Bloomberg. Norsko se snaží přeměnit rodící se technologii zachycování uhlíku v komerční odvětví, technologie zachycování a "pohřbívání" oxidu uhličitého ale zůstává složitá a nákladná.
(Celý text)

Vědci mohou přihlašovat výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství
11. února 2025 00:17

PRAHA (ČTK) - Vědkyně a vědci mohou nyní přihlašovat své výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství. Soutěžit mohou s výsledky z výzkumu v bioekonomice, takzvaném chytrém zemědělství a z výzkumu globální změny v biosféře. Návrhy bude porota hodnotit podle originality výsledku, uplatnitelnosti a aktuálnosti řešeného tématu. Odměna za první místo je 100 000 korun, projekty na druhém a třetím místě získají 80 000 a 60 000 korun. Oceněné vyhlásí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v srpnu na agrosalonu Země živitelka.
(Celý text)

V KRNAP za víkend vybrali 20 000 Kč za nelegální vstupy do klidového území
10. února 2025 19:49

(ČTK) - Policisté se strážci Krkonošského národního parku (KRNAP) se o víkendu zaměřili na řidiče čtyřkolek, lyžaře a snowboardisty. Od pátku do neděle udělili 20 pokut v celkové výši 20 000 korun. Součástí akce bylo také zjišťování, zda mají řidiči čtyřkolek povolení k vjezdu do národního parku, informovali ČTK zástupci policie a Správy KRNAP. Veškeré pokuty byly v kompetenci pracovníků Správy KRNAP.
(Celý text)

Elektroodpad: Co se stane s vaším starým telefonem?
10. února 2025 15:27

() - Mobilní telefon je dnes pro většinu lidí nepostradatelným pomocníkem. Přestože nám slouží každý den, jeho životnost je omezená a po několika letech přestane fungovat, zastará nebo ho jednoduše nahradíme novějším modelem. Co ale dělat se starým telefonem, aby zbytečně nekončil v šuplíku nebo na skládce? Proč je recyklace klíčová pro ochranu životního prostředí?
(Celý text)

Nejvyšší soud potvrdil podmínku a zákaz chovu za desítky koček v bytě
10. února 2025 14:36

(ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání matky se synem, kteří chovali desítky koček v bytě na okraji Prahy. Žena dostala čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let, syn pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatnou výživou a nedostatkem soukromí. Rozhodnutí NS padlo bez veřejného jednání, je dostupné v soudní databázi.
(Celý text)

iRozhlas.cz: Skládka chemikálií v Nelahozevsi se musí podle soudu zlikvidovat
10. února 2025 14:19

(ČTK) - Nebezpečná skládka chemikálií v Nelahozevsi na Mělnicku se musí podle rozsudku Krajského soudu v Praze zlikvidovat. Na pozemku patřícím do katastru obce zůstala část sudů se styrenovými smolami, část už dříve dalo odvézt ministerstvo financí. Podle verdiktu soudu nejde o starou ekologickou zátěž, ale havárii, jak dlouhodobě upozorňuje starosta Nelahozevsi Jakub Brynda, informoval server iRozhlas.cz. Brynda ČTK řekl, že by se k likvidaci mělo přistoupit co nejrychleji a podle jeho osobního názoru by do ní mohla být zapojena i armáda.
(Celý text)

Loni záchranné stanice přijaly téměř 41 000 zvířat, dosud nejvíce. Podpořit je lze pomocí valentýnských certifikátů
10. února 2025 13:57

(ČTK) - Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní počet volně žijících zvířat, 40 816. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, netopýři, kosi či rorýsi. V loňském roce se k nim přidaly také jiřičky obecné. Až 80 procent všech případů poraněných zvířat souvisí s dopravou, zásahem do krajiny nebo stavbami. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě.
(Celý text)

Loni záchranné stanice přijaly téměř 41 000 zvířat, dosud nejvíce. Podpořit je lze pomocí valentýnských certifikátů
10. února 2025 13:57

(ČTK) - Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní počet volně žijících zvířat, 40 816. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, netopýři, kosi či rorýsi. V loňském roce se k nim přidaly také jiřičky obecné. Až 80 procent všech případů poraněných zvířat souvisí s dopravou, zásahem do krajiny nebo stavbami. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě.
(Celý text)

Další články:
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
10. května 2025 06:00

Online diskuse
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)

Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05

(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)

Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)

Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama