|
titulní strana > co píší jiní
Návrat vlků na Broumovsko znamená pro správce CHKO nové výzvy
3. března 2025 11:46
BROUMOV (ČTK) - Návrat vlka obecného na Broumovskou vrchovinu před deseti lety znamenal pro správce chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko novou náplň práce, počínaje řešením škod na hospodářských zvířatech, přes osvětovou činnost až po výzkum vlků. Za tu dobu se podařilo zmírnit obavy z těchto šelem a otupit hrany sporů zastánců a odpůrců vlků. ČTK to řekl zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka z Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Pro správce CHKO je podle něj ochrana vlků nadále výzvou. Jde o další ohrožený druh, který se na Broumovsko vrátil.
Generálním ředitelem státního podniku Povodí Moravy se stal David Fína
BRNO (ČTK) - Funkce generálního ředitele státního podniku Povodí Moravy se ujal David Fína. V sídle podniku v Brně ho do ní dnes uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dosavadní generální ředitel Václav Gargulák odešel do důchodu, Fína vyhrál výběrové řízení, jmenován byl od 1. března.
Nečekaní spojenci: Solární panely mohou přispět k větší biodiverzitě zelených střech
PRAHA (Ekolist) - Díky fotovoltaickým elektrárnám mohou být zelené střechy pestřejší. Solární panely totiž přináší na tato velmi slunná, suchá a větrná místa tolik vzácný stín a závětří. Stačí také na střešní zahradu přidat pár jednoduchých prvků a mohou poskytnout hmyzu nejen potravu, ale i možnost úkrytu nebo hnízdění. A nemusí to být ani za moc peněz navíc, zaznělo na nedávném workshopu „Biodiverzita okolo lidských sídel. Jak ji podporovat?“.
ČIŽP: Rozsah poškození prostředí po havárii u Hustopečí nad Bečvou nelze předjímat
HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK) - Rozsah poškození životního prostředí po páteční havárii a požáru nákladního vlaku u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, který v cisternách převážel toxický benzen, nelze aktuálně podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) předjímat. Její mluvčí Miriam Loužecká však událost označila za bezprecedentní havárii. Pro životní prostředí jistě bude mít důsledky, řekla ČTK mluvčí. Obavy z dopadu nehody mají například zemědělci obhospodařující okolní pole a rybáři.
Antarktida čelí rostoucímu přílivu turistů, kteří ohrožují její ekosystém
(ČTK) - Antarktida čelí v posledních letech bezprecedentnímu přílivu turistů, k němuž přispívají i sociální sítě, jako například populární aplikace pro krátká videa TikTok. Informoval o tom deník El País, podle něhož signatářské státy smlouvy o Antarktidě už zvažují zavedení návštěvnických kvót či jiných omezení cestovního ruchu na nejchladnějším kontinentu světa. Podle Mezinárodní asociace provozovatelů cest do Antarktidy (IAATO) navštívilo loni Antarktidu na 125 000 turistů, zatímco před dvaceti lety to bylo méně než 20 000 ročně.
Správci CHKO Beskydy čelí tlaku na výstavbu, tu ale naopak chtějí regulovat
(ČTK) - Ochrana Beskyd potřebuje změny. Je třeba regulovat výstavbu i návštěvnost, zachytit vodu v krajině a chránit druhovou rozmanitost. ČTK to řekl zástupce vedoucího Správy CHKO Beskydy Jiří Lehký. Správci chráněného území podle něj čelí obrovskému tlaku na výstavbu, podle jejich zkušeností největšímu ve srovnání s jinými oblastmi.
Českému ráji zařazení mezi chráněná území prospívá, míní vedoucí Správy CHKO
TURNOV (ČTK) - Českému ráji zařazení mezí chráněná krajinná území prospívá a nastavený způsob ochrany není třeba měnit. ČTK to řekl vedoucí oddělení Správy CHKO Český ráj Lukáš Bílek. Díky tomuto zařazení se podle něj například podařilo uchránit nivy říček Libuňka a Javorka před novou silnicí I/35 či se daří obnovit krajinotvorné prvky, jako jsou mokřady či cesty s alejemi.
Botanická zahrada v Liberci ke 130. výročí chystá přednášky, výstavy i workshopy
LIBEREC (ČTK) - Přednášky, výstavy, workshopy a další akce spojené s ochranou přírody nebo exotickými rostlinami chystá pro letošní rok Botanická zahrada v Liberci, která je nejstarší svého druhu v republice. Sedmiměsíční cyklus akcí vyvrcholí oslavou, která bude 5. září přímo v botanické zahradě. Právě v ten den před 130 lety mohli návštěvníci do areálu v Purkynově ulici přijít poprvé. ČTK o tom informovala edukátorka a marketingová manažerka zahrady Radka Kuchtová.
Ekocentrum Huslík chce ve svém areálu u Poděbrad vybudovat lesní mateřskou školu
PODĚBRADY (ČTK) - Ekocentrum Huslík připravuje ve svém areálu u Poděbrad, kde sídlí i záchranná stanice pro zvířata, vybudování lesní mateřské školy. V provozu by mohla být od září 2027. Zastupitelé města schválili ve středu zahájení zadání změny územního plánu, díky které může v areálu zázemí pro školku vzniknout. Lesní školka naváže na lesní klub, který zahájí provoz letos v září, řekl ČTK předseda Huslíku Jakub Vaněk.
Železité konkrece přináší překvapivé zjištění o minulosti Země i Marsu
PRAHA (Ekolist) - V průběhu milionů let se v sedimentárních horninách formovaly železité konkrece – malé kulovité útvary bohaté na železo, o velikosti od několika milimetrů až po několik centimetrů. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří studovali tyto konkrece v pískovcích Utahu, objevili překvapivě složité magnetické vzorce. Výzkum ukázal, že tyto útvary obsahují různé magnetické složky s odlišnou orientací, což naznačuje, že během svého dlouhodobého vývoje postupně zaznamenávaly změny zemského magnetického pole. Tento objev přináší nejen pohled na geologické procesy na Zemi, ale má význam i pro pochopení podobných struktur nalezených na Marsu.
Britská vláda natře lopatky větrných turbín načerno, chce omezit střety s ptáky
(ČTK) - Britská vláda v pilotním projektu natře načerno lopatky větrných turbín, které jsou příčinou smrti velkého množství ptáků. Černá barva totiž podle jedné ze studií snižuje riziko střetu o 70 procent. Ministerstvo životního prostředí spustilo projekt tento týden, píše server deníku The Times.
V CHKO Žďárské vrchy se zlepší stav rašelinišť, vracejí se vlci, bobři a orli
(ČTK) - V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy letos začnou práce na zlepšení stavu cenných rašelinišť u Velkého Dářka. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) se i v souvislosti s klimatickou změnou věnuje stále víc obnovování vodního režimu, který byl dřív narušený odvodňováním pozemků a regulací toků. Změny se v CHKO projevují i u živočichů a rostlin. Některé druhy vymizely, v nedávných letech například motýl modrásek černoskvrnný. Jiné se začaly vracet, mezi nimi vlci, bobři evropští a orli mořští. ČTK to sdělil ředitel regionálního pracoviště AOPK Vysočina Václav Hlaváč.
Budějovický Samorost je prvním domem, který má izolaci z podhoubí
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V Česku vznikla první stavba s izolací z podhoubí. Projekt Samorost je experimentální domek ze dřeva, složený ze dvou místností, které spojuje chodba. Desky z mycelia, tedy podhoubí, uvnitř slouží jako izolant a dekorativní obložení. Izolační vlastnosti jsou podobné jako u polystyrenu, navíc jsou téměř nehořlavé, jen doutnají. Novinářům to na prezentaci objektu v Českých Budějovicích řekli architekti projektu ze spolku Mymo. Přesnou investici nesdělili, pohybuje se v řádu milionů korun.
Ekologické olivovníkové farmě na Kypru zlepšují výnosy vynesené slepice
(ČTK) - Majitelé olivovníkové farmy na Kypru zachránili stovky slepic, které už nesnášejí vejce a mohly tak skončit na pekáči, a využili je pro projekt ekologického zemědělství. Informovala o tom agentura Reuters.
Španělští farmáři si mohou vzít dovolenou díky pastevecké pohotovosti
(ČTK) - V severošpanělské Aragonii fungují dva relativně nové projekty, které mají usnadnit život farmářům chovajícím ovce. Jedním z nich je jakási pastevecká pohotovost a druhým "sdílený pastýř". Díky tomuto podnikání si tak mohou pastevci vzít dovolenou nebo mít alespoň den v týdnu volno, informoval deník El País.
U Vřídelní kolonády v Karlových Varech roste socha Krasavec z vřídlovce
KARLOVY VARY (ČTK) - U Vřídelní kolonády v Karlových Varech roste zkušební model skulptury, která by mohla stát před kolonádou na Divadelním náměstí. Socha nazvaná Krasavec vzniká samovolným rozrůstáním vřídlovce, který je v rozpuštěném stavu hojně obsažen ve vřídelní vodě. Zkušební model je nutný, aby bylo možné netradiční výtvarný objekt umístit do veřejných prostor bez obav z ohrožení lidí, řekl ČTK ředitel Správy lázeňských zdrojů a kolonád (SPLZAK) Václav Benedikt.
Dobrovolníci se chystají na jarní úklid Česka, nahlášeno je 2000 akcí
(ČTK) - Do dobrovolnické akce spolku Ukliďme Česko, která se uskuteční v sobotu 29. března, se zapojí více než 2000 úklidových skupin po celé republice. Akce se zaměřuje na likvidaci černých skládek i drobného odpadu v přírodě, městech a obcích. Zájemci se mohou registrovat k úklidu na webu akce a do 9. března si zažádat o rukavice, pytle a další pomůcky. Organizátoři o tom informovali v tiskové zprávě.
CHKO Labské pískovce a České středohoří chybí strážci přírody
DĚČÍN (ČTK) - Nastavená ochrana přírody v chráněných krajinných oblastech (CHKO) Labské pískovce a České středohoří v Ústeckém kraji funguje dobře. Zlepšit je nutné informovanost turistů a problémem je nedostatek strážců, kteří dohlížejí na dodržování zákonů. Shodli se na tom správci oblastí. Návštěvnost chráněných oblastí roste, vytváření zázemí pro cestovní ruch je na samosprávách a soukromým subjektech.
Počty čmeláků v Británii loni klesly nejníže za dobu záznamů, tvrdí ochranáři
(ČTK) - Počty čmeláků v Británii loni klesly nejníže za dobu záznamů, vyplývá z údajů fondu, který se zabývá ochranou tohoto hmyzu. Proti průměru z období mezi roky 2010 a 2023 se loni počet čmeláků v zemi celkově snížil téměř o čtvrtinu. Podle vědců to pravděpodobně zavinilo studené a vlhké jarní počasí. Čmeláci jsou stejně jako včely klíčoví pro opylování rostlin. Píše o tom server deníku The Guardian.
Plocha vinic v ČR byla loni nejmenší za 13 let, ubylo pěstitelů a klesla výsadba
(ČTK) - Rozloha vinic v České republice se v loňském roce opět zmenšila. Celková rozloha vinohradů se snížila o 431 hektarů na 17 304 hektarů, což bylo nejméně za posledních 13 let. Ubylo pěstitelů révy a vinaři také vysadili méně vinohradů než v roce 2023, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který plochu vinic sleduje a výsadbu nových vinic na základě kvót povoluje. Registrováno bylo loni 12.688 pěstitelů vinné révy, což je o 575 méně než v roce 2023.
Plocha vinic v ČR byla loni nejmenší za 13 let, ubylo pěstitelů a klesla výsadba
(ČTK) - Rozloha vinic v České republice se v loňském roce opět zmenšila. Celková rozloha vinohradů se snížila o 431 hektarů na 17 304 hektarů, což bylo nejméně za posledních 13 let. Ubylo pěstitelů révy a vinaři také vysadili méně vinohradů než v roce 2023, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který plochu vinic sleduje a výsadbu nových vinic na základě kvót povoluje. Registrováno bylo loni 12.688 pěstitelů vinné révy, což je o 575 méně než v roce 2023.
|
Další články:
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
10. května 2025 06:00
9. května 2025 18:00
|
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)
Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52
OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)
Do Stříbrného rybníku v Hradci Králové vypustili další candáty. Pomůžou proti sinicím
11. května 2025 01:32
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pracovníci Městských lesů Hradec Králové po roce vysadili do Stříbrného rybníku ve stejnojmenném kempu u Hradce Králové další várku mladých candátů. Candát je dravou rybou a v rybníku by měl pomoci postupně zlepšit kvalitu vody, v níž se v létě množí sinice. Asi 500 candátů obecných, kteří byli vysazeni loni na jaře, pomohlo prodloužit koupací sezonu zhruba o dva týdny, řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Městské lesy městský kemp provozují od roku 2020.
(Celý text)
Zoo Dvůr Králové začala chovat bércouny Petersovy. Půlkilové "bratrance" slonů
11. května 2025 01:01
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z německé zoo Lipsko a rok starý samec z berlínské zoo, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)
Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku. Mají následovat další po celé ČR
11. května 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek.
(Celý text)
Plzeň rozšířila lesní stezku na Dubové hoře, která přibližuje život v lese
11. května 2025 00:22
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň rozšířila lesní naučnou stezku na Dubové hoře v obvodu Litice téměř o kilometrový úsek s tabulemi a herními prvky. Hlavně předškoláky a děti prvního stupně základních škol interaktivní tabule na osmi zastaveních hravou formou vzdělávají o lese, o přírodě a o životě v nich. Městská organizace Správa veřejného statku města Plzně za rozšíření stezky zaplatila 289 000 korun, informoval ČTK magistrát.
(Celý text)
Škoda Auto vítá změny emisních norem, vytváří právní a plánovací jistotu
10. května 2025 21:50
(ČTK) - Škoda Auto vítá čtvrteční rozhodnutí europoslanců, které automobilkám zajistí více času na splnění emisních cílů. Poskytne jim flexibilitu k dosažení jejich cílů. Změna pro výrobce automobilů vytváří právní a plánovací jistotu, sdělila ČTK mluvčí automobilky Michaela Sklenářová.
(Celý text)
Jeskynní potápěči dokázali zdolat dvoudenní trasu systémem Amatérské jeskyně
10. května 2025 21:48
OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Trojici jeskynních potápěčů se za pátek a dnešek podařilo projít a proplout náročnou trasu systémem Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Začali v jeskyni Nová Rasovna a dnes odpoledne skončili svou podzemní pouť u východu z Punkevních jeskyní. Zvládli tak trasu dlouhou 7,5 kilometru, přičemž zhruba kilometr z toho byl pod vodou. Podle jednoho z účastníků Jana Sirotka s místy 40 let nikdo nepotápěl a bylo třeba celou trasu znovu najít a vystrojit vodicími šňůrami.
(Celý text)
Jeskynní potápěči dokázali zdolat dvoudenní trasu systémem Amatérské jeskyně
10. května 2025 21:48
OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Trojici jeskynních potápěčů se za pátek a dnešek podařilo projít a proplout náročnou trasu systémem Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Začali v jeskyni Nová Rasovna a dnes odpoledne skončili svou podzemní pouť u východu z Punkevních jeskyní. Zvládli tak trasu dlouhou 7,5 kilometru, přičemž zhruba kilometr z toho byl pod vodou. Podle jednoho z účastníků Jana Sirotka s místy 40 let nikdo nepotápěl a bylo třeba celou trasu znovu najít a vystrojit vodicími šňůrami.
(Celý text)