|
titulní strana > co píší jiní
Kvůli kácení alejí bude novelizován zákon o ochraně přírody a krajiny
16. ledna 2008 15:19
PRAHA (Ekolist) - Loňská zima byla osudová pro tisíce stromů v alejích podél silnic. Správci silnic je podle kritiků káceli ve velkém a podle ministerstva životního prostředí přitom překračovali zákonné možnosti. Vznikly dvě petice proti kácení alejí, dva návrhy na změnu zákona o ochraně přírody a krajiny a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) měl v pondělí kvůli alejím jednání se zástupci peticí a senátorem Martinem Mejstříkem a Táňou Fischerovou.
TVNZ: Asii by měly chránit soudní dvory pro ekologické zločiny
PRAHA/MANILA (Ecomonitor) - Filipínský nejvyšší soud ustavil zvláštní soudní tribunál, který bude mít za úkol pracovat jen na případech porušení zákonů na ochranu životního prostředí. Filipíny tak chtějí pohnout s balíkem případů, na kterých se nepracuje, a pokutovat ty, kteří překračují zákon, píše agentura Reuters.
PlanetArk: Británie startuje jadernou renesanci
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Velká Británie dává zelenou jaderné energetice a nestaví žádná omezení množství nových jaderných reaktorů. Zřejmě tak v důsledku obav ze změn klimatu můžeme skutečně očekávat renesanci atomových elektráren, píše agentura Reuters.
New York Times: Domácí ovladače by mohly pomoci snížit spotřebu energie
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Umožnit lidem hlídat a určovat svou spotřebu energie by snížilo výdaje a mohlo by to výrazně zmenšit nutnost budování nových elektráren, napsal deník New York Times. Zjistila to dlouhodobá vládní studie.
AllAfrica: Nigerijští představitelé utráceli peníze z ekologických fondů za zábavu
PRAHA/LAGOS (Ecomonitor) - V Nigérii se opět rozhořel spor ohledně špatného hospodaření s ekologickými fondy. Senát obvinil vysoce postavené státní představitele, že převedli peníze z ekologických fondů na soukromá konta, napsal server AllAfrica.
Courier-Journal.com: Výrobci elektroniky sází na ekologickou image
PRAHA/LOUISVILLE (Ecomonitor) - Spotřebitelská elektronika nebývá zrovna dvakrát přátelská k životnímu prostředí. Spotřebovává elektřinu, jejíž výroba přispívá ke změnám klimatu, a obsahuje jedovaté chemikálie, které se mohou dostat do prostředí, když jsou vysloužilé přístroje uloženy na skládku. V poslední době se ale průmysl, který obvykle nabádá zákazníky, aby si koupili nový mobilní telefon nebo televizor se zcela plochou obrazovkou, snaží přesvědčit, že mu není cizí péče o ochranu životního prostředí, píše agentura AP v deníku Courier-Journal.com.
Může být veřejná doprava zdarma?
HARRACHOV (Ekolist) - Jízdné za městskou hromadnou dopravu se neustále zvyšuje - od 1. ledna například pražští zastupitelé zvedli cenu za jednu jízdu na 26 Kč a zdražování postihlo i další města. Není ale možné, aby veřejná doprava fungovala pro cestující bezplatně? Podobných pokusů zatím neproběhlo mnoho, jisté zkušenosti s jejím provozováním už dnes ale k dispozici jsou.
Guardian: Svět se otepluje, stromy absorbují méně CO2
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Schopnost stromů vázat antropogenní oxid uhličitý slábne, napsal deník Guardian. Vědci to zjistili analýzou dat za posledních dvacet let z více než třiceti lokalit v chladných severních oblastech.
Guardian: Záchranné akce OSN jsou kvůli změnám klimatu častější
PRAHA/MEXICO CITY (Ecomonitor) - Úřad OSN pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA), který pomáhá vládám na celém světě zvládat problémy při přírodních katastrofách, měl v loňském roce více práce než v letech předchozích. Nejčastěji zasahovaly týmy odborníků v Latinské Americe. Podle OSN mohou za častější záplavy a větrné bouře změny klimatu, píše deník Guardian.
Může ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek mást spotřebitele?
PRAHA (Ekolist) - V obchodech jsou k dostání vajíčka, na jejichž obalu se skví logo Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Kdo se v ekoznačení nevyzná, může si vajíčka koupit v domnění, že jde o produkt ekologického zemědělství. Vajíčka ale pocházejí z klecového chovu, který je ekozemědělství na hony vzdálený.
Canada.com: Díky teplejšímu počasí spotřebovala Kanada v roce 2006 méně energie
PRAHA/OTTAWA (Ecomonitor) - Kanada v roce 2006 spotřebovala méně energie, částečně k tomu přispělo teplejší počasí, napsal server Canada.com.
Independent: Rozvoj větrných farem brzdí protesty místních lidí
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Výstavbu větrných elektráren v Británii blokují místní úřady. Nový výzkum zjistil, že dvě třetiny projektů větrných farem na pobřeží byly zamítnuty, napsal deník Independent.
PlanetArk: Italští řidiči si připlatí za znečištění
PRAHA/MILÁN (Ecomonitor) - Řidiči v italském Miláně musí ode dneška platit „poplatek za znečištění“ při vjezdu do centra města. Důvodem je snaha radnice snížit škodlivé emise z automobilové dopravy. Začíná tak roční zkušební provoz, který by měl odradit řidiče 89 000 automobilů, jež každý den zamíří do centra hlavního města severní Itálie, píše agentura Reuters.
BBC: Kvůli lidem mizí z krajiny velcí savci
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Na téměř 80 % povrchu planety dochází k prudkému úbytku velkých savců. Důvodem je podle amerických vědců lidská aktivita. Vědci tvrdí, že od středověku se zmenšil na polovinu životní prostor pro více než třetinu savců nad dvacet kilogramů váhy, píše internetové zpravodajství BBC.
ChinaDaily: Tři soutěsky ušetří 191 milionů tun emisí oxidu uhličitého
PRAHA/ŠANGHAJ (Ecomonitor) - Projekt Tři soutěsky, největší hydroelektrárna na světě, již pomohl Číně ušetřit 191,3 milionu tun emisí oxidu uhličitého a 1,16 milionu tun emisí oxidu siřičitého, oznámily čínské úřady. Národní komise pro rozvoj a reformu (NDRC), hlavní plánovací ekonomický úřad čínské vlády, uvádí, že hydroelektrárna od roku 2003, kdy začaly pracovat její první jednotky, vyrobila 203,7 miliardy kilowatthodin elektřiny, napsal server ChinaDaily.
PlanetArk: Mexiko se obává dovozu levné kukuřice, uvažuje o GM plodinách
PRAHA/SAN SALVADOR EL SECO (Ecomonitor) - V lednu padnou celní bariéry a do Mexika začne proudit levná kukuřice z USA. Pro místní zemědělce to znamená obrovskou změnu. Aby zachránili plodinu, která živila Mexiko stovky let, obrátí se zřejmě na geneticky modifikované druhy kukuřice, nebo na těžce mechanizované zemědělství, píše agentura Reuters.
National Geographic: Předchůdcem velryb byli možná drobní jelínci
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Nejbližší příbuzní největších živočichů na Zemi byla drobná zvířata podobná jelenům, která skákala do vody, aby uprchla prehistorickým predátorům. Tento polovodní savec veliký asi jako mýval, pojmenovaný Indohyus, žil v jižní Asii před zhruba 48 miliony lety, napsal National Geographic
PlanetArk: Američané si dávají ekologická novoroční předsevzetí
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Tři čtvrtiny Američanů, největších znečišťovatelů životního prostředí na světě, se chtějí v roce 2008 chovat ekologičtěji. Plánují snížit spotřebu energie v domácnosti a více třídit odpad. S odkazem na výsledky výzkumů zveřejněných v pondělí o tom informuje agentura Reuters.
BBC: Čerstvé třešně na vánočním stole ohrožují klima
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Ještě před nedávnou dobou diktovala příroda lidem, jaké ovoce a zeleninu mohou v které roční době jíst. A lidé sezónní ovoce také jedli. Dnes můžete přijít do kteréhokoli obchodu a nakoupit si čerstvé ovoce, ačkoli venku vládne sníh a mráz. Jenže aby bylo na vánočním stole ovoce čerstvé, musí se dovážet z jižní polokoule, což je na pulty britských supermarketů přes dvanáct tisíc kilometrů, píše internetové zpravodajství BBC.
Do Kodaně pojedou politici podle cestovní mapy z Bali
PRAHA (Ekolist) - Na indonéský ostrov Bali se v první polovině prosince slétly tisícovky politiků a odborníků na klimatické změny, aby se dohodly co dělat, až skončí platnost deset let staré smlouvy z Kjóta. Zasedání Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) ale žádnou jasnou dohodu nepřineslo, po bouřlivých debatách se politici nakonec dohodli na tom, jak bude v dalších měsících dál jednat. Takovému kroku se říká cestovní mapa.
Do Kodaně pojedou politici podle cestovní mapy z Bali
PRAHA (Ekolist) - Na indonéský ostrov Bali se v první polovině prosince slétly tisícovky politiků a odborníků na klimatické změny, aby se dohodly co dělat, až skončí platnost deset let staré smlouvy z Kjóta. Zasedání Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) ale žádnou jasnou dohodu nepřineslo, po bouřlivých debatách se politici nakonec dohodli na tom, jak bude v dalších měsících dál jednat. Takovému kroku se říká cestovní mapa.
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)