|
titulní strana > co píší jiní
Největší problém je sehnat krmivo, říkají čeští dodavatelé biovajec
14. března 2008 16:00
PRAHA (EkoList) - Čeští zákazníci mohou stále častěji najít v regálech supermarketů vajíčka od nosnic, které svůj život nestrávily namačkány v klecích. V celé České republice nabízí na trh vajíčka v bio kvalitě pouze dvě společnosti - farma Abatis, sídlící v obci Zvole u Prahy, a farma Pavla Kýra z Heroltic.
Guardian: EU bude čelit přílivu environmentálních uprchlíků
PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Vysoký představitel pro zahraniční politiku Evropské unie Javier Solana a komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová varovali, že v budoucnu bude EU v důsledku globálních změn klimatu pravděpodobně čelit velkému přílivu environmentálních uprchlíků. Zprávu o tom přinesl deník The Guardian.
V českých supermarketech se prodávají i biovejce
PRAHA (EkoList) - V českých supermarketech lze nakoupit už nejen vajíčka z klecového chovu, ale i vajíčka z podestýlky a v některých obchodech i vajíčka z ekologického zemědělství. Vajíčka z volného chovu nejsou k dostání vůbec. Ukázal to průzkum, který provedla nezisková organizace Společnost pro zvířata.
Independent: Na změny klimatu nejvíce doplácejí menšiny
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Když v loňském roce zasáhly Indii ničivé povodně, pocházela více než polovina obětí z nejnižší kasty nedotknutelných neboli Dalitů. Obrovské sucho v Keni zasáhlo nejvíce nejchudší pastevce na severu země; Samiové - obyvatelé arktické části Norska - zase trpí tím, že stáda jejich sobů nemají co žrát, protože teplé deště ničí jejich původní pastviny. Klimatické změny na celém světě nejvíce zasahují nejchudší obyvatele a lidi na okraji společnosti, píše deník The Independent.
Guardian: Sloni v Jižní Africe jsou opět na odstřel
PRAHA/JOHANNESBURG (Ecomonitor) - Zákaz lovu slonů v Africe byl před deseti lety obrovským vítězstvím ochránců zvířat. Na konci února však vláda Jihoafrické republiky rozhodla o odvolání zákazu lovu slonů. Důvodem je jejich příliš úspěšný návrat do volné přírody. Je jich mnoho, jsou hladoví a ničí krajinu, píše deník Guardian.
Environmental News Network: Severní Africe a Střednímu východu hrozí klimatická krize v zemědělství
PRAHA/KÁHIRA (Ecomonitor) - Na konferenci Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), jež se uskutečnila minulý týden v egyptské Káhiře, byla představena nová studie zabývající se klimatickými změnami. Tato studie tvrdí, že oblastem severní Afriky a Středního východu hrozí v důsledku klimatických změn obrovské nebezpečí. Informoval o tom server Environmental News Network.
Daily Times: Přelidnění rozvojových zemí přináší životnímu prostředí mnoho problémů
PRAHA/KARÁČÍ (Ecomonitor) - Největší hrozbou pro životní prostředí v rozvojových zemích je přelidnění a špatné hospodaření s přírodními zdroji. Na mezinárodním workshopu nazvaném "Globální environmentální konflikty: Změna a adaptace" se na tom shodla řada světových odborníků. Informoval o tom deník Daily Times
Silniční mýto: nejistý lék pro nákladní dopravu?
PRAHA (Ekolist) - Před rokem začali na českých silnicích platit řidiči nákladních vozů za jízdu na dálnicích a vybraných částech silnic I. třídy. Česká vláda si od výběru mýta slibovala především zisk peněz, které se můžou znovu investovat do výstavby dalších kilometrů dálnic a silnic, ale taky snížení dopravy přes české území.
New Scientist: Globální oteplování může ohrozit život v tundře
PRAHA/ALJAŠKA (Ecomonitor) - Globální oteplování způsobuje změny vegetace v arktické tundře. To může mít ve svém důsledku vliv na zvýšení výskytu požárů v této oblasti. Třetina světových zásob uhlíku vázaného v půdě je ale uložena právě v oblastech s velkou zeměpisnou šířkou. V případě požáru se uhlík z půdy bude uvolňovat ve zvýšené míře, což bude významnou měrou přispívat k dalšímu nárůstu globálního oteplování. Informoval o tom server New Scientist Environment.
BBC: Rostliny se rychle adaptují na život ve městech
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Rostliny, které rostou ve městech, se velmi rychle přizpůsobují novému životnímu prostředí a zlepšují svoje šance, jak přežít v betonové džungli. Tento jev popisuje nová studie francouzských vědců. Plevelná rostlina Crepis sancta vytváří v urbanizovaných oblastech těžší semena, která mají větší šanci uchytit se na zemi, než lehčí semena původních rostlin, která vítr roznáší, píše internetové zpravodajství BBC.
Guardian: Odlesňování způsobuje klimatické změny a snižování biodiverzity
PRAHA/SUMATRA (Ecomonitor) - Podle Světového fondu ochrany přírody (WWF) urychluje ničení lesů na Sumatře změny globálního klimatu a vymírání ohrožených živočišných druhů. Nejvážnější situace je v oblasti Riau, kde bylo během posledních pětadvaceti let vymýceno plných 65 % tropických pralesů a mokřin. Zprávu o tom přinesl deník The Guardian.
Zvířata versus les
PRAHA (Ekolist) - Českými lesy otřásá spor. Jeho jádrem je otázka, kolik v nich může žít zvěře, aby nebyly soustavně poškozovány. Myslivci by jí chtěli mít v lesích co nejvíc. Lesníci, přírodovědci a aktivisté ale tvrdí, že přemnožená zvěř okusuje stromky a znemožňuje obnovu lesa od smrkových monokultur ke smíšeným porostům. Je zvěř opravdu přemnožená a ničí neúměrně lesy?
Boston Globe: Astma u dětí má na svědomí automobilová doprava
PRAHA/BOSTON (Ecomonitor) - U dětí, které žijí v blízkosti silnic se silným provozem, existuje výrazně vyšší pravděpodobnost, že onemocní astmatem, než u dětí žijících u málo využívaných komunikací. Tvrdí to zpráva vypracovaná státem Massachusetts, která zkoumala zdraví obyvatel v oblasti Merrimack Valley. Informoval o tom deník The Boston Globe.
Co čeká Ameriku? Prezidentští kandidáti představili svou ekologickou politiku
PRAHA (Ekolist) - V boji o post prezidenta Spojených států zůstali čtyři kandidáti. O stranickou nominaci se mezi republikány ucházejí John McCain a Mike Huckabee, mezi demokraty Hillary Clintonová a Barack Obama. Zatímco počet hlasů pro Obamu a Clintonovou je stále relativně vyrovnaný, republikán McCain si nad svým soupeřem vytvořil značný náskok. Co vlastně všichni čtyři slibují v oblasti životního prostředí?
PlanetArk: Indie buduje armádu na ochranu tygrů
PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor) - Indie plánuje investovat 12,5 milionů dolarů do zvláštní gardy, která by měla chránit poslední přeživší tygry na jejím území. Počet velkých šlem klesá v Indii kvůli rozšířenému pytláctví, ale také kvůli ničení přirozených míst výskytu. Současní špatně vybavení a špatně zaplacení strážní jsou prý zkorumpovaní a ochraně tygrů nijak nepřispívají, píše agentura Reuters.
AllAfrica: Pěstování biopaliv versus pěstování potravin - šance pro rozvojový svět?
PRAHA/JOHANNESBURG (Ecomonitor) - Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vyvinula analytický nástroj, který má usnadnit rozhodování o pěstování biopaliv v rozvojových zemích. Cílem je zhodnotit všechna pro a proti a zjistit možnosti pěstování s ohledem na specifika jednotlivých zemí. Mimo to se také zabývá vlivem pěstování biopaliv na zajišťování potravy. Informoval o tom server AllAfrica.
USA Today: Auta do zásuvky mohou zhoršit kvalitu ovzduší
PRAHA/MCLEAN (Ecomonitor) - Očekávané větší rozšíření hybridních elektromobilů v USA může snížit objem spáleného benzínu, ale také v některých oblastech přispět k většímu znečištění ovzduší. Čistší automobily budou potřebovat více elektrické energie do svých baterií, ale elektřina se v USA ve velkém vyrábí v uhelných elektrárnách, píše deník USA Today.
Planet Ark: Světový rybolov se během několika desetiletí zhroutí
PRAHA/MONACO (Ecomonitor) - Podle ředitele Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achima Steinera hrozí, že v důsledku masivního rybolovu a znečištění oceánů dojde v horizontu desítek let k úplnému kolapsu rybářství. Steiner na to upozornil minulý pátek při příležitosti klimatické konference, které se v Monaku zúčastnilo více než 150 zástupců různých národů. Informuje o tom agentura Reuters.
NYT: Texas se stává zemí větrných elektráren
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Hlavní symbol Texasu - ropné věže - nahrazují v posledních letech listy větrných turbín. Stát osamělé hvězdy se stává nejrychleji rostoucím trhem pro elektřinu z větru a zdá se, že jsou všichni spokojeni. Nad místními farmami se tyčí stožáry dvakrát větší než socha Svobody s vrtulemi o rozpětí jako jumbo, ale pro majitele pozemků je důležitějších 500 dolarů, jež dostávají za roční pronájem každého z nich, píše deník The New York Times.
BBC: Dovoz a prodej nelegálního dřeva by měl být trestný stejně jako kácení
PRAHA/BRASILIA (Ecomonitor) - Dodavatelé nelegálně vytěženého dřeva budou moci být soudně stíháni v zemích, kde se jejich zboží prodává. O tomto návrhu začali jednat zástupci skupiny nejbohatších zemí světa G8 a pěti klíčových rozvojových zemí na setkání v Brazílii.
BBC: Dovoz a prodej nelegálního dřeva by měl být trestný stejně jako kácení
PRAHA/BRASILIA (Ecomonitor) - Dodavatelé nelegálně vytěženého dřeva budou moci být soudně stíháni v zemích, kde se jejich zboží prodává. O tomto návrhu začali jednat zástupci skupiny nejbohatších zemí světa G8 a pěti klíčových rozvojových zemí na setkání v Brazílii.
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Výrobce jeřábů Konecranes se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven
12. května 2025 19:35
SLANÝ (ČTK) - Slánský výrobce průmyslových jeřábů Konecranes and Demag se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven pro energetické využití odpadu (ZEVO). Společnost letos očekává obrat okolo 800 milionů korun, obdobně jako loni. Je tuzemskou jedničkou ve výrobě jeřábů, v Evropě patří mezi největší tři výrobce.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)