titulní strana > co píší jiní
Rada EU: Na klima až polovina výnosu z prodeje povolenek
15. dubna 2009 16:40

PRAHA (Ekolist) - Financování budoucího omezování emisí skleníkových plynů bude klíčovým bodem jednání v Kodani, shodli se dnes evropští ministři životního prostředí v Praze. Peníze na opatření v rámci Evropské unie, i za jejími hranicemi, by měly pocházet zřejmě z aukcí emisních povolenek. Na otázku, kolik by do fondu mělo přijít, ale politici dnes nebyli schopni odpovědět. Podle evropského komisaře Stavrose Dimase by mělo jít až o polovinu všech příjmů z aukcí.
(Celý text)

ČEZ nabízí svým zákazníkům 1000 Kč „šrotovného“ na nákup nové lednice nebo pračky
15. dubna 2009 16:16

PRAHA (Ekolist) - Zákazníci ČEZu mohou ode dneška až do 15. června 2009 při nákupu nové úsporné lednice či pračky za starý spotřebič dostat „šrotovné“ 1000 Kč. Akce se týká nákupu v prodejnách Euronics a Datart. Úřad pro hospodářskou soutěž nyní kontroluje, zda je akce v pořádku.
(Celý text)

Ekologickou budoucnost ukazuje Energy Globe
15. dubna 2009 12:02

PRAHA (Ekolist) - Co má společného portugalský rockový koncert částečně napájený elektřinou ze solárních panelů, likvidace vysloužilých spotřebičů v Chile, solární nemocnice v Myanmaru, pitná v voda v Tanzanii a čisté ovzduší ve španělském městě Burgos? Letošní ceny Energy Globe World Award, které se dnes předávaly v Praze.
(Celý text)

Rada EU: Evropa se musí na klimatické změny adaptovat
15. dubna 2009 10:25

PRAHA (Ekolist) - První den jednání neformální rady ministrů životního prostředí byl věnován adaptacím na změny klimatu. Podle ministrů je evropská politika snižování emisí skleníkových plynů velmi ambiciózní, i tak je ale nutné se dopadům klimatických změn začít přizpůsobovat. Klíčové podle ministrů bude především hospodaření s vodou - kvůli změněným srážkám a častějším záplavám nebo suchu.
(Celý text)

V Indonésii byly objeveny nové populace orangutanů
14. dubna 2009 15:05

JAKARTA/PRAHA (Ecomonitor) - Ochránci přírody v odlehlých oblastech Indonésie objevili nové populace orangutanů. Jedná se o jeden z nejohroženějších druhů lidoopů vůbec, napsal tom deník Guardian.
(Celý text)

PlanetArk: Jednání o klimatické dohodě nic nepřineslo, stěžují si rozvojové země
10. dubna 2009 15:45

PRAHA/BONN (Ecomonitor) - Američtí vyjednavači se snažili utlumit vysoká očekávaní v rychlou dohodu o omezování skleníkových plynů. Tu vyvolal prezident Obama svým projevem v Praze, kde prohlásil, že USA se chtějí stát vůdčí silou v řešení problémů se změnou klimatu. Jedenáctidenní maraton vyjednávání měl předjednat smlouvu, která by měla být podepsána na konci roku v Kodani, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Květiny jak je neznáte: škody na životním prostředí a sexuální zneužívání
10. dubna 2009 14:05

PRAHA (Ekolist) - Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc – nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a pentlí. Je těžké vybrat – zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Pokud bychom přidali i environmentální hledisko, získá celá věc zcela jiný nádech. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: jde přeci o kytky – součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.
(Celý text)

Aktivisté a další občané zachránili údolí Rospudy před stavbou rychlostní silnice
10. dubna 2009 10:25

HARRACHOV/PODLASIE (Polsko) (Ekolist) - Polská vláda na konci března oznámila, že obchvat obce Augustow v severovýchodním Polsku se vyhne mimořádně cennému údolí říčky Rospudy. V postkomunistické Evropě se tak stalo něco nezvyklého – politici po silném tlaku občanů ustoupili od trasy rychlostní silnice, kterou předtím tvrdě prosazovali.
(Celý text)

Arnika: seznam látek IRZ je potřeba rozšířit
9. dubna 2009 13:23

PRAHA (Ekolist) - Sdružení Arnika chce, aby se seznam látek, které spadají pod Integrovaný registr znečištění (IRZ), rozšířil o další látky, které poškozují hormonální systém člověka. Některé látky navrhuje zakázat podle nařízení REACH.
(Celý text)

Thaindian News: Oteplení ve středověku bylo způsobeno přírodními klimatickými mechanismy
9. dubna 2009 11:44

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Švýcarští vědci odhalili přírodní klimatické mechanismy, které oteplily Evropu v době před asi 1000 let, píše server Thaindian News.
(Celý text)

Arnika: další důvod, proč jsou obaly z PVC špatné
9. dubna 2009 10:28

PRAHA (Ekolist) - Sdružení Arnika nechalo otestovat potravinové obaly z PVC, které nakoupilo v různých supermarketech. „U tří obalů bylo prokázáno uvolňování nebezpečné látky bisfenol A do potravin,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky s tím, že povolené limity překročeny nebyly. Společnost Ahold, kde byly tyto tři konkrétní obaly nakoupeny, plánuje náhradu obalových materiálů z PVC.
(Celý text)

Okamžiky architektury v Městské knihovně – dřevěné město duchů
8. dubna 2009 16:16

PRAHA (Ekolist) - Jak kriticky pohlížet na architekturu a na její současné otázky? Jak dnes vnímat reálné investice do architektury a trvale udržitelného rozvoje? Může architektura vycházející z pojmu trvalé udržitelnosti a zodpovědnosti ve vztahu k životnímu prostředí a ke svým uživatelům existovat nezávisle na reklamě? To jsou otázky, které si kladou tvůrci a organizátoři výstavy Okamžiky architektury.
(Celý text)

BBC: Vrstva ledu v zimní Arktidě se ztenčuje
8. dubna 2009 11:33

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Arktická ledová pokrývka dosáhla letos nevětší plochy za několik posledních let, tvrdí američtí vědci. Nicméně výpočty ukazují, že dlouhodobě se plocha ledu stále zmenšuje. Data za posledních třicet let ukazují, že se maximální pokrytí ledem, obvykle pozorované v březnu, zmenšuje o 2,7 % za desetiletí, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Stát dá miliardy na zelené bydlení
7. dubna 2009 13:52

PRAHA (Ekolist) - Pokud jste si chtěli zateplit dům, přejít z topení uhlím či elektřinou na ekologicky šetrnější způsob topení nebo postavit pasivní dům, museli jste sáhnout do vlastní kapsy. Do teď. Od 22. dubna bude mít ale každý možnost získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Není se třeba bát, že se na někoho nedostane, dotace jsou nárokové a ve fondu je na letošní rok připraveno 10 miliard korun. Ve výhledu čtyř let se počítá s 25 miliardami.
(Celý text)

Reuters: Čína za ochranu kondorů platí úbytkem vysoké zvěře
6. dubna 2009 16:30

PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - Čínští ochránci přírody mají obavy z chování ohrožených kondorů. Ti v poslední době stále více loví vysokou zvěř na severu země, pro agenturu Reuters to v pátek řekla místní média.
(Celý text)

EU-USA: Společně proti změnám klimatu
5. dubna 2009 20:36

PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny se staly jedním z témat summitu EU – USA, zmínil je i americký prezident Barack Obama během svého projevu v Praze. Jak Evropa, tak USA se shodují v tom, že změny klimatu jsou jedním z klíčových témat světové politiky a každá země světa musí přijmout svoji část zodpovědnosti. Na jednání ale nezazněly žádné konkrétní závazky.
(Celý text)

BBC: USA musejí být pragmatické při jednání o změně klimatu, řekl Pershing
3. dubna 2009 12:52

PRAHA/BONN (Ecomonitor) - Spojené státy americké musejí najít střední cestu mezi tím, co požaduje vědecké poznání, a tím, co je technicky a politicky dosažitelné v otázce změny klimatu, prohlásil na zasedání OSN v Bonnu hlavní americký vyjednavač Jonathan Pershing. Podle něj nemohou USA slibovat více, než co je možné dosáhnout do roku 2020.
(Celý text)

Dům snů – stavební reality show TV Nova o ekologický dům
3. dubna 2009 09:12

PRAHA (Ekolist) - TV Nova rozjíždí novou reality show – deset párů bude společně pracovat na stavbě ekodomu. Páry budou postupně odpadat – na základě rozhodnutí diváků nebo rozhodnutím ostatních stavebníků. Poslední pár pak dům získá.
(Celý text)

News24: Bezpečné ukládání uhlíku do podzemní vody
2. dubna 2009 16:56

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Ukládání zachyceného uhlíku do země není tak bezpečné jako jeho ukládání do vodních systémů, ukrytých ve velkých hloubkách. Alespoň to tvrdí britští vědci, podle nichž je to správné místo tisíce metrů pod povrchem, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Indie nám krade životně důležitou vodu, tvrdí Pákistán
1. dubna 2009 16:36

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tisíce paňdžábských farmářů trpí vysycháním řeky Čenábu a napětí mezi Indií a Pákistánem sílí. Pákistánští farmáři z vysychání důležitých řek subkontinentu obviňují Dillí. OSN minulý měsíc varovala, že svět se ocitá nebezpečně blízko první válce o vodu, napsal o tom deník Independent.
(Celý text)

Indie nám krade životně důležitou vodu, tvrdí Pákistán
1. dubna 2009 16:36

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tisíce paňdžábských farmářů trpí vysycháním řeky Čenábu a napětí mezi Indií a Pákistánem sílí. Pákistánští farmáři z vysychání důležitých řek subkontinentu obviňují Dillí. OSN minulý měsíc varovala, že svět se ocitá nebezpečně blízko první válce o vodu, napsal o tom deník Independent.
(Celý text)

Další články:
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
10. května 2025 06:00

Online diskuse
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)

Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05

(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)

Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)

Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52

OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)

Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52

OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama