|
titulní strana > co píší jiní
Aktuálně.cz: Elektřina bude dražší, nese vinu solární energie?
10. září 2010 10:10
PRAHA (Ecomonitor) - Cena elektřiny příští rok od ledna vzroste až o desítky procent. Budou na vině pouze solární elektrárny? Podle analýzy České agentury pro obnovitelné zdroje Czech RE Agency se na zdražování proudu totiž podílejí i příjmy ČEZ a dalších výrobců elektrické energie, o kterých se příliš nemluví, uvádí Aktuálně.cz.
MD: Zastavení práce na železnici není krokem proti šetrné dopravě, jde čistě o peníze
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo dopravy (MD) v polovině srpna oznámilo, že zastavuje výstavbu vybraných silničních i železničních staveb. Proti tomu se ohradily nevládní organizace, podle kterých to zakonzervuje situaci, kdy se většina nákladů přepravuje po silnicích kamiony. Ministerstvo ale říká, chceme stavby zlevnit a díky tomu pak bude více peněz i na šetrnější dopravu po železnici a vodě.
Češi se naučili třídit elektroodpad, nechtějí ale chodit daleko
PRAHA (Ekolist) - Již pět let zajišťuje trio neziskových společností Asekol, Ekolamp a Elektrowin zpětný odběr elektrozařízení, čímž plní povinnost, kterou výrobcům a dovozcům ukládá odpadový zákon. První sběrné místo vzniklo v prosinci 2005. Dnes je v České republice 10 865 samostatných sběrných míst a do dalších 4 035 obcích jezdí dvakrát za rok pro vysloužilé spotřebiče s kontejnerem.
BBC: Ztlumená světla newyorských mrakodrapů pomohou stěhovavým ptákům
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Každoroční zhasínání světel newyorských mrakodrapů má pomoci snížit počet ptáků, kteří při letu narazí do výškových budov, píše server BBC. Podle odhadů je tímto způsobem ve městě každý rok zabito asi 90 000 těchto zvířat.
Miroslav Patrik: Nevidím důvod, proč žaloby na ministerstvo dopravy stahovat
PRAHA (Ekolist) - Dlouholetý dopravní aktivista a zakladatel organizace Děti Země Miroslav Patrik se stal minulý týden poradcem ministra dopravy Víta Bárty. O tom, proč nabídku přijal, zda bude stahovat žaloby podané na ministerstvo dopravy a zda ministerstvo svou nabídkou nechce umlčet svého nejhlasitějšího a nejzatvrzelejšího kritika mluví v rozhovoru pro Ekolist.cz Miroslav Patrik.
ScienceDaily: Nejmenší žába Starého světa je na světě!
HODONÍN/WASHINGTON (Ecomonitor) - Dosud nejmenší žába Starého světa byla objevena v pralesích jihovýchodní Asie. Mimořádný nález učinili biologové z univerzit v Sarawaku a Hamburku prakticky náhodou při výpravě na ostrov Borneo. Žába Microhyla nepenthicola z čeledi Microhylidae, nepřesahující velikosti 15 milimetrů, se nacházela v květech láčkovky, píše server ScienceDaily.
ScienceDaily: Podle vědců se lidé mají lépe, ačkoli funkčnost ekosystémů se zhoršuje
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Globální degradace ekosystémů je obecně považována za hrozbu pro lidský blahobyt. Navzdory tomu se ale zdá, že v průměru se nyní kvalita lidského života zlepšuje, a to jak v chudých, tak bohatých zemích, píše server ScienceDaily. Tým vědců se nad tímto „environmentálním paradoxem“ zamýšlí v zářijovém vydání časopisu BioScience.
Je potřeba ukázat, proč jsou konvenční potraviny nezdravě levné, říká biopekař Zeman
PRAHA (Ekolist) - Jan Zeman s manželkou Hankou patří mezi vyznavače zdravého životního stylu a již 10 let se věnují oblasti biopotravin. V současné době vlastní Jan Zeman Biopekárnu Zemanka, která každý den produkuje desítky kilogramů sušenek. S Janem Zemanem jsme hovořili o biopotravinách, dotacích pro ekozemědělce a o spotřebitelské mentalitě.
LiveScience: Chobotnice mistrem převleků
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Zázrakem s osmi chapadly byla přezdívána chobotnice Paul, proslavená během světového poháru. K opravdovému zázraku přírody má ale mnohem blíž indonéská chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicus), která dokáže vědomě modifikovat tvar svého těla. Server LiveScience uveřejnil závěry práce evolučního biologa Healyho Hamiltona, který zkoumal genetický podklad schopnosti chobotnice měnit tvar svého těla podle nejrůznějších předloh.
Debata: Ekologické zemědělství není návrat k motyčkám
PRAHA (Ekolist) - Biozemědělství má v průměru o 30 % vyšší náklady. Otázka ale není, proč jsou biopotraviny tak drahé, ale jak to, že jsou konvenční potraviny tak levné. Dříve nebo později budou prý všichni zemědělci biozemědělci, protože nebude z čeho vyrábět umělá hnojiva a postřiky. Tyto a další myšlenky zazněly 1. září na panelové diskuzi u příležitosti Měsíce biopotravin.
ScienceDaily: Volný jako pták? Nikoli, lidský rozvoj ovlivňuje ptačí let i populaci
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Může se zdát, že ptáci mohou letět, kamkoli se jim líbí. Jak ale zjistili vědci z University of Missouri, na ptáky a jejich let má velký vliv to, co je na zemi, píše ScienceDaily. Objevené informace by mohly používat lesníci a urbanisté pro zlepšení funkčnosti ptačích stanovišť.
SundayTimes: Podle WWF může být pro životní prostředí větší zátěž tofu než maso
HODONÍN/LONDÝN (Ecomonitor) - Učinili jste rozhodnutí pomoci sobě a pomoci přírodě a stali jste se vegetariány? Možná, že vůbec nečiníte dobře. Výchozí suroviny pro výrobu tofu, jako je například sója, cizrna a čočka, mohou být pro životní prostředí závadnější než samotná produkce masa, tvrdí závěry studie Cranfieldovy univerzity, píše Sunday Times.
ScienceDaily: Netopýr černý při lovu používá záludnou techniku – šeptá
ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRISTOL (Ecomonitor) - Tým vědců z univerzity v Bristolu odhalil tajemství, které stojí za loveckými úspěchy netopýra černého. Výzkum pomocí nejmodernější techniky poukázal na další stupeň v závodech evolučního zbrojení mezi lovci – netopýry a jejich kořistí – můrami, píše ScienceDaily.
Sbírejte odpadky v přírodě, jezevec Jonáš vám pomůže
PRAHA (Ekolist) - Vadí vám nepořádek, který potkáváte v přírodě na svých cestách? A nemáte nic proti tomu po ostatních uklízet? Rádi se podělíte o své zkušenosti s dobrovolným sběrem odpadků? Tak právě pro vás je určený nový web Jozevec.cz.
Měsíc biopotravin - trendem je nákup přímo od výrobce
PRAHA (Ekolist) - Září je opět měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Letos je vyhlášen již šestý ročník. U příležitosti mezinárodního roku biodiverzity má motto „Rozmanitost každým kouskem“. Pro zájemce jsou připraveny zajímavé akce, kde mohou sami poznat výrobu biopotravin.
Kupujete dětem školní pomůcky? Vyhněte se ftalátům, radí Arnika
PRAHA (Ekolist) - Celkem pět z devíti kontrolovaných školních potřeb obsahovalo pro děti nebezpečné ftaláty, upozornilo sdružení Arnika. A doporučuje rodičům, aby pro své děti vybrali zdravotně nezávadné pomůcky.
Reuters: Odolná kukuřice má nasytit Afriku
ČESKÉ BUDĚJOVICE/ABIDJAN (Ecomonitor) - Tři sta milionů hladovějících může nasytit „nejdůležitější obilnina Afriky“, nová odrůda kukuřice. To alespoň vyplývá ze studie Mezinárodního šlechtitelského ústavu kukuřice a obilnin (CIMMYT), citované ve zprávě uveřejněné agenturou Reuters.
Jak vybrat světlo? Pomohou nové informace na obalech
PRAHA (Ekolist) - Z obchodů pomalu mizí klasické žárovky, v roce 2012 se zcela přestanou prodávat. Alternativ k žárovkám je řada, ale jejich kvalita či použitelnost je různá. Spotřebitelům by ode dneška měly s výběrem pomoci nové informace, které výrobci budou muset uvádět na obalech zdrojů světla nebo na energetickém štítku.
Drobil na iDNES: Nevládní organizace by nám neměly vnucovat své názory
PRAHA (Ecomonitor) - Ministr životního prostředí Pavel Drobil byl včera odpoledne hostem on-line diskuze na serveru iDNES. Na přetřes se dostaly ekologické organizace, obnovitelné zdroje i Strana zelených.
Dokument: Kapitola vládního prohlášení o životním prostředí, zemědělství a venkovu
PRAHA (Ekolist) - Kapitola o životním prostředí, zemědělství a venkovu ve verzi, jaká byla schválena kabinetem Petra Nečase v srpnu 2010.
Dokument: Kapitola vládního prohlášení o životním prostředí, zemědělství a venkovu
PRAHA (Ekolist) - Kapitola o životním prostředí, zemědělství a venkovu ve verzi, jaká byla schválena kabinetem Petra Nečase v srpnu 2010.
|
Další články:
31. října 2024 06:00
27. října 2024 06:00
26. října 2024 13:00
25. října 2024 06:00
23. října 2024 06:00
|
(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)
Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50
ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)
V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46
CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)
Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54
(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52
(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)
Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25
PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)
Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38
(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)
Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35
(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)
Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00
PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)
V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36
MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)
V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28
(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)
Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23
TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)
Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05
OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49
(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)
Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33
PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)
Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)
AFP: Kvůli stoupající hladině moří hrozí zánik pobřežního města v Senegalu
30. října 2024 12:05
Bargny (Senegal) (ČTK) - Ndeye Yacine Diengová se zoufale dívá na svůj dům. Kdysi musel působit útulně a prostorně, teď je z něj ruina. Mohou za to neustálé příboje, které ničí rybářskou čtvrť ve městě Bargny nedaleko hlavního senegalského města Dakar. Napsala o tom agentura AFP.
(Celý text)
AFP: Kvůli stoupající hladině moří hrozí zánik pobřežního města v Senegalu
30. října 2024 12:05
Bargny (Senegal) (ČTK) - Ndeye Yacine Diengová se zoufale dívá na svůj dům. Kdysi musel působit útulně a prostorně, teď je z něj ruina. Mohou za to neustálé příboje, které ničí rybářskou čtvrť ve městě Bargny nedaleko hlavního senegalského města Dakar. Napsala o tom agentura AFP.
(Celý text)