|
|
co píší jiní |
zprávy ecomonitoru |
tiskové zprávy |
10. června 2021
- Lenka Kabrhelová mluví s datovým novinářem serveru iROZHLAS.cz Janem Bočkem
iRozhlas:
19. listopadu 2020
- Radiožurnál získal klíčový dokument - připomínky ministerstva vnitra a tajných služeb k dokumentaci tendru na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Nedoporučují vybírat Čínu a Rusko.
5. listopadu 2020
- Kontrola nad kyanidy vypouštěnými v odpadních vodách se má zpřísnit. Poslanecký výbor pro životní prostředí žádá ministra Richarda Brabce (ANO), aby se zasadil o snížení limitů, po jejichž překročení musí znečišťovatelé kyanidy hlásit. Podle poslanců by se tím dalo předejít takovým katastrofám, jako je otrava téměř 40 kilometrů řeky Bečvy. K ní došlo 20. září a dosud není jasné, kdo za to může.
Česká pozice:
5. listopadu 2020
- Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.
Deník Referendum:
3. listopadu 2020
- Investigace DR dospěla ke třem závěrům. Za prvé: hypotéza o kontaminaci řeky z „rožnovského kanálu“ je smyšlená. Za druhé: kyanid se do řeky dostal v místě, kde je jen jeden průmyslový zdroj. Za třetí: úřady zatloukají a klamou.
iRozhlas:
3. listopadu 2020
- Ani po čtyřech týdnech se policii nepodařilo dohledat pachatele ekologické havárie na Bečvě. Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a výrazně poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek. Co všechno se o havárii podařilo zjistit? A proč se pachatele otravy nedaří najít?
18. května 2020
- Jak sucho změní Česko? Už teď tu máme klima jako v Bulharsku a změna bude pokračovat, tvrdí přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Řešení, která teď nabízí vláda, jsou ale nesmyslná. Je potřeba změnit dotační politiku a odvodňování krajiny. Sucho odnesou hlavně běžní lidé, kteří ho pocítí na svých peněženkách. A taky české lesy.
14. května 2020
- Stát odtajnil fintu, jak chce od lidí a podniků vybrat peníze na nové bloky.
Další články:
|
Povodně v Indii stály život více než 200 zvířat, včetně vzácných nosorožců8.8.2016 01:10 | PRAHA
Přírodní pohromy neohrožují pouze člověka, ale dopadají i na zvířata. Mohutné záplavy, které zasáhly během posledního červencového týdne severovýchodní Indii včetně národního parku Kaziranga, stály život i 20 vzácných nosorožců, píše Mongabay.
Palmový olej je problém hlavně jako biopalivo, tam má bojkot smysl, říká biolog Novotný15.4.2016 15:55 | PRAHA
„Jsem skeptický co se týče bojkotu palmového oleje v potravinách. Něco jíst musíme a když odmítneme palmový olej vzniká otázka, čím ho nahradíme,“ říká tropický biolog a ekolog Vojtěch Novotný v rozhovoru pro DVTV. Nahrazení palmy olejné jinou tropickou rostlinou podle něho nemá smysl, protože může zatížení životního prostředí jen zhoršit. Velkým problém je podle Novotného pěstování palmy olejné pro bioaliva.
Otevření chřestýší rezervace na pustém ostrově v Massachusetts se komplikuje9.3.2016 01:27 | PRAHA
Šance, že vás na 27 600 kilometrech čtverečních rozlohy státu Massachusetts kousne jedovatý chřestýš lesní je skutečně velmi malá. V pěti izolovaných lokalitách tu přežívá jen asi 200 exemplářů. Připravovaný záchranný plán spočívající ve vytvoření chřestýší rezervace však naráží na tuhý odpor lidí. A to i přes to, že by plánované chřestýší útočiště mělo ležet na neosídleném ostrově, píše Washington Post.
Retenční nádrž na Berounce naštvala ochranáře, některé obce ji vítají4.3.2016 12:14 | PRAHA
Povodí Vltavy minulý týden zveřejnilo studii Protipovodňové ochrany dolní Berounky. Ta počítá se stavbou retenční nádrže, jejíž hráz by mohla stát v Roztokách, u Bránova, Nezabudic, anebo Čertovy skály. Vedoucí správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že hráz by zničila centrální část Křivoklátska, celé údolí Berounky v té nejhodnotnější oblasti. Podle něho by tím padl pod stůl záměr vyhlásit Národní park Křivoklátsko. Starostka obce Srbsko by naopak retenční nádrž uvítala.
Příroda léčí: Výlet do zeleně povzbudí podle vědců mysl více než toulky po městě1.3.2016 01:37 | PRAHA
Budou jednou lékaři pobyt v přírodě vypisovat na předpis? Závěry studií, které shrnul webový magazín Lifehack, ukazují, jakým způsobem toulky přírodou pomáhají našemu psychickému zdraví a že opravdu dokáží člověku „vyčistit hlavu“.
Další články:
|
8. října 2024 08:35
KRNOV - Návštěva ministra v povodněmi postižených oblastech je vhodnou příležitostí, aby Povodí Odry ozřejmilo ministrovi a místním důvody dlouhodobého oddalování výstavby některých protipovodňových opatření. Ministr může též na místě prověřit, zda probíhá odborná diskuse renaturalizace toků podle jeho zadání.
8. října 2024 07:58
PRAHA - Dnes ráno prezident Petr Pavel jmenuje nové ministry, včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). Ekologické organizace zabývající se energetikou upozorňují na hlavní výzvy, které před novým ministrem stojí. Musí prosadit nejen strategii, ale také klíčovou legislativu pro rozvoj OZE, akumulace a celkovou modernizaci energetiky. Zároveň musí také odolat stupňujícímu se tlaku uhelné lobby na dotování zastaralých uhelných elektráren z peněz spotřebitelů.
7. října 2024 12:46
RUDNÍK - Ve čtvrtek 3. 10. proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků Krkonošské ceny za architekturu 2024. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se osobně zúčastnili a vytvořili tak nezapomenutelnou atmosféru. Zároveň bychom rádi zprostředkovali výsledky těm, kteří se letos zúčastnit nemohli.
7. října 2024 12:18
PRAHA - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil, že vláda poskytne ze státního rozpočtu dvě miliardy korun obcím na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. Finanční prostředky začne rozdělovat prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR z mimořádné výzvy „Obnova infrastruktury pro životní prostředí“ 9. října.
7. října 2024 08:18
PRAHA - Vlčí a Rysí hlídky [1] organizované Hnutím DUHA Šelmy se letos opět vrací s úvodními semináři pro nové dobrovolníky, které zahájí další monitorovací sezónu. Novinkou letošního roku je rozšíření o Brdy, kde se seminář konal naposledy v roce 2021. Vedle této oblasti se semináře už tradičně uskuteční v Krušných horách, Beskydech, Javorníkách, Jeseníkách a na Šumavě. První seminář odstartuje už tento víkend.
Další články:
|
Ekolist.cz |
reklama |
BEZK |
8.10.2024 18:44
8.10.2024 18:43
8.10.2024 18:42
8.10.2024 13:15
8.10.2024 12:17
|
Překladatelská
agentura MERIVA poskytuje překladatelské služby specializující se na překlady do angličtiny a dále také na překlady do slovenštiny. K dispozici má kvalitní
rodilé mluvčí angličtiny.
|
ecomonitor.cz vydává občanské sdružení BEZK. EkoLink - katalog odkazů z oblasti životního prostředí. ecomonitor.cz využívá publikační systém Toolkit.
|