ecomonitor.cz
verze pro tisk
Ze světa horních deseti tisíc: trofejní stromy jako symbol společenského postavení
5. prosince 2022 06:23
PRAHA (Ekolist) - Představte si, že vám na účtu leží pár nadbytečných miliard dolarů. Jachtu a soukromý ostrov už máte, ve vesmíru jste se byli podívat dvakrát. Co vám tedy chybí ke štěstí? Snad jen trocha zeleně v okolí vašeho honosného sídla. Jak to vyřešit, když nechcete na stín stromového velikána čekat 100 let? I tentokrát jsou vaše peníze odpovědí. Tedy, většinou.

Nejprve trocha fádní statistiky. Na světě existuje okolo 56 milionů dolarových milionářů. I když tvoří okolo 1,1 % světové populace, v kapsách a na bankovních účtech mají 46 % světového jmění.

Jednou z nejúrodnějších zemí světa – když přijde na výskyt milionářů – jsou Spojené státy americké. Napočítali bychom jich tu 22 milionů. Tvoří tedy 8,8 % obyvatel USA, a současně 39 % světové milionářské populace.

Stejně jako v ekologii živočichů tu platí, že extrémy plodí odchylky. Takže se dá očekávat, že neproporční nahloučení milionářů na jednom kontinentu zvyšuje i pravděpodobnost výskytu další anomálie koncentrovaného bohatství, miliardářů.

A skutečně – když si vypomůžeme žebříčky z časopisu Forbes – uvidíme, že z 2668 miliardářů světa jich 735, tedy 27,5 % jejich globální populace, žije v USA. Tím můžeme statistické okénko zakončit a věnovat se věcem příjemnějším.

Kdo je tu nejprachatější?

Třeba debatě o tom, za co můžete utrácet své peníze, kterých máte tolik, že už ani pořádně nevíte, kolik jich vlastně máte. Překvapivě nemalou položku výdajů totiž u extrémně movitých činí peníze vydané za nákup věcí, stvrzujících jejich vlastní sociální statut. Odrážející společenskou úroveň, výši postavení. To, co skutečné miliardáře odděluje od šupáků s pouhými desítkami či stovkami naspořených milionů dolarů.

Například soukromé tryskáče – a opravdu záleží na tom, jestli je to „obyčejný“ Gulfstream V za 13,5 milionů anebo Gulfstream III za 125 milionů. Jestli jezdíte ve sporťáku od Ferrari za úsměvného půl milionu dolarů anebo v Bugatti La Voiture Noire v ceně onoho lacinějšího tryskáče.

Specifickou kategorií utrácení miliardářů pak má podobu investic. Buď do umění, unikátních artefaktů a sběratelských kolekcí, které nikdo jiný nevlastní – a do nemovitostí. Obvykle pak do rozmařile luxusních sídel.

Tady se už konečně dostáváme k nejaktuálnějšímu trendu ze světa horních desítek tisíc. Když už vám nečiní potíže nákup anebo výstavba rodinného letního sídla za čtvrt miliardy dolarů, žádáte si určitou úroveň dokonalosti. A k dokonalosti jinak dokonale vychytaným architektonickým projektům instantního bydlení pro miliardáře často chybí jediné. Kulisa autentické rozrostlé zeleně, věkovité stromy.

Dřeviny, z nichž čiší majestát desítek až stovek let růstu, a jež byly zasazeny v době, kdy onen miliardář nebo miliardářka nejspíš ještě nebyli na světě. Může to znít podivně, ale stromy jsou nyní tím nejnovějším trendem, statusovým symbolem světa vyšších milionářů a miliardářů ve Státech.

Stromy i dolary jsou zelené

Po předchozím čtení to vlastně až tak překvapivé není: věkovité stromy jsou podobně unikátní, jako umělecká díla v soukromých sbírkách. Jsou to „předměty s charakterem a minulostí“. Zvyšují hodnotu nemovitostí, dají se velmi okázale prezentovat veřejnosti, svérázně přitom dokládají zájem jejich majitele o udržitelnost a životní prostředí. A hlavně jsou opravdu drahé.

Pravidla volného trhu velí, že kde existuje poptávka, vytvoří se i nabídka. A poptávka boháčů po stromech ve Státech je dnes skutečně enormní. „Je to ten nejdynamičtější byznys, na jakém jsem se kdy podílel,“ vypráví v rozhovoru pro Wall Street Journal Walter Acree, jednašedesátiletý podnikatel z Floridy.

Jeho společnost, Green Integrity, cíleně tipuje a vyhledává stromy – věkovité, rozrostlé, exotické, s pozoruhodnou minulostí – rostoucí na soukromých pozemcích. A v rámci exkluzivní nabídky zajišťuje jejich odkoupení, transport a přesazení na pozemek po zeleni lačnícího boháče. Funguje to perfektně.

Trofejní stromy, stromy jako symbol vlastní mimořádnosti a movitosti, jsou totiž skutečný hit. Příkladem může být například zpěvák Enrique Iglesias a jeho domeček na Beach's Sunset Islands u Miami. Hezké bydlení za 50 milionů dolarů mělo ten neduh, že mu chyběla zeleň korun stromů. A tak si přes Green integrity nechal „poslat“ jeden takový z Indian Creek Island. Nákup, přeprava a osazení jej přišlo na 250 000 dolarů. Pakatel.

Nejvíc na dračku teď jdou rozrostlé palmy, baobaby, fíkovník banyán, exotické ořešáky, mnohasetleté olivovníky a duby. Ilustrační foto
Nejvíc na dračku teď jdou rozrostlé palmy, baobaby, fíkovník banyán, exotické ořešáky, mnohasetleté olivovníky a duby. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Acree nemůže o většině realizovaných přesunů hovořit, je totiž vázán smluvní doložkou o mlčenlivosti. Boháči si při nákupu stromů své soukromí střeží podobně jako když nakupují jachty a obrazy. Zmiňuje ale, že ten „ideální strom“ pro losangeleskou nemovitost developera Michaela Chena hledali jeho agenti 18 měsíců. A že jednou z nejnáročnějších realizovaných zakázek byl transport 150 let starého olivovníku z Toskánska, který se pak zabydlel v jedné nejmenované vilce na Beverly Hills.

S přesuny stromů se pojí spousta námahy. Aby nedošlo k poškození kořenů a koruny, asistují u vyzvedávání desítky lidí, odborníků, krajinářů a zahradních architektů. A také vrtné soupravy, certifikovaní arborističtí bagristé, těžkotonážní jeřáby, rozměrné nákladní plošinové vozy.

„Každý strom je komplexní projekt za statisíce dolarů,“ uvádí Acree. Dopravit je do cíle si často žádá zapojení vrtulníku nebo lodi. O peníze tu ale nejde. Boháči chtějí „svůj“ strom z katalogu, ať to stojí, co to stojí. „Nechtějí čekat 20-30 let, než se normální strom trochu rozroste, chtějí ho mít hned,“ dodává.

Co se nedá koupit?

Nejvíc na dračku teď jdou rozrostlé palmy, baobaby, fíkovník banyán, exotické ořešáky, mnohasetleté olivovníky a duby. Klientelou jsou nejčastěji soukromé osoby – celebrity, milionáři a miliardáři – a dále pak provozovatelé hotelových komplexů a kasin.

V procesu, kde si kupující může dovolit vynaložit miliony dolarů za rozrostlý strom, se může zadrhnout jen jediná věc. To, že oslovený současný majitel stromu, ten, kdo jej na svém pozemku vysadil a udržuje, ho nebude chtít prodat.

„Většina majitelů stromů je nadšená, když jim nabídneme desítky tisíc dolarů za strom, který sami považovali za bezcenný,“ vypráví Acree. „Najde se ale dost takových, kteří se s ním nechtějí rozloučit. Někdy jde o strom, který vysadila jejich babička, otec, nebo tak nějak. A takové pak nepřesvědčíte ani milionem dolarů. Jsou to stromy, které ani ti největší boháči nikdy mít nebudou.“

Milionáři a miliardáři díky tomu mají vlastně možnost poznat, že na světě pořád existují i „docela obyčejné věci“, které si za peníze pořídit nelze. Stromy, které by movití rádi považovali za trofej a symbol svého společenského postavení, ale které mají nevyčíslitelnou osobní a citovou hodnotu pro své stávající majitele.

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2838537


Online diskuse
Co potřebuje uměle odchovaný tetřívek pro své přežití ve volné přírodě?
29. března 2024 05:43

PRAHA (Ekolist) - Od poloviny dvacátého století prudce klesají stavy tetřevovitých v České republice (ČR) i celé střední Evropě a klesající populační trendy se objevují i v evropském těžišti areálu jejich výskytu – Skandinávii. Propad stavů tetřívka obecného je přitom nejmarkantnější. Příčin tohoto stavu je více a je zřejmé, že se jedná především o změny životního prostředí, ale také o predační tlak a některé další antropogenní faktory. Zvýšení počtů úspěšně přežívajících tetřívků v přírodě však není jednoduché.
(Celý text)

Kupka: Nástup elektromobility bude rychlejší než doposud, podpoříme další rozvoj
29. března 2024 01:05

PRAHA (ČTK) - Nástup elektromobility v Česku bude rychlejší než doposud, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V Česku je nyní 4313 dobíjecích bodů umístěných ve 2313 stanicích, podle pověřence ministra pro čistou mobilitu Jana Bezděkovského tento počet dále roste. Aktuální počet dobíjecích bodů zvládne obsloužit přes 90 000 elektromobilů, v Česku je přitom v tuhle chvíli 22 000 plně bateriových osobních vozidel, řekl Kupka. Aktuální stav dobíjecí infrastruktury hodnotí jako dobrý.
(Celý text)

Návštěvníkům začíná sloužit Dům přírody u Koněpruských jeskyní
29. března 2024 01:01

KONĚPRUSY (ČTK) - Návštěvníkům se otevírá Dům přírody Českého krasu vybudovaný na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní. Nahradil 60 let starou budovu, která už nedostačovala a byla energeticky nehospodárná. Stavba stála 95,5 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace z EU. Dům nabídne programy pro školy i veřejnost, interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a sál pro výstavy i projekce. Zájemci získají povědomí o přírodě v Českém krasu a propojí ho se zážitky z prohlídky jeskyní, řekl při včerejším otevření spoluautor expozice Jaroslav Hromas ze Správy jeskyní ČR.
(Celý text)

Alej věnovaná na Třebíčsku parašutistům se v dubnu rozšíří
29. března 2024 01:00

VLADISLAV (ČTK) - Spolek Veterans - Váleční veteráni České republiky plánuje na Třebíčsku rozšířit alej věnovanou československým válečným parašutistům. Přibude v ní 40 stromů. Sázet se budou 6. dubna, sdělil ČTK za spolek Tomáš Sláma. Alej vznikla loni na podzim vysazením prvních několika stromů, výsadba bude pokračovat. Asi osmisetmetrovou alej by mělo nakonec tvořit 75 lip doplněných o pamětní kameny nebo mobiliář. Dokončenou alej chtějí organizátoři slavnostně představit za rok.
(Celý text)

Zájemci mohou virtuálním během přispět na výsadbu stromů
29. března 2024 00:55

(ČTK) - Zájemci mohou první dubnový víkend virtuálním během po roce opět přispět na výsadbu stromů. Akci pořádá Nadace Partnerství, na výsadbu poslouží peníze z benefičního startovného. Kde virtuální běh registrovaní účastníci absolvují, záleží na nich, uvedl David Kopecký. Vloni, když se akce konala poprvé, se do běhu zapojilo 268 lidí, díky kterým se podařilo vybrat 154 000 korun.
(Celý text)

Vysokému Mýtu se vloni podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu
29. března 2024 00:52

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Vysokému Mýtu se vloni podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu, který skončil na skládce. Na jednoho obyvatele minulý rok připadalo včetně velkoobjemového odpadu 134 kilogramů, rok předtím to bylo 143 kilogramů. Díky tomu město doplácí na likvidaci odpadů méně, řekl místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
(Celý text)

V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezona
29. března 2024 00:07

PRŮHONICE (ČTK) - V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezona. Pro veřejnost se poprvé otevřou zrenovované drobné stavby v parku s novými expozicemi – Rybárna, Česká chaloupka a Wachhaus. Návštěvníky přivítají tisíce jarních cibulovin, on-line mapa i pohádková trasa, připraveno bude i představení pro děti a rodinná hra, informovala Mirka Dvořáková z Botanického ústavu.
(Celý text)

Zoo Zlín se opět podařilo odchovat čáje chocholaté, jde o chovatelský úspěch
29. března 2024 00:01

ZLÍN (ČTK) - Pracovníkům zlínské zoologické zahrady se podařilo znovu odchovat čáje chocholaté. Zoo tak navázala na úspěšné odchovy v letech 2015 a 2023, rodičovský pár nyní pečuje hned o dvě mláďata. Tito statní ptáci z Jižní Ameriky patří mezi poměrně hojně chované druhy v zoologických zahradách, odchovy mláďat jsou však stále ojedinělé. Pro zlínskou zoo to proto znamená velký chovatelský úspěch. Obě dvě mláďata zdárně prospívají, informovala ČTK mluvčí zoo Romana Mikešová.
(Celý text)

Zpřístupněné jeskyně v ČR letos zahájí jarní sezonu s předstihem
28. března 2024 23:22

(ČTK) - Zpřístupněné jeskyně v ČR letos zahájí jarní sezonu s předstihem, aby byly otevřené i na velikonoční svátky. Některé otevřeli už na Zelený čtvrtek, další od pátku. Všude bude mimořádně otevřeno i na Velikonoční pondělí, informoval mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.
(Celý text)

Desítky pastí se sladkou návnadou budou na západě Čech lákat asijské sršně
28. března 2024 18:20

PLZEŇ (ČTK) - Kolem 80 pastí na invazivní asijské sršně rozmístí v nejbližších dnech odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) převážně v Plzeňském kraji. Speciální pasti z biologicky odbouratelného materiálu vyvinuli ve spolupráci s vědci ze Západočeské univerzity (ZČU) a Západočeského muzea v Plzni. Pravidelně kontrolované pasti naplněné sladkou návnadou mají lákat asijské sršně a pomoci tak k jejich co nejrychlejšímu odhalení a zamezení jejich šíření po republice, řekl Tomáš Görner z AOPK. Pasti zatím budou odborníci na jaře testovat, než prověří jejich funkčnost, jich zatím více vyrábět nechtějí.
(Celý text)

IEA: Nárůst nových aktivit producentů fosilních paliv ohrožuje pařížské cíle
28. března 2024 17:43

(ČTK) - Prudký nárůst nových aktivit producentů fosilních paliv ohrožuje splnění pařížských klimatických cílů. Uvádí to zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Světoví producenti fosilních paliv směřují k tomu, aby do konce desetiletí zvýšili na téměř čtyřnásobek objem ropy a plynu těžených z nově schválených projektů. V čele nárůstu těchto aktivit jsou přitom Spojené státy, upozorňuje zpráva, o níž informuje britský deník The Guardian.
(Celý text)

Výborný: Redistributivní platba narovnala podmínky malým zemědělcům
28. března 2024 17:42

(ČTK) - Předběžné hodnocení výsledků společné zemědělské politiky za loňský rok ukazuje, že změna nastavení takzvané redistributivní platby tak, aby zemědělské podniky získávaly peníze na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, narovnalo podmínky malých farmářů. Zároveň jsou ale vidět propady u středních podniků, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nové nastavení redistributivní platby podle Agrární komory ČR však způsobilo to, že zemědělské podniky se začaly účelově dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát, řekl ČTK její prezident Jan Doležal.
(Celý text)

Obrat firem v biopotravinách předloni v ČR vzrostl na 11,3 miliardy korun
28. března 2024 17:35

(ČTK) - Obrat společností, které podnikají v biopotravinách, předloni v Česku vzrostl na 11,3 miliardy korun z 10,22 miliardy korun v roce 2021. Z celkové spotřeby potravin ty v bio kvalitě tvořily 1,65 procenta. Ministerstvo zemědělství (MZe) o tom informovalo v tiskové zprávě. Hodnota spotřebovaných biopotravin podle úřadu předloni v Česku dosáhla 6,95 miliardy korun. K produktům, o které byl největší zájem, patřila káva, čaj, hotové pokrmy včetně dětské výživy nebo doplňky stravy.
(Celý text)

V Mexiku se šíří lesní požáry, vyžádaly si nejméně čtyři mrtvé
28. března 2024 12:08

(ČTK) - Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala vlna lesních požárů, které se šíří Mexikem. Novinářům to sdělil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, kterého citovala agentura Reuters. Všechny hlášené oběti jsou ze státu México, který obklopuje hlavní město a je nejlidnatějším státem v zemi.
(Celý text)

Mezi auty v jihokorejském městě kličkoval pštros, který utekl ze zoo
28. března 2024 11:59

(ČTK) - Dopravu v jihokorejském městě Songnam zkomplikoval pštros, který utekl z místní zoologické zahrady. Jak informoval zpravodajský server Fox News, pštros jménem Tadori utekl ze svého výběhu v zoo nazvané Bug City patrně proto, že se cítil osamělý.
(Celý text)

Ergonomické židle: Krok k udržitelnějšímu pracovnímu prostředí
28. března 2024 10:26

() - Udržitelnost je důležitým tématem, které se prolíná do mnoha oblastí našeho života. Významnou součástí je práce – tvoří velkou část našeho života, i v tomto ohledu bychom proto měli myslet na udržitelnost. Jednou z možností, kde začít, je výběr správné židle.
(Celý text)

Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?
28. března 2024 05:36

PRAHA (Ekolist) - To je častý dotaz, který vzbuzuje velké vášně. Odpověď není jednoduchá a není ani jednoznačná. Bavíme se o přírodě, o vlcích, a tak jsou možné nejrůznější scénáře. Vždy záleží na konkrétní situaci, a hlavně na samotných účastnících případného střetu.
(Celý text)

OSN: Miliony lidí hladoví, ale denně se na světě vyhodí asi miliarda porcí jídla
28. března 2024 01:43

(ČTK) - Každý den se na světě vyhodí více než miliarda porcí jídla, vyplývá podle deníku The Guardian ze zprávy OSN, která každoročně vypracovává takzvaný Index plýtvání jídlem. Na světě přitom podle posledních dat z roku 2022 hladoví asi 783 milionů lidí, uvádí také zpráva.
(Celý text)

Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy Bečva začne u vsetínského soudu v dubnu
28. března 2024 01:10

VSETÍN (ČTK) - Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy začne u vsetínského okresního soudu 10. dubna. ČTK to řekl soudce Aleš Matura. Za nečinnost v den havárie je v případu obžalovaný velitel hasičů, z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Muži hrozí za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení, uvedl soudce.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry
28. března 2024 01:07

GALANTA (ČTK) - Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry
28. března 2024 01:07

GALANTA (ČTK) - Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2118 | Další