ecomonitor.cz
verze pro tisk
Chceme propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu, říkají čeští vědci
31. ledna 2023 05:13

PRAHA (Ekolist) - Tým chemiků na Univerzitě Karlově zkoumá, jak propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu. Cílí přitom na nejoblíbenější jed travičů, karbofuran. Výzkum probíhá v Centru environmentálních forenzních věd Přírodovědecké fakulty UK.
(Celý text)

Ve Velvarech a Němčicích otestují organizace opatření na zadržení vody v krajině
31. ledna 2023 01:32

PRAHA (ČTK) - Ve Velvarech na Kladensku a Němčicích na Kolínsku otestuje společnost Člověk v tísni a další organizace opatření na zadržení vody v krajině. Středočeský kraj na projekt přispěje 2,5 milionu, rozhodli krajští zastupitelé. Jde o pětiletý projekt LIFE WILL (Water in Landscape and Soil).
(Celý text)

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu
31. ledna 2023 00:57

(ČTK) - Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.
(Celý text)

Jihlavská zoo ukončí chov tuleňů, posledního samce předá v únoru do Itálie
31. ledna 2023 00:25

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská zoologická zahrada ukončí populární chov tuleňů, s nímž začala v roce 2006. Mláďata se odchovat nepovedlo a loni na podzim uhynuly obě samice. Problémy jsou s krmením. Mořské ryby, jimiž se tuleni živí, obsahují kvůli znečišťování oceánů větší množství těžkých kovů, jež se zvířatům ukládají v játrech, uvedl ředitel zoo Jan Vašák. Samec, který v expozici tuleňů zůstal, bude ve druhé polovině února přepravený do zoo v Itálii.
(Celý text)

V Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností
31. ledna 2023 00:18

TŘINEC (ČTK) - V Třinci na Frýdecko-Místecku se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností. Společnost Smolo CZ, která ve městě zajišťuje svoz odpadu, tam rozmístí 90 speciálních utěsněných nádob, do nichž budou lidé vyhazovat zbytky jídel. Firma pak odpad odveze do bioplynové stanice. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Smolo Dorota Havlíková.
(Celý text)

V Milovicích letos dokončí obnovu lesoparku Lišky, zpřístupní se lidem
31. ledna 2023 00:10

MILOVICE (ČTK) - V Milovicích na Nymbursku pokračují s revitalizací lesoparku Lišky v severovýchodní části města. Přírodní areál poznamenaný armádní činností má být po úpravách přístupný lidem. Po vyčištění náletů a odstranění betonových konstrukcí přibyde nová výsadba, mlatové cesty a lavičky. Práce zhruba na 20 hektarech plochy vyjdou na 18 milionů korun, téměř osm milionů jde z evropských dotací. Město začalo s úpravami loni na podzim, informovala ČTK mluvčí města Eva Hrušková.
(Celý text)

Kněždub léta trápí zanedbané hospodářství místního obyvatele v bývalém JZD
30. ledna 2023 16:37

(ČTK) - Kněždub na Hodonínsku už několik let trápí hospodaření místního obyvatele Jana Šantavého. Aktuálně na jeho počínání upozornilo hnutí Animal Save Movement, které se mezinárodně věnuje obecně boji proti chovu hospodářských zvířat a upozorňuje na podmínky jejich chovu. Médiím rozeslalo pětiminutové video, které je sestříhané ze záběrů pořízených v rozmezí několika měsíců. Dokumentuje zvířata, o něž je podle hnutí špatně pečováno, či uhynulá zvířata v různém stadiu rozkladu. Starosta Libor Grabec ČTK řekl, že jde o letitý problém, který se nedaří ani za pomoci úřadů vyřešit a na který si řada obyvatel stěžuje.
(Celý text)

V malochovu drůbeže na Českobudějovicku je ptačí chřipka, část ptáků uhynula
30. ledna 2023 15:52

TRPNOUZE (ČTK) - V malochovu drůbeže v obci Trpnouze na Českobudějovicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Přes víkendu zahynulo chovateli sedm slepic a šest perliček. Zbylých zhruba dvacet zvířat veterináři utratí. Je to letošní dvanácté ohnisko ptačí chřipky v zemi, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
(Celý text)

Ředitel společnosti Energoaqua v případu otravy Bečvy opět odmítl vinu
30. ledna 2023 15:45

VSETÍN (ČTK) - Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka dnes u vsetínského okresního soudu odmítl, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Vinu firmy popřel také její zmocněnec Vladimír Kurka. Soud sledovanou kauzu začal projednávat dnes ráno. Firmu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele státní zástupce obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za to sedmašedesátiletému Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
(Celý text)

Elektrowin vybral za 17 let elektroodpad o hmotnosti 78 Eiffelových věží
30. ledna 2023 15:35

(ČTK) - Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54 850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci celkem 571 000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení. Váha vybraného elektra odpovídá hmotnosti 78 Eiffelových věží nebo 3263 Petřínských rozhleden či 1483 souprav pendolina.
(Celý text)

Lesy ČR nedoporučují kvůli silné námraze na stromech vstup do lesů
30. ledna 2023 15:34

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem kvůli silné námraze na stromech vstup do lesů. Stromy, zejména vršky jehličnanů a větve listnáčů, se pod tíhou ledu lámou. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Neandrtálci shromažďovali lovecké trofeje, zjistili díky nálezu vědci
30. ledna 2023 10:20

MADRID (ČTK) - Předchůdci dnešních lidí měli už před 55 000 lety podobný zvyk jako dnešní lovci a ponechávali si trofeje upomínající na zvlášť povedené úlovky. Na základě nálezů ze španělské jeskyně Des-Cubierta k tomu dospěli antropologové. Podle nich si neandrtálci ve svých jeskynních příbytcích schovávali například vypreparované lebky praturů, nosorožců nebo jelenů. Napsala o tom agentura APA.
(Celý text)

Ministerstvo uložilo Písku, aby dopracoval dokumentaci projektu ZEVO
30. ledna 2023 10:11

PÍSEK (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uložilo Písku, aby dopracoval dokumentaci k záměru vybudování zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Připomínky ministerstva k projektu se týkaly například vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví. ČTK to řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
(Celý text)

Ruská železnice je důležitá pro dovoz strategických kovů do EU, píše Bloomberg
30. ledna 2023 10:10

BRUSEL (ČTK) - Zbrojní průmysl v EU spoléhá na kovy vzácných zemin, které dováží z Číny. Údaje EU nyní ukazují, že důležitým kanálem pro dovoz těchto strategických kovů je ruská železnice. Rusko je centrem železniční nákladní trasy, která zásobuje západní zbrojovky stálými dodávkami kovů potřebných k výrobě mikročipů, elektroniky a munice pro moderní zbraně. Důležité kovy potřebné pro výrobu zbraní, které EU posílá na Ukrajinu, tak zřejmě putují po železničních kolejích nepřítele, upozornila agentura Bloomberg.
(Celý text)

Čínská společnost CATL otevřela v Německu závod na baterie pro elektromobily
30. ledna 2023 09:31

(ČTK) - Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL) minulý týden v německém městě Arnstadt oficiálně otevřela jednu z největších evropských továren na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Informovala o tom agentura DPA. Celková investice do tohoto závodu by podle firmy měla činit zhruba 1,8 miliardy eur (téměř 43 miliard Kč).
(Celý text)

Změna klimatu nedělá parazitům dobře. A důvod k radosti to není
30. ledna 2023 05:41

PRAHA (Ekolist) - Na živočichy, kteří si parazitismus vybrali jako svou životní strategii, většinou nepohlížíme zrovna hezky. Zpráva o tom, že i na ně neblaze doléhají klimatické změny, se tak jeví pozitivněji, než ve skutečnosti je.
(Celý text)

Okresní soud ve Vsetíně začne projednávat případ otravy řeky Bečvy
30. ledna 2023 01:00

VSETÍN (ČTK) - Okresní soud ve Vsetíně začne v pondělí projednávat případ otravy řeky Bečvy ze září 2020. Na hlavní líčení si vyčlenil 39 jednacích dní, nařízené je do letošního prosince. Obžalobě v případu čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka. Kauzou se bude zabývat trestní senát v čele se soudkyní Ludmilou Gerlovou. Spis k případu má několik tisíc stran.
(Celý text)

Pavel nemá důvod nejmenovat Hladíka, pokud na něm Fiala bude trvat
30. ledna 2023 00:56

PRAHA (ČTK) - Pokud nevyvstaly nové okolnosti a premiér Petr Fiala (ODS) si je jistý nominací Petra Hladíka (KDU-ČSL) na ministra životního prostředí, nemá nově zvolený prezident Petr Pavel důvod ho nejmenovat. Pavel to řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Zeman začátkem roku oznámil, že má k Hladíkovi výhrady a není připraven ho do vlády jmenovat.
(Celý text)

Ochránci přírody našli u Lednice otráveného orla, letos jde o první případ
29. ledna 2023 19:50

(ČTK) - Ochránci přírody našli u Lednice na Břeclavsku otráveného orla mořského, letos jde o první případ otravy dravce na jihu Moravy. Ornitologové loni v kraji evidovali čtyři otravy dravců. ČTK to řekla uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
(Celý text)

Čeští vědci rozluštili pradávnou paleooceánologickou záhadu
29. ledna 2023 05:40

PRAHA (Ekolist) - Biologové v současné době stále častěji přicházejí se zjištěními, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Studie, publikovaná nedávno týmem českých vědců ukazuje, že významnými hráči v koloběhu prvků ve světových oceánech je málo známá a dlouho zcela přehlížená skupina, tzv. diplonemy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1879 | Další

Online diskuse
Chceme propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu, říkají čeští vědci
31. ledna 2023 05:13

PRAHA (Ekolist) - Tým chemiků na Univerzitě Karlově zkoumá, jak propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu. Cílí přitom na nejoblíbenější jed travičů, karbofuran. Výzkum probíhá v Centru environmentálních forenzních věd Přírodovědecké fakulty UK.
(Celý text)

Ve Velvarech a Němčicích otestují organizace opatření na zadržení vody v krajině
31. ledna 2023 01:32

PRAHA (ČTK) - Ve Velvarech na Kladensku a Němčicích na Kolínsku otestuje společnost Člověk v tísni a další organizace opatření na zadržení vody v krajině. Středočeský kraj na projekt přispěje 2,5 milionu, rozhodli krajští zastupitelé. Jde o pětiletý projekt LIFE WILL (Water in Landscape and Soil).
(Celý text)

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu
31. ledna 2023 00:57

(ČTK) - Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.
(Celý text)

Jihlavská zoo ukončí chov tuleňů, posledního samce předá v únoru do Itálie
31. ledna 2023 00:25

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská zoologická zahrada ukončí populární chov tuleňů, s nímž začala v roce 2006. Mláďata se odchovat nepovedlo a loni na podzim uhynuly obě samice. Problémy jsou s krmením. Mořské ryby, jimiž se tuleni živí, obsahují kvůli znečišťování oceánů větší množství těžkých kovů, jež se zvířatům ukládají v játrech, uvedl ředitel zoo Jan Vašák. Samec, který v expozici tuleňů zůstal, bude ve druhé polovině února přepravený do zoo v Itálii.
(Celý text)

V Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností
31. ledna 2023 00:18

TŘINEC (ČTK) - V Třinci na Frýdecko-Místecku se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností. Společnost Smolo CZ, která ve městě zajišťuje svoz odpadu, tam rozmístí 90 speciálních utěsněných nádob, do nichž budou lidé vyhazovat zbytky jídel. Firma pak odpad odveze do bioplynové stanice. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Smolo Dorota Havlíková.
(Celý text)

V Milovicích letos dokončí obnovu lesoparku Lišky, zpřístupní se lidem
31. ledna 2023 00:10

MILOVICE (ČTK) - V Milovicích na Nymbursku pokračují s revitalizací lesoparku Lišky v severovýchodní části města. Přírodní areál poznamenaný armádní činností má být po úpravách přístupný lidem. Po vyčištění náletů a odstranění betonových konstrukcí přibyde nová výsadba, mlatové cesty a lavičky. Práce zhruba na 20 hektarech plochy vyjdou na 18 milionů korun, téměř osm milionů jde z evropských dotací. Město začalo s úpravami loni na podzim, informovala ČTK mluvčí města Eva Hrušková.
(Celý text)

Kněždub léta trápí zanedbané hospodářství místního obyvatele v bývalém JZD
30. ledna 2023 16:37

(ČTK) - Kněždub na Hodonínsku už několik let trápí hospodaření místního obyvatele Jana Šantavého. Aktuálně na jeho počínání upozornilo hnutí Animal Save Movement, které se mezinárodně věnuje obecně boji proti chovu hospodářských zvířat a upozorňuje na podmínky jejich chovu. Médiím rozeslalo pětiminutové video, které je sestříhané ze záběrů pořízených v rozmezí několika měsíců. Dokumentuje zvířata, o něž je podle hnutí špatně pečováno, či uhynulá zvířata v různém stadiu rozkladu. Starosta Libor Grabec ČTK řekl, že jde o letitý problém, který se nedaří ani za pomoci úřadů vyřešit a na který si řada obyvatel stěžuje.
(Celý text)

V malochovu drůbeže na Českobudějovicku je ptačí chřipka, část ptáků uhynula
30. ledna 2023 15:52

TRPNOUZE (ČTK) - V malochovu drůbeže v obci Trpnouze na Českobudějovicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Přes víkendu zahynulo chovateli sedm slepic a šest perliček. Zbylých zhruba dvacet zvířat veterináři utratí. Je to letošní dvanácté ohnisko ptačí chřipky v zemi, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
(Celý text)

Ředitel společnosti Energoaqua v případu otravy Bečvy opět odmítl vinu
30. ledna 2023 15:45

VSETÍN (ČTK) - Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka dnes u vsetínského okresního soudu odmítl, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Vinu firmy popřel také její zmocněnec Vladimír Kurka. Soud sledovanou kauzu začal projednávat dnes ráno. Firmu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele státní zástupce obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za to sedmašedesátiletému Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
(Celý text)

Elektrowin vybral za 17 let elektroodpad o hmotnosti 78 Eiffelových věží
30. ledna 2023 15:35

(ČTK) - Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54 850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci celkem 571 000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení. Váha vybraného elektra odpovídá hmotnosti 78 Eiffelových věží nebo 3263 Petřínských rozhleden či 1483 souprav pendolina.
(Celý text)

Lesy ČR nedoporučují kvůli silné námraze na stromech vstup do lesů
30. ledna 2023 15:34

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem kvůli silné námraze na stromech vstup do lesů. Stromy, zejména vršky jehličnanů a větve listnáčů, se pod tíhou ledu lámou. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Neandrtálci shromažďovali lovecké trofeje, zjistili díky nálezu vědci
30. ledna 2023 10:20

MADRID (ČTK) - Předchůdci dnešních lidí měli už před 55 000 lety podobný zvyk jako dnešní lovci a ponechávali si trofeje upomínající na zvlášť povedené úlovky. Na základě nálezů ze španělské jeskyně Des-Cubierta k tomu dospěli antropologové. Podle nich si neandrtálci ve svých jeskynních příbytcích schovávali například vypreparované lebky praturů, nosorožců nebo jelenů. Napsala o tom agentura APA.
(Celý text)

Ministerstvo uložilo Písku, aby dopracoval dokumentaci projektu ZEVO
30. ledna 2023 10:11

PÍSEK (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uložilo Písku, aby dopracoval dokumentaci k záměru vybudování zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Připomínky ministerstva k projektu se týkaly například vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví. ČTK to řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
(Celý text)

Ruská železnice je důležitá pro dovoz strategických kovů do EU, píše Bloomberg
30. ledna 2023 10:10

BRUSEL (ČTK) - Zbrojní průmysl v EU spoléhá na kovy vzácných zemin, které dováží z Číny. Údaje EU nyní ukazují, že důležitým kanálem pro dovoz těchto strategických kovů je ruská železnice. Rusko je centrem železniční nákladní trasy, která zásobuje západní zbrojovky stálými dodávkami kovů potřebných k výrobě mikročipů, elektroniky a munice pro moderní zbraně. Důležité kovy potřebné pro výrobu zbraní, které EU posílá na Ukrajinu, tak zřejmě putují po železničních kolejích nepřítele, upozornila agentura Bloomberg.
(Celý text)

Čínská společnost CATL otevřela v Německu závod na baterie pro elektromobily
30. ledna 2023 09:31

(ČTK) - Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL) minulý týden v německém městě Arnstadt oficiálně otevřela jednu z největších evropských továren na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Informovala o tom agentura DPA. Celková investice do tohoto závodu by podle firmy měla činit zhruba 1,8 miliardy eur (téměř 43 miliard Kč).
(Celý text)

Změna klimatu nedělá parazitům dobře. A důvod k radosti to není
30. ledna 2023 05:41

PRAHA (Ekolist) - Na živočichy, kteří si parazitismus vybrali jako svou životní strategii, většinou nepohlížíme zrovna hezky. Zpráva o tom, že i na ně neblaze doléhají klimatické změny, se tak jeví pozitivněji, než ve skutečnosti je.
(Celý text)

Okresní soud ve Vsetíně začne projednávat případ otravy řeky Bečvy
30. ledna 2023 01:00

VSETÍN (ČTK) - Okresní soud ve Vsetíně začne v pondělí projednávat případ otravy řeky Bečvy ze září 2020. Na hlavní líčení si vyčlenil 39 jednacích dní, nařízené je do letošního prosince. Obžalobě v případu čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka. Kauzou se bude zabývat trestní senát v čele se soudkyní Ludmilou Gerlovou. Spis k případu má několik tisíc stran.
(Celý text)

Pavel nemá důvod nejmenovat Hladíka, pokud na něm Fiala bude trvat
30. ledna 2023 00:56

PRAHA (ČTK) - Pokud nevyvstaly nové okolnosti a premiér Petr Fiala (ODS) si je jistý nominací Petra Hladíka (KDU-ČSL) na ministra životního prostředí, nemá nově zvolený prezident Petr Pavel důvod ho nejmenovat. Pavel to řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Zeman začátkem roku oznámil, že má k Hladíkovi výhrady a není připraven ho do vlády jmenovat.
(Celý text)

Ochránci přírody našli u Lednice otráveného orla, letos jde o první případ
29. ledna 2023 19:50

(ČTK) - Ochránci přírody našli u Lednice na Břeclavsku otráveného orla mořského, letos jde o první případ otravy dravce na jihu Moravy. Ornitologové loni v kraji evidovali čtyři otravy dravců. ČTK to řekla uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
(Celý text)

Čeští vědci rozluštili pradávnou paleooceánologickou záhadu
29. ledna 2023 05:40

PRAHA (Ekolist) - Biologové v současné době stále častěji přicházejí se zjištěními, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Studie, publikovaná nedávno týmem českých vědců ukazuje, že významnými hráči v koloběhu prvků ve světových oceánech je málo známá a dlouho zcela přehlížená skupina, tzv. diplonemy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1879 | Další