ecomonitor.cz
verze pro tisk
Liberecký kraj chce, aby se penále za Turów použily pro nápravu následků těžby
21. září 2021 16:00

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj bude požadovat po Evropské komisi (EK), aby vytvořila speciální dotační program a převedla do něj vybrané penále od Polska v souvislosti s příhraničním hnědouhelným dolem Turów. Zároveň bude chtít, aby peníze z tohoto programu uvolnila EK na opatření, které souvisí s negativními dopady těžby Turówa na životy obyvatel České republiky. Zejména na zajištění náhradních zdrojů pitné vody, monitoring hluku, prašnosti a poklesu terénů v oblasti zasažené činností tohoto dolu. Usnesení schválili zastupitelé Libereckého kraje.
(Celý text)

Polský premiér: Rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu je špatné
21. září 2021 15:54

VARŠAVA (ČTK) - Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala nevyváženost tohoto verdiktu. Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.
(Celý text)

Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe
21. září 2021 15:50

PRAHA (ČTK) - Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Británii zablokovali dálnici, bojují za izolaci budov
21. září 2021 15:48

LONDÝN (ČTK) - Ekologičtí aktivisté dnes v Británii zablokovali provoz na frekventovaném dálničním obchvatu Londýna, policie kvůli tomu zatkla 23 lidí. Informoval o tom server BBC. Aktivisté z hnutí Insulate Britain chtějí přimět vládu, aby více investovala do izolace budov, což podle nich povede k úsporám energie a nižším emisím. Ministryně vnitra Priti Patelová protest označila za "nepřijatelný".
(Celý text)

DEZA má posudek od VUT Brno, že nemohla způsobit havárii na Bečvě. Je ale tajný
21. září 2021 11:30

PRAHA (Ekolist) - V pátek 17. září zveřejnila společnost Agrofert informaci o posudku, který neshledal spojitost mezi výrobními a provozními procesy společnosti DEZA a ekologickou havárií na řece Bečvě z loňského září. Znalecký posudek vypracovala Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně. Posudek ani jeho část ale není možné získat.
(Celý text)

Johnson: Bohatší země mají povinnost podpořit udržitelný rozvoj těch chudších
21. září 2021 11:21

LONDÝN (ČTK) - Britský premiér Boris Johnson společně s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem hostil jednání desítek světových lídrů na téma finanční podpory rozvojovým zemím v boji proti klimatickým změnám. Poskytování nejen finanční pomoci označil za povinnost bohatších zemí a vyzval k naplnění slibu vysbírat na tento účel každý rok 100 miliard dolarů (skoro 22 bilionů Kč). Podle čerstvé zprávy zatím totiž slíbené peníze do chudších regionů neproudí.
(Celý text)

Rybáři: Pokus se solankou nemohl podle odborníků řeku Bečvu ohrozit
21. září 2021 11:20

OLOMOUC (ČTK) - Letošní pokus s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to zástupci hustopečské rybářské organizace, kteří v pátek kvůli podezření ohledně porušení vodního zákona vypovídali na České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Jejich tvrzení podle nich dokládají studie odborníků i rozhodnutí zlínského krajského úřadu, podle kterého o porušení zákona nešlo. Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka nechtěl jednání komentovat. Pokus měl prokázat proces mísení látek v řece. Experimentem se rybáři a vědci snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky, kterou podle inspekce zavinil únik kyanidů.
(Celý text)

České firmy navýšily podíl aut s alternativním pohonem, v EU jsou ale poslední
21. září 2021 11:08

PRAHA (ČTK) - České firmy meziročně navýšily podíl aut na alternativní pohon. Zatímco loni mělo alespoň jeden takový typ vozidla 14 procent podniků, letos je to již 22 procent firem. Zájem stoupl především u plug-in hybridních vozů a elektromobilů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Arval. I přesto české firmy ve využívání alternativních technologií v Evropě zaostávají a v EU jsou stále poslední.
(Celý text)

Rybáři: Zpráva sněmovní komise k Bečvě potvrdila naši kritiku postupu úřadů
21. září 2021 01:27

ZLÍN (ČTK) - Závěrečná zpráva sněmovní komise k otravě řeky Bečvě potvrzuje podle členů rybářského svazu jejich dlouhodobou kritiku ohledně nekoordinovanosti postupu úřadů. Shodují se také na nedostatečném odběru vzorků. Pokud by podle nich byl postup důslednější, mohly být okolnosti katastrofy odhaleny podstatně dříve. "Havárie na Bečvě je strašně vysoce zvednutý varovný prst pro všechny, kteří to mohli způsobit, nebo pro ty, kteří to měli zjistit nebo zajistit a kteří měli tu havárii likvidovat," řekl ČTK šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický, který byl loni na místě havárie mezi prvními.
(Celý text)

Greenpeace: Pokuta pro Polsko za pokračování těžby v Turówě je nízká
21. září 2021 01:22

LIBEREC (ČTK) - Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla ekologická organizace Greenpeace. Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně. Pokutu má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole poblíž české hranice ukončí. Podle právničky Frank Bold Advokáti Petry Urbanové není částka pro Polsko dost "motivační". Polská vláda už v reakci na soudní rozhodnutí uvedla, že těžba v dole Turów bude pokračovat. Česká republika původně požadovala sankci pět milionů eur (127 milionů korun) denně.
(Celý text)

Ochránci přírody: Závěry zprávy k Bečvě nejsou překvapivé, je ale dobře, že vznikla
21. září 2021 01:19

PRAHA (ČTK) - Závěry zveřejněné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické katastrofě na řece Bečvě nejsou překvapivé. ČTK to sdělil Kamil Repeš z neziskové organizace Arnika. Podle Repeše se ve zprávě píše to, co ekologické organizace tvrdily dlouhodobě. Dodal také, že dosud chybí evidence všech výustí na Bečvě, což považuje za zarážející i Jan Freidinger z organizace Greenpeace. Freidinger také míní, že zpráva ještě zvýraznila, že vyšetřování provází řada pochybností, které zůstávají bez vysvětlení. Ocenil, že komise a její výstupy vznikly.
(Celý text)

Sankci uloženou za těžbu v Turówu považuje Brabec za citelný tlak na Polsko
21. září 2021 01:07

PRAHA (ČTK) - Každodenní sankci pro Polsko půl milionu eur vnímá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jako výraznou motivaci a nátlak na to, aby se v Turówu přestalo těžit u českých hranic. "Je to jasný důkaz, že evropský soudní dvůr to bere za závažné postižení životního prostředí. Půl milionu eur není málo," řekl ministr novinářům v reakci na rozhodnutí, podle kterého má Polsko platit pokutu zhruba 12,7 milionu korun denně za to, že nezastavilo těžbu uhlí. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Postup Soudního dvora Evropské unie uvítal i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Jednání budou podle obou pokračovat. Podle Brabce jde hlavně o dohodu na technických podmínkách, které musejí být splněny před jakoukoli úvahou o pokračováním další těžby.
(Celý text)

Zelení odhalili u řeky Bečvy sochu s bustou Andreje Babiše
21. září 2021 00:40

CHORYNĚ (ČTK) - Představitelé Strany zelených včera u příležitosti roku od ekologické katastrofy na řece Bečvě odhalili na břehu řeky nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku sochu, na které je busta premiéra Andreje Babiše (ANO) a pod ní nápis Ryba smrdí od hlavy. Spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis na brífinku uvedla, že instituce, které mají přírodu chránit, selhaly. "Protože ryba smrdí od hlavy, proto je pro nás symbolem otrávené Bečvy hlava současného premiéra Andreje Babiše," uvedla Davis.
(Celý text)

Do hry o podobu zemědělské krajiny se vložil nepravděpodobný účastník
20. září 2021 18:28

PRAHA (Ekolist) - Do hry o to, jak má vypadat zemědělská krajina, se vložil nepravděpodobný účastník: hlavní město Praha. Chce dokázat, že je možné hospodařit v krajině šetrně. Rozdělilo proto své pozemky mezemi a alejemi a pronajalo je pod podmínkou, že se na nich bude hospodařit ekologicky. Zemědělci ale dlouhodobě tvrdí, že to je ekonomicky nemožné. Praha se tak dostala do jakési opozice proti všeobecně prosazovanému zemědělskému konsenzu. Kdo jsou noví pražští ekozemědělci?
(Celý text)

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry
20. září 2021 17:25

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací komise k Bečvě za zpolitizovanou. Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči České inspekci životního prostředí (ČIŽP), řekl na dnešní tiskové konferenci. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.
(Celý text)

Hejtman Půta doufá, že rozhodnutí soudního dvora uspíší jednání s Polskem
20. září 2021 17:22

LIBEREC (ČTK) - Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) doufá, že soudním dvorem EU vyměřená pokuta ohledně dolu Turów uspíší mezivládní jednání s Polskem. Podle rozhodnutí soudního dvora má Polsko platit pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v dole poblíž české hranice. Důl se nachází v regionu, který sousední s Libereckem.
(Celý text)

Soud EU nařídil Polsku platit půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów
20. září 2021 17:21

LUCEMBURK/BRUSEL/VARŠAVA (ČTK) - Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, dnes podle agentury Reuters uvedl, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává pokračování těžby v dole.
(Celý text)

Znalec Klicpera tvrdí, že jeho výroky ke kauze Bečva se už ministerstvo zabývá
20. září 2021 14:47

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Znalec Jiří Klicpera tvrdí, že jeho předchozími vyjádřeními ke kauze otravy řeky Bečvy se už ministerstvo spravedlnosti zabývá. Reagoval tak na dotaz ČTK v souvislosti s dnešním zveřejněním závěrečné zprávy sněmovní komise, která ekologickou katastrofu vyšetřovala. Podle komise dřívější výroky Klicpery, který zpracovával pro policii znalecký posudek, byly způsobilé ohrozit výsledek trestního řízení. Komise se proto rozhodla podat podnět ministryni spravedlnosti pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku.
(Celý text)

Na pláži v JAR našli přes 60 tučňáků ubodaných včelami
20. září 2021 14:40

PRETORIA (ČTK) - U jihoafrického Kapského Města včely pobodaly a usmrtily více než 60 tučňáků brýlových. Informovala o tom jihoafrická nadace na ochranu ptáků (SANCCOB).
(Celý text)

Komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků po havárii na Bečvě, podle Richarda Brabce je komise zpolitizovaná
20. září 2021 11:50

PRAHA (ČTK) - Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s potenciálním rizikem vzniku ekologické havárie, doporučila v závěrečné zprávě sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy Bečvy. K chybám při odběrech kontaminované vody podle zjištění poslanců vedla skutečnost, že neexistuje jasná elektronická evidence kanalizací, především těch kolaudovaných v minulém století. Preciznější by měly být metodické pokyny a postupy v nich obsažené by měly jasně stanovené zodpovědné osoby trénovat. Pro obdobné havárie lze také doporučit případné zvážení vyhlášení krizového stavu, uvádí závěrečná zpráva, kterou má ČTK k dispozici. Aktualizováno: Dokument je ke stažení na webu komise.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1577 | Další

Online diskuse
Liberecký kraj chce, aby se penále za Turów použily pro nápravu následků těžby
21. září 2021 16:00

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj bude požadovat po Evropské komisi (EK), aby vytvořila speciální dotační program a převedla do něj vybrané penále od Polska v souvislosti s příhraničním hnědouhelným dolem Turów. Zároveň bude chtít, aby peníze z tohoto programu uvolnila EK na opatření, které souvisí s negativními dopady těžby Turówa na životy obyvatel České republiky. Zejména na zajištění náhradních zdrojů pitné vody, monitoring hluku, prašnosti a poklesu terénů v oblasti zasažené činností tohoto dolu. Usnesení schválili zastupitelé Libereckého kraje.
(Celý text)

Polský premiér: Rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu je špatné
21. září 2021 15:54

VARŠAVA (ČTK) - Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala nevyváženost tohoto verdiktu. Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.
(Celý text)

Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe
21. září 2021 15:50

PRAHA (ČTK) - Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Británii zablokovali dálnici, bojují za izolaci budov
21. září 2021 15:48

LONDÝN (ČTK) - Ekologičtí aktivisté dnes v Británii zablokovali provoz na frekventovaném dálničním obchvatu Londýna, policie kvůli tomu zatkla 23 lidí. Informoval o tom server BBC. Aktivisté z hnutí Insulate Britain chtějí přimět vládu, aby více investovala do izolace budov, což podle nich povede k úsporám energie a nižším emisím. Ministryně vnitra Priti Patelová protest označila za "nepřijatelný".
(Celý text)

DEZA má posudek od VUT Brno, že nemohla způsobit havárii na Bečvě. Je ale tajný
21. září 2021 11:30

PRAHA (Ekolist) - V pátek 17. září zveřejnila společnost Agrofert informaci o posudku, který neshledal spojitost mezi výrobními a provozními procesy společnosti DEZA a ekologickou havárií na řece Bečvě z loňského září. Znalecký posudek vypracovala Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně. Posudek ani jeho část ale není možné získat.
(Celý text)

Johnson: Bohatší země mají povinnost podpořit udržitelný rozvoj těch chudších
21. září 2021 11:21

LONDÝN (ČTK) - Britský premiér Boris Johnson společně s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem hostil jednání desítek světových lídrů na téma finanční podpory rozvojovým zemím v boji proti klimatickým změnám. Poskytování nejen finanční pomoci označil za povinnost bohatších zemí a vyzval k naplnění slibu vysbírat na tento účel každý rok 100 miliard dolarů (skoro 22 bilionů Kč). Podle čerstvé zprávy zatím totiž slíbené peníze do chudších regionů neproudí.
(Celý text)

Rybáři: Pokus se solankou nemohl podle odborníků řeku Bečvu ohrozit
21. září 2021 11:20

OLOMOUC (ČTK) - Letošní pokus s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to zástupci hustopečské rybářské organizace, kteří v pátek kvůli podezření ohledně porušení vodního zákona vypovídali na České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Jejich tvrzení podle nich dokládají studie odborníků i rozhodnutí zlínského krajského úřadu, podle kterého o porušení zákona nešlo. Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka nechtěl jednání komentovat. Pokus měl prokázat proces mísení látek v řece. Experimentem se rybáři a vědci snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky, kterou podle inspekce zavinil únik kyanidů.
(Celý text)

České firmy navýšily podíl aut s alternativním pohonem, v EU jsou ale poslední
21. září 2021 11:08

PRAHA (ČTK) - České firmy meziročně navýšily podíl aut na alternativní pohon. Zatímco loni mělo alespoň jeden takový typ vozidla 14 procent podniků, letos je to již 22 procent firem. Zájem stoupl především u plug-in hybridních vozů a elektromobilů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Arval. I přesto české firmy ve využívání alternativních technologií v Evropě zaostávají a v EU jsou stále poslední.
(Celý text)

Rybáři: Zpráva sněmovní komise k Bečvě potvrdila naši kritiku postupu úřadů
21. září 2021 01:27

ZLÍN (ČTK) - Závěrečná zpráva sněmovní komise k otravě řeky Bečvě potvrzuje podle členů rybářského svazu jejich dlouhodobou kritiku ohledně nekoordinovanosti postupu úřadů. Shodují se také na nedostatečném odběru vzorků. Pokud by podle nich byl postup důslednější, mohly být okolnosti katastrofy odhaleny podstatně dříve. "Havárie na Bečvě je strašně vysoce zvednutý varovný prst pro všechny, kteří to mohli způsobit, nebo pro ty, kteří to měli zjistit nebo zajistit a kteří měli tu havárii likvidovat," řekl ČTK šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický, který byl loni na místě havárie mezi prvními.
(Celý text)

Greenpeace: Pokuta pro Polsko za pokračování těžby v Turówě je nízká
21. září 2021 01:22

LIBEREC (ČTK) - Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla ekologická organizace Greenpeace. Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně. Pokutu má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole poblíž české hranice ukončí. Podle právničky Frank Bold Advokáti Petry Urbanové není částka pro Polsko dost "motivační". Polská vláda už v reakci na soudní rozhodnutí uvedla, že těžba v dole Turów bude pokračovat. Česká republika původně požadovala sankci pět milionů eur (127 milionů korun) denně.
(Celý text)

Ochránci přírody: Závěry zprávy k Bečvě nejsou překvapivé, je ale dobře, že vznikla
21. září 2021 01:19

PRAHA (ČTK) - Závěry zveřejněné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické katastrofě na řece Bečvě nejsou překvapivé. ČTK to sdělil Kamil Repeš z neziskové organizace Arnika. Podle Repeše se ve zprávě píše to, co ekologické organizace tvrdily dlouhodobě. Dodal také, že dosud chybí evidence všech výustí na Bečvě, což považuje za zarážející i Jan Freidinger z organizace Greenpeace. Freidinger také míní, že zpráva ještě zvýraznila, že vyšetřování provází řada pochybností, které zůstávají bez vysvětlení. Ocenil, že komise a její výstupy vznikly.
(Celý text)

Sankci uloženou za těžbu v Turówu považuje Brabec za citelný tlak na Polsko
21. září 2021 01:07

PRAHA (ČTK) - Každodenní sankci pro Polsko půl milionu eur vnímá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jako výraznou motivaci a nátlak na to, aby se v Turówu přestalo těžit u českých hranic. "Je to jasný důkaz, že evropský soudní dvůr to bere za závažné postižení životního prostředí. Půl milionu eur není málo," řekl ministr novinářům v reakci na rozhodnutí, podle kterého má Polsko platit pokutu zhruba 12,7 milionu korun denně za to, že nezastavilo těžbu uhlí. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Postup Soudního dvora Evropské unie uvítal i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Jednání budou podle obou pokračovat. Podle Brabce jde hlavně o dohodu na technických podmínkách, které musejí být splněny před jakoukoli úvahou o pokračováním další těžby.
(Celý text)

Zelení odhalili u řeky Bečvy sochu s bustou Andreje Babiše
21. září 2021 00:40

CHORYNĚ (ČTK) - Představitelé Strany zelených včera u příležitosti roku od ekologické katastrofy na řece Bečvě odhalili na břehu řeky nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku sochu, na které je busta premiéra Andreje Babiše (ANO) a pod ní nápis Ryba smrdí od hlavy. Spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis na brífinku uvedla, že instituce, které mají přírodu chránit, selhaly. "Protože ryba smrdí od hlavy, proto je pro nás symbolem otrávené Bečvy hlava současného premiéra Andreje Babiše," uvedla Davis.
(Celý text)

Do hry o podobu zemědělské krajiny se vložil nepravděpodobný účastník
20. září 2021 18:28

PRAHA (Ekolist) - Do hry o to, jak má vypadat zemědělská krajina, se vložil nepravděpodobný účastník: hlavní město Praha. Chce dokázat, že je možné hospodařit v krajině šetrně. Rozdělilo proto své pozemky mezemi a alejemi a pronajalo je pod podmínkou, že se na nich bude hospodařit ekologicky. Zemědělci ale dlouhodobě tvrdí, že to je ekonomicky nemožné. Praha se tak dostala do jakési opozice proti všeobecně prosazovanému zemědělskému konsenzu. Kdo jsou noví pražští ekozemědělci?
(Celý text)

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry
20. září 2021 17:25

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací komise k Bečvě za zpolitizovanou. Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči České inspekci životního prostředí (ČIŽP), řekl na dnešní tiskové konferenci. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.
(Celý text)

Hejtman Půta doufá, že rozhodnutí soudního dvora uspíší jednání s Polskem
20. září 2021 17:22

LIBEREC (ČTK) - Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) doufá, že soudním dvorem EU vyměřená pokuta ohledně dolu Turów uspíší mezivládní jednání s Polskem. Podle rozhodnutí soudního dvora má Polsko platit pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v dole poblíž české hranice. Důl se nachází v regionu, který sousední s Libereckem.
(Celý text)

Soud EU nařídil Polsku platit půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów
20. září 2021 17:21

LUCEMBURK/BRUSEL/VARŠAVA (ČTK) - Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, dnes podle agentury Reuters uvedl, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává pokračování těžby v dole.
(Celý text)

Znalec Klicpera tvrdí, že jeho výroky ke kauze Bečva se už ministerstvo zabývá
20. září 2021 14:47

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Znalec Jiří Klicpera tvrdí, že jeho předchozími vyjádřeními ke kauze otravy řeky Bečvy se už ministerstvo spravedlnosti zabývá. Reagoval tak na dotaz ČTK v souvislosti s dnešním zveřejněním závěrečné zprávy sněmovní komise, která ekologickou katastrofu vyšetřovala. Podle komise dřívější výroky Klicpery, který zpracovával pro policii znalecký posudek, byly způsobilé ohrozit výsledek trestního řízení. Komise se proto rozhodla podat podnět ministryni spravedlnosti pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku.
(Celý text)

Na pláži v JAR našli přes 60 tučňáků ubodaných včelami
20. září 2021 14:40

PRETORIA (ČTK) - U jihoafrického Kapského Města včely pobodaly a usmrtily více než 60 tučňáků brýlových. Informovala o tom jihoafrická nadace na ochranu ptáků (SANCCOB).
(Celý text)

Komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků po havárii na Bečvě, podle Richarda Brabce je komise zpolitizovaná
20. září 2021 11:50

PRAHA (ČTK) - Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s potenciálním rizikem vzniku ekologické havárie, doporučila v závěrečné zprávě sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy Bečvy. K chybám při odběrech kontaminované vody podle zjištění poslanců vedla skutečnost, že neexistuje jasná elektronická evidence kanalizací, především těch kolaudovaných v minulém století. Preciznější by měly být metodické pokyny a postupy v nich obsažené by měly jasně stanovené zodpovědné osoby trénovat. Pro obdobné havárie lze také doporučit případné zvážení vyhlášení krizového stavu, uvádí závěrečná zpráva, kterou má ČTK k dispozici. Aktualizováno: Dokument je ke stažení na webu komise.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1577 | Další