ecomonitor.cz
verze pro tisk
Tak nám exprezident Václav Klaus chytnul koronavirus
6. března 2021
() - V úterý 23. února 2021 jsme se z elektronických médií dozvěděli, že exprezident Václav Klaus má koronavirus. Potvrdili mu to na základě testu, provedeného ve Vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Ano, arogance Václava Klause, sahající nejen odmítáním ochrany životního prostředí až do nebe, dostala ošklivý políček.

Slova „arogantní jako Václav Klaus“ jsem slyšel poprvé za studií na Vysoké škole ekonomické v Praze v letech 1976–80. Na dotaz, kdo to je, mně bylo vysvětleno, že to je ekonom – šílenec, kterého si bůhvíproč drží v Československé národní bance. Proč šílenec? Protože chce neregulovaný kapitalismus v čisté podobě, přestože takový mimo špatné učebnice ekonomie neexistoval ani v pro něj údajně zlatém 19. století. Proti němu je i tehdy zatracovaný Ota Šik slušným člověkem a dobrým ekonomem.

Jako národohospodář jsem samozřejmě věděl, že trh bez přívlastků je absolutně neslučitelný nejen se sociálními jistotami a kvalitní kulturou, ale také s ochranou životního prostředí.

Arogantní jako Václav Klaus

Před parlamentními volbami jsem vyslechnul mimo jiné Klausovu přednášku o transformaci československé ekonomiky 28. května 1990, při níž mě šokoval mimo jiné tezí, že „Na životní prostředí si musíme nejprve vydělat!“ Byl jsem asi jediný v sále, kdo netleskal (inu seděl tam údajný ekonomický výkvět společnosti) a po skončení přednášky jsem počkal u dveří a řekl mu do očí:„Jste největším škůdcem životního prostředí v republice.“ Václav Klaus zachoval klid, argumenty jiných zásadně ignoruje. Je prý efektivní jen svobodný neregulovaný trh a všelijaké socialistické experimenty, keynesovské regulace, třetí cesty, ochrana životního prostředíatd. jsou prý jen hloupou ignorací ekonomických zákonů. Fridrich Hayek, Milton Friedman a pak už jen Václav Klaus.

Pravda, první dva jmenovaní páni za své teorie, reálně návody na utýrání desítek miliónů chudých občanů kolonií a rozvojovek, plundrování tamního životního prostředí a mnohé další hrůzy dostali Nobelovou cenu za ekonomii. Ještě že se toho pan Nobel nedožil. Mohla by ho z toho ranit mrtvice.

Brzy jsme museli zkousnout mnohé další šílenosti Václava Klause: obludné pouštění žilou ekonomice v zájmu prý jedině možné cesty její transformace (že to vedlo také k rozpadu Československa, byla prý jen malá vada na kráse), zničení celých odvětví, vznik chudých regionů, masové nezaměstnanosti, úpadku venkova, úpadku kvalitní kultury, k ohrožování životního prostředí, byť jinak než před rokem 1989…

Ano, Václav Klaus pronesl či napsal množství skandálních výroků a snah (některé se v určité výroky zjednodušují), mimo jiné i proti ochraně životního prostředí:

- „Jak to že tu ten vlak ještě jede!“ (ve služebním autě u závor u Dobříše v roce 1991),

- „Ať ministr František Benda klidně nechá létat ve vzduchu freony“ (červenec 1992),

- „Nedovolím zaplevelit ústavu listinou základních práv a svobod občanů, ochranou životního prostředí… Nezajistitelnými!" (při projednávání ústavy ČR v listopadu 1992),

- Odpovědnost občana za stav životního prostředí je důležitější než Státní ekologická politika (22. srpna 1994). Zřejmě nejen války, ale i střílení ekologů a indiánů latifundisty v Amazonii s cílem tamní tropické deštné pralesy přeměnit na zemědělskou půdu je příkladem odpovědnosti občana za stav životní prostředí,

- „Problém přírodních zdrojů neexistuje neb jich není. Zdrojem pro člověka je jen ten přírodní materiál, jež člověk umí využít, jen ten se cení!" (v Lidových novinách 26. září 1994)Zde hrubě zkomolil Karla Marxe, který v Kapitálu mimo jiné psal, že suroviny v ložisku v zemi mají nulovou ekonomickou hodnotu, dokud je člověk nezačne využívat, těžit. To je ale pořádný rozdíl!

- Známý je dopis Václava Klause ministru Bendovi, aby umožnil nezákonnou privatizaci jeskyní Moravského krasu (aféra červenec 1994 – únor 1995). Že by odpovědnost občana, zde vrcholného politika?,

- (nejlepší ekolog) „Vavroušek je nepřítel reformy číslo jedna!" (zač. března 1995),

- „Skleníkový efekt je šarlatánská hypotéza!“ (26. září 2013).

Těch tristních výroků je mnohem víc. Inu, arogantní jako Václav Klaus!

Jak hodně ovlivnil úsilí o ochranu životního prostředí?

Nejen ekology jistě zajímá ožehavá otázka, jak moc Václav Klaus ovlivnil úsilí o ochranu životního prostředí. Odpověď na takovou otázku není jednoduchá.

Ignorantský přístup V. Klause k ochraně životního prostředí mezi ekonomy byl prokazatelně velmi negativní. Profese ekonoma tenduje k přepočítávání všeho na peníze. Z bezpočtu diskusí s ekonomy vím, že nejen ochrana vzácného přírodního klenotu, ale i lidského zdraví ekonomy nechává klidnými, čest výjimkám. Snad jen argument o ekonomických škodách ve výši miliard korun nevede k výsměchu. Pokud takový přístup zaštítí v letech 1992-98 nejvlivnější politik ČR, je to ještě horší, stejně jako nejen Klausem prosazená nechvalná zásada obchodního a občanského zákoníku, že škody způsobené povolenými, řádně provozovaným technologiemi nese poškozený, nikoliv jejich původce.

Za rozvrat české ekonomiky a pád celých odvětví je V. Klaus velmi významně odpovědný, byť tak samozřejmě nečinil sám. Ekologové mají problém ve skutečnosti, že zánik četných výrob znamenal současně zlepšení životního prostředí. Klasicky likvidace Poldi Kladno a zavření zbylých kladenských dolů. Významně ozdravilo zejména ovzduší na Kladensku, ale běžte to vykládat dvacetitisícům Poldováků, kteří při tom přišli o práci, často dobře placenou.

Nejinak tomu bylo s protiústavním rozdělením Československa, ke kterému V. Klaus dotlačil V. Mečiara po té, co shledal, že jeho reforma je pro Slovensko nepřekvapivě nepřijatelná. Škody, především mimoekonomické, jsou nedozírné. Že nás naučili si toto trauma vytlačovat z myšlenek, na tom zas tolik nemění.

Klausův výkřik u závor v Dobříši v první řadě varoval železničáře i ekology, že od tohoto pána hrozí vážné nebezpečí. Bohužel byl to V. Klaus, který stál včele prosazovatelů obratu v dopravě od šetrné kolejové dopravy k nešetrné dopravě silniční, s velmi negativními dopady na veřejné zdraví a životní prostředí.

Spor o freony přinejmenším zpozdil přijímání nezbytných opatření. Jako rozhodující se ukázalo koketování se vstupem ČR do EU, které nakonec přimělo Klause zde ustoupit. Celkem vzato, ekonomicky o mnoho nešlo. Ale smrad z toho byl pořádný.

Odmítání zahrnout do připravované ústavy ČR Listinu základních práv a svobod občanů a ochranu životního prostředí hrozilo velkou tragédií. Protože by přes opozici ústava nezískala potřebnou kvalifikovanou většinu (60 % poslanců České národní rady), nakonec byl Václav Klaus nucen zde ustoupit. Jiná věc je, že ústava šitá horkou jehlou přináší v praxi vážné problémy.

Teze, že „Odpovědnost občana za stav životního prostředí je důležitější než státní ekologická politika“ je mimořádně nebezpečná. Že tato politika ministra Františka Bendy po vyhovění Václavu Klausovi stále za houby, pamětníci dobře vědí. I při malých schopnostech a rozhodnosti Františka Bendy nebyl hlavním problémem ministr životního prostředí, ale Václav Klaus a jeho parta zuřivých tržních technokratů.

Teze „Přírodní zdroje neexistují!“ zanechala hodně nevole u ekologů, ale prý přešla. Ne tak úplně. Ochrana nerostného bohatství v ČR zůstává zjevně nedostatečná, o symbolické výši úhrad za těžbu nerostných surovin nemluvě. Základ se položil za V. Klause.

Aféra s první privatizací jeskyní Moravského krasu sice skončila pro jeskyně dobře, ale svými funkcemi za ní zaplatili dva výborní ekologové – Jaromír Hromas a Ivan Dejmal. Sprostý útok Václava Klause na Josefa Vavrouška počátkem roku 1995 podle mého názoru zřejmě též přispěl k jeho následné tragické smrti pod lavinou v dolině Parichvost v Západních Tatrách, byť jednoznačně se pravdu zřejmě už nedozvíme.Co víme jistě, ze ztráty Josefa Vavrouška se ekologické hnutí ČR dodnes plně nevzpamatovalo.

Četné slovní útoky Václava Klause na snahu chránit klima zanechaly v první řadě množství smradu. Jistě i proto, že do klimatické politiky prezident příliš zasahovat nemůže a důležité zákony na ochranu klimatu nebyly za jeho prezidentování přijímány. Je ale nutné rozlišovat odmítání ochrany klimatu jako takového od odmítání některých nekvalifikovaných opatření na jeho ochranu, které nadělají víc škod než užitku.

Mlčeti zlato

Za koronavirové krize exprezident Václav Klaus dlouho mlčel. Až 17. listopadu 2020 vystoupil na demonstraci za „svobodné šíření“ smrtícího koronaviru v Praze. Tehdy ČR vykazovala 6 208 zemřelých s koronavirem. Na podobné demonstraci 8. ledna 2021 v Praze na Staroměstském náměstí v tribuny, postavené na místě někdejšího popraviště 27 českých pánů, rytířů a zemanů 21. června 1621, mimo jiné vyzval: „Pryč s karanténou! Pryč s očkováním!“ Nepřekvapivě tak učinil bez roušky. Inu, arogantní jako Václav Klaus!

5. ledna 2021 ČR vykazovala 12 257 zemřelých s koronavirem, 24. února 2021 vykazuje 19 682 už zemřelých s koronavirem a smrtící spirála pokračuje. Stojí přitom nad propastí. V některých nemocnicích přetížených pacienty s covidem-19 začíná selekce pacientů na ty, které jsou s to léčit a na ty, které musí nechat bez léčení. Pokud v Česku podle nedávného průzkumu Světové zdravotnické organizace 46 % občanů ignoruje karanténu, je prakticky nemožné hromadnému zabíjení našich občanů koronavirem zabránit.

Nyní exprezident Václav Klaus chytnul koronavirus. Není podstatné, kde, možná že to podobně jako polští exprezidenti Bronislaw Komorowski a Alexander Kwasniewski neví.

Jisté je, že kdyby byl očkovaný, se vší pravděpodobností by koronavirus nechytnul. Možná by mu k ochraně stačila i jím odmítaná rouška. Nový druh koronaviru, nazvaný SARS-CoV-2, na rozdíl od Václava Klause neideologizuje. Napadá člověka, množí se v něm a kdo nemá dostatečnou imunitu, tomu vážně poškozuje životně důležité orgány a sem tam někoho i usmrtí. K tomu přistupují jeho ještě nebezpečnější mutace – infekčností i poškozováním napadené osoby. To by si všichni odpůrci karantény měli uvědomit. Existují nejen práva, ale také povinnosti a odpovědnost. Co nechceš sám, nečiň druhým. K tomu ale nesmíte být člověk arogantní jako exprezident Václav Klaus.

Jan Zeman

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2680323


Online diskuse
Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další