ecomonitor.cz
verze pro tisk
Ve Státech roste odpor proti účtenkám, zbytečným papírkům z pokladen
29. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Důvodů, proč si při nákupu převzít u pokladny účtenku, je jistě víc než dost. Třeba z kvůli daním, domácímu účetnictví, možné reklamaci zboží. Nebo z nich doma lepíte koláž. Podle průzkumu environmentální organizace Green America by však řada klientů vzala stejně tak zavděk nepapírovou, digitální účtenkou. Píše o tom TreeHugger.
(Celý text)

Případ pečicího papíru. Jak chemické látky (ne)otravují náš život
29. ledna 2020 00:45

PRAHA (Ekolist) - Pečicí papír je příkladem jednoduchého a levného výrobku, který nám usnadňuje a zrychluje práci v domácnosti. Čas od času se ale objevují zprávy, že jeho používání je zdravotně rizikové. Kolik je na takových zvěstech pravdy?
(Celý text)

Liberecký kraj se odvolá proti polskému souhlasu s dolem Turów
29. ledna 2020 00:35

PRAHA (ČTK) - Liberecký kraj se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u českých hranic. Pokud polské úřady odvolání odmítnou, je kraj připraven obrátit se na soud, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (SLK). Česko má obavy, že rozšíření dolu by mohlo mít negativní dopad na zásobování Hrádecka a Frýdlantska pitnou vodou.
(Celý text)

Myslivci: Přes mokřady míří komise znovu prakticky k zákazu olova
29. ledna 2020 00:30

(ČTK) - Evropská komise ve svém novém návrhu znovu míří k plošnému zákazu používání olova ve střelných zbraních, uvedla včera v prohlášení Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ). Diskuse o návrhu v evropském výboru Reach bude 4. února. Komise podle ČMMJ navrhuje 300metrovou velikost ochranných pásem v okolí mokřadů, šlo by tak prakticky o čtvrtinu republiky, což by v podstatě byl plošný zákaz. V ČR je obecně střelba v mokřadech zakázána od roku 2011.
(Celý text)

Poláci povolili rozšíření dolu Turów, Liberecký kraj se brání
29. ledna 2020 00:27

LIBEREC (ČTK) - Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na včerejším jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.
(Celý text)

Lidé v Brništi odmítají těžbu na Tlustci, žádají referendum
29. ledna 2020 00:25

BRNIŠTĚ (ČTK) - Obyvatelé Brniště na Českolipsku odmítají obnovení těžby čediče na kopci Tlustec. Žádají proto vyhlášení místního referenda. Pod petici za jeho vyhlášení posbíral přípravný výbor za jediný týden 353 podpisů, což je víc než požadovaných 30 procent oprávněných osob. Dnes to řekla zmocněnkyně přípravného výboru Lucie Kotrbatá. Organizátoři reagují peticí na listopadové rozhodnutí obecního zastupitelstva, které po letech odmítání vydalo souhlas s obnovením těžby.
(Celý text)

Odborníci z Brna radí v Etiopii s udržitelným využíváním krajiny
29. ledna 2020 00:20

BRNO (ČTK) - O zlepšení životního prostředí i podmínek drobných zemědělců usilují v Etiopii vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odlesňování, intenzivní pastva a eroze vedou k degradaci krajiny. Cílem projektu České rozvojové agentury je vytvoření udržitelného zemědělského a pastevního systému a uměřeného využívání přírodních zdrojů, uvedla agentura na svém webu.
(Celý text)

Chomutov reaguje na změny klimatu, chce zadržovat vodu v krajině
29. ledna 2020 00:17

CHOMUTOV (ČTK) - Chomutov reaguje na dopady změny klimatu, chce zadržovat vodu v krajině a snižovat emise. Navržená opatření na včerejším zasedání jednomyslně schválilo všech 30 přítomných zastupitelů. Realizaci schválených opatření má na starost pracovní skupina, řekla mluvčí města Denisa Špeilová.
(Celý text)

Zlínský kraj podpořil loni včelaře více než 1,4 miliony korun
29. ledna 2020 00:13

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj podpořil loni včelaře více než 1,4 miliony korun. Peníze rozdělil mezi 151 žadatelů, řekl v pondělí novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Podpora, kterou kraj poskytuje každoročně, je určena současným i začínajícím včelařům, peníze znovu mohli využít na pořízení vybavení.
(Celý text)

Člověk v tísni připravil online kurz o klimatických změnách
29. ledna 2020 00:11

(ČTK) - Nezisková organizace Člověk v tísni připravila nový online kurz ke klimatickým změnám. Je určen zejména učitelům druhého stupně základních škol, zúčastnit se ho ale mohou i další zájemci. Vyučujícím by kurz měl sloužit jako zdroj informací a návod k výuce ve škole. Včera o tom informovala mediální koordinátorka vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni Kateřina Lánská.
(Celý text)

ČIŽP: Velká Dobrá porušila vodní zákon, pokuta je 200.000 Kč
29. ledna 2020 00:08

VELKÁ DOBRÁ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila obci Velká Dobrá na Kladensku za porušení vodního zákona pokutu 200.000 korun. Obec podle inspekce vypouštěla předloni do Rozdělovského potoka z čistírny vodu, jejíž znečištění překračovalo limity. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
(Celý text)

Climate Challenge: diváci v únoru vyberou vítěze. Kdo se dostal do finále?
28. ledna 2020 10:40

PRAHA (Ekolist) - Na to, aby vás zaujali, dostanou jen necelé 3 minuty. Ve své prezentaci musí být rychlí, struční a zábavní. Přesně takhle to na akci Impact Hub MashUp chodí. V únoru se akce dočká speciální edice - představí ty, kteří mají potenciál řešit nebo už řeší klimatickou krizi. A vy můžete zasednout v divácké porotě, ceny pro vítěze nejsou malé. Informuje o tom Impact Hub.
(Celý text)

Novina, na kterou se dlouho čekalo: Čína hodlá zakázat jednorázové plasty
28. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jaký bude mít zákaz plastových uchošťouchů v české kotlině vliv na koncentraci mikroplastů v oceánech? Kromě utišení svědomí necelých 11 milionů obyvatel ČR to valný přínos pro životní prostředí nejspíš znamenat nebude. Ale když se pro takový zákaz rozhodne 1,4 miliardy lidí v Číně? BBC nyní referuje o zásadní a dlouho očekávané změně v čínském spotřebním průmyslu a odpadovém hospodářství. Příslibu zákazu jednorázových plastů.
(Celý text)

Kyanid zničil před 20 lety ve dvou řekách většinu flóry i fauny
28. ledna 2020 00:31

BAIA MARE/PRAHA (ČTK) - Kyanid, který před 20 lety, 30. ledna 2000, unikl ze zlatého dolu Aurul v severorumunském Baia Mare, způsobil jednu z největších ekologických katastrof v Evropě. Z odkaliště dolu uniklo celkem asi 100.000 metrů krychlových odpadní vody kontaminované kyanidem (asi 100 tun kyanidu). Zamoření kyanidem postihlo Rumunsko, Maďarsko, Srbsko a částečně i Ukrajinu. Znečištěny byly řeky Someš, která zamořila druhou největší maďarskou řeku Tisu a z té se dostal jed do Dunaje. V řekách jedovatá látka zničila většinu flóry a fauny. Do povodí unikly také tuny vysoce toxických těžkých kovů.
(Celý text)

Díky teplu z parovodu porostou v Brně jedlé rostliny i v zimě
28. ledna 2020 00:28

BRNO (ČTK) - Studenti architektury budují v centru Brna malou "oázu", kde i v zimě poroste kerblík nebo mangold, a to díky zbytkovému teplu z parovodu. Nevelký záhon obklopený fólií a speciální dřevěnou konstrukcí stojí nad revizní šachtou parovodu naproti Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tento týden jej studenti spolu s odborníky osejí. Rostliny tam přežijí i navzdory mrazivému zimnímu počasí.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí dá 436 milionů na projekty pro zlepšení kvality ovzduší
28. ledna 2020 00:25

(ČTK) - Ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec schválil podporu 436 milionů korun na více než 200 projektů pro zlepšení kvality ovzduší i řešení následků klimatické změny. Nejvíce peněz pokryje žádosti o bezúročné půjčky na výměnu neekologických kotlů. Resort pošle obcím také peníze na nákup ekologických vozidel či zajištění zdrojů pitné vody. MŽP o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
(Celý text)

Letos mají začít úpravy Hostivařské přehrady, napustí se Šeberák
28. ledna 2020 00:22

PRAHA (ČTK) - V letošním roce by mohlo začít budování přelivu, který má zvýšit bezpečnost Hostivařské přehrady. Jak v rozhovoru s novináři uvedl ředitel Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Ondřej Palička. Lesy již podali žádost o stavební povolení. V letošním roce se podle něj také začne napouštět rybník Šeberák, který v roce 2017 koupilo město, a v plánu jsou i další úpravy rybníků a vodních toků.
(Celý text)

Kůrovec napadl i arboretum Mendelovy univerzity v Řícmanicích
28. ledna 2020 00:18

BRNO (ČTK) - Kůrovec a také houbové choroby neušetřily ani řícmanické arboretum Mendelovy univerzity v Brně. Zlikvidoval především smrky omorika původem ze Srbska a východní Bosny a také jedle obrovské. Lesníci proto musí vykácet zhruba šestinu stromů. Už nyní je zřejmé, že to nestihnou do 22. února, kdy se plánoval tradiční den otevřených dveří. Kvůli těžbě a bezpečnosti návštěvníků jej Školní lesní podnik Křtiny zrušil, uvedl v tiskové zprávě vedoucí střediska sazenic Václav Hurt.
(Celý text)

Rakovník chce zvýšit rozmanitost přírody loukami i hmyzími domky
28. ledna 2020 00:15

RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovník chce zvýšit rozmanitost přírody květnatými loukami i hmyzími domky. První z luk bude oseta na jaře, domky pro hmyz vyrobí školáci. Městská komise pro životní prostředí vyhlásila na jejich zhotovení soutěž pro místní školy, řekl mluvčí Rakovníka Jiří Cafourek.
(Celý text)

Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů
28. ledna 2020 00:13

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému takzvané uhlíkové stopy, tedy ochrany klimatu. Návrh na zřízení fondu včera schválili krajští zastupitelé. Ve fondu bude 750.000 korun, v případě zájmu lze částku zvýšit. Za každý vysazený strom se bude vyplácet dar 1500 korun.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1245 | Další

Online diskuse
Ve Státech roste odpor proti účtenkám, zbytečným papírkům z pokladen
29. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Důvodů, proč si při nákupu převzít u pokladny účtenku, je jistě víc než dost. Třeba z kvůli daním, domácímu účetnictví, možné reklamaci zboží. Nebo z nich doma lepíte koláž. Podle průzkumu environmentální organizace Green America by však řada klientů vzala stejně tak zavděk nepapírovou, digitální účtenkou. Píše o tom TreeHugger.
(Celý text)

Případ pečicího papíru. Jak chemické látky (ne)otravují náš život
29. ledna 2020 00:45

PRAHA (Ekolist) - Pečicí papír je příkladem jednoduchého a levného výrobku, který nám usnadňuje a zrychluje práci v domácnosti. Čas od času se ale objevují zprávy, že jeho používání je zdravotně rizikové. Kolik je na takových zvěstech pravdy?
(Celý text)

Liberecký kraj se odvolá proti polskému souhlasu s dolem Turów
29. ledna 2020 00:35

PRAHA (ČTK) - Liberecký kraj se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u českých hranic. Pokud polské úřady odvolání odmítnou, je kraj připraven obrátit se na soud, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (SLK). Česko má obavy, že rozšíření dolu by mohlo mít negativní dopad na zásobování Hrádecka a Frýdlantska pitnou vodou.
(Celý text)

Myslivci: Přes mokřady míří komise znovu prakticky k zákazu olova
29. ledna 2020 00:30

(ČTK) - Evropská komise ve svém novém návrhu znovu míří k plošnému zákazu používání olova ve střelných zbraních, uvedla včera v prohlášení Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ). Diskuse o návrhu v evropském výboru Reach bude 4. února. Komise podle ČMMJ navrhuje 300metrovou velikost ochranných pásem v okolí mokřadů, šlo by tak prakticky o čtvrtinu republiky, což by v podstatě byl plošný zákaz. V ČR je obecně střelba v mokřadech zakázána od roku 2011.
(Celý text)

Poláci povolili rozšíření dolu Turów, Liberecký kraj se brání
29. ledna 2020 00:27

LIBEREC (ČTK) - Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na včerejším jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.
(Celý text)

Lidé v Brništi odmítají těžbu na Tlustci, žádají referendum
29. ledna 2020 00:25

BRNIŠTĚ (ČTK) - Obyvatelé Brniště na Českolipsku odmítají obnovení těžby čediče na kopci Tlustec. Žádají proto vyhlášení místního referenda. Pod petici za jeho vyhlášení posbíral přípravný výbor za jediný týden 353 podpisů, což je víc než požadovaných 30 procent oprávněných osob. Dnes to řekla zmocněnkyně přípravného výboru Lucie Kotrbatá. Organizátoři reagují peticí na listopadové rozhodnutí obecního zastupitelstva, které po letech odmítání vydalo souhlas s obnovením těžby.
(Celý text)

Odborníci z Brna radí v Etiopii s udržitelným využíváním krajiny
29. ledna 2020 00:20

BRNO (ČTK) - O zlepšení životního prostředí i podmínek drobných zemědělců usilují v Etiopii vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odlesňování, intenzivní pastva a eroze vedou k degradaci krajiny. Cílem projektu České rozvojové agentury je vytvoření udržitelného zemědělského a pastevního systému a uměřeného využívání přírodních zdrojů, uvedla agentura na svém webu.
(Celý text)

Chomutov reaguje na změny klimatu, chce zadržovat vodu v krajině
29. ledna 2020 00:17

CHOMUTOV (ČTK) - Chomutov reaguje na dopady změny klimatu, chce zadržovat vodu v krajině a snižovat emise. Navržená opatření na včerejším zasedání jednomyslně schválilo všech 30 přítomných zastupitelů. Realizaci schválených opatření má na starost pracovní skupina, řekla mluvčí města Denisa Špeilová.
(Celý text)

Zlínský kraj podpořil loni včelaře více než 1,4 miliony korun
29. ledna 2020 00:13

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj podpořil loni včelaře více než 1,4 miliony korun. Peníze rozdělil mezi 151 žadatelů, řekl v pondělí novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Podpora, kterou kraj poskytuje každoročně, je určena současným i začínajícím včelařům, peníze znovu mohli využít na pořízení vybavení.
(Celý text)

Člověk v tísni připravil online kurz o klimatických změnách
29. ledna 2020 00:11

(ČTK) - Nezisková organizace Člověk v tísni připravila nový online kurz ke klimatickým změnám. Je určen zejména učitelům druhého stupně základních škol, zúčastnit se ho ale mohou i další zájemci. Vyučujícím by kurz měl sloužit jako zdroj informací a návod k výuce ve škole. Včera o tom informovala mediální koordinátorka vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni Kateřina Lánská.
(Celý text)

ČIŽP: Velká Dobrá porušila vodní zákon, pokuta je 200.000 Kč
29. ledna 2020 00:08

VELKÁ DOBRÁ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila obci Velká Dobrá na Kladensku za porušení vodního zákona pokutu 200.000 korun. Obec podle inspekce vypouštěla předloni do Rozdělovského potoka z čistírny vodu, jejíž znečištění překračovalo limity. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
(Celý text)

Climate Challenge: diváci v únoru vyberou vítěze. Kdo se dostal do finále?
28. ledna 2020 10:40

PRAHA (Ekolist) - Na to, aby vás zaujali, dostanou jen necelé 3 minuty. Ve své prezentaci musí být rychlí, struční a zábavní. Přesně takhle to na akci Impact Hub MashUp chodí. V únoru se akce dočká speciální edice - představí ty, kteří mají potenciál řešit nebo už řeší klimatickou krizi. A vy můžete zasednout v divácké porotě, ceny pro vítěze nejsou malé. Informuje o tom Impact Hub.
(Celý text)

Novina, na kterou se dlouho čekalo: Čína hodlá zakázat jednorázové plasty
28. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jaký bude mít zákaz plastových uchošťouchů v české kotlině vliv na koncentraci mikroplastů v oceánech? Kromě utišení svědomí necelých 11 milionů obyvatel ČR to valný přínos pro životní prostředí nejspíš znamenat nebude. Ale když se pro takový zákaz rozhodne 1,4 miliardy lidí v Číně? BBC nyní referuje o zásadní a dlouho očekávané změně v čínském spotřebním průmyslu a odpadovém hospodářství. Příslibu zákazu jednorázových plastů.
(Celý text)

Kyanid zničil před 20 lety ve dvou řekách většinu flóry i fauny
28. ledna 2020 00:31

BAIA MARE/PRAHA (ČTK) - Kyanid, který před 20 lety, 30. ledna 2000, unikl ze zlatého dolu Aurul v severorumunském Baia Mare, způsobil jednu z největších ekologických katastrof v Evropě. Z odkaliště dolu uniklo celkem asi 100.000 metrů krychlových odpadní vody kontaminované kyanidem (asi 100 tun kyanidu). Zamoření kyanidem postihlo Rumunsko, Maďarsko, Srbsko a částečně i Ukrajinu. Znečištěny byly řeky Someš, která zamořila druhou největší maďarskou řeku Tisu a z té se dostal jed do Dunaje. V řekách jedovatá látka zničila většinu flóry a fauny. Do povodí unikly také tuny vysoce toxických těžkých kovů.
(Celý text)

Díky teplu z parovodu porostou v Brně jedlé rostliny i v zimě
28. ledna 2020 00:28

BRNO (ČTK) - Studenti architektury budují v centru Brna malou "oázu", kde i v zimě poroste kerblík nebo mangold, a to díky zbytkovému teplu z parovodu. Nevelký záhon obklopený fólií a speciální dřevěnou konstrukcí stojí nad revizní šachtou parovodu naproti Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tento týden jej studenti spolu s odborníky osejí. Rostliny tam přežijí i navzdory mrazivému zimnímu počasí.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí dá 436 milionů na projekty pro zlepšení kvality ovzduší
28. ledna 2020 00:25

(ČTK) - Ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec schválil podporu 436 milionů korun na více než 200 projektů pro zlepšení kvality ovzduší i řešení následků klimatické změny. Nejvíce peněz pokryje žádosti o bezúročné půjčky na výměnu neekologických kotlů. Resort pošle obcím také peníze na nákup ekologických vozidel či zajištění zdrojů pitné vody. MŽP o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
(Celý text)

Letos mají začít úpravy Hostivařské přehrady, napustí se Šeberák
28. ledna 2020 00:22

PRAHA (ČTK) - V letošním roce by mohlo začít budování přelivu, který má zvýšit bezpečnost Hostivařské přehrady. Jak v rozhovoru s novináři uvedl ředitel Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Ondřej Palička. Lesy již podali žádost o stavební povolení. V letošním roce se podle něj také začne napouštět rybník Šeberák, který v roce 2017 koupilo město, a v plánu jsou i další úpravy rybníků a vodních toků.
(Celý text)

Kůrovec napadl i arboretum Mendelovy univerzity v Řícmanicích
28. ledna 2020 00:18

BRNO (ČTK) - Kůrovec a také houbové choroby neušetřily ani řícmanické arboretum Mendelovy univerzity v Brně. Zlikvidoval především smrky omorika původem ze Srbska a východní Bosny a také jedle obrovské. Lesníci proto musí vykácet zhruba šestinu stromů. Už nyní je zřejmé, že to nestihnou do 22. února, kdy se plánoval tradiční den otevřených dveří. Kvůli těžbě a bezpečnosti návštěvníků jej Školní lesní podnik Křtiny zrušil, uvedl v tiskové zprávě vedoucí střediska sazenic Václav Hurt.
(Celý text)

Rakovník chce zvýšit rozmanitost přírody loukami i hmyzími domky
28. ledna 2020 00:15

RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovník chce zvýšit rozmanitost přírody květnatými loukami i hmyzími domky. První z luk bude oseta na jaře, domky pro hmyz vyrobí školáci. Městská komise pro životní prostředí vyhlásila na jejich zhotovení soutěž pro místní školy, řekl mluvčí Rakovníka Jiří Cafourek.
(Celý text)

Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů
28. ledna 2020 00:13

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému takzvané uhlíkové stopy, tedy ochrany klimatu. Návrh na zřízení fondu včera schválili krajští zastupitelé. Ve fondu bude 750.000 korun, v případě zájmu lze částku zvýšit. Za každý vysazený strom se bude vyplácet dar 1500 korun.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1245 | Další