ecomonitor.cz
verze pro tisk
Austrálie dala svolení k odstřelu 10 000 velbloudů
22. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - APY neboli Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara, je oblastí místní správy v Jižní Austrálii. Na území s rozlohou o polovinu větší, než celá Česká republika, žije jen 2300 lidí. A také spousta velbloudů, které teď čeká velký regulační odstřel. Píše o tom CNN.
(Celý text)

Svět se podle OSN musí připravit na miliony klimatických migrantů
22. ledna 2020 00:30

DAVOS (ČTK) - Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, řekl včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.
(Celý text)

Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře
22. ledna 2020 00:26

PRAHA (ČTK) - Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře. Senátní zdravotnický výbor včera doporučil, aby za to hrozilo místo pěti až osm let vězení. Ústavně-právní výbor naopak minulý týden takovou úpravu odmítl, podobně jako Sněmovna. Horní komora bude muset spor svých výborů vyřešit příští týden.
(Celý text)

Berlín chystá od roku 2035 úplný zákaz aut se spalovacím motorem
22. ledna 2020 00:25

BERLÍN (ČTK) - Řidiči se musejí postupně začít připravovat na to, že po německé metropoli nebudou moci jezdit autem, které má spalovací motor. Návrh berlínské radní pro životní prostřední a dopravu Regine Güntherové totiž podle listu Berliner Morgenpost počítá s tím, že od roku 2030 taková auta nebudou moci do vnitřní části Berlína. Za dalších pět let se má zákaz rozšířit na celé území metropole, která má asi 3,7 milionu obyvatel.
(Celý text)

Odpadní vody z obcí by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš
22. ledna 2020 00:20

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit by to mělo vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují. Náklady na projekt se odhadují na stovky milionů korun. Novinářům to včera řekl radní Královéhradeckého kraje pro životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Rozkoš kromě ochrany před povodněmi plní i rekreační funkci, vyhledávají ji fanoušci vodních sportů či rybolovu.
(Celý text)

Na švédských letištích loni ubylo dva miliony pasažérů
22. ledna 2020 00:17

(ČTK) - Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostnátních linkách. Informovala o tom státní společnost Swedavia, která letiště spravuje. Po omezení cestování letadlem volá hnutí švédského původu "flygskam", jež by se dalo přeložit jako "stud z létání". Loni hnutí získalo proslulost a letecký průmysl začal úzce sledovat trendy v zemích jako Švédsko a Německo, kde má kampaň výraznější dopad.
(Celý text)

Děčínská zoo zavřela kvůli ptačí chřipce pavilon ptáků
22. ledna 2020 00:13

(ČTK) - Děčínská zoologická zahrada jako prevenci proti ptačí chřipce přemístila ptáky z volných prostor do uzavřených voliér. Ptačí chřipka se v České republice objevila koncem minulého týdne v jednom malém chovu, je i v některých okolních státech. Snížit riziko nákazy má i uzavření ptačího pavilonu. Včera to řekla mluvčí zoo Alena Houšková.
(Celý text)

Vyžlovka u Prahy dokončila přestavbu čističky téměř za 40 milionů Kč
22. ledna 2020 00:11

VYŽLOVKA (ČTK) - Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
(Celý text)

Ostrov vybuduje nové zázemí pro psí útulek Bety
22. ledna 2020 00:10

OSTROV (ČTK) - Ostrov na Karlovarsku chce vybudovat nové zázemí pro psí útulek Bety. Místo současné boudy postaví novou budovu, ve které bude zázemí pro zaměstnance, ale například i ošetřovna. Město nyní vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele zázemí, do kterého investuje čtyři miliony korun z městského rozpočtu, řekl včera starosta Jan Bureš (ODS).
(Celý text)

ČIŽP: Firma Transbeton porušila vodní zákon, pokuta je 310.000 Kč
22. ledna 2020 00:07

SKALICE NAD SVITAVOU (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě Transbeton za porušení vodního zákona pokutu zhruba 310.000 Kč. Firma ve své betonárně ve Skalici nad Svitavou na Blanensku podle inspekce nepovoleně odebírala podzemní vodu. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti novináři zjišťují.
(Celý text)

Ústup od plastových obalů v supermarketech dojíždí na nedomyšlené souvislosti
21. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Plasty jsou špatné. Alespoň tak to vidí nakupující v britských supermarketech, kteří se teď dožadují k životnímu prostředí šetrnějším formám obalů. Jinak se ale na jejich konzumním chování nezměnilo nic a nárůst obalových alternativ zatím vede ke zvyšování produkce skleníkových plynů. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Ochranu lokality Louky u Přelouče vláda včera schválila
21. ledna 2020 00:30

PRAHA (ČTK) - Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Vláda tak prostřednictvím návrhu svého nařízení vyhověla požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
(Celý text)

Vědci budou zkoumat ohrožené druhy na česko-bavorské hranici
21. ledna 2020 00:29

K. VARY (ČTK) - Přírodovědci budou zkoumat ohrožené druhy rostlin a živočichů na česko-bavorském pomezí. Na tříletý projekt získala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy dotaci z přeshraničního dotačního programu ve výši téměř 995.000 eur (zhruba 25 milionů korun), informoval krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů (Piráti).
(Celý text)

Návrh poslanců STAN na sloučení MZe a MŽP vláda nepodpořila
21. ledna 2020 00:27

PRAHA (ČTK) - Návrh poslanců hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na sloučení ministerstev zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP) do ministerstva pro udržitelný rozvoj včera vláda nepodpořila. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kabinet podle podkladů považuje návrh za nedostatečně zdůvodněný, předkladatelé podle něj také nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. Novelu kompetenčního zákona nyní projedná Sněmovna.
(Celý text)

Attenborough: V boji za klima jsme v krizovém momentu
21. ledna 2020 00:23

(ČTK) - Podle britského přírodovědce Davida Attenborougha lidstvo v boji proti klimatické změně dospělo do "krizového momentu". Popularizátor vědy známý i z televizních dokumentů v rozhovoru s BBC varoval, že cíle vlád pro nadcházející dekády nejsou v tomto směru pro záchranu planety dostačující.
(Celý text)

Malajsie vrátila do zemí původu 150 kontejnerů s plasty
21. ledna 2020 00:20

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie vrátila desítce zemí 150 kontejnerů s plastovým odpadem, mimo jiné Francii, Británii a Spojeným státům. Oznámila to včera tamní ministryně životního prostředí, která slíbila, že její země už nebude světovou skládkou odpadů. Informovala o tom agentura Kjódó.
(Celý text)

Čína chystá zákaz igelitových tašek a plastů na jedno použití
21. ledna 2020 00:16

(ČTK) - Čína, která je jedním z největších uživatelů plastů na světě, představila plán na omezení prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. Zákaz igelitových tašek vejde ve velkých čínských městech v platnost koncem letošního roku, od roku 2022 budou pak nerozložitelné plastové tašky zakázány ve všech městech. Výjimkou budou tržiště s čerstvými produkty, kde budou moci prodavači balit zboží do igelitových tašek až do roku 2025, napsal včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínské úřady.
(Celý text)

Kontroly v Krkonoších odhalily 11 nedostatků při odběrech vody
21. ledna 2020 00:13

VRCHLABÍ (ČTK) - Dvacet kontrol odběrných míst vody pro zasněžování v Krkonoších odhalilo 11 nedostatků. Většina z nich byla méně závažná. Výjimkou bylo odběrové místo na přítoku Huťského potoku v Rokytnici nad Jizerou, tam šlo o závažný nedostatek, řekl včera mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Pokuty uloženy nebyly.
(Celý text)

Akce Do práce na kole se koná podruhé také v lednu
21. ledna 2020 00:11

(ČTK) - Včera začala lednová výzva celorepublikové kampaně za ekologickou dopravu Do práce na kole, kterou podruhé pořádá spolek AutoMat. Do neděle budou registrovaní zájemci i v zimních podmínkách jezdit po městě na kole či koloběžce, běhat nebo chodit pěšky, případně uvedené způsoby libovolně kombinovat. Účastníci své cesty evidují, anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy při plánování cykloinfrastruktury.
(Celý text)

Ve 14 středních školách upraví prostory pro venkovní výuku
21. ledna 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Čtrnáct středočeských středních škol upraví či vytvoří prostory pro venkovní výuku. Žáci a učitelé je využijí především při vzdělávání v oblasti životního prostředí. Hodnota investice přesáhne sedm milionů korun, část přispěje Středočeský kraj, část školy zaplatí z dotace ministerstva životního prostředí, informovala včera v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1242 | Další

Online diskuse
Austrálie dala svolení k odstřelu 10 000 velbloudů
22. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - APY neboli Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara, je oblastí místní správy v Jižní Austrálii. Na území s rozlohou o polovinu větší, než celá Česká republika, žije jen 2300 lidí. A také spousta velbloudů, které teď čeká velký regulační odstřel. Píše o tom CNN.
(Celý text)

Svět se podle OSN musí připravit na miliony klimatických migrantů
22. ledna 2020 00:30

DAVOS (ČTK) - Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, řekl včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.
(Celý text)

Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře
22. ledna 2020 00:26

PRAHA (ČTK) - Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře. Senátní zdravotnický výbor včera doporučil, aby za to hrozilo místo pěti až osm let vězení. Ústavně-právní výbor naopak minulý týden takovou úpravu odmítl, podobně jako Sněmovna. Horní komora bude muset spor svých výborů vyřešit příští týden.
(Celý text)

Berlín chystá od roku 2035 úplný zákaz aut se spalovacím motorem
22. ledna 2020 00:25

BERLÍN (ČTK) - Řidiči se musejí postupně začít připravovat na to, že po německé metropoli nebudou moci jezdit autem, které má spalovací motor. Návrh berlínské radní pro životní prostřední a dopravu Regine Güntherové totiž podle listu Berliner Morgenpost počítá s tím, že od roku 2030 taková auta nebudou moci do vnitřní části Berlína. Za dalších pět let se má zákaz rozšířit na celé území metropole, která má asi 3,7 milionu obyvatel.
(Celý text)

Odpadní vody z obcí by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš
22. ledna 2020 00:20

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit by to mělo vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují. Náklady na projekt se odhadují na stovky milionů korun. Novinářům to včera řekl radní Královéhradeckého kraje pro životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Rozkoš kromě ochrany před povodněmi plní i rekreační funkci, vyhledávají ji fanoušci vodních sportů či rybolovu.
(Celý text)

Na švédských letištích loni ubylo dva miliony pasažérů
22. ledna 2020 00:17

(ČTK) - Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostnátních linkách. Informovala o tom státní společnost Swedavia, která letiště spravuje. Po omezení cestování letadlem volá hnutí švédského původu "flygskam", jež by se dalo přeložit jako "stud z létání". Loni hnutí získalo proslulost a letecký průmysl začal úzce sledovat trendy v zemích jako Švédsko a Německo, kde má kampaň výraznější dopad.
(Celý text)

Děčínská zoo zavřela kvůli ptačí chřipce pavilon ptáků
22. ledna 2020 00:13

(ČTK) - Děčínská zoologická zahrada jako prevenci proti ptačí chřipce přemístila ptáky z volných prostor do uzavřených voliér. Ptačí chřipka se v České republice objevila koncem minulého týdne v jednom malém chovu, je i v některých okolních státech. Snížit riziko nákazy má i uzavření ptačího pavilonu. Včera to řekla mluvčí zoo Alena Houšková.
(Celý text)

Vyžlovka u Prahy dokončila přestavbu čističky téměř za 40 milionů Kč
22. ledna 2020 00:11

VYŽLOVKA (ČTK) - Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
(Celý text)

Ostrov vybuduje nové zázemí pro psí útulek Bety
22. ledna 2020 00:10

OSTROV (ČTK) - Ostrov na Karlovarsku chce vybudovat nové zázemí pro psí útulek Bety. Místo současné boudy postaví novou budovu, ve které bude zázemí pro zaměstnance, ale například i ošetřovna. Město nyní vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele zázemí, do kterého investuje čtyři miliony korun z městského rozpočtu, řekl včera starosta Jan Bureš (ODS).
(Celý text)

ČIŽP: Firma Transbeton porušila vodní zákon, pokuta je 310.000 Kč
22. ledna 2020 00:07

SKALICE NAD SVITAVOU (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě Transbeton za porušení vodního zákona pokutu zhruba 310.000 Kč. Firma ve své betonárně ve Skalici nad Svitavou na Blanensku podle inspekce nepovoleně odebírala podzemní vodu. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti novináři zjišťují.
(Celý text)

Ústup od plastových obalů v supermarketech dojíždí na nedomyšlené souvislosti
21. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Plasty jsou špatné. Alespoň tak to vidí nakupující v britských supermarketech, kteří se teď dožadují k životnímu prostředí šetrnějším formám obalů. Jinak se ale na jejich konzumním chování nezměnilo nic a nárůst obalových alternativ zatím vede ke zvyšování produkce skleníkových plynů. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Ochranu lokality Louky u Přelouče vláda včera schválila
21. ledna 2020 00:30

PRAHA (ČTK) - Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Vláda tak prostřednictvím návrhu svého nařízení vyhověla požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
(Celý text)

Vědci budou zkoumat ohrožené druhy na česko-bavorské hranici
21. ledna 2020 00:29

K. VARY (ČTK) - Přírodovědci budou zkoumat ohrožené druhy rostlin a živočichů na česko-bavorském pomezí. Na tříletý projekt získala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy dotaci z přeshraničního dotačního programu ve výši téměř 995.000 eur (zhruba 25 milionů korun), informoval krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů (Piráti).
(Celý text)

Návrh poslanců STAN na sloučení MZe a MŽP vláda nepodpořila
21. ledna 2020 00:27

PRAHA (ČTK) - Návrh poslanců hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na sloučení ministerstev zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP) do ministerstva pro udržitelný rozvoj včera vláda nepodpořila. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kabinet podle podkladů považuje návrh za nedostatečně zdůvodněný, předkladatelé podle něj také nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. Novelu kompetenčního zákona nyní projedná Sněmovna.
(Celý text)

Attenborough: V boji za klima jsme v krizovém momentu
21. ledna 2020 00:23

(ČTK) - Podle britského přírodovědce Davida Attenborougha lidstvo v boji proti klimatické změně dospělo do "krizového momentu". Popularizátor vědy známý i z televizních dokumentů v rozhovoru s BBC varoval, že cíle vlád pro nadcházející dekády nejsou v tomto směru pro záchranu planety dostačující.
(Celý text)

Malajsie vrátila do zemí původu 150 kontejnerů s plasty
21. ledna 2020 00:20

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie vrátila desítce zemí 150 kontejnerů s plastovým odpadem, mimo jiné Francii, Británii a Spojeným státům. Oznámila to včera tamní ministryně životního prostředí, která slíbila, že její země už nebude světovou skládkou odpadů. Informovala o tom agentura Kjódó.
(Celý text)

Čína chystá zákaz igelitových tašek a plastů na jedno použití
21. ledna 2020 00:16

(ČTK) - Čína, která je jedním z největších uživatelů plastů na světě, představila plán na omezení prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. Zákaz igelitových tašek vejde ve velkých čínských městech v platnost koncem letošního roku, od roku 2022 budou pak nerozložitelné plastové tašky zakázány ve všech městech. Výjimkou budou tržiště s čerstvými produkty, kde budou moci prodavači balit zboží do igelitových tašek až do roku 2025, napsal včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínské úřady.
(Celý text)

Kontroly v Krkonoších odhalily 11 nedostatků při odběrech vody
21. ledna 2020 00:13

VRCHLABÍ (ČTK) - Dvacet kontrol odběrných míst vody pro zasněžování v Krkonoších odhalilo 11 nedostatků. Většina z nich byla méně závažná. Výjimkou bylo odběrové místo na přítoku Huťského potoku v Rokytnici nad Jizerou, tam šlo o závažný nedostatek, řekl včera mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Pokuty uloženy nebyly.
(Celý text)

Akce Do práce na kole se koná podruhé také v lednu
21. ledna 2020 00:11

(ČTK) - Včera začala lednová výzva celorepublikové kampaně za ekologickou dopravu Do práce na kole, kterou podruhé pořádá spolek AutoMat. Do neděle budou registrovaní zájemci i v zimních podmínkách jezdit po městě na kole či koloběžce, běhat nebo chodit pěšky, případně uvedené způsoby libovolně kombinovat. Účastníci své cesty evidují, anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy při plánování cykloinfrastruktury.
(Celý text)

Ve 14 středních školách upraví prostory pro venkovní výuku
21. ledna 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Čtrnáct středočeských středních škol upraví či vytvoří prostory pro venkovní výuku. Žáci a učitelé je využijí především při vzdělávání v oblasti životního prostředí. Hodnota investice přesáhne sedm milionů korun, část přispěje Středočeský kraj, část školy zaplatí z dotace ministerstva životního prostředí, informovala včera v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1242 | Další