ecomonitor.cz
verze pro tisk
Thajský národní park hodlá posílat odpadky turistům domů
20. září 2020 13:30

BANGKOK (ČTK) - Jestliže po sobě na návštěvě thajského Národního parku Kchao Jaj nedaleko Bangkoku necháte na místě odpadky, můžete se s nimi opět shledat. Správa parku se totiž rozhodla všechny nalezené odpadky posílat zpátky turistům, aby jim tak připomněla, že v přírodě by po sobě měli uklízet, napsal server BBC News. Jména a osobní údaje znečišťovatelů se navíc ocitnou v registru policie.
(Celý text)

Čína chce po zkušenosti s pandemií stavět soběstačná města
20. září 2020 08:48

PEKING (ČTK) - Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na střeše, zdroji obnovitelné energie a prostornými terasami, kde mohou přistávat drony. Stavby v nové hospodářské zóně Siung-an navrhuje na základě vítězství v soutěži španělská architektonická kancelář Guallart, která chce zúročit zkušenosti získané za koronavirové pandemie. Bydlení má proto fungovat tak, aby lidé mohli být soběstační také v dlouhých obdobích karantény, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Vědci spočítali délku prehistorického žraloka megalodona
20. září 2020 08:33

LONDÝN (ČTK) - Britský vědecký tým vypočítal velikost obřího prehistorického žraloka, ze kterého se do dnešní doby dochovaly pouze zuby či obratle. Megalodon, který obýval oceány před 23 až třemi miliony let, podle studie zveřejněné v odborném časopise Scientific Reports měřil až 16 metrů a jeho hřbetní ploutev dosahovala výšky dospělého člověka, píše list The Guardian.
(Celý text)

Agentura: Opatření proti covidu snížila koncentraci NO2 v Evropě
20. září 2020 03:19

BRUSEL (ČTK) - Karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru v Evropě vedla v březnu a dubnu k významnému poklesu koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší v hustě osídlených a průmyslových oblastech, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Z dat vyplývá, že koncentrace škodlivého plynu klesla nejvíce v první fázi přísných karanténních opatření na jihu Evropy, a to o 40 až 50 procent. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii a Francii.
(Celý text)

Zesnulý ředitel ostravské zoo Petr Čolas získal Cenu města Ostravy
20. září 2020 00:40

OSTRAVA (ČTK) - Dlouholetému řediteli ostravské zoo Petru Čolasovi byla in memoriam udělena Cena města Ostravy. Město tak ohodnotilo jeho mimořádný přínos v oblasti životního prostředí. Cenu si během zasedání zastupitelstva převzali od primátora Tomáše Macury (ANO) synové zesnulého ředitele. Zastupitelé na počátku jednání Čolasovu památku rovněž uctili minutou ticha.
(Celý text)

Zlínská zoo uložila do zámecké věže časovou schránku
20. září 2020 00:01

ZLÍN (ČTK) - Zástupci zlínské zoologické zahrady uložili do kopule věže zámku Lešná v areálu zahrady časovou schránku s poselstvím pro příští generace. Ředitel zoo do schránky vložil text s informacemi o dění v zahradě v letošním roce a o opravě střechy zámku, nechyběly peníze, pamětní mince zoo nebo suvenýrová bankovka. Je to poprvé, kdy zlínská zoo ukládá časovou schránku, řekl ředitel zahrady Roman Horský.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita se dále šíří. Přichází čas, kdy je možné ji zbrzdit. Lesníci radí jak
19. září 2020 08:37

PRAHA (Ekolist) - I přes chladnější a deštivější průběh letošního jara a léta, který znamenal pomalejší vývoj kůrovců, se kůrovcová kalamita déle šíří. Stále je ale mnoho oblastí, kde lze rozvoj kalamity správně prováděnou ochranou lesa brzdit. Informuje o tom server Nekrmbrouka.cz
(Celý text)

U australských břehů byla spatřena vzácná "chodící ryba"
19. září 2020 08:31

CANBERRA (ČTK) - Experti, kteří zkoumají severní část Velkého bariérového útesu, objevili vzácný druh "kráčející ryby", která doposud nebyla v australských vodách spatřena. Zmíněná ryba z čeledi ropušnicovitých s latinským názvem Rhinopias agriloba se běžně vyskytuje u Havajských ostrovů v centrálním Pacifiku. Je to poprvé, co byl tento živočich spatřen daleko od své domovské oblasti, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zavře pražská zoo Indonéskou džungli a expozici lemurů
19. září 2020 08:23

PRAHA (ČTK) - Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zůstane v pražské zoologické zahradě od soboty uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Na twitteru o tom informoval její ředitel Miroslav Bobek. Primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé, uvedl. Pavilon goril zůstává přístupný, gorily jsou za sklem a venku v dostatečné vzdálenosti od lidí, doplnil.
(Celý text)

Dobrovolnici budou dnes uklízet přírodu v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko
19. září 2020 07:11

PRAHA (ČTK) - Dobrovolníci v Česku vyrazí uklízet odpadky a nepořádek do ulic i volné přírody. Podle organizátorů akce Ukliďme svět, ukliďme Česko byla nahlášena více než tisícovka úklidových akcí a zaměří se mimo jiné na úklid po letošní turistické sezoně. Protikoronavirová opatření neumožnila konání jarní úklidové akce.
(Celý text)

Roušku v MHD nelze nahradit živým hadem, upozornili muže v Manchesteru
19. září 2020 00:41

MANCHESTER (ČTK) - Živý had nemůže v hromadné dopravě sloužit jako náhrada za roušku proti koronaviru. Upozornil na to dopravní podnik severoanglického města Manchester poté, co se v médiích a na sociálních sítích objevily fotografie muže se škrtičem obtočeným kolem krku a úst.
(Celý text)

Praha má opět pár pandy červené, samici dostala z Chorvatska
19. září 2020 00:40

PRAHA (ČTK) - Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou ve výběhu u hlavního vchodu nově vidět roční samici pandy červené jménem Regica, která dorazila v červenci z chorvatské zoologické zahrady. Po potřebné aklimatizaci mohla už vyrazit ven a výběh bude sdílet s dvanáctiletým samcem Patem.
(Celý text)

V milovické rezervaci se poprvé rozmnožily současně dva druhy žab
19. září 2020 00:32

MILOVICE (ČTK) - V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku se poprvé rozmnožily současně dva druhy žab. Byli to ropucha zelená a skokan štíhlý, kteří patří mezi ohrožené a zákonem chráněné druhy. Díky letošním vydatným dešťům totiž soustava tůní v rezervaci nevyschla, takže obojživelníci měli dostatek času ukončit svůj vývojový cyklus od vajíček po malé žabky, uvedla ochranářská společnost Česká krajina.
(Celý text)

Jak zabránit kočkám domácím lovit ptáky? Klíč je v jejich chovatelích
18. září 2020 19:52

PRAHA (Ekolist) - To, že i v ospalé domácí kočce dlí dravá šelma schopná lovu ptáků a drobných hlodavců, nepřekvapí. Co ale může překvapit, jsou odhady počtu zvířat, které jsou kočky schopny ulovit. Otázkou zůstává, jestli se tomu dá nějak předejít. Její zodpovězení leží hlavně na majitelích koček. A právě na ně se soustředila studie, o které píše ScienceDaily.
(Celý text)

Jak může váš opalovací krém škodit českému rybníku?
18. září 2020 19:48

PRAHA (Ekolist) - Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.
(Celý text)

Povinné zálohování plastových lahví Sněmovna odmítla
18. září 2020 16:46

PRAHA (ČTK) - Zálohování plastových lahví bude nadále dobrovolné. Sněmovna odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech. Předloha, kterou ještě projedná Senát, v návaznosti na unijní předpisy upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.
(Celý text)

Sněmovna schválila možnost vzniku komisí pro stavy sucha
18. září 2020 16:45

PRAHA (ČTK) - O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Vládní novelu vodního zákona, která to má umožnit, schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Vodáci budou mít možnost přenášet lodě u jezů, schválila Sněmovna
18. září 2020 16:45

PRAHA (ČTK) - Vlastníci pozemků v okolí jezů budou mít zřejmě povinnost nechat vodáky přenášet lodě. Poslanci ji při závěrečném schvalování vložili do novely vodního zákona. Sněmovnu o to žádaly vodácké a turistické organizace. Poslanci při závěrečném hlasování schválili i přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) pozměňovací návrh poslanců ODS Ilony Mauritzové a Jakuba Jandy, který vodákům vychází vstříc.
(Celý text)

Opatření proti suchu se zřejmě rozšíří, Sněmovna novelu schválila
18. září 2020 16:44

PRAHA (ČTK) - Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se zřejmě budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Předpokládá to novela o pozemkových úpravách, kterou schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
(Celý text)

Sněmovna schválila konec skládkování odpadu až v roce 2030
18. září 2020 14:27

PRAHA (ČTK) - Konec skládkování odpadu se zřejmě posune o šest let na rok 2030. Zároveň se budou zvyšovat poplatky za ukládání odpadu. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes s některými úpravami schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení senátorům.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1360 | Další

Online diskuse
Thajský národní park hodlá posílat odpadky turistům domů
20. září 2020 13:30

BANGKOK (ČTK) - Jestliže po sobě na návštěvě thajského Národního parku Kchao Jaj nedaleko Bangkoku necháte na místě odpadky, můžete se s nimi opět shledat. Správa parku se totiž rozhodla všechny nalezené odpadky posílat zpátky turistům, aby jim tak připomněla, že v přírodě by po sobě měli uklízet, napsal server BBC News. Jména a osobní údaje znečišťovatelů se navíc ocitnou v registru policie.
(Celý text)

Čína chce po zkušenosti s pandemií stavět soběstačná města
20. září 2020 08:48

PEKING (ČTK) - Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na střeše, zdroji obnovitelné energie a prostornými terasami, kde mohou přistávat drony. Stavby v nové hospodářské zóně Siung-an navrhuje na základě vítězství v soutěži španělská architektonická kancelář Guallart, která chce zúročit zkušenosti získané za koronavirové pandemie. Bydlení má proto fungovat tak, aby lidé mohli být soběstační také v dlouhých obdobích karantény, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Vědci spočítali délku prehistorického žraloka megalodona
20. září 2020 08:33

LONDÝN (ČTK) - Britský vědecký tým vypočítal velikost obřího prehistorického žraloka, ze kterého se do dnešní doby dochovaly pouze zuby či obratle. Megalodon, který obýval oceány před 23 až třemi miliony let, podle studie zveřejněné v odborném časopise Scientific Reports měřil až 16 metrů a jeho hřbetní ploutev dosahovala výšky dospělého člověka, píše list The Guardian.
(Celý text)

Agentura: Opatření proti covidu snížila koncentraci NO2 v Evropě
20. září 2020 03:19

BRUSEL (ČTK) - Karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru v Evropě vedla v březnu a dubnu k významnému poklesu koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší v hustě osídlených a průmyslových oblastech, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Z dat vyplývá, že koncentrace škodlivého plynu klesla nejvíce v první fázi přísných karanténních opatření na jihu Evropy, a to o 40 až 50 procent. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii a Francii.
(Celý text)

Zesnulý ředitel ostravské zoo Petr Čolas získal Cenu města Ostravy
20. září 2020 00:40

OSTRAVA (ČTK) - Dlouholetému řediteli ostravské zoo Petru Čolasovi byla in memoriam udělena Cena města Ostravy. Město tak ohodnotilo jeho mimořádný přínos v oblasti životního prostředí. Cenu si během zasedání zastupitelstva převzali od primátora Tomáše Macury (ANO) synové zesnulého ředitele. Zastupitelé na počátku jednání Čolasovu památku rovněž uctili minutou ticha.
(Celý text)

Zlínská zoo uložila do zámecké věže časovou schránku
20. září 2020 00:01

ZLÍN (ČTK) - Zástupci zlínské zoologické zahrady uložili do kopule věže zámku Lešná v areálu zahrady časovou schránku s poselstvím pro příští generace. Ředitel zoo do schránky vložil text s informacemi o dění v zahradě v letošním roce a o opravě střechy zámku, nechyběly peníze, pamětní mince zoo nebo suvenýrová bankovka. Je to poprvé, kdy zlínská zoo ukládá časovou schránku, řekl ředitel zahrady Roman Horský.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita se dále šíří. Přichází čas, kdy je možné ji zbrzdit. Lesníci radí jak
19. září 2020 08:37

PRAHA (Ekolist) - I přes chladnější a deštivější průběh letošního jara a léta, který znamenal pomalejší vývoj kůrovců, se kůrovcová kalamita déle šíří. Stále je ale mnoho oblastí, kde lze rozvoj kalamity správně prováděnou ochranou lesa brzdit. Informuje o tom server Nekrmbrouka.cz
(Celý text)

U australských břehů byla spatřena vzácná "chodící ryba"
19. září 2020 08:31

CANBERRA (ČTK) - Experti, kteří zkoumají severní část Velkého bariérového útesu, objevili vzácný druh "kráčející ryby", která doposud nebyla v australských vodách spatřena. Zmíněná ryba z čeledi ropušnicovitých s latinským názvem Rhinopias agriloba se běžně vyskytuje u Havajských ostrovů v centrálním Pacifiku. Je to poprvé, co byl tento živočich spatřen daleko od své domovské oblasti, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zavře pražská zoo Indonéskou džungli a expozici lemurů
19. září 2020 08:23

PRAHA (ČTK) - Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zůstane v pražské zoologické zahradě od soboty uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Na twitteru o tom informoval její ředitel Miroslav Bobek. Primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé, uvedl. Pavilon goril zůstává přístupný, gorily jsou za sklem a venku v dostatečné vzdálenosti od lidí, doplnil.
(Celý text)

Dobrovolnici budou dnes uklízet přírodu v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko
19. září 2020 07:11

PRAHA (ČTK) - Dobrovolníci v Česku vyrazí uklízet odpadky a nepořádek do ulic i volné přírody. Podle organizátorů akce Ukliďme svět, ukliďme Česko byla nahlášena více než tisícovka úklidových akcí a zaměří se mimo jiné na úklid po letošní turistické sezoně. Protikoronavirová opatření neumožnila konání jarní úklidové akce.
(Celý text)

Roušku v MHD nelze nahradit živým hadem, upozornili muže v Manchesteru
19. září 2020 00:41

MANCHESTER (ČTK) - Živý had nemůže v hromadné dopravě sloužit jako náhrada za roušku proti koronaviru. Upozornil na to dopravní podnik severoanglického města Manchester poté, co se v médiích a na sociálních sítích objevily fotografie muže se škrtičem obtočeným kolem krku a úst.
(Celý text)

Praha má opět pár pandy červené, samici dostala z Chorvatska
19. září 2020 00:40

PRAHA (ČTK) - Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou ve výběhu u hlavního vchodu nově vidět roční samici pandy červené jménem Regica, která dorazila v červenci z chorvatské zoologické zahrady. Po potřebné aklimatizaci mohla už vyrazit ven a výběh bude sdílet s dvanáctiletým samcem Patem.
(Celý text)

V milovické rezervaci se poprvé rozmnožily současně dva druhy žab
19. září 2020 00:32

MILOVICE (ČTK) - V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku se poprvé rozmnožily současně dva druhy žab. Byli to ropucha zelená a skokan štíhlý, kteří patří mezi ohrožené a zákonem chráněné druhy. Díky letošním vydatným dešťům totiž soustava tůní v rezervaci nevyschla, takže obojživelníci měli dostatek času ukončit svůj vývojový cyklus od vajíček po malé žabky, uvedla ochranářská společnost Česká krajina.
(Celý text)

Jak zabránit kočkám domácím lovit ptáky? Klíč je v jejich chovatelích
18. září 2020 19:52

PRAHA (Ekolist) - To, že i v ospalé domácí kočce dlí dravá šelma schopná lovu ptáků a drobných hlodavců, nepřekvapí. Co ale může překvapit, jsou odhady počtu zvířat, které jsou kočky schopny ulovit. Otázkou zůstává, jestli se tomu dá nějak předejít. Její zodpovězení leží hlavně na majitelích koček. A právě na ně se soustředila studie, o které píše ScienceDaily.
(Celý text)

Jak může váš opalovací krém škodit českému rybníku?
18. září 2020 19:48

PRAHA (Ekolist) - Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.
(Celý text)

Povinné zálohování plastových lahví Sněmovna odmítla
18. září 2020 16:46

PRAHA (ČTK) - Zálohování plastových lahví bude nadále dobrovolné. Sněmovna odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech. Předloha, kterou ještě projedná Senát, v návaznosti na unijní předpisy upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.
(Celý text)

Sněmovna schválila možnost vzniku komisí pro stavy sucha
18. září 2020 16:45

PRAHA (ČTK) - O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Vládní novelu vodního zákona, která to má umožnit, schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Vodáci budou mít možnost přenášet lodě u jezů, schválila Sněmovna
18. září 2020 16:45

PRAHA (ČTK) - Vlastníci pozemků v okolí jezů budou mít zřejmě povinnost nechat vodáky přenášet lodě. Poslanci ji při závěrečném schvalování vložili do novely vodního zákona. Sněmovnu o to žádaly vodácké a turistické organizace. Poslanci při závěrečném hlasování schválili i přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) pozměňovací návrh poslanců ODS Ilony Mauritzové a Jakuba Jandy, který vodákům vychází vstříc.
(Celý text)

Opatření proti suchu se zřejmě rozšíří, Sněmovna novelu schválila
18. září 2020 16:44

PRAHA (ČTK) - Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se zřejmě budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Předpokládá to novela o pozemkových úpravách, kterou schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
(Celý text)

Sněmovna schválila konec skládkování odpadu až v roce 2030
18. září 2020 14:27

PRAHA (ČTK) - Konec skládkování odpadu se zřejmě posune o šest let na rok 2030. Zároveň se budou zvyšovat poplatky za ukládání odpadu. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes s některými úpravami schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení senátorům.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1360 | Další