ecomonitor.cz
verze pro tisk
Omyly a iluze bělochů o životě amazonských indiánů. A vice versa
12. prosince 2019 05:00
() - Amazonské džungli se nic nevyrovná. A přesto z ní mnoho turistů odjíždí s rozčarováním. Zpravidla proto, že tu nenašli svou romantickou představu. Byl jsem v ucayalských bažinách více jak rok a viděl jsem na straně bělochů stále to stejné zklamání.

Turista, přijíždějící do lesů kolem Amazonky, očekává divoký prales hýřící barvami a domorodé obyvatelstvo jak z televizní reklamy. A přichází do vesnice, kde místní nosí kalhoty a košile, v domech hraje rádio a lodě mají benzínové motory. Indiáni mají telefony a k obědu jsou špagety.

A turisté jsou zmateni, protože očekávali polonahé indiánky s čelenkami z papouščích per, které nemají nic jiného na práci, než cizincům přinášet čerstvé ovoce. A kde jsou všichni ti staří a moudří šamani, pro které je životním posláním léčit všechny nemoci světa?

Kde se vzala romantická představa pralesních indiánů coby společnost žijící bez krádeží a lží a uctívající harmonii přírody, kterou naše civilizace ničí? Zřejmě z literatury a kinematografie. Rozhodně ne z historické zkušenosti.

První Španělé, co tudy putovali, popisují místní obyvatelstvo jako všeobecně násilné a často kanibalské.

Například Gonzalo de Ovieda píše: “... a postupovali jsme s velkou námahou, neboť místní indiáni byli uvyklí jíst maso lidské a byli tak beze studu, že často opozdilce z našich uchvátili a odnášeli je a jedli … “.

Ve zprávě o Orellanově plavbě Amazonkou z roku 1542 se píše, že v první vesnici pod Andami je místní obyvatelstvo považovalo za posly z nebe. Ale to bylo také naposled. Celou další plavbu po řece Putumayo a Amazonce měli indiáni jedinou starost. A to, jak cizince zabít. Noční přepady, neustálé útoky, roje otrávených šípů, a to pořád dokola, od And až k Atlantiku.

Měli bychom být rádi, že se naše světy už 500 let vyvíjejí společně.

V hlubokém pralese, kam ještě civilizace nedošla a kde běhají naháči s oštěpy, totiž stále platí jedno zásadní pravidlo: "Přicházejí cizinci - muže zabijeme a ženy si necháme".

K večeři budou špagety
K večeři budou špagety
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vratislav Santini

Tohle mi říkali všichni okolo řeky Ucayali, když přišla řeč na necivilizované indiány. Místní lidé je vnímají jako násilné divochy. Proto také, když je chce nějaká církev evangelizovat, napřed spustí z vrtulníku ženskou farářku. Tu indiáni nezabijí. Farářka má za úkol přesvědčit kmen, že i bez násilí lze žít.

Někdo to považuje za ničení původní kultury. Ve skutečnosti to divoké kmeny zachraňuje před smrtí.

Situace je jasná: buď se přizpůsobí světu, nebo vymřou. Svět se nezastaví. A přitom jde jen o to násilí.

Nicméně, tohle se týká vesnic vzdálených alespoň týden cesty od hlavních řek. Všude tam, kam se normální cizinec dostane, platí již běžné zákony lidského soužití.

Necháme-li stranou xenofobní kmeny v hluboké džungli, zůstane nám 99 % populace Amazonie, která se na svět dívá stejně jako my.

Čistá zištnost.

V našem světě málokdo pracuje zadarmo, tak proč by indiáni měli jednat jinak.

Hodnota peněz je závislá na tom, jak snadno je získáváme. A v pralese je získáváme velmi těžko a proto je jejich hodnota vysoká. Soupeření o peníze je všude stejné, jen v Evropě je lehce překryto uhlazeným chováním.

Často slyším názor, že indiáni přece peníze nepotřebují, protože vše mají z pralesa. Prales jídlo poskytuje, ne příliš, ale pořád něco.

Nicméně věci jako je pasta na zuby, mýdlo a toaletní papír se musí koupit za peníze. A myslím, že všichni turisté jsou rádi, že i v Amazonii mohou uspokojit běžné hygienické návyky.

Tohle kupodivu přijde cizincům normální, ale fotbalový dres či rádio považují za nevhodné. Turisté by vlastně chtěli potkat divoké indiány z džungle, ale s postoji a návyky civilizovaných lidí...

Nemá mít foukačku a otrávené šipky?
Nemá mít foukačku a otrávené šipky?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vratislav Santini

Některé vesnice to pochopily a založily folklorní spolky písní a tanců. Pořádají představení, která zobrazují to, co turisté očekávají. S historickou realitou to asi nemá mnoho společného, soudě podle fotek z muzea indiánské kultury, které je v Iquitos na bulváru. Je to zobrazení současné idealizované vize amazonské vesnice.

A je to vskutku pěkné. Zářivé čelenky z peří, spektakulární malby na obličeji, sukýnky z listů palmy... . Nicméně pro běžný život je to oděv nevhodný. S čelenkou z peří se hustým lesem moc snadno nepohybuje a džínové kalhoty jsou jistější, než pár listů trávy. Už proto, že je nepropíchne komár, kterých je tady pro všechny dost.

A to platí zřejmě všude, protože při cestě po Olomouci také nepotkávám hanácké kroje.

Normální indián je chlápek v holínkách, chlapec ve fotbalovém dresu a holka v džínách s mobilem. Trocha práce, málo peněz, hodně legrace.

Ona romantická představa, kterou bych nazval Vinnetou a Pocahontas, se často objevuje v dokumentech, ale vlastně skutečnosti neodpovídá. Nemyslím, že by filmaři chtěli lhát, ale přijíždějí s jasným cílem a ten hledají, až ho někde najdou. Běžná realita do toho moc nezapadá, maximálně v truchlivých záběrech ze slamů.

Trpí-li běloši pozitivním předsudkem, pak hlavně ve smyslu “šaty dělají člověka”. Málokdo se v pralese zdrží více jak týden a tak vlastně nemůže poznat, s kým má tu čest. Bere se jenom povrchní zdání.

Omyl z druhé strany

Indiáni žijí v omylu také, ale trochu z jiné strany. Představu o běloších si utvářejí na základě několika málo bělochů, kteří do džungle přijíždějí. A ti přijíždějí často s vybavením jak od NASA. Mikrofiltry na vodu, vodotěsné batohy, svítilny a jemná elektronika… . Prostě věci, které i tady jsou vcelku drahé, ale člověk si je na náročnou cestu pořídí, i když nejsou potřeba.

A v pralese to pak vypadá tak, že přijíždí čas od času gringos a všichni vytahují z batohů ty fascinující zbytečnosti.

A z toho jasně vyplývá, že jsme v Evropě bohatí všichni, když každý s sebou nese majetek za dva tisíce dolarů.

Technika samotná nikoho nepřekvapuje. Překvapuje to, že ji má každý běloch.

Možná, že jako celek bohatí jsme, ale opravdoví cestovatelé po pralese bohatí být nemusí. Opravdu bohatý člověk pojede na pláž v Karibiku a ne do míst, kde se to hemží jedovatými hady a kde krvežíznivý moskyt nikdy neusíná.

Mnohem veselejší je indiánská domněnka, že jsou v Evropě všichni velice vysocí. Snažil jsem se to vyvrátit, leč sám měřím 190 cm a často jsem v Iquitos potkával nezvykle vysoké Holanďanky a Angličanky, které mi to příliš neulehčovaly.

Naopak děsivá je představa Pela cara, což česky znamená stáhnutá tvář (ve smyslu z kůže stažená). Traduje se, že se po pralese pohybují party bílých vrahů, co zabíjejí indiány a stahují jim kůži z obličeje, kterou pak prodávají jako speciální suvenýr. Něco jako sušené lidské hlavy Shuarských indiánů.

Jsou stejní jako my. Zištní.
Jsou stejní jako my. Zištní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vratislav Santini

A proto se indiáni bělochů bojí. Skupina turistů s průvodcem je vítaná, ale když do vesnice přijde osamocený pofidérní týpek nebo dvojice polovojensky oblečených drsňáků, tak se místní začnou bát o život. A pokud ještě příchozí neovládá aspoň trochu španělštiny, je zaděláno na velké nedorozumění, jehož základem je strach.

K tomu se hodí pěkná historka, kterou mi vyprávěl pán z mé vesnice. Před pár lety provázel jednoho Američana na horní tok řeky Napo do zapadlé vesnice, ze které pocházel. A když došli, začal se turista vyptávat na ty zmenšené lidské hlavy. Jak to vesničané uslyšeli, hned pochopili, že přijel jeden z těch zvrhlých vrahů a že ho musí zabít, než se někomu něco špatného stane. Podle vyprávění byla situace opravdu vážná a Američanovi šlo o život. Nakonec je indiáni nechali odejít, jinak bych o tom neslyšel, ale bylo k tomu prý potřeba velkého přesvědčování a všeho majetku.

Indiáni kmene Ashuar (Shuar) v minulosti sami prosluli jako lovci lebek a tak nemají důvod historkám o Pela cara nevěřit.

V lesích kolem řek Ica a Yapurá (Putumayo a Caqueta) se ještě připojuje názor, že někteří běloši jedí maso indiánů. Výsledek je stejný, strach a preventivní agrese.

Na štěstí se míra strachu dá poznat i z fotografie. Tam, kde lidé spí pohromadě ve velkém společenském domě, tam se bojí. Tam, kde jsou rodinné domy rozesety volně kolem řeky, spí klidně a beze strachu.

Vratislav Santini

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2576505


Online diskuse
Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další