ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jak hovězí stejky zachraňují planetu a vytváří lepší svět pro všechny
12. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Rádi si pochutnáte na dobře upraveném kousku masa, ale pociťujete environmentální úzkost? Straší vás představa, že s každým plátkem slaniny nebo kuřecím křidýlkem přibližujete planetu k ekologickému kolapsu? V těžce hloubavých chvílích s výčitkami v srdci zvažujete, že se snad nakonec stanete vegetariánem, ale přitom si bez živočišných bílkovin spokojený život nedokážete představit? Řešení existuje. Píše o něm Euronews.com.
(Celý text)

Šéfka Evropské komise představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem
12. prosince 2019 00:27

BRUSEL (ČTK) - Při přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství chce Evropská komise (EK) v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to včera šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě v polovině století či k vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Z něj by vedle dalších zemí mohlo čerpat i Česko.
(Celý text)

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun
12. prosince 2019 00:20

(ČTK) - Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to po včerejším jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Později napsal, že v ČR budou náklady mnohem vyšší než v jiných státech. Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne dnes v Bruselu.
(Celý text)

Osobností roku časopisu Time je aktivistka Greta Thunbergová
12. prosince 2019 00:17

WASHINGTON (ČTK) - Osobností roku, kterou každoročně vybírá časopis Time, se letos stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týdeník. V užším výběru studentka porazila mimo jiné amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéfku Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou či prodemokratické demonstranty z Hongkongu.
(Celý text)

Ostravě se nelíbí plán na čištění zemin po lagunách
12. prosince 2019 00:15

OSTRAVA (ČTK) - Město Ostrava požádá vládu, aby při sanaci kontaminovaných zemin po bývalé chemičce Ostramo nebyly využívány takzvané kazety, do nichž by byly podlimitně kontaminované zeminy uloženy. Město chce, aby území bylo zcela vyčištěno. Novinářům to včera řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
(Celý text)

Výbor doporučil navýšit trest za týrání zvířat o rok na šest let
12. prosince 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Sněmovní ústavně právní výbor doporučil Sněmovně kompromisní variantu úpravy postihu za týrání zvířat. Skupina poslanců původně novelou trestního zákoníku navrhovala zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování tzv. množíren. Sněmovní ústavně právní výbor ale toto zvýšení odmítl. Předkladatelé novely proto přišli s návrhem maximální sazbu zpřísnit alespoň o rok, na což včera výbor reagoval doporučujícím stanoviskem.
(Celý text)

Slovensko chce zvýšit podíl zelené energie, musí ale investovat
12. prosince 2019 00:11

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 19,2 z nynějších 12,5 procenta. K dosažení tohoto cíle bude ale země muset investovat 4,3 miliardy eur (zhruba 110 miliard Kč). Novinářům to včera řekl ministr hospodářství Peter Žiga.
(Celý text)

Poplatek za popelnice se v Ústí nad Orlicí zvýší z 590 korun na 690 Kč
12. prosince 2019 00:08

ÚSTÍ N.O. (ČTK) - Lidé v Ústí nad Orlicí budou příští rok platit za popelnice více. Zastupitelé rozhodli, že poplatek za svoz komunálního odpadu se zvýší z nynějších 590 korun na 690 korun na osobu a rok, řekl v úterý vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Kopecký. Příjmy města z poplatků po jejich zdražení dosáhnou ročně 9,2 milionu korun, náklady na odpadové hospodářství jsou téměř 13 milionů korun.
(Celý text)

Kromě národních emisních bilancí by bylo třeba i měření skleníkových plynů
11. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jsou věci, které dobře umíme. Například počítat emise u zdroje anebo odhadovat celonárodní uhlíkové bilance. V čem se ale nutně musíme zlepšit, je celkové měření skleníkových plynů v atmosféře. Bez nich totiž nezjistíme, jestli se nám snaha o omezování znečištění ovzduší spíše daří či nikoliv. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Šéfka Evropské komise představí svůj klimatický plán pro unii
11. prosince 2019 00:30

BRUSEL (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes představí veřejnosti podrobnosti svého plánu, kterým chce Evropskou unii nasměrovat ke klimaticky odpovědnému způsobu života. Před poslanci Evropského parlamentu bude prezentovat klíčové body takzvané Evropské zelené dohody, jež má přizpůsobit ekonomiku unijních zemí přísným ekologickým požadavkům. Brusel chce na plánu postavit základy budoucího hospodářského růstu, některé země včetně Česka však chtějí, aby neměl negativní dopady na průmyslové regiony.
(Celý text)

Podle Bolsonara je Thunbergová "spratek", zastala se domorodců
11. prosince 2019 00:27

(ČTK) - Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za "spratka". Stalo se tak poté, co se 16letá dívka přidala ke kritikům rostoucího násilí vůči příslušníkům indiánského kmene Guajajara, kteří jsou známí tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením.
(Celý text)

Nejvyšší soud potvrdil, že Kreuziger nemusí prodávat pozemky u Zhůří
11. prosince 2019 00:25

VIMPERK (ČTK) - Bývalému cyklistickému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi staršímu zůstanou pozemky v lokalitě někdejší šumavské obce Zhůří. Louky a pastviny o rozloze přibližně 10 hektarů chtěl od podnikatele Kreuzigera koupit Šumavský národní park. Nejvyšší soud (NS) však tento nárok parku zamítl. Potvrdil tak verdikty okresního i krajského soudu.
(Celý text)

Hrdinková: ČR zatím nemůže podpořit závazek uhlíkové neutrality
11. prosince 2019 00:22

BRUSEL; (ČTK) - Česko se zatím nemůže přihlásit k závazku takzvané uhlíkové neutrality EU k roku 2050, který bude zásadním tématem čtvrtečního summitu Evropské unie. Novinářům to na okraj včerejšího jednání v Bruselu, kde se vrcholná unijní schůzka připravovala, řekla česká státní tajemnice pro EU Milena Hrdinková. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství.
(Celý text)

Olomouc pořídí parní stroj na hubení plevele, omezí glyfosát
11. prosince 2019 00:20

OLOMOUC (ČTK) - Speciální parní stroj určený k hubení plevele i čištění městského mobiliáře pořídí Technické služby města Olomouce. Zařízení bude včetně komunálního vozidla stát zhruba 1,8 milionu korun a do ulic města vyjede příští rok. Díky parnímu stroji se výrazně sníží plocha, na které město plevel likviduje pomocí přípravku s glyfosátem. Zařízení bude možné využít také k šetrnému odstranění graffiti. Novinářům to včera řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené vlkem a rysem
11. prosince 2019 00:17

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí šesti žadatelům další škody, které útokem na ovce napáchali vlk obecný a rys ostrovid. Dosáhly částky 153.800 korun. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
(Celý text)

Útočníci zastřelili v Brazílii dva domorodé obyvatele
11. prosince 2019 00:15

(ČTK) - Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala v neděli agentura AP.
(Celý text)

Těžba kůrovce v Krkonoších letos vzroste na rekordních 55.000 m3
11. prosince 2019 00:13

VRCHLABÍ (ČTK) - Těžba kůrovcového dřeva v Krkonošském národním parku (KRNAP) letos vzroste o téměř dvě třetiny na rekordních zhruba 55.000 metrů krychlových. Bude to představovat přibližně 60 procent z celkových těžeb, které by měly činit do 90.000 metrů krychlových, tedy zhruba 90.000 stromů. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé zemi, bude lesnické hospodaření národního parku ve ztrátě. V pondělí to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)

Rakovník zvyšuje poplatek za svoz komunálního odpadu
11. prosince 2019 00:10

RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovník zvyšuje roční poplatek za svoz komunálního odpadu. Ze současných 600 korun za osobu vzroste od příštího roku na 720 korun. Na pondělním jednání o tom rozhodli zastupitelé. Důvodem jsou mimo jiné stoupající náklady na svážení a likvidaci. Naposledy město poplatek zvyšovalo v roce 2013. Město zatím na likvidaci odpadů vynakládá ročně včetně provozu sběrného dvora přes 13 milionů korun. Na poplatcích vybere kolem osmi milionů.
(Celý text)

Jaký vánoční stromek si vybrat?
10. prosince 2019 04:15

PRAHA (Ekolist) - Slovy klasika, jediný stromeček, který nezestárne, je ten, který si nekoupíte. Ale pokud domů skutečně máte v následujících dnech nějaký přinést, bude pro životní prostředí lepší plastová imitace nebo skutečný pokácený stromek?
(Celý text)

Sektor lodní přepravy neplatí EU za své emise ani cent, přitom patří mezi největší znečišťovatele
10. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Velké přepravní lodě, ať už bulk carrier na sypký náklad, kontejnerové anebo tankery, významně přispívají k emisím skleníkových plynů a ke znečištění ovzduší. To by zase až taková novinka nebyla. Podstatnější už je, že jejich emise odpovídají čtvrtině osobních automobilů v Evropské unii. A že na rozdíl od automobilů se jich už netýkají přísné národní standardy, protože jejich emise nejsou součástí zhodnocení emisní bilance zemí, které je provozují. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1074 | Další

Online diskuse
Jak hovězí stejky zachraňují planetu a vytváří lepší svět pro všechny
12. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Rádi si pochutnáte na dobře upraveném kousku masa, ale pociťujete environmentální úzkost? Straší vás představa, že s každým plátkem slaniny nebo kuřecím křidýlkem přibližujete planetu k ekologickému kolapsu? V těžce hloubavých chvílích s výčitkami v srdci zvažujete, že se snad nakonec stanete vegetariánem, ale přitom si bez živočišných bílkovin spokojený život nedokážete představit? Řešení existuje. Píše o něm Euronews.com.
(Celý text)

Šéfka Evropské komise představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem
12. prosince 2019 00:27

BRUSEL (ČTK) - Při přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství chce Evropská komise (EK) v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to včera šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě v polovině století či k vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Z něj by vedle dalších zemí mohlo čerpat i Česko.
(Celý text)

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun
12. prosince 2019 00:20

(ČTK) - Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to po včerejším jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Později napsal, že v ČR budou náklady mnohem vyšší než v jiných státech. Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne dnes v Bruselu.
(Celý text)

Osobností roku časopisu Time je aktivistka Greta Thunbergová
12. prosince 2019 00:17

WASHINGTON (ČTK) - Osobností roku, kterou každoročně vybírá časopis Time, se letos stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týdeník. V užším výběru studentka porazila mimo jiné amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéfku Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou či prodemokratické demonstranty z Hongkongu.
(Celý text)

Ostravě se nelíbí plán na čištění zemin po lagunách
12. prosince 2019 00:15

OSTRAVA (ČTK) - Město Ostrava požádá vládu, aby při sanaci kontaminovaných zemin po bývalé chemičce Ostramo nebyly využívány takzvané kazety, do nichž by byly podlimitně kontaminované zeminy uloženy. Město chce, aby území bylo zcela vyčištěno. Novinářům to včera řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
(Celý text)

Výbor doporučil navýšit trest za týrání zvířat o rok na šest let
12. prosince 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Sněmovní ústavně právní výbor doporučil Sněmovně kompromisní variantu úpravy postihu za týrání zvířat. Skupina poslanců původně novelou trestního zákoníku navrhovala zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování tzv. množíren. Sněmovní ústavně právní výbor ale toto zvýšení odmítl. Předkladatelé novely proto přišli s návrhem maximální sazbu zpřísnit alespoň o rok, na což včera výbor reagoval doporučujícím stanoviskem.
(Celý text)

Slovensko chce zvýšit podíl zelené energie, musí ale investovat
12. prosince 2019 00:11

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na 19,2 z nynějších 12,5 procenta. K dosažení tohoto cíle bude ale země muset investovat 4,3 miliardy eur (zhruba 110 miliard Kč). Novinářům to včera řekl ministr hospodářství Peter Žiga.
(Celý text)

Poplatek za popelnice se v Ústí nad Orlicí zvýší z 590 korun na 690 Kč
12. prosince 2019 00:08

ÚSTÍ N.O. (ČTK) - Lidé v Ústí nad Orlicí budou příští rok platit za popelnice více. Zastupitelé rozhodli, že poplatek za svoz komunálního odpadu se zvýší z nynějších 590 korun na 690 korun na osobu a rok, řekl v úterý vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Kopecký. Příjmy města z poplatků po jejich zdražení dosáhnou ročně 9,2 milionu korun, náklady na odpadové hospodářství jsou téměř 13 milionů korun.
(Celý text)

Kromě národních emisních bilancí by bylo třeba i měření skleníkových plynů
11. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jsou věci, které dobře umíme. Například počítat emise u zdroje anebo odhadovat celonárodní uhlíkové bilance. V čem se ale nutně musíme zlepšit, je celkové měření skleníkových plynů v atmosféře. Bez nich totiž nezjistíme, jestli se nám snaha o omezování znečištění ovzduší spíše daří či nikoliv. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Šéfka Evropské komise představí svůj klimatický plán pro unii
11. prosince 2019 00:30

BRUSEL (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes představí veřejnosti podrobnosti svého plánu, kterým chce Evropskou unii nasměrovat ke klimaticky odpovědnému způsobu života. Před poslanci Evropského parlamentu bude prezentovat klíčové body takzvané Evropské zelené dohody, jež má přizpůsobit ekonomiku unijních zemí přísným ekologickým požadavkům. Brusel chce na plánu postavit základy budoucího hospodářského růstu, některé země včetně Česka však chtějí, aby neměl negativní dopady na průmyslové regiony.
(Celý text)

Podle Bolsonara je Thunbergová "spratek", zastala se domorodců
11. prosince 2019 00:27

(ČTK) - Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za "spratka". Stalo se tak poté, co se 16letá dívka přidala ke kritikům rostoucího násilí vůči příslušníkům indiánského kmene Guajajara, kteří jsou známí tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením.
(Celý text)

Nejvyšší soud potvrdil, že Kreuziger nemusí prodávat pozemky u Zhůří
11. prosince 2019 00:25

VIMPERK (ČTK) - Bývalému cyklistickému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi staršímu zůstanou pozemky v lokalitě někdejší šumavské obce Zhůří. Louky a pastviny o rozloze přibližně 10 hektarů chtěl od podnikatele Kreuzigera koupit Šumavský národní park. Nejvyšší soud (NS) však tento nárok parku zamítl. Potvrdil tak verdikty okresního i krajského soudu.
(Celý text)

Hrdinková: ČR zatím nemůže podpořit závazek uhlíkové neutrality
11. prosince 2019 00:22

BRUSEL; (ČTK) - Česko se zatím nemůže přihlásit k závazku takzvané uhlíkové neutrality EU k roku 2050, který bude zásadním tématem čtvrtečního summitu Evropské unie. Novinářům to na okraj včerejšího jednání v Bruselu, kde se vrcholná unijní schůzka připravovala, řekla česká státní tajemnice pro EU Milena Hrdinková. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství.
(Celý text)

Olomouc pořídí parní stroj na hubení plevele, omezí glyfosát
11. prosince 2019 00:20

OLOMOUC (ČTK) - Speciální parní stroj určený k hubení plevele i čištění městského mobiliáře pořídí Technické služby města Olomouce. Zařízení bude včetně komunálního vozidla stát zhruba 1,8 milionu korun a do ulic města vyjede příští rok. Díky parnímu stroji se výrazně sníží plocha, na které město plevel likviduje pomocí přípravku s glyfosátem. Zařízení bude možné využít také k šetrnému odstranění graffiti. Novinářům to včera řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené vlkem a rysem
11. prosince 2019 00:17

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí šesti žadatelům další škody, které útokem na ovce napáchali vlk obecný a rys ostrovid. Dosáhly částky 153.800 korun. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
(Celý text)

Útočníci zastřelili v Brazílii dva domorodé obyvatele
11. prosince 2019 00:15

(ČTK) - Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala v neděli agentura AP.
(Celý text)

Těžba kůrovce v Krkonoších letos vzroste na rekordních 55.000 m3
11. prosince 2019 00:13

VRCHLABÍ (ČTK) - Těžba kůrovcového dřeva v Krkonošském národním parku (KRNAP) letos vzroste o téměř dvě třetiny na rekordních zhruba 55.000 metrů krychlových. Bude to představovat přibližně 60 procent z celkových těžeb, které by měly činit do 90.000 metrů krychlových, tedy zhruba 90.000 stromů. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé zemi, bude lesnické hospodaření národního parku ve ztrátě. V pondělí to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)

Rakovník zvyšuje poplatek za svoz komunálního odpadu
11. prosince 2019 00:10

RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovník zvyšuje roční poplatek za svoz komunálního odpadu. Ze současných 600 korun za osobu vzroste od příštího roku na 720 korun. Na pondělním jednání o tom rozhodli zastupitelé. Důvodem jsou mimo jiné stoupající náklady na svážení a likvidaci. Naposledy město poplatek zvyšovalo v roce 2013. Město zatím na likvidaci odpadů vynakládá ročně včetně provozu sběrného dvora přes 13 milionů korun. Na poplatcích vybere kolem osmi milionů.
(Celý text)

Jaký vánoční stromek si vybrat?
10. prosince 2019 04:15

PRAHA (Ekolist) - Slovy klasika, jediný stromeček, který nezestárne, je ten, který si nekoupíte. Ale pokud domů skutečně máte v následujících dnech nějaký přinést, bude pro životní prostředí lepší plastová imitace nebo skutečný pokácený stromek?
(Celý text)

Sektor lodní přepravy neplatí EU za své emise ani cent, přitom patří mezi největší znečišťovatele
10. prosince 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Velké přepravní lodě, ať už bulk carrier na sypký náklad, kontejnerové anebo tankery, významně přispívají k emisím skleníkových plynů a ke znečištění ovzduší. To by zase až taková novinka nebyla. Podstatnější už je, že jejich emise odpovídají čtvrtině osobních automobilů v Evropské unii. A že na rozdíl od automobilů se jich už netýkají přísné národní standardy, protože jejich emise nejsou součástí zhodnocení emisní bilance zemí, které je provozují. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1074 | Další