ecomonitor.cz
verze pro tisk
Na Marsu byl a je život, tvrdí na základě analýzy snímků planety americký entomolog
20. listopadu 2019 13:28

PRAHA (Ekolist) - Podle amerického entomologa Williama Romosera z ohijské univerzity je na Marsu život. Tvrdí to na základě analýzy desítek snímků, které jsou k dispozici díky vesmírným roverům. Život na Marsu má podle něho podobu blízkou pozemskému hmyzu. A někdy i hadům.
(Celý text)

Černé pasažéry má nejen hromadná doprava, ale i tříděný odpad
20. listopadu 2019 10:35

PRAHA (Ekolist) - Vybrané kontejnery na tříděný odpad v pražských Dejvicích se po dobu čtyř týdnů dostaly pod drobnohled brigádníků. Jejich úkolem bylo každé dvě hodiny monitorovat vybraná stanoviště a pořizovat fotodokumentaci. Informují o tom Pražské služby.
(Celý text)

Nevíte, kam s dešťovou vodou? Postavte si na zahradě jezírko
20. listopadu 2019 05:32

PRAHA (Ekolist) - Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci domu, je vaší zákonnou povinností postarat se o dešťovou vodu na vašem pozemku. V dnešních klimatických podmínkách by mělo být povinností každého dešťovou vodu na svém pozemku maximálně využít, zadržet a neodvádět ji kanalizací pryč. Jedním z praktických a zároveň estetických řešení je vybudování jezírka živeného ze srážkových vod.
(Celý text)

Německé ministerstvo životního prostředí volá po omezení fukarů na listí
20. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Německá vláda se nyní rozhodla podpořit ohrožený hmyz a v rámci nového akčního plánu hodlá sumou 100 milionů eur zafinancovat nejrůznější programy jeho ochrany. Se zákazem hmyz hubících pesticidů, například kontroverzního glyfosátu, zatím příliš nespěchá. Ten bude mimo zákon postaven až v roce 2023. Zatím jsou hlavním bodem programu fukary na listí. Píše o tom DailyNews.
(Celý text)

Průzkum: Češi si myslí, že stávky za klima nemají velký význam
20. listopadu 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Studentské stávky za klima nemají podle většiny Čechů velký význam. Jen desetina lidí dobře ví, čeho se stávky týkají. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Ačkoli stávky nemohou podle Čechů mnoho změnit, téměř všichni dotázaní pokládají zájem mladých o životní prostředí za důležitý.
(Celý text)

Rybáři chtějí další kampaň na podporu spotřeby ryb
20. listopadu 2019 00:23

PRAHA (ČTK) - Rybářské sdružení ČR usiluje o další kampaň na podporu konzumace sladkovodních ryb o hodnotě alespoň takové, jako byla kdysi kritizovaná Ryba domácí. Dnes to na tiskové konferenci řekl zástupce ředitele sdružení Martin Urbánek. Kampaň Ryba domácí stála 150 milionů korun, později se o ní negativně vyjádřil například bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Následující kampaň za jeho působení byla o dva řády levnější. V době kampaně Ryba domácí se zvýšila spotřeba sladkovodních ryb z 1,29 kilogramu na 1,43 kilogramu ročně, uváděla tehdy agentura, která ji pořádala.
(Celý text)

Plzeň od ledna zdraží svoz odpadu, město doplácí čím dál víc
20. listopadu 2019 00:20

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň od ledna víc než zdvojnásobí poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Důvodem jsou rostoucí náklady na energie, služby, mzdy a inflace. Domácnost o čtyřech lidech, která má obvyklou 120litrovou nádobu, dosud platí 101 korun měsíčně při svozu jedenkrát týdně, nově to bude o 121 korun více, řekl radní David Šlouf (ODS). Novelu městské vyhlášky v pondělí schválili zastupitelé.
(Celý text)

Policie únik škodlivin v Hamru na Jezeře vyšetřuje jako obecné ohrožení
20. listopadu 2019 00:19

HAMR NA JEZEŘE (ČTK) - Policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení. Nikdo obviněn nebyl, řekla dnes českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu. Další zraněný je podle mluvčí vinohradské nemocnice v Praze Terezy Romanové ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života.
(Celý text)

Do prodeje v Brně letos půjde více jedliček v květináčích
20. listopadu 2019 00:18

BRNO (ČTK) - Ekologové v Brně letos dají do prodeje oproti loňsku více jedlí bělokorých zasazených v květináči, jsou alternativou klasického vánočního stromku. Nabízet jich budou 1750, tedy o 650 více než loni. K dostání budou od 25. listopadu, řekla včera koordinátorka prodeje Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek. Na jaře budou moci zájemci stromky vysadit v lesích mezi Vranovem a Svinošicemi na Brněnsku.
(Celý text)

Historická alej v Radkově má 30 nových lip, připomínají revoluci
20. listopadu 2019 00:15

RADKOV (ČTK) - Oslavy 30. výročí Sametové revoluce v neděli v Moravskoslezském kraji vyvrcholily vysázením 30 lip v Radkově na Opavsku. Řekla to mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. Kraj v Radkově už druhým rokem obnovuje unikátní 200 let starou alej podél historické kočárové cesty. Loni v září zde krajští radní u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa vysadili 18 lip velkolistých. Alej lemuje někdejší kočárovou cestu od radkovského kostela k zámku v Dubové. V posledních letech se o jejím osudu hodně hovořilo, hlavně v souvislosti s bezpečností projíždějících řidičů.
(Celý text)

Demonstranti se dohodli na okamžitém odchodu z Karolina
20. listopadu 2019 00:13

(ČTK) - Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se v pondělí večer po tříhodinovém jednání dohodli s akademickým senátem univerzity na okamžitém ukončení okupační stávky. Stáhli také požadavek, aby akademický senát inicioval odvolání rektora Tomáše Zimy, na jeho odchodu ale dál trvají. Akademický senát na základě požadavků protestujících přijal usnesení, že UK bude iniciativní při řešení problému klimatické změny. V budově rektorátu v Karolinu byla od minulého týdne asi dvacítka vysokoškoláků, proti jejich protestu vznikla petice, kterou od neděle podepsalo přes 140 posluchačů a absolventů univerzity.
(Celý text)

Středočeši mohou stále žádat o dotace na výměnu starých kotlů
20. listopadu 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační program se podařilo zvýšit zhruba o 205 milionů téměř na 780 milionů Kč, řekla včera Helena Frintová z krajského úřadu. Program má zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022. Žádosti v takzvané třetí dotační výzvě se podávají od letošního května do 30. června 2022 nebo do vyčerpání všech peněz.
(Celý text)

Moravská Třebová zdražuje poplatky za popelnice
20. listopadu 2019 00:07

M. TŘEBOVÁ (ČTK) - Moravská Třebová na Svitavsku zdraží od příštího roku obyvatelům odvoz odpadů z 600 na 700 korun. Město zvýšilo lidem roční poplatky, protože rostou náklady za zpracování odpadu. Řekl to zastupitel Petr Frajvald (Srdcem Třebováci), který je pověřený řízením technických služeb.
(Celý text)

Analýza ukázala, že nejvíce se opravují mobily a notebooky, špatně dopadlo levné kuchyňské elektro
19. listopadu 2019 15:06

PRAHA (Ekolist) - Nejlépe zákazníci seženou opraváře či servis na prasklé displeje mobilních telefonů a notebooků, mohou vybírat z mnoha cenových nabídek. Sehnat naopak opraváře na levný tyčový mixér je téměř nemožné, protože se to nevyplatí. Vyplývá to z průzkumu provedeného k opravitelnosti výrobků v rámci projektu Opravme Česko. Opravitelnost mají brzy zvýšit legislativní změny. Informuje o tom Opravárna.cz.
(Celý text)

Festival Země na talíři uvede filmy Ryba, kterou jím a Koloběh jedů
19. listopadu 2019 10:05

PRAHA (Ekolist) - Ve čtvrtek začne filmový festival Země na talíři dvěma světovými snímky v pražském kině Aero. Dorazí i Barbora Hernychová z firmy PROBIO a Milan Pospíšil, který s vlastním obchodem mění představy o zodpovědném rybolovu.
(Celý text)

Za vybíjením jaguárů stojí i západní hledači ezoterické mystiky
19. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Žijeme v době absolutní komercionalizace a visačku s cenovkou jsme schopni přilepit prakticky na cokoliv. Byznys se stal i z cest za duchovním poznáním. Dříve si psychedelické mystiky po konzumaci odvaru z liány Banisteriopsis caapi , tedy ayahuascy, užívali jen amazonští domorodci. Dnes tak činí i ezotericky naladění turisté. S instantním šamanským prožitkem se současně veze devastace místní přírody a organizované vybíjení jaguárů. Píše o tom Mongabay.
(Celý text)

Němci produkují více obalového odpadu než kdy dříve
19. listopadu 2019 00:29

BERLÍN (ČTK) - Němci produkují více obalového odpadu než kdy dříve. Jen v roce 2017 to bylo 227 kilogramů na osobu, což znamená o tři procenta více než o rok předtím. Včera o tom informoval Spolkový úřad pro životní prostředí.
(Celý text)

Praha nebude na Petříně kácet ani stavět veřejné toalety
19. listopadu 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát nebude na Petříně kácet stromy a nebude pokračovat v plánu vybudování veřejných toalet. Zároveň si nechá vypracovat komplexní studii možných proměn Petřína. Pro vedení města ji vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Na setkání s občany to včera řekli náměstci primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) a Petr Hlubuček (STAN). Proti záměru vybudování toalet se postavili místní obyvatelé. Městu vytýkali také podle nich plánované kácení.
(Celý text)

Vláda souhlasí s novým posudkem k děčínskému jezu
19. listopadu 2019 00:23

PRAHA (ČTK) - Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Materiál ministerstva dopravy včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to na dotaz novinářů sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.
(Celý text)

V Lovosicích se mluvilo o vlivu části už hotové D8 na prostředí
19. listopadu 2019 00:20

LOVOSICE (ČTK) - Bez většího zájmu veřejnosti se včera v Lovosicích odehrálo veřejné projednání vlivu části trasy dálnice D8 na životní prostředí. Jde o součást tzv. procesu EIA. Poprvé se však týká dokončené stavby, v tomto případě úseku D8, kde auta jezdí od prosince 2016. Nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí si u soudu vymohli ekologičtí aktivisté. Potřebu nového posouzení stanovil rozsudek Nejvyššího správního soudu v únoru 2018.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1064 | Další

Online diskuse
Na Marsu byl a je život, tvrdí na základě analýzy snímků planety americký entomolog
20. listopadu 2019 13:28

PRAHA (Ekolist) - Podle amerického entomologa Williama Romosera z ohijské univerzity je na Marsu život. Tvrdí to na základě analýzy desítek snímků, které jsou k dispozici díky vesmírným roverům. Život na Marsu má podle něho podobu blízkou pozemskému hmyzu. A někdy i hadům.
(Celý text)

Černé pasažéry má nejen hromadná doprava, ale i tříděný odpad
20. listopadu 2019 10:35

PRAHA (Ekolist) - Vybrané kontejnery na tříděný odpad v pražských Dejvicích se po dobu čtyř týdnů dostaly pod drobnohled brigádníků. Jejich úkolem bylo každé dvě hodiny monitorovat vybraná stanoviště a pořizovat fotodokumentaci. Informují o tom Pražské služby.
(Celý text)

Nevíte, kam s dešťovou vodou? Postavte si na zahradě jezírko
20. listopadu 2019 05:32

PRAHA (Ekolist) - Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci domu, je vaší zákonnou povinností postarat se o dešťovou vodu na vašem pozemku. V dnešních klimatických podmínkách by mělo být povinností každého dešťovou vodu na svém pozemku maximálně využít, zadržet a neodvádět ji kanalizací pryč. Jedním z praktických a zároveň estetických řešení je vybudování jezírka živeného ze srážkových vod.
(Celý text)

Německé ministerstvo životního prostředí volá po omezení fukarů na listí
20. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Německá vláda se nyní rozhodla podpořit ohrožený hmyz a v rámci nového akčního plánu hodlá sumou 100 milionů eur zafinancovat nejrůznější programy jeho ochrany. Se zákazem hmyz hubících pesticidů, například kontroverzního glyfosátu, zatím příliš nespěchá. Ten bude mimo zákon postaven až v roce 2023. Zatím jsou hlavním bodem programu fukary na listí. Píše o tom DailyNews.
(Celý text)

Průzkum: Češi si myslí, že stávky za klima nemají velký význam
20. listopadu 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Studentské stávky za klima nemají podle většiny Čechů velký význam. Jen desetina lidí dobře ví, čeho se stávky týkají. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Ačkoli stávky nemohou podle Čechů mnoho změnit, téměř všichni dotázaní pokládají zájem mladých o životní prostředí za důležitý.
(Celý text)

Rybáři chtějí další kampaň na podporu spotřeby ryb
20. listopadu 2019 00:23

PRAHA (ČTK) - Rybářské sdružení ČR usiluje o další kampaň na podporu konzumace sladkovodních ryb o hodnotě alespoň takové, jako byla kdysi kritizovaná Ryba domácí. Dnes to na tiskové konferenci řekl zástupce ředitele sdružení Martin Urbánek. Kampaň Ryba domácí stála 150 milionů korun, později se o ní negativně vyjádřil například bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Následující kampaň za jeho působení byla o dva řády levnější. V době kampaně Ryba domácí se zvýšila spotřeba sladkovodních ryb z 1,29 kilogramu na 1,43 kilogramu ročně, uváděla tehdy agentura, která ji pořádala.
(Celý text)

Plzeň od ledna zdraží svoz odpadu, město doplácí čím dál víc
20. listopadu 2019 00:20

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň od ledna víc než zdvojnásobí poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Důvodem jsou rostoucí náklady na energie, služby, mzdy a inflace. Domácnost o čtyřech lidech, která má obvyklou 120litrovou nádobu, dosud platí 101 korun měsíčně při svozu jedenkrát týdně, nově to bude o 121 korun více, řekl radní David Šlouf (ODS). Novelu městské vyhlášky v pondělí schválili zastupitelé.
(Celý text)

Policie únik škodlivin v Hamru na Jezeře vyšetřuje jako obecné ohrožení
20. listopadu 2019 00:19

HAMR NA JEZEŘE (ČTK) - Policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení. Nikdo obviněn nebyl, řekla dnes českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu. Další zraněný je podle mluvčí vinohradské nemocnice v Praze Terezy Romanové ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života.
(Celý text)

Do prodeje v Brně letos půjde více jedliček v květináčích
20. listopadu 2019 00:18

BRNO (ČTK) - Ekologové v Brně letos dají do prodeje oproti loňsku více jedlí bělokorých zasazených v květináči, jsou alternativou klasického vánočního stromku. Nabízet jich budou 1750, tedy o 650 více než loni. K dostání budou od 25. listopadu, řekla včera koordinátorka prodeje Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek. Na jaře budou moci zájemci stromky vysadit v lesích mezi Vranovem a Svinošicemi na Brněnsku.
(Celý text)

Historická alej v Radkově má 30 nových lip, připomínají revoluci
20. listopadu 2019 00:15

RADKOV (ČTK) - Oslavy 30. výročí Sametové revoluce v neděli v Moravskoslezském kraji vyvrcholily vysázením 30 lip v Radkově na Opavsku. Řekla to mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. Kraj v Radkově už druhým rokem obnovuje unikátní 200 let starou alej podél historické kočárové cesty. Loni v září zde krajští radní u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa vysadili 18 lip velkolistých. Alej lemuje někdejší kočárovou cestu od radkovského kostela k zámku v Dubové. V posledních letech se o jejím osudu hodně hovořilo, hlavně v souvislosti s bezpečností projíždějících řidičů.
(Celý text)

Demonstranti se dohodli na okamžitém odchodu z Karolina
20. listopadu 2019 00:13

(ČTK) - Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se v pondělí večer po tříhodinovém jednání dohodli s akademickým senátem univerzity na okamžitém ukončení okupační stávky. Stáhli také požadavek, aby akademický senát inicioval odvolání rektora Tomáše Zimy, na jeho odchodu ale dál trvají. Akademický senát na základě požadavků protestujících přijal usnesení, že UK bude iniciativní při řešení problému klimatické změny. V budově rektorátu v Karolinu byla od minulého týdne asi dvacítka vysokoškoláků, proti jejich protestu vznikla petice, kterou od neděle podepsalo přes 140 posluchačů a absolventů univerzity.
(Celý text)

Středočeši mohou stále žádat o dotace na výměnu starých kotlů
20. listopadu 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační program se podařilo zvýšit zhruba o 205 milionů téměř na 780 milionů Kč, řekla včera Helena Frintová z krajského úřadu. Program má zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022. Žádosti v takzvané třetí dotační výzvě se podávají od letošního května do 30. června 2022 nebo do vyčerpání všech peněz.
(Celý text)

Moravská Třebová zdražuje poplatky za popelnice
20. listopadu 2019 00:07

M. TŘEBOVÁ (ČTK) - Moravská Třebová na Svitavsku zdraží od příštího roku obyvatelům odvoz odpadů z 600 na 700 korun. Město zvýšilo lidem roční poplatky, protože rostou náklady za zpracování odpadu. Řekl to zastupitel Petr Frajvald (Srdcem Třebováci), který je pověřený řízením technických služeb.
(Celý text)

Analýza ukázala, že nejvíce se opravují mobily a notebooky, špatně dopadlo levné kuchyňské elektro
19. listopadu 2019 15:06

PRAHA (Ekolist) - Nejlépe zákazníci seženou opraváře či servis na prasklé displeje mobilních telefonů a notebooků, mohou vybírat z mnoha cenových nabídek. Sehnat naopak opraváře na levný tyčový mixér je téměř nemožné, protože se to nevyplatí. Vyplývá to z průzkumu provedeného k opravitelnosti výrobků v rámci projektu Opravme Česko. Opravitelnost mají brzy zvýšit legislativní změny. Informuje o tom Opravárna.cz.
(Celý text)

Festival Země na talíři uvede filmy Ryba, kterou jím a Koloběh jedů
19. listopadu 2019 10:05

PRAHA (Ekolist) - Ve čtvrtek začne filmový festival Země na talíři dvěma světovými snímky v pražském kině Aero. Dorazí i Barbora Hernychová z firmy PROBIO a Milan Pospíšil, který s vlastním obchodem mění představy o zodpovědném rybolovu.
(Celý text)

Za vybíjením jaguárů stojí i západní hledači ezoterické mystiky
19. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Žijeme v době absolutní komercionalizace a visačku s cenovkou jsme schopni přilepit prakticky na cokoliv. Byznys se stal i z cest za duchovním poznáním. Dříve si psychedelické mystiky po konzumaci odvaru z liány Banisteriopsis caapi , tedy ayahuascy, užívali jen amazonští domorodci. Dnes tak činí i ezotericky naladění turisté. S instantním šamanským prožitkem se současně veze devastace místní přírody a organizované vybíjení jaguárů. Píše o tom Mongabay.
(Celý text)

Němci produkují více obalového odpadu než kdy dříve
19. listopadu 2019 00:29

BERLÍN (ČTK) - Němci produkují více obalového odpadu než kdy dříve. Jen v roce 2017 to bylo 227 kilogramů na osobu, což znamená o tři procenta více než o rok předtím. Včera o tom informoval Spolkový úřad pro životní prostředí.
(Celý text)

Praha nebude na Petříně kácet ani stavět veřejné toalety
19. listopadu 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát nebude na Petříně kácet stromy a nebude pokračovat v plánu vybudování veřejných toalet. Zároveň si nechá vypracovat komplexní studii možných proměn Petřína. Pro vedení města ji vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Na setkání s občany to včera řekli náměstci primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) a Petr Hlubuček (STAN). Proti záměru vybudování toalet se postavili místní obyvatelé. Městu vytýkali také podle nich plánované kácení.
(Celý text)

Vláda souhlasí s novým posudkem k děčínskému jezu
19. listopadu 2019 00:23

PRAHA (ČTK) - Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Materiál ministerstva dopravy včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to na dotaz novinářů sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.
(Celý text)

V Lovosicích se mluvilo o vlivu části už hotové D8 na prostředí
19. listopadu 2019 00:20

LOVOSICE (ČTK) - Bez většího zájmu veřejnosti se včera v Lovosicích odehrálo veřejné projednání vlivu části trasy dálnice D8 na životní prostředí. Jde o součást tzv. procesu EIA. Poprvé se však týká dokončené stavby, v tomto případě úseku D8, kde auta jezdí od prosince 2016. Nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí si u soudu vymohli ekologičtí aktivisté. Potřebu nového posouzení stanovil rozsudek Nejvyššího správního soudu v únoru 2018.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1064 | Další