ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nezachraňujte prosím ptáčata vypadlá z hnízda. Příroda se o ně postará
20. června 2019 01:00
PRAHA (Ekolist) - Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.

Taková upřímně míněná snaha schválně popostrčit vyčkávající auto z vedlejší silnice do rušné křižovatky jen proto, že to vypadá jako by jej ta ostatní zlá auta na hlavní nechtěla pustit, může skončit nehezkou nehodou. Dopravní provoz má prostě svá daná pravidla, která se v zájmu bezpečnosti všech účastníků vyplatí dodržovat. To asi všichni chápeme.

Jenže příroda kolem nás má taky svá pravidla, byť pro nezasvěceného lidského pozorovatele ne až tak jasně sepsaná. Ta se rovněž vyplatí respektovat. Ne vždy jim rozumíme a coby náhodným divákům nám některá z nich přijdou nespravedlivá. To nic nemění na tom, že bychom do nich zasahovat neměli – měli bychom je pouze respektovat. Stoprocentně to platí v případě vyvedených mláďat, na které můžeme narazit. A které bychom svou ochotou pomoci mohli dostat do problémů.

Pomáhat za každou cenu je hloupost

Vtlačení důchodce z přechodu do silnice na červenou taky není zrovna chvályhodným příkladem, jak mu pomoci překonat vozovku. Ano, naši starší spoluobčané si občas zaslouží pomoc, ale takhle prostě ne. I příroda docení, když jí tu a tam pomůžeme (byť by víc ocenila, kdybychom jí místo toho pomáhání raději jen neškodili).

Co to znamená? Jednoduše, když se proaktivně pustíte do zachraňování ptačích a jiných mláďat, podle vás vypadlých z hnízda nebo rodiči opuštěných, ignorujete tím velmi pravděpodobně pro vás neviditelnou červenou na semaforu. A nehoda na sebe nenechá dlouho čekat. Protože vaše dobře míněná pomoc je vlastně dost invazní a nepříjemná, zasahující do pravidel děje, kterému nejspíš nerozumíte. Jako když vám tchýně chce uklidit v dílně.

Zahlédli jste hopsající ptáče v trávě pod stromem? A něco se vám na tom nezdá? Chyba! Všechno je v nejlepším pořádku a opeřený jedinec, navíc čile hopsající, je na té nejlepší cestě ke svému plnohodnotnému ptačímu životu. Neberte jej do ruky, neklaďte jej znovu na větev. Prospějete mu nejlépe tím, že jej ponecháte jeho vlastnímu osudu. Bojíte se, že by ten osud mohl mít i neradostnou podobu číhající kočky? Tak snad abyste odehnali ji a vzali si z toho poučení pro příště. Ptáče ale nerušte, ideálně „vykliďte“ prostor.

Jak říkají policisté v amerických detektivkách: „Není tu nic k vidění.“ Není to samozřejmě pravda, podívaná je to fascinující, adrenalinová, ale přítomnost lidského diváka tu vyloženě škodí – už jen pouhým přihlížením můžete totiž kočku či jiného smrtonoše k mláděti přilákat.

Rodina je zase pohromadě…

Vzpouzí se vaše svědomí, brání vám zanechat bezbranné mládě napospas? Vždyť to vypadá, jako by to nebohé stvoření jeho rodiče opustili! Chápeme vaše pocity. Ale to, že zrovna kolem nevidíte ptačí rodiče, vlastně vůbec nic neznamená. Dost možná tu nejsou právě proto, že jste tu zrovna vy a bojí se vás. Možná tu jsou, ale tiše vás sledují: nechtějí prozradit sebe a další mláďata. Nebo jen poletují po okolí, shání potravu a krmí mladé na dalších hnízdech. Pokud je zdržíte tím, že se motáte kolem jednoho jejich potomka, můžete klidně nevědomky ohrozit přežití půltuctu dalších.

Umírání k životu patří

Statistika je přesná věda s nepřesnými čísly. A jednou z nehezkých jistot ptačího života je, že cirka 50 % mláďat proces „vyvádění z hnízda“ prostě nepřežije. Postará se o to liška, kuna, krahujec nebo sousedova kočka. „Nebo paraziti, hlad. Ale to je přesně ten pověstný přírodní výběr Charlese Darwina, o kterém jste se učili na základce,“ říká profesor Tomáš Grim, zoolog a ornitolog. „Smiřte se s tím, nepleťte se mu do práce. Bez něj by totiž v první řadě ani ta krásná mláďátka neexistovala.“

Že to zní cynicky? Jistě, ale tak to prostě je. Příroda není a nebyla bezpečným a laskavým místem pro život a naivní pokusy o záchranu ptačích mláďat nepoučeným člověkem na tom nic nezmění.

Víc škody než užitku

Nehledě na to, že nepřiměřenými pokusy o záchranu mláďat se vlastně ocitáte za hranou zákona. Když to zkrátíme, bez „povolení“ se nesmíte mláďat, vajec či hnízd ani dotknout. Že to zní divoce? To jistě, ale vzhledem k tomu, že váš vpád do cizího hnízda může mít pro jeho obyvatele fatální důsledky, stavíte se tím na roveň lidí, kteří třeba stromy s ptačími hnízdy svévolně kácí. Byť máte odlišnou motivaci, dopady vašeho počínání mohou být podobné. A třeba pohledem stráže přírody: dost těžko budete vysvětlovat, stoje na žebříku ve větvích u ptačího hnízda (a s ptáčetem v ruce), že mláďata zrovna nevybíráte, ale ukázněně vracíte zpátky.

Přítel na telefonu? Záchranná stanice

Co když je situace akutní? Víte, to je v přírodě dost relativní pojem. Pokud si na ptáčeti hodlá pochutnat liška, činí tak možná proto, že má hlad. Máte právo rozhodnout o tom, kdo bude lovcem a kdo svačinkou? Má snad život lišky menší cenu, než ptačí? Před vašimi zraky se neodehrává zlo, kterému byste měli za každou cenu bránit. Tohle je příroda.

Něco jiného je, když ve směru ptáčete míří váš pes, aby se s ním pomazlil. Odvolejte ho. „V takové situaci je pochopitelně jasné, že je třeba odebrat psa a nikoliv mládě,“ dodává Grim. „Odebrat mládě je to nejhorší možné řešení. Když je přemístíte na domněle bezpečnou sousedovu zahradu nebo dokonce k sobě domů, už nikdy nenajde své rodiče.“

A nosit takový poskakující chomáček peří do záchranné stanice? „Ani ten sebelepší pracovník nenaučí mládě interakci s příslušníky stejného druhu,“ říká Grim. „Ti tam nejsou, ty jste, milí pomocníci, nechali marně hledat jejich potomka na svobodě..."

Ostatně zkuste naučit malého rehka chování, hlasovým interakcím, antipredačnímu chování. Tohle vysoce praktické vzdělání pro život dá ptačímu mláděti jen příroda – jeho biologičtí rodiče. Která jej bude vést a přísně známkovat a místo nedostatečných jej nechá zahynout. Tak to ale prostě je. Může nám to, jako nepoučeným divákům, přijít nespravedlivé. Ale má to svá pravidla, která bychom měli respektovat.

Takže malé shrnutí na závěr? Volně se pohybující ptačí mláďata vzhledu „poskakující chomáček peří“ nikdy nikam neberte. Jen je-li ptáče zjevně zraněno a nechcete být lhostejní, konzultujte situaci s některou ze záchranných stanic a řiďte se jejími pokyny.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Radomír Dohnal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2556078


Online diskuse
Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další