ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nezachraňujte prosím ptáčata vypadlá z hnízda. Příroda se o ně postará
20. června 2019 01:00
PRAHA (Ekolist) - Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.

Taková upřímně míněná snaha schválně popostrčit vyčkávající auto z vedlejší silnice do rušné křižovatky jen proto, že to vypadá jako by jej ta ostatní zlá auta na hlavní nechtěla pustit, může skončit nehezkou nehodou. Dopravní provoz má prostě svá daná pravidla, která se v zájmu bezpečnosti všech účastníků vyplatí dodržovat. To asi všichni chápeme.

Jenže příroda kolem nás má taky svá pravidla, byť pro nezasvěceného lidského pozorovatele ne až tak jasně sepsaná. Ta se rovněž vyplatí respektovat. Ne vždy jim rozumíme a coby náhodným divákům nám některá z nich přijdou nespravedlivá. To nic nemění na tom, že bychom do nich zasahovat neměli – měli bychom je pouze respektovat. Stoprocentně to platí v případě vyvedených mláďat, na které můžeme narazit. A které bychom svou ochotou pomoci mohli dostat do problémů.

Pomáhat za každou cenu je hloupost

Vtlačení důchodce z přechodu do silnice na červenou taky není zrovna chvályhodným příkladem, jak mu pomoci překonat vozovku. Ano, naši starší spoluobčané si občas zaslouží pomoc, ale takhle prostě ne. I příroda docení, když jí tu a tam pomůžeme (byť by víc ocenila, kdybychom jí místo toho pomáhání raději jen neškodili).

Co to znamená? Jednoduše, když se proaktivně pustíte do zachraňování ptačích a jiných mláďat, podle vás vypadlých z hnízda nebo rodiči opuštěných, ignorujete tím velmi pravděpodobně pro vás neviditelnou červenou na semaforu. A nehoda na sebe nenechá dlouho čekat. Protože vaše dobře míněná pomoc je vlastně dost invazní a nepříjemná, zasahující do pravidel děje, kterému nejspíš nerozumíte. Jako když vám tchýně chce uklidit v dílně.

Zahlédli jste hopsající ptáče v trávě pod stromem? A něco se vám na tom nezdá? Chyba! Všechno je v nejlepším pořádku a opeřený jedinec, navíc čile hopsající, je na té nejlepší cestě ke svému plnohodnotnému ptačímu životu. Neberte jej do ruky, neklaďte jej znovu na větev. Prospějete mu nejlépe tím, že jej ponecháte jeho vlastnímu osudu. Bojíte se, že by ten osud mohl mít i neradostnou podobu číhající kočky? Tak snad abyste odehnali ji a vzali si z toho poučení pro příště. Ptáče ale nerušte, ideálně „vykliďte“ prostor.

Jak říkají policisté v amerických detektivkách: „Není tu nic k vidění.“ Není to samozřejmě pravda, podívaná je to fascinující, adrenalinová, ale přítomnost lidského diváka tu vyloženě škodí – už jen pouhým přihlížením můžete totiž kočku či jiného smrtonoše k mláděti přilákat.

Rodina je zase pohromadě…

Vzpouzí se vaše svědomí, brání vám zanechat bezbranné mládě napospas? Vždyť to vypadá, jako by to nebohé stvoření jeho rodiče opustili! Chápeme vaše pocity. Ale to, že zrovna kolem nevidíte ptačí rodiče, vlastně vůbec nic neznamená. Dost možná tu nejsou právě proto, že jste tu zrovna vy a bojí se vás. Možná tu jsou, ale tiše vás sledují: nechtějí prozradit sebe a další mláďata. Nebo jen poletují po okolí, shání potravu a krmí mladé na dalších hnízdech. Pokud je zdržíte tím, že se motáte kolem jednoho jejich potomka, můžete klidně nevědomky ohrozit přežití půltuctu dalších.

Umírání k životu patří

Statistika je přesná věda s nepřesnými čísly. A jednou z nehezkých jistot ptačího života je, že cirka 50 % mláďat proces „vyvádění z hnízda“ prostě nepřežije. Postará se o to liška, kuna, krahujec nebo sousedova kočka. „Nebo paraziti, hlad. Ale to je přesně ten pověstný přírodní výběr Charlese Darwina, o kterém jste se učili na základce,“ říká profesor Tomáš Grim, zoolog a ornitolog. „Smiřte se s tím, nepleťte se mu do práce. Bez něj by totiž v první řadě ani ta krásná mláďátka neexistovala.“

Že to zní cynicky? Jistě, ale tak to prostě je. Příroda není a nebyla bezpečným a laskavým místem pro život a naivní pokusy o záchranu ptačích mláďat nepoučeným člověkem na tom nic nezmění.

Víc škody než užitku

Nehledě na to, že nepřiměřenými pokusy o záchranu mláďat se vlastně ocitáte za hranou zákona. Když to zkrátíme, bez „povolení“ se nesmíte mláďat, vajec či hnízd ani dotknout. Že to zní divoce? To jistě, ale vzhledem k tomu, že váš vpád do cizího hnízda může mít pro jeho obyvatele fatální důsledky, stavíte se tím na roveň lidí, kteří třeba stromy s ptačími hnízdy svévolně kácí. Byť máte odlišnou motivaci, dopady vašeho počínání mohou být podobné. A třeba pohledem stráže přírody: dost těžko budete vysvětlovat, stoje na žebříku ve větvích u ptačího hnízda (a s ptáčetem v ruce), že mláďata zrovna nevybíráte, ale ukázněně vracíte zpátky.

Přítel na telefonu? Záchranná stanice

Co když je situace akutní? Víte, to je v přírodě dost relativní pojem. Pokud si na ptáčeti hodlá pochutnat liška, činí tak možná proto, že má hlad. Máte právo rozhodnout o tom, kdo bude lovcem a kdo svačinkou? Má snad život lišky menší cenu, než ptačí? Před vašimi zraky se neodehrává zlo, kterému byste měli za každou cenu bránit. Tohle je příroda.

Něco jiného je, když ve směru ptáčete míří váš pes, aby se s ním pomazlil. Odvolejte ho. „V takové situaci je pochopitelně jasné, že je třeba odebrat psa a nikoliv mládě,“ dodává Grim. „Odebrat mládě je to nejhorší možné řešení. Když je přemístíte na domněle bezpečnou sousedovu zahradu nebo dokonce k sobě domů, už nikdy nenajde své rodiče.“

A nosit takový poskakující chomáček peří do záchranné stanice? „Ani ten sebelepší pracovník nenaučí mládě interakci s příslušníky stejného druhu,“ říká Grim. „Ti tam nejsou, ty jste, milí pomocníci, nechali marně hledat jejich potomka na svobodě..."

Ostatně zkuste naučit malého rehka chování, hlasovým interakcím, antipredačnímu chování. Tohle vysoce praktické vzdělání pro život dá ptačímu mláděti jen příroda – jeho biologičtí rodiče. Která jej bude vést a přísně známkovat a místo nedostatečných jej nechá zahynout. Tak to ale prostě je. Může nám to, jako nepoučeným divákům, přijít nespravedlivé. Ale má to svá pravidla, která bychom měli respektovat.

Takže malé shrnutí na závěr? Volně se pohybující ptačí mláďata vzhledu „poskakující chomáček peří“ nikdy nikam neberte. Jen je-li ptáče zjevně zraněno a nechcete být lhostejní, konzultujte situaci s některou ze záchranných stanic a řiďte se jejími pokyny.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Radomír Dohnal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2556078


Online diskuse
Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Státní Lesy ČR varují před požáry lesů, posílily protipožární hlídky
30. dubna 2024 13:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) varuje návštěvníky lesů před zvýšeným rizikem vzniku lesních požárů kvůli suchu a větru. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v ČR, proto posílil protipožární hlídky v lesích. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Připomněla, že lesní zákon zakazuje v lesích rozdělávání ohně, kouření a odhazování hořících a doutnajících předmětů, a to až do padesátimetrové vzdálenosti od porostu.
(Celý text)

Hladík předpokládá projednání NP Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim
30. dubna 2024 10:05

NIŽBOR (ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předpokládá projednání zamýšleného národního parku Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim. Místním podle něj chybí informace o skutečných dopadech národního parku. Starostům opakovaně nabídl, že je s nimi schopen podepsat dohody týkající se zón, péče o park a podobně, aby měli jistotu, že co dnes ministerstvo říká, to naplní. Tyto podmínky podle Hladíka nemohou být obsaženy v chystané novele zákona o ochraně přírody. Hladík to ČTK řekl po včerejší návštěvě Křivoklátska.
(Celý text)

Lidé v Pardubicích stále častěji odkládají velkoobjemový odpad u popelnic
30. dubna 2024 09:53

PARDUBICE (ČTK) - Lidé v Pardubicích stále víc odkládají nadměrný odpad u popelnic a nevozí ho sběrných dvorů, kam patří. Zástupci městských obvodů upozorňují magistrát, že jde o velký problém. Lidé nechávají u kontejnerových stanovišť nepotřebný nábytek, domácí spotřebiče, koberce. ČTK to řekli náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) a starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).
(Celý text)

HP Pelzer přesune výrobu izolací z Žatce do Kadaně, lidem vadil zápach
30. dubna 2024 09:52

ŽATEC (ČTK) - Společnost HP Pelzer, která v Žatci na Lounsku vyrábí od roku 1996 akustické izolace do aut, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani na Chomutovsku, Žatec chce opustit do konce příštího roku. Lidem v okolí vadil hluk, prach a zápach, které ze závodu vycházely. Areál firma prodat nechce, plánuje tam výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu. Společnost chce podle MF Dnes pro svůj záměr hledat partnery.
(Celý text)

HP Pelzer přesune výrobu izolací z Žatce do Kadaně, lidem vadil zápach
30. dubna 2024 09:52

ŽATEC (ČTK) - Společnost HP Pelzer, která v Žatci na Lounsku vyrábí od roku 1996 akustické izolace do aut, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani na Chomutovsku, Žatec chce opustit do konce příštího roku. Lidem v okolí vadil hluk, prach a zápach, které ze závodu vycházely. Areál firma prodat nechce, plánuje tam výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu. Společnost chce podle MF Dnes pro svůj záměr hledat partnery.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další