ecomonitor.cz
verze pro tisk
Hlavní cenu v mezinárodní soutěži Quarry Life Award získal opět český tým
29. ledna 2019 10:14
() - Dne 5. 12. 2018 se v Belgii uskutečnilo mezinárodní vyhlášení 4. ročníku soutěže Quarry Life Award. Soutěž vyhlašuje každé 2 roky skupina HeidelbergCement. Posledního ročníku se zúčastnilo 25 států z celého světa s více než stovkou projektů s tématem ochrany biodiverzity v lomech a pískovnách. V Česku a na Slovensku se na soutěži společně podílí společnosti Českomoravský cement, a.s., a Českomoravský štěrk, a.s.

Projekty soutěžily v šesti kategoriích a porotou nejlépe hodnocený projekt získal hlavní cenu. Tu si podruhé od počátku soutěže v prostředí obtížné konkurence ostatních zahraničních projektů odnesl čtyřčlenný český tým z Brna, který byl oceněn za výzkumný projekt Sezónní aktivita včelstev ve vztahu k biodiverzitě lomů. Tento tým si kromě trofeje s vážkou odvezl z Bruselu také šek na 30 000 eur. Vítězové jednotlivých kategorií získali šeky na 10 000 eur.

Členové vítězného týmu Lubomír Tichý, Peter Dundek, Lucie Růžičková a Stanislava Švédová jsou členy neziskové organizace ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády, která kromě mnoha jiných aktivit provozuje také oblíbené brněnské Lamacentrum Hády. Hlavní zkoumanou lokalitou výzkumného projektu byl aktivní vápencový lom Mokrá. Referenčními lokalitami byly kulturní krajina u obce Lažánky ležící západně od Veverské Bítýšky a už 20 let neaktivní a již zrekultivovaný vápencový lom Hády.

Hmyzí past v lomu Mokrá
Hmyzí past v lomu Mokrá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády

Nejdůležitějšími cíly projektu bylo posouzení potravních zdrojů pro hmyzí opylovače v okolí lomů, dále zdali jsou měřitelné rozdíly mezi jednotlivými vybranými lokalitami, tzn. aktivním a opuštěným lomem a kulturní krajinou, jestli může sezónní aktivita včelstev včely medonosné indikovat hustotu populací samotářských včel, a zda a jakým způsobem lze měřit aktivitu samotářských včel. V neposlední řadě se výzkumný tým zaměřil i na analýzu medu a zda jeho kvalitu odráží vlastnosti okolního prostředí.

Závěry projektu jsou jasně formulované, přenositelné, inovativní, aplikovatelné kdekoliv na světě a přispívají navrženými opatřeními ke zkvalitnění biologických rekultivací. Projekt ukázal, že pro podporu hmyzích opylovačů je spíše než výskyt vzácných rostlin důležité dostatečné zastoupení běžných kvetoucích druhů, mezi něž patří vrba jíva, (plané) ovocné stromy či lípa srdčitá a velkolistá. Výsledky sledování hmotnostních přírůstků včelích úlů pomocí nainstalovaných vah pod každým včelím úlem dobře odrážely danou strukturu krajiny a její druhovou pestrost.

Speciálně upravené úly v blízkosti aktivního lomu Mokrá
Speciálně upravené úly v blízkosti aktivního lomu Mokrá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády

Ze závěrečné zprávy projektu vyplývá, že analogicky reagovaly i samotářské včely, třebaže byly citlivější na nedostatek potravy a používání pesticidů v kulturní krajině. Proto jsou jejich pozdně jarní populace ohroženější než sociálně žijící hmyz. Zajímavým výsledkem bylo i zjištění přítomnosti tepelného ostrova v okolí aktivního lomu Mokrá, který ovlivňuje fenologii kvetoucích druhů, a jenž pomohl srovnání rozdílu začátku vegetační sezóny mezi lomem Hády a Mokrá. Ke sledování hnízdní aktivity samotářských včel byly týmem vyvinuty speciální pasti standardizovaného vzhledu s jednoduchou výrobou a instalací. Soutěžící Lucie Růžičková se na blogu projektu vyjádřila, že „Lom ve střední Evropě je na pohled zničená krajina, přitom je to zbytek čisté přírody, kde se přírodě daří. Naopak na pohled normální zemědělská krajina plná hospodařících obyvatel je dnes vlastně spíš jedovatou pustinou.“

Soutěžní tým sice soutěžil v kategorii Výzkumných projektů, ale neomezil se pouze na výzkum. Chopil se také popularizace a propagace tématu studia včel i obnovy těžebních míst. Tým založil webovou a facebookovou stránku, které plnil četnými fotografiemi a videi. Na blogu týmu na webové stránce soutěže lze nalézt desítky příspěvky v českém i anglickém jazyce. Na akci pro rodiče a děti v Lamacentru Hády tým informoval o svém projektu, součástí byla také ochutnávka medů včetně těch z porovnávaných lokalit. Ve videu natočeném v Bruselu den před slavnostním vyhlášením, v době kdy tým ještě netušil, kterou z kategorií vyhrál, se můžete více dozvědět o motivaci týmu.

Speciálně upravené úly v blízkosti aktivního lomu Mokrá
Speciálně upravené úly v blízkosti aktivního lomu Mokrá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády

Další český projekt, jehož název je Jak geodiversita ovlivňuje méně známé skupiny bezobratlých a ekosystémy pískoven, byl nominován mezi tři nejlepší v kategorii Studentský projekt. Projekt uskutečnili mladí nadšení výzkumníci Šimon Zeman a Jakub Vácha. Tito dva středoškoláci se v národním kole soutěže umístili na 1. místě kategorie Výzkumných projektů.

První místo v kategorii Studentský projekt v mezinárodním kole nakonec získali studenti z Turecka s projektem Nový přístup v sadbě bylin a keřů v lomu Bozalan. Turečtí studenti se hned zpočátku rozhodli pro inovativní přístup a osázení etáží a dna lomu vyřešili pomocí kombinace vertikální a horizontální výsadby. Pro vertikální výsadbu použili léčivé byliny jako je tymián, echinacea, meduňka, jablečník či šalvěj, pro horizontální pak semenáčky borovice kalabrijské či rohovníku. V průběhu projektu čelili mnoha problémům, které museli vyřešit a v konečné fázi se sami podíleli na praktické realizaci projektu přímo v prostředí lomu.

Tým pod vedením Lubomíra Tichého na předávání cen v Bruselu
Tým pod vedením Lubomíra Tichého na předávání cen v Bruselu
Zdroj | archiv společnosti HeidelbergCement Group a společnosti Českomoravský cement

Vítězové mezinárodního kola soutěže:

VÝZKUMNÉ PROJEKTY

Kategorie Péče o biodiverzitu: projekt Ruling the Roost (Kanada)
Kategorie Výzkum druhů a stanovišť: projekt From time to time, from quarry to nature (Itálie)
Kategorie Za hranicemi lomů: projekt Secondary channel restoration (Francie)

VEŘEJNÉ KOMUNITNÍ PROJEKTY

Kategorie Biodiverzita a vzdělávání: projekt Communicating Boxes (Španělsko)
Kategorie Propojení lomů a místní komunity: projekt The Tice’s Meadow Biodiversity Trail (Velká Británie)
Kategorie Studentský projekt: projekt A brand new approach to plantation in Bozalan Clay (Turecko)

HLAVNÍ CENA

Projekt Seasonal activity of honeybee colonies in relation to the biodiversity of quarries (Česká republika)

Česká republika opět potvrdila status nejúspěšnější země v soutěži. Od prvního ročníku ČR získala dvě hlavní ceny, jedno vítězství v kategorii a celkem tři nominace na vítěze. Tyto výsledky potvrzují vysokou kvalitu českých projektů a obdivuhodný zápal našich soutěžících.

V průběhu posledních čtyř ročníků Quarry Life Award bylo podáno více než 1400 návrhů projektů, z nichž více než 370 bylo vybráno k realizaci. Těchto projektů se zúčastnilo téměř tisíc soutěžících a podílely se na nich tisíce dalších lidí. Během této doby byli národní a mezinárodní vítězové odměněni cenami v hodnotě více než 1 milion eur.

Vyhlášením vítězů vše nekončí. V roce 2019 budou vybrané české týmy pokračovat na svých projektech a dále je rozvíjet.

Gratulujeme všem vítězům a těšíme se na další spolupráci s týmy!

Informace o národním i mezinárodním vyhlášení a blogy projektů lze nalézt na webu soutěže www.quarrylifeaward.cz.

Kristýna Šebková, Hana Michalíková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2542024


Online diskuse
Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další