ecomonitor.cz
verze pro tisk
Návrh nových zón KRNAP vzbudil bouřlivou debatu
21. února 2019 20:30

HORNÍ MARŠOV (ČTK) - Bouřlivá debata dnes v Horním Maršově provázela seminář Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) věnovaný návrhu nového dělení KRNAP na zóny a vymezení klidového území. Desítky lidí si přišly do místní základní školy poslechnout, co bude pro ně nová zonace v praxi znamenat a jak ovlivní rozvoj obcí a cestovní ruch. Z debaty, které se účastnili hlavně podnikatelé a starostové obcí východních Krkonoš, byla patrná nedůvěra k postupu národního parku. Jedním z hlavních požadavků bylo, aby správa národního parku zajistila více času na projednání návrhu nových zón.
(Celý text)

Pardubice jsou proti výjimce, o kterou žádá elektrárna Chvaletice
21. února 2019 19:10

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice se vyjádří negativně k žádosti společnosti Sev.en EC, která žádá Pardubický kraj o výjimku, aby mohla její elektrárna ve Chvaleticích v roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města.
(Celý text)

Reuters: Evropská komise dá RWE souhlas s koupí aktivit E.ON a innogy
21. února 2019 14:58

(ČTK) - Německý energetický koncern RWE zřejmě získá bezpodmínečný souhlas Evropské komise (EK) s nákupem aktivit v oblasti obnovitelných zdrojů od společností E.ON a innogy. S odvoláním na lidi obeznámené se situací to dnes uvedla agentura Reuters. Evropská komiseby tak dala zelenou dohodě, která naprosto změní německý energetický trh.


(Celý text)

Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba se zdvojnásobí, říká ministr Brabec
21. února 2019 11:30

PRAHA (ČTK) - Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba napadeného dřeva se oproti loňsku nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Při dnešní diskusi Institutu pro politiku a společnost to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministr upozornil, že ke kalamitě přispívá dlouhotrvající sucho, které podle něj letos nezmírní ani nadbytek sněhu na horách. Loni se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity víc než 18 milionů metrů krychlových dřeva.
(Celý text)

Zdivočelí psi jsou příčinou ohrožení dvou stovek dalších druhů zvířat
21. února 2019 10:21

PRAHA (Ekolist) - Pes je možná nejlepší přítel člověka, ale současně také představuje závažnou hrozbu pro ostatní v přírodě volně žijící zvířata. Podle výzkumníků z Chile jsou domácí a zdivočelí psi v pořadí třetí největší zhoubou. Hned po zavlečených kočkách a krysách. Dílem i proto, že dokáží ulovit a strhnout větší zvířata, než jsou oni sami. Důvodů, proč jsou psi problém, je ale víc. Píše o tom BBC.
(Celý text)

Po důlním neštěstí zakázala vláda v Brazílii nádrže téhož typu
21. února 2019 09:55

BRASÍLIA (ČTK) -

V dole na železnou rudu u města Brumadinho v brazilském státě Minais Gerais se protrhla 25. ledna odpadní nádeř a voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle místních médií nefungoval alarm, který měl lidi v okolí varovat.


(Celý text)

Zálohovat, nebo třídit PET láhve?
21. února 2019 09:08

PRAHA (ČTK) - Osm z deseti PET lahví uvedených na trh končí v Česku ve sběru. Zálohovací systém PET lahví navrhovaný společností INCIEN není nutný, současný systém třídění je plně funkční. Shodla se na tom většina účastníků dnešního setkání Spotřebitelského fóra. Systém záloh v lednu spolu s INCIEN představily Karlovarské minerální vody (KMV) a Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT). Podle zastánců záloh by ale jejich zavedení pomohlo snížit množství PET lahví odhozených v přírodě.
(Celý text)

Zamezit množírnám psů by mohla povinnost registrovat chovy od tří fen
21. února 2019 00:49

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství zvažuje, že by lidé museli registrovat chovy již od tří fen. Nyní je v zákoně stanovený počet na pět. Zpřísnila by se tak legislativa kvůli množírnám psů. Dnes tato informace zazněla na sněmovním zemědělském výboru, následně ji potvrdil i mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Podle něj ale zatím nejde o finální verzi novely veterinárního zákona, ze zákona by tak mohla ještě vypadnout. Resort se také zabývá myšlenkou na zvyšování pokut za nenahlášení chovu z 20.000 korun na 50.000 korun.
(Celý text)

Zeman jednal s ministrem Brabcem a senátory o kůrovci a Národním parku Šumava
21. února 2019 00:37

(ČTK) - Prezident Miloš Zeman včera odpoledne jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) a senátory Tomášem Jirsou (ODS), Ladislavem Faktorem (nezávislý), Karlem Kratochvílem (ČSSD) a Jaroslavem Větrovským (za ANO) o kůrovcové krizi a zonách v Národním parku Šumava. O schůzce informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Brabec Zemana obeznámil s aktuálním vývojem kůrovcové kalamity v České republice, se senátory řešil jejich výtky k navrhované zonaci parku. Slíbil, že se po dohodě s obcemi na vymezení zón s účastníky dnešní schůzky znova sejde.
(Celý text)

Německé automobilce Daimler hrozí pokuta kvůli emisní aféře
20. února 2019 19:40

STUTTGART (ČTK) - Německá prokuratura zahájila přestupkové řízení s automobilovým koncernem Daimler v souvislosti s údajnými manipulacemi při měření emisí naftových vozů. Nové řízení zkoumá podezření, že vedení podniku tyto manipulace umožnilo porušením svých kontrolních povinností. Jeho výsledkem může být vysoká peněžní pokuta, uvedla agentura DPA.
(Celý text)

Ostrava finančně znovu podpoří výměnu neekologických kotlů
20. února 2019 14:41

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava ve třetí vlně takzvaných kotlíkových dotací znovu přispěje obyvatelům města 10.000 korun na výměnu neekologických kotlů za nové a šetrnější k životnímu prostředí. Zároveň jim nabídne i bezúročné půjčky. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
(Celý text)

Pardubice projednají stanovisko k výjimce pro elektrárnu Chvaletice
20. února 2019 13:45

PARDUBICE (ČTK) - Pardubické zastupitele ve čtvrtek čeká debata o chvaletické elektrárně, která žádá o výjimku, aby mohla po roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Rozhodnou, zda se k správnímu řízení vyjádří, nebo nechají vše jen na odbornících ze státní správy. Městská rada tento týden zvolila druhou variantu. "Dáme ale zastupitelům možnost hlasovat," řekla ČTK náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
(Celý text)

U České Kamenice srazilo auto vlčici, odborníci provedou pitvu
20. února 2019 12:20

ČESKÁ KAMENICE (ČTK) - U České Kamenice na Děčínsku auto srazilo vlčici. Nalezena byla v úterý ráno u silnice. Kvůli podezření na prašivinu provedou odborníci pitvu zvířete a genetickou analýzu. Prašivina se u některých vlků objevila v sousedním Sasku. ČTK o tom dnes informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Prašivina je z vlků přenosná na člověka.
(Celý text)

První savec, který vyhynul v důsledku změn klimatu způsobených člověkem
20. února 2019 11:00

(ČTK) - Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys rubicola, která žila pouze na malém písečném ostrově Bramble Cay severně od australské pevniny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle australských vědců se s největší pravděpodobností jedná o prvního savce, který vyhynul v důsledku změn klimatu způsobených člověkem.
(Celý text)

Izraelci budou měřit množství plastů v moři na sumkách
20. února 2019 09:10

(ČTK) - Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky ke studiu množství plastů v oceánech. Tvorové velcí jako dlaň žijí přisedlým způsobem života a daří se jim stejně v křišťálově čisté vodě jako ve vodách znečištěných průmyslovým odpadem. Rozborem obsahu jejich těl bude možné zjistit množství znečištění v jednotlivých částech moří. Studie vyšla v časopise Marine Pollution Bulletin.
(Celý text)

Česko získá z Fondů EHP a Norska do roku 2024 dalších pět miliard
20. února 2019 08:15

PRAHA (ČTK) - Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od roku 2004 z nich dosud získalo více než šest miliard. Třetí programové období bylo dnes oficiálně zahájeno v pražském Planetáriu. Zástupci jednotlivých zemí navíc podepsali dohody o programech Kultura a Životní prostředí.
(Celý text)

Severoamerické veverky: podědit hnízdo po dobrém majiteli je půlka úspěchu
20. února 2019 01:12

PRAHA (Ekolist) - Když mladá veverka podědí teritorium po dospělém veverčím samci, je to pro ni výhra. Samci totiž střádají do svých zásobáren potravy více pochutin. A tím vlastně zvyšují šance na přežití nových nájemníků. Informuje o tom University of Guelph.
(Celý text)

Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
20. února 2019 00:52

PRAHA (ČTK) - Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská energie by výrazně zdražila. Na včerejší diskusi Institutu pro politiku a společnost o budoucnosti energetické politiky Česka to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Prostřednictvím plynovodu bude ruský plynárenský koncern Gazprom dodávat plyn po dně Baltského moře do sousedního Německa.
(Celý text)

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, uvedli poslanci
19. února 2019 16:30

PRAHA (ČTK) - Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili vládě potom, co projednali petici za zdravé lesy. Organizátoři petice z řad lesníků tuto částku požadovali, v letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun.
(Celý text)

Bagry při úpravách řek a potoků zahubí až třetinu ryb, zjistil výzkum
19. února 2019 13:20

PRAHA (Ekolist) - Při úpravách vodních toků bagry zahyne zhruba třetina ryb, zjistil unikátní výzkum na horských potocích v Beskydech. Technické práce v korytě řek navíc prakticky zničí bezobratlé živočichy žijící u dna a vytvoří tzv. „dnovou antropogenní dlažbu“ – je to jako vydláždit koryto potoka. Vyčištěné a zhutněné říční dno nenabízí vodním živočichům úkryty. Pokud jsou před technickým zásahem v malém vodním toku ryby, měl by být proveden jejich záchranný slov a transfer. V opačném případě může během jednodenního zásahu dojít až k 60% úhynu ryb. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 941 | Další

Online diskuse
Návrh nových zón KRNAP vzbudil bouřlivou debatu
21. února 2019 20:30

HORNÍ MARŠOV (ČTK) - Bouřlivá debata dnes v Horním Maršově provázela seminář Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) věnovaný návrhu nového dělení KRNAP na zóny a vymezení klidového území. Desítky lidí si přišly do místní základní školy poslechnout, co bude pro ně nová zonace v praxi znamenat a jak ovlivní rozvoj obcí a cestovní ruch. Z debaty, které se účastnili hlavně podnikatelé a starostové obcí východních Krkonoš, byla patrná nedůvěra k postupu národního parku. Jedním z hlavních požadavků bylo, aby správa národního parku zajistila více času na projednání návrhu nových zón.
(Celý text)

Pardubice jsou proti výjimce, o kterou žádá elektrárna Chvaletice
21. února 2019 19:10

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice se vyjádří negativně k žádosti společnosti Sev.en EC, která žádá Pardubický kraj o výjimku, aby mohla její elektrárna ve Chvaleticích v roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města.
(Celý text)

Reuters: Evropská komise dá RWE souhlas s koupí aktivit E.ON a innogy
21. února 2019 14:58

(ČTK) - Německý energetický koncern RWE zřejmě získá bezpodmínečný souhlas Evropské komise (EK) s nákupem aktivit v oblasti obnovitelných zdrojů od společností E.ON a innogy. S odvoláním na lidi obeznámené se situací to dnes uvedla agentura Reuters. Evropská komiseby tak dala zelenou dohodě, která naprosto změní německý energetický trh.


(Celý text)

Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba se zdvojnásobí, říká ministr Brabec
21. února 2019 11:30

PRAHA (ČTK) - Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba napadeného dřeva se oproti loňsku nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Při dnešní diskusi Institutu pro politiku a společnost to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministr upozornil, že ke kalamitě přispívá dlouhotrvající sucho, které podle něj letos nezmírní ani nadbytek sněhu na horách. Loni se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity víc než 18 milionů metrů krychlových dřeva.
(Celý text)

Zdivočelí psi jsou příčinou ohrožení dvou stovek dalších druhů zvířat
21. února 2019 10:21

PRAHA (Ekolist) - Pes je možná nejlepší přítel člověka, ale současně také představuje závažnou hrozbu pro ostatní v přírodě volně žijící zvířata. Podle výzkumníků z Chile jsou domácí a zdivočelí psi v pořadí třetí největší zhoubou. Hned po zavlečených kočkách a krysách. Dílem i proto, že dokáží ulovit a strhnout větší zvířata, než jsou oni sami. Důvodů, proč jsou psi problém, je ale víc. Píše o tom BBC.
(Celý text)

Po důlním neštěstí zakázala vláda v Brazílii nádrže téhož typu
21. února 2019 09:55

BRASÍLIA (ČTK) -

V dole na železnou rudu u města Brumadinho v brazilském státě Minais Gerais se protrhla 25. ledna odpadní nádeř a voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle místních médií nefungoval alarm, který měl lidi v okolí varovat.


(Celý text)

Zálohovat, nebo třídit PET láhve?
21. února 2019 09:08

PRAHA (ČTK) - Osm z deseti PET lahví uvedených na trh končí v Česku ve sběru. Zálohovací systém PET lahví navrhovaný společností INCIEN není nutný, současný systém třídění je plně funkční. Shodla se na tom většina účastníků dnešního setkání Spotřebitelského fóra. Systém záloh v lednu spolu s INCIEN představily Karlovarské minerální vody (KMV) a Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT). Podle zastánců záloh by ale jejich zavedení pomohlo snížit množství PET lahví odhozených v přírodě.
(Celý text)

Zamezit množírnám psů by mohla povinnost registrovat chovy od tří fen
21. února 2019 00:49

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství zvažuje, že by lidé museli registrovat chovy již od tří fen. Nyní je v zákoně stanovený počet na pět. Zpřísnila by se tak legislativa kvůli množírnám psů. Dnes tato informace zazněla na sněmovním zemědělském výboru, následně ji potvrdil i mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Podle něj ale zatím nejde o finální verzi novely veterinárního zákona, ze zákona by tak mohla ještě vypadnout. Resort se také zabývá myšlenkou na zvyšování pokut za nenahlášení chovu z 20.000 korun na 50.000 korun.
(Celý text)

Zeman jednal s ministrem Brabcem a senátory o kůrovci a Národním parku Šumava
21. února 2019 00:37

(ČTK) - Prezident Miloš Zeman včera odpoledne jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) a senátory Tomášem Jirsou (ODS), Ladislavem Faktorem (nezávislý), Karlem Kratochvílem (ČSSD) a Jaroslavem Větrovským (za ANO) o kůrovcové krizi a zonách v Národním parku Šumava. O schůzce informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Brabec Zemana obeznámil s aktuálním vývojem kůrovcové kalamity v České republice, se senátory řešil jejich výtky k navrhované zonaci parku. Slíbil, že se po dohodě s obcemi na vymezení zón s účastníky dnešní schůzky znova sejde.
(Celý text)

Německé automobilce Daimler hrozí pokuta kvůli emisní aféře
20. února 2019 19:40

STUTTGART (ČTK) - Německá prokuratura zahájila přestupkové řízení s automobilovým koncernem Daimler v souvislosti s údajnými manipulacemi při měření emisí naftových vozů. Nové řízení zkoumá podezření, že vedení podniku tyto manipulace umožnilo porušením svých kontrolních povinností. Jeho výsledkem může být vysoká peněžní pokuta, uvedla agentura DPA.
(Celý text)

Ostrava finančně znovu podpoří výměnu neekologických kotlů
20. února 2019 14:41

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava ve třetí vlně takzvaných kotlíkových dotací znovu přispěje obyvatelům města 10.000 korun na výměnu neekologických kotlů za nové a šetrnější k životnímu prostředí. Zároveň jim nabídne i bezúročné půjčky. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
(Celý text)

Pardubice projednají stanovisko k výjimce pro elektrárnu Chvaletice
20. února 2019 13:45

PARDUBICE (ČTK) - Pardubické zastupitele ve čtvrtek čeká debata o chvaletické elektrárně, která žádá o výjimku, aby mohla po roce 2021 překračovat budoucí limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Rozhodnou, zda se k správnímu řízení vyjádří, nebo nechají vše jen na odbornících ze státní správy. Městská rada tento týden zvolila druhou variantu. "Dáme ale zastupitelům možnost hlasovat," řekla ČTK náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
(Celý text)

U České Kamenice srazilo auto vlčici, odborníci provedou pitvu
20. února 2019 12:20

ČESKÁ KAMENICE (ČTK) - U České Kamenice na Děčínsku auto srazilo vlčici. Nalezena byla v úterý ráno u silnice. Kvůli podezření na prašivinu provedou odborníci pitvu zvířete a genetickou analýzu. Prašivina se u některých vlků objevila v sousedním Sasku. ČTK o tom dnes informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Prašivina je z vlků přenosná na člověka.
(Celý text)

První savec, který vyhynul v důsledku změn klimatu způsobených člověkem
20. února 2019 11:00

(ČTK) - Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys rubicola, která žila pouze na malém písečném ostrově Bramble Cay severně od australské pevniny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle australských vědců se s největší pravděpodobností jedná o prvního savce, který vyhynul v důsledku změn klimatu způsobených člověkem.
(Celý text)

Izraelci budou měřit množství plastů v moři na sumkách
20. února 2019 09:10

(ČTK) - Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky ke studiu množství plastů v oceánech. Tvorové velcí jako dlaň žijí přisedlým způsobem života a daří se jim stejně v křišťálově čisté vodě jako ve vodách znečištěných průmyslovým odpadem. Rozborem obsahu jejich těl bude možné zjistit množství znečištění v jednotlivých částech moří. Studie vyšla v časopise Marine Pollution Bulletin.
(Celý text)

Česko získá z Fondů EHP a Norska do roku 2024 dalších pět miliard
20. února 2019 08:15

PRAHA (ČTK) - Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od roku 2004 z nich dosud získalo více než šest miliard. Třetí programové období bylo dnes oficiálně zahájeno v pražském Planetáriu. Zástupci jednotlivých zemí navíc podepsali dohody o programech Kultura a Životní prostředí.
(Celý text)

Severoamerické veverky: podědit hnízdo po dobrém majiteli je půlka úspěchu
20. února 2019 01:12

PRAHA (Ekolist) - Když mladá veverka podědí teritorium po dospělém veverčím samci, je to pro ni výhra. Samci totiž střádají do svých zásobáren potravy více pochutin. A tím vlastně zvyšují šance na přežití nových nájemníků. Informuje o tom University of Guelph.
(Celý text)

Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
20. února 2019 00:52

PRAHA (ČTK) - Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská energie by výrazně zdražila. Na včerejší diskusi Institutu pro politiku a společnost o budoucnosti energetické politiky Česka to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Prostřednictvím plynovodu bude ruský plynárenský koncern Gazprom dodávat plyn po dně Baltského moře do sousedního Německa.
(Celý text)

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, uvedli poslanci
19. února 2019 16:30

PRAHA (ČTK) - Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili vládě potom, co projednali petici za zdravé lesy. Organizátoři petice z řad lesníků tuto částku požadovali, v letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun.
(Celý text)

Bagry při úpravách řek a potoků zahubí až třetinu ryb, zjistil výzkum
19. února 2019 13:20

PRAHA (Ekolist) - Při úpravách vodních toků bagry zahyne zhruba třetina ryb, zjistil unikátní výzkum na horských potocích v Beskydech. Technické práce v korytě řek navíc prakticky zničí bezobratlé živočichy žijící u dna a vytvoří tzv. „dnovou antropogenní dlažbu“ – je to jako vydláždit koryto potoka. Vyčištěné a zhutněné říční dno nenabízí vodním živočichům úkryty. Pokud jsou před technickým zásahem v malém vodním toku ryby, měl by být proveden jejich záchranný slov a transfer. V opačném případě může během jednodenního zásahu dojít až k 60% úhynu ryb. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 941 | Další