ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jak Češi zachraňují nártouny na filipínském ostrově Bohol
16. června 2016 01:49
(Ekolist) - Nártoun filipínský (Tarsius syrichta), tento úžasný a charismatický tvor v Čechách patrně nejvíc vstoupil do povědomí jako hlavní aktér reklamní kampaně Sazky v roce 2009. Ano, to zvířátko s vykulenýma očima. A i když se již několik let snažíme v rámci Projektu Tarsius o osvětu a naše trička s veselými obrázky nártounů nosí nejeden cestovatel, zoolog či podporovatel ochrany přírody, stále je pro velkou část českého obyvatelstva neznámým druhem.

Jinak je tomu však na Filipínách, kde nártoun filipínský, jak jeho název napovídá, žije. Ve své domovině je doslova celebritou. Už na letišti uvidíte jeho podobiznu lákající k návštěvě ostrova Bohol.

Přestože nártouni žijí i na několika dalších ostrovech Filipín, konkrétně Samar, Leyte, Mindanao, Dinagat, Siargao, Basilan, nejvíce proslulý jejich výskytem je právě Bohol, ostrov s rozlohou 4821 km2 nacházející se zhruba uprostřed filipínského souostroví. Zde najdete plakáty s nártounem na letišti, v přístavu, v turistických agenturách, ve městě, na pláži, prostě všude. Nejeden podnik (letos jsem viděla například železářství) nese nártounovo jméno.

Mohlo by se zdát, že je o něj jako o národního hrdinu dobře postaráno a nártouní populace se díky své popularitě těší i dokonalé a fungující ochraně. Ale opak je pravdou. Drobný okatý skřítek na svou roztomilost drsně doplácí. Turisté, ať už místní či zahraniční, se chtějí s tímto neobvyklým zvířetem setkat, vyfotit si ho a pohladit.

Jenže setkat se v přírodě s nártounem není vůbec jednoduché. A tak turisté volí jednodušší cestu – nártouní stanice provozované místními, kde jsou tito primáti k vidění. Nártouni jsou necitlivě odchytáváni z přírody, drženi v zajetí a předváděni turistům. Možná si řeknete, že tohle se děje mnoha druhům všude na světě. V případě nártounů je to však ještě o něco dramatičtější. Nártouni jsou noční zvířata, přes den spí schovaní v podrostu, takže denní turistický ruch jim nedělá vůbec dobře. Další specifikum je jejich potrava. Nártouni jsou noční lovci a svou kořist, loví rychlým a hbitým skokem a především jsou jedinými striktně masožravými primáty. Živí se převážně hmyzem, ale mohou pozřít i pavouky, korýše a drobné obratlovce, např. ještěrky. Jejich krmení v zajetí je tak značně problematické a neznalí chovatelé jim jako opičkám nabízejí např. banány či papáju.

Úplně nejhorší je však fakt, že nártouni špatně přežívají v zajetí. Jejich chov se nedaří ani v těch nejlepších zoologických zahradách, natož v otřesných podmínkách, které jim nabízejí místní chovatelé. Ve stanicích hynou velmi brzy, někdy v řádu dní. To je odvrácená stránka jejich popularity.

Zakázat stanice s nártouny pro turisty

Na snímku autorka článku Milada Řeháková a první nártoun Julius.
Na snímku autorka článku Milada Řeháková a první nártoun Julius.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Milada Řeháková / Projekt Tarsius

Nebo alespoň byla, dokud se do ochrany nártounů filipínských nevložil původně český, dnes již mezinárodní Projekt Tarsius. V roce 2009 jsme poprvé odjeli do terénu na radiotelemetrický výzkum, bez použití miniaturních vysílaček lze nártouny sledovat jen krajně obtížně. Během naší studie jsme sledovali chování, využívání domovského okrsku, sociální systém a komunikaci nártounů. Během dvou let jsme nasbírali data ze dvou lokalit, podařilo se nám například popsat hlasový repertoár u nártounů filipínských. Získaná data o domovských okrscích budou mít praktické využití při plánování ochranářských aktivit.

Kromě vědeckého zkoumání nártounů jsme se zapojili do řešení problematiky nártounů chovaných pro pobavení turistů. Díky činnosti Projektu Tarsius a významné podpory tehdejšího velvyslance České Republiky na Filipínách se podařilo prosadit zrušení těchto nevyhovujících stanic a přesunutí všech zajatých nártounů do velké zalesněné voliéry. To je bezpochyby významným úspěch, který také snížil počet upytlačených nártounů, směřujících do těchto turistických stanic.

A protože vzdělávání a osvěta obyvatel je v ochraně přírody nezastupitelná, věnujeme se jí i my ve spolupráci s místními základními, středními i vysokými školami. Nyní máme díky našemu terénnímu manažerovi a dobrovolníkům vytvořeno několik interaktivních vzdělávacích programů, se kterými moji kolegové objíždí místní školy za účasti našeho plyšového nártouního maskota.

V roce 2012 jsme se rozhodli přikročit k dalšímu zásadnímu kroku našeho působení a tím bylo založení vlastního ochranářského centra. Našli jsme vynikajícího partnera – ochranářské centrum Habitat Bohol (dříve Simply Butterflies), které je již několik let aktivní v ochraně přírody, ale také turistickém ruchu – má návštěvnické centru s perfektně organizovanou komentovanou prohlídkou, restauraci i ubytování uprostřed klidné kvetoucí zahrady.

Nina a Julius

A protože jsem zakladatelku (původem z Nového Zélandu) nadchla pro ochranu nártounů, spojily jsme své síly. V prostorách návštěvnického centra vznikla místnost věnovaná nártounům. Dále Habitat Bohol zakoupilo 3 ha pozemek, na kterém vyrostla veliká, několikadílná voliéra s přírodní vegetací, tak abychom nártounům poskytli co nejpřirozenější prostředí. V roce 2014 se k nám nastěhoval první nártouní sameček Julius a v roce 2015 k němu přibyla samička Nina. První pár nártounů, kteří, jak doufáme, se stanou zakladateli nové populace chované v našem centru.

Nina a Julius pocházejí z volné přírody, byli chyceni v okolí Bilaru. To proto, že pro založení populace potřebujeme zvířata z jasným původem a také proto, že zabavení nártouni na Filipínách téměř nejsou a pokud se přeci jen objeví, zemřou dřív, než se rozhodne o jejich dalším osudu. Záchranné stanice tu pro ně neexistují a možnost získat zabaveného nártouna nebyla.

Několikadílná voliéra s přírodní vegetací má nártounům poskytnout co nejpřirozenější útočiště.
Několikadílná voliéra s přírodní vegetací má nártounům poskytnout co nejpřirozenější útočiště.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Milada Řeháková / Projekt Tarsius

Protože nártouni jsou druh žijící spíše samotářsky, Nina a Julius jsou chováni odděleně. Spojeni byli pouze v období páření, které připadá na říjen-listopad. Našli v sobě zalíbení a dokonce jsme pozorovali páření. Napjatě jsme pak očekávali, jestli bylo úspěšně a my se budeme moct radovat z potomka. Zpočátku se zdálo, že pokus o rozmnožení nebyl úspěšný, neboť samice nepřibírala. Situace se ale změnila během března, kdy jsme při pravidelném vážení zjistili nárůst hmotnosti o pár gramů nad jejím průměrem. Během dalších vážení už to bylo více a více gramů. Navíc náš terénní manažer Filip zaznamenal zvětšující se a tvrdší břicho, což naznačilo, že naše Nina opravdu čeká mládě!

Termín porodu jsme podle dostupných zdrojů a informací z volné přírody stanovili na konec dubna. A opravdu, v druhé polovině dubna se již Nina zdála neklidná. Ve voliéře jsme instalovali kamery s nočním viděním a rozhodli se ji více nerušit, až jsme ji jednoho dne našli s mládětem v náručí. Byl to velmi významný úspěch a velmi důležitý krok v našem snažení. Hned první pár a jejich první páření bylo úspěšné. Večer, kdy se nártouni probouzí, samice čile volala a vše se zdálo být na dobré cestě. Do voliéry ani její blízkosti jsme však raději nevstupovali. Naše radost ale netrvala dlouho, následujícího večera bylo mládě nalezeno mrtvé. Příčinu úmrtí neznáme. Je těžké podle několika málo záznamů z kamery vyhodnotit, zda se mládě již mrtvé narodilo a Nina ho den a noc opatrovala, nebo zahynulo až druhý den po porodu.

Nemusím zdůrazňovat, jak velmi nás tato situace mrzí, vše se zdálo být na dobré cestě. Samozřejmě jsme věděli, do jak obtížného počinu se pouštíme. Z nártounů narozených v minulosti v zoologických zahradách více než polovina zemřela ten den, nebo den po porodu, tak jako v našem případě. Důležitým faktem je, že Nina a Julius v sobě našli zalíbení a jsou schopni rozmnožení. Další období páření bude zase v říjnu, proto nás další pokus o potomka čeká až příští rok. Je to běh na dlouhou trať, a stále věříme, že budeme úspěšní.

Do pralesa

Naše centrum není přístupné veřejnosti, jak zní dohoda s místními úřady. Pokud zavítáte Bohol za námi, pak vás do voliéry nevezmeme. Ale nabízíme Noční safari, výpravu s místními průvodci do sousedního národního parku Rajah Sikatuna. Zažijete s námi, jaké to je, ocitnout se v tropickém lese po západu slunce. Můžete si užívat jedinečnou divočinu všemi svými smysly a objevovat, co vše lze potkat v nočním lese. A pokud budete mít notnou dávku štěstí, můžete spatřit nártouny v jejich přirozeném prostředí. A možná uvidíte i letuchy, netopýry a kaloně, ovíječe, sovy, lelkouny a lelky. Žáby a nejrůznější hmyz rozezní jeden z nejúžasnějších přírodních koncertů a tisíce svítících očí či světélkující houby vás vezmou do světa pohádek. Taková výprava není pouze o tom spatřit nártouna, ale také rozšiřuje povědomí o prostředí, ve kterém nártouni žijí. Noční svět je plný života.

Co jsou zač nártouni filipínští

Nártouni patří mezi primáty, ne mezi opice, ale poloopice, i když nesou znaky obojího. Velikostně se řadí mezi nejmenší primáty na světě (váží cca 110 – 140 gramů). České, latinské i anglické jméno dostali podle neobyčejně prodloužených nártů, zejména zánártních kostí. Na nártounovi vás upoutají zejména jeho obrovské oči. Ty jsou nepohyblivě umístěny v očnici, zabírají skoro celý obličej a dohromady váží více než celý mozek tohoto živočicha. Tak velké oči jsou nezbytné při jejich nočním způsobu života. Dokonalý zrak je pro ně extrémně důležitý, ale na rozdíl od nočních poloopic nártouni nemají tapetum lucidum (odrazovou vrstvu za sítnicí oka pro lepší vidění). Neobvykle pohyblivá krční páteř nártounům umožňuje při sledování kořisti otáčet hlavu o 180° na každou stranu, aniž by pohnuli tělem.

Nártouni jsou aktivní od soumraku do svítání, přes den spí schovaní v podrostu 1-2 m nad zemí. Vzhledem k nočnímu způsobu života je pro nártouny nejdůležitější pachová a zvuková komunikace. Pravidelně značkují území svého domovského okrsku a pravidelně při svítání a soumraku vokalizují. Nártouni obývají nejrůznější typy prostředí – primární a sekundární lesy i křoviny, mangrovy i pobřežní oblasti, kde jsou porosty stromů a keřů s menším průměrem větví, které upřednostňují. Chybí pouze v oblastech s vyšší hustotou lidské populace a intenzivním zemědělstvím.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

Milada Řeháková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2468477


Online diskuse
O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další