ecomonitor.cz
verze pro tisk
Unikátní výzkum: Kolik je lidí, kteří se aktivně zapojují do ochrany přírody, a co jsou zač?
7. srpna 2015 01:39
PRAHA (Ekolist) - Je jich skoro milion a půl. Čechů, kteří podepisují petice na ochranu přírody, odnáší odpadky z lesů, přesvědčují své známé nebo diskutují ve prospěch životního prostředí na Facebooku. Kdo vlastně jsou tito lidé? Na tyto otázky se snažil odpovědět ojedinělý český výzkum občanské angažovanosti.

Onen milion a půl lidí zahrnuje i 420 tisíc občanů, kteří se angažují především v environmentálních otázkách. K angažovanosti je motivuje kromě zájmu o životní prostředí a přírodu často i touha po zdravém a přirozeném nebo alternativním životě.

Na první pohled je nepoznáte, od ostatní populace se významně neliší. Jsou mezi nimi muži, ženy, méně i více vzdělaní. Je mezi nimi více mladých do 24 let a starších 55 let, méně lidí mezi 35-44 lety.

Pes nebo kočka místo televize a bulváru

Liší se až způsobem trávení volného času. Nejméně ze všech aktivních skupin jich vlastní televizi, a naopak výrazně více času než ostatní tráví se svým domácím mazlíčkem. Naopak méně čtou Blesk a méně se zajímají o soukromý život slavných.

Méně než ostatní věří také v předem daný osud. Na politické škále se označují jako nejvíce pravicoví ze všech, častěji než ostatní by volili i Stranu zelených.

Nejvíce je oslovuje téma ochrany druhů a divočiny a kvalitního a čistého životního prostředí. Nejčastěji se zapojují do aktivit v konkrétní lokalitě.

Všech lidí, kteří se nějakým způsobem dnes environmentálně angažují, je ale více než 3krát více, 1,42 milionů obyvatel ČR. Jedná se častěji o vzdělanější a starší část populace, s maturitou a vyšším vzděláním. Tito lidé častěji než ostatní čtou a naopak méně sledují televizi. Bydlí častěji v nejmenších obcích, nebo naopak v Praze. Více než ostatní se zajímají o politiku a více věří neziskovým organizacím.

Nejvíce lidí se v ochraně životního prostředí angažuje zlepšováním veřejného prostoru a krajiny (22,1 %), a snahou mít čisté řeky, vzduch a prostředí kolem sebe (15,9 %). A to především manuální prací, tedy například sbíráním odpadků v přírodě (více než třetina aktivit v této oblasti), každý čtvrtý nebo pátý podepsal papírovou či internetovou petici věnující se tomuto tématu.

Petiční velmoc

Petice jsou v Česku velmi populární, i ve srovnání se zahraničím
Petice jsou v Česku velmi populární, i ve srovnání se zahraničím
Foto | Jan Losenický / Arnika

Petice jsou v Česku ostatně velmi populární, i ve srovnání se zahraničím. „Petice používáme a podepisujeme častěji než je průměr Evropské unie,“ připomíná Jan Krajhanzl, který společně s Tomášem Protivínským stojí za vznikem Mapy české environmentální angažovanosti 2015.

Kromě péče o okolí se lidé v Česku snaží pomáhat zvířatům v nouzi, ať už se jedná o opuštěná zvířata v útulcích nebo divoká zvířata (10,9 % dotazovaných). Nebo bojovat proti stavbám na určitém území (10 %). Problematice ochrany druhů a divočiny se věnovalo v loňském roce 7,6 % obyvatel ČR, právy zvířat ve velkochovech nebo laboratořích 5,5 %, ochranou klimatu 4,0 %.

Mezi lidmi, kteří v dotaznících uvedli, že se environmentálně angažují, ale nejsou jen čistí ekoaktivisté. O divoká zvířata například pečují také myslivci, o zdravé potraviny se zajímají lidé i z jiných důvodů než ekologických. Za své okolí bojují lokální patrioti, kteří by sami sebe jako environmentalisty neoznačili, připomíná Jan Krajhanzl.

Právě velká různorodost lidí se zájmem o životní prostředí může podle něj stát i za malou podporou Strany zelených. „Lidé mohou mít různé názory na to, jaké má mít vedení a jak se má profilovat ta ‚správná Strana zelených‘,“ říká Jan Krajhanzl, „levicově orientovaní ji nemusejí volit, protože je moc napravo. A obráceně.“

Roli v tom ale podle Krajhanzla hrají i další prozaičtější faktory: malá mediální viditelnost Strany zelených jako neparlamentní nebo její opakovaný pohyb pod hranicí 5 %, protože mnoho lidí uvažuje jen o těch stranách, které mají šanci dostat se do parlamentu.

Mezi lidmi, kteří v dotaznících uvedli, že se environmentálně angažují, ale nejsou jen čistí ekoaktivisté. O divoká zvířata například pečují také myslivci, o zdravé potraviny se zajímají lidé i z jiných důvodů než ekologických
Mezi lidmi, kteří v dotaznících uvedli, že se environmentálně angažují, ale nejsou jen čistí ekoaktivisté. O divoká zvířata například pečují také myslivci, o zdravé potraviny se zajímají lidé i z jiných důvodů než ekologických
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Spící potenciál

Enviromentální témata obecně mají potenciál oslovit podle výzkumu dalších 11, 9 % populace, přibližně tedy 880 tisíc lidí. Mezi nimi jsou častěji ženy, angažující se především ze soucitu nebo možnosti se sdružovat.

Právě tuto skupinu by se mohly ekologické organizace snažit více oslovit. „Je to spící potenciál,“ říká Jan Krajhanzl. Tito lidé mají k přírodě kladný vztah, k její ochraně ale přistoupí spíš z emocionálních důvodů než přes rozum.

Mezi nejaktivnějšími lidmi například velmi silně rezonuje téma zdravých potravin. V této problematice se v současnosti angažovalo asi 11,8 % populace, více než 65,3 % dotazovaných ale uvedlo, že by se ji mohlo v budoucnu určitě nebo možná věnovat.

Podobný potenciál oslovit další sympatizanty má i téma čistoty prostředí (62,6 %) a obecně jeho kvalita (59,7 %). Problematika útulků a záchranných stanic by mohla oslovit téměř polovinu obyvatel (49,7 %), o něco méně ochrana druhů a divočiny (42,3 %). Bez šancí není u veřejnosti ani ochrana klimatu (36,9 %) a práva zvířat ve velkochovech a laboratořích (32,3 %). Méně pak táhnou témata konkrétních lokalit a staveb. Proti stavbě na určitém území by bylo ochotno angažovat se až 29,9 % lidí a proti těžbě surovin 25,6 % (nyní se proti těžbě surovin angažovalo jen 2,6 % lidí).

Studie Mapa české environmentální angažovanosti 2015 vytvořená pro Zelený kruh vychází z výzkumu Občanská angažovanost 2015, který realizovalo Centrum občanského vzdělávání v letech 2013-15. Je on-line dotazník vyplnilo 3876 respondentů. Nejvíce Čechů se podle jeho výsledků angažuje pro nemocné a postižené (40,8 %) a lidi v náročných životních situacích (34,8 %). Činí tak nejčastěji peněžním příspěvkem (45,8 %), materiálním darem (43 %) a podepisováním internetových (32,9 %) a papírových petic (30,5 %).

Líbil se Vám článek?

Přispějte na vznik dalšího        

Líbil se vám článek? Podpořte Ekolist.cz a pošlete mu pár korun.

Zdeňka Vítková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2445713


Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další