ecomonitor.cz
verze pro tisk
Na úsporu energie myslete i v létě. Pomůže péče o ledničku i venkovní stínění
7. srpna 2015 01:23
PRAHA (Ekolist) - V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.

Šťastných sedm stupňů v ledničce

V létě, ještě více než jindy, je důležité, aby správně fungovala chladnička a mrazák. Ať už máte starší či novější kus, doporučuje Roman Kouba ze společnosti E.ON dodržovat několik základních pravidel. Ledničku pravidelně odmrazovat, umístit ji na chladnější místo a nepodchlazovat ji.

Pokud vrstva námrazy naroste do 3mm a mohutnější vrstvy, zvýší se náklady na elektřinu až o 75 %. Dvojnásob to platí podle odborníků v létě, kdy většina lidí do mrazničky ve zvýšeném množství ukládá nádoby s tekutinami, které postupným odpařováním tvorbu námrazy podporují.

Chladnička by měla být také umístěna co nejdále od zdrojů tepla, například trouby. Každý stupeň Celsia navíc v jejím okolí zvyšuje její spotřebu až o 4 %. Horké potraviny před uložením do lednice nechejte vychladnout. Jako ideální vnitřní teplotu udávají odborníci 7 °C. Nižší hodnotu není nutné nastavovat ani v parném létě.

Více informací o tom, kdy je správná chvíle odmrazit mrazák a jak na to ve speciálním článku.

Klimatizace není jediné řešení

Proti letnímu žáru pomohou venkovní žaluzie. "Ty teplo do místnosti vůbec nevpustí. Pomoci mohou i vnitřní či meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety,“ radí Roman Kouba. Proti přehřívání interiéru letním sluncem mohou také pomoci okenní odrazové fólie, které se snadno nalepí přímo na vnější stranu okna.

Podobnými opatřeními lze ulevit i už nainstalované klimatizaci. I malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má podle Romana Kouby spotřebu asi 1 000 wattů, což je až 16x více než v případě velkého stojanového ventilátoru. Při výběru klimatizace je proto dobré myslet na její spotřebu a dívat se na jejich energetické štítky. Důležitá je ale i samotná práce s klimatizací: mít v klimatizovaném pokoji zavřená okna a správně nastavenou teplotu. Odborníci doporučují nastavovat teplotu na 24 stupňů, ± 2 stupně, od venkovní teploty by se navíc teplota v domě měla lišit o maximálně 7 stupňů. Kvůli zdraví i množství spotřebované energie.

Jednoduchou klimatizaci si můžete vyrobit i doma na koleni. Jak na to se dozvíte v článku Připravte se na vedro. Vyrobte si vlastní klimatizaci za pár korun.

Ušetřit za energie můžete i úsporným praním. Raději počkejte, až vám po dovolené špinavé oblečení naplní celý buben
Ušetřit za energie můžete i úsporným praním. Raději počkejte, až vám po dovolené špinavé oblečení naplní celý buben
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Šňůry pryč ze zdi

Nedovolte spotřebičům zbytečně „užírat“ energii, zatímco jste na dovolené. Před odjezdem nenechávejte přístroje v pohotovostním režimu, ideálně všechny kromě mrazničky vytáhněte ze zásuvek. Skrytá spotřeba ve standby režimu se u jednotlivých elektrospotřebičů liší. „Největším žroutem je video rekordér, který by vás stál za rok 525 Kč, na druhém místě následuje stolní počítač s částkou 250 Kč. Proto se vám vyplatí, když si zvyknete přístroje odpojovat i v průběhu roku," pokračuje Roman Kouba. Vytáhnutím šňůr ze zásuvek navíc spotřebiče ochráníte i před přepětím v elektrické síti a „vyhořením“ v důsledku úderu blesku za letních bouřek.

Ušetřit za energie můžete i úsporným praním. Raději počkejte, až vám po dovolené špinavé oblečení naplní celý buben. Na poloviční várku prádla totiž pračka obvykle spotřebuje stejné množství energie i vody jako na plný buben. „Běžně špinavé a propocené prádlo stačí prát na 40 °C. Vyplatí se to. Uvědomte si, že pouhým snížením teploty z 90 °C na 60 °C, ušetříte 25 % energie,“ říká Roman Kouba s tím, že předepírka je nutná opravdu jen u silně znečištěného prádla. Chcete-li opravdu šetrně prát, vyplatí se číst návody k pračkám. O tom, že nejsou pro srandu králíkům, se přesvědčil před časem i redaktor Ekolistu.

Nezapomínejme šetřit i vodou

Právě v létě více než jindy stoupá naléhavost po úspoře vody. Na každého Čecha dnes připadá spotřeba 112 litrů vody denně. Velkou část z ní tvoří voda potřebná na koupel ve vaně. Jen na její jedno naplnění je totiž potřeba asi 150 až 200 litrů vody. Uspořit se dá jednoduše sprchováním, během kterého se spotřebuje pouze 30 až 50 litrů. Zatímco jedna koupel ve vaně vás přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny.

Pokud chcete ušetřit ještě více, pořiďte si sprchu s dobře zvolenou hlavicí. Starší typy hlavic totiž spotřebují i 20 litrů vody za minutu. S úspornou hlavicí se tato spotřeba sníží na 6 až 8 litrů, aniž byste při sprchování pocítili rozdíl. Také můžete využít takzvaný stop-ventil, který se namontuje mezi baterii a sprchovou hadici a reguluje průtok 6, 8, 10, 12 a 14 litrů za minutu. Těmito opatřeními lze ušetřit dalších 50 % teplé vody, tvrdí zástupci společnosti E.ON. Více o šetření vody během koupele v článku Úspory vody v koupelně - jak je to se sprchováním a plnou vanou vody?

Líbil se vám článek? Podpořte Ekolist.cz a pošlete mu pár korun.

red

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2445652


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další