ecomonitor.cz
verze pro tisk
Volby 2013: Lidé mějte raději elektřinu zadarmo a svoji, říká Úsvit
2. října 2013 01:38
PRAHA (Ekolist) - Hnutí Úsvit přímé demokracie slibuje energeticky soběstačnou Českou republiku od státu, přes regiony, obce až po domácnosti. Podle Úsvitu tak hnutí říká: lidé mějte raději elektřinu zadarmo svoji. Naopak je potřeba revidovat program Zelená úsporám, protože v mnoha případech přinesl často nezvratné škody - a to v případě masivních výměn oken na historických budovách. Na anketu odpovídal člen výkonné rady Jaroslav Novák Večerníček.

1. Počítáte s podporou obnovitelných zdrojů energie? Jako podobu bude podpora mít?

Jsme pro maximální energetickou soběstačnost - a to na všech úrovních od domácností přes obce regiony až po stát. Tam kde to jde budovat lokání zdroje a energetiku maximálně decentralizovat.

Naše řešení říká - lidé mějte raději elektřinu zadarmo svoji. A chceme aby se systém dotací změnil - aby stát nepřispíval spekulantům, ale aby pomocí jednorázových příspěvků dotoval rodiny domácnosti, aby se energeticky osamostatnily. V dnešní cenách by potřebu průměrné rodiny pokryl ostrovní solární systém v ceně okolo 70 000 Kč (výkon 2 kWp, což je v horších podmínkách 6 kWh za den a v létě až 20 kWh za den).

2. Jaká má být role ministerstva životního prostřední?

Mělo by přinášet podobné vize, propagovat je a prosazovat.

3. Co plánujete dále s programem Zelená úsporám? Kde na něj vezmete peníze?

My s ním neplánujeme nic - nejsme vláda. Zelená úsporám je třeba v první fázi radikálně pozměnit, protože v mnoha případech přinesl často nezvratné škody - a to v případě masivních výměn oken na historických budovách. I v památkových zónách si lidé mění okna dřevěná za plastová - která samozřejmě ničí historický vzhled, ale samozřejmě mají i negativní důsledky pro mikroklima v bytech a domech. Byty uvnitř plesniví opadávají omítky atd.

4. Jak by měla vypadat protipovodňová ochrana v České republice?

Protipovodňová ochrana kupodivu v našem pojetí úzce souvisí s energetikou. Jsme pro masivní výsadbu lesů - všude tam kde dnes jsou holé pole nebo se pěstují zbytečné plodiny jen kvůli dotacím. Zalesnění má násobný význam:

1) zadržuje vodu a samozřejmě stromy brání půdní erozi, která samozřejmě opět zhoršuje povodně a škody.
2) stabilizuje klima - v horku ochlazuje, v zimě ohřívá
3) tím stabilizuje i povětrnostní podmínky
4) nekonečná zásobárna energie a skvělé suroviny nejen na nábytek ale také ve stavebnictví a mnoha dalších oborech
5) zvýšený turistický potenciál - zalesněná krajina na Šumavě vypadá jinak než sice krásný a pustý a holý sopečný kraj třeba mezi Mostem a Louny - stačilo by zalesnit a je tu o ligu krásněji. A to že lidé mají kam vyběhnout na houby nebo na borůvky - to je taky super bonus

Další věcí jsou koryta řek - řeky skutečně musí mít možnost rozlivu tam, kde to jde. A je třeba skutečně k zamyšlení stávající neschopnost všech odpovědných za protipovodňové varování a také za jistou míru regulace. Vltavská kaskáda v případě ohrožení povodněmi musí primárně chránit lidi. Takže v momentu, kdy hrozí přívalové deště a povodňové vlny, musí bez rozmýšlení maximálně upouštět.

Nemluví s o tom, ale podle mého soudu, jsou pokaždé při povodních kaskády nepřipravené - plné, takže nezadržují vodu. Za tím je i snaha do poslední chvíle například vyrábět elektřinu a vydělávat. V momentě, kdy se vypouští, je výroba ohrožená.

5. Podpoříte dostavbu jaderné elektrárny Temelín, nebo se ji pokusíte zastavit?

Jsme proti. Prakticky veškerá energie z Temelína se exportuje do zahraničí. Cestou je postupné nahrazení centrálních zdrojů energie zdroji lokálními, aby tam, kde to je technicky možné, byly každý dům, každá obec energeticky soběstačné. Jen zrušením centrální přenosové soustavy bychom ušetřili až 20 procent energie.

Občané by měli vědět, že schválení stavby dalších bloků v reálu znamená, že na desítky let se zvýší ceny elektřiny o náklady na výstavbu a provoz. Všechny analýzy jasně říkají, že Temelín není samofinancovatelný - museli bychom jeho výrobu dotovat z přirážky k ceně elektřiny.

6. Povolíte těžbu břidlicových plynů?

Problém přece není, zda těžba ano či ne, ale jakou technologií. Pokud budeme umět těžit plyn tak, aby těžba neničila zemi, pak určitě ano. Pokud by to mělo negativní následky, je třeba je zvažovat.

7. Mají se v Národním parku Šumava chránit přírodní procesy, nebo je přednější turistika a lesní hospodářství?

Ve všech národních parcích světa má přednost příroda. Proto se Národní parky zřizují - aby ji zachovaly v nezasažené podobě. Ale je samozřejmě na občanech, jak se rozhodnou - pokud Národní park nechtějí nebo chtějí nějakou kompromisní podobu, je to jen na nás všech, na čem se dohodneme. Takže tohle je otázka pro referenda, v nichž by se vydiskutovala všechna pro i proti.

8. Jak by měla vypadat energetická koncepce České republiky?

To je na knihu.

Principy jsme už popsali - tedy decentralizace zdrojů důraz na soběstačnost na co nejnižší lokální úrovni. Nejde jen o ekonomiku - decentralizovaný systém je méně zranitelný - když Rusové zastaví přívod plynu a my budeme topit dřevoplynem, sluncem atd., pak nás to potrápí méně. Když teroristé odpálí raketu na Temelín, pak věřím, že je natolik bezpečný, aby nás neohrozilo záření, ale hrozí, že poškodí rozvody, zkolabuje chlazení a nastane blackout. Pak budeme vděční za každý solární ostrov, kterého se samozřejmě výpadek proudu nijak nedotkne.

Další věcí je, že našim ekonomickým konceptem je snižování nákladů na život - k tomu patří i maximální energetická soběstačnost, kdy velká část domácností může mít elektřinu zdarma v rámci v rámci vlastního solárního ostrova. Pochopitelně je tu třeba podpora i dalších technologií - v dřevu máme nekonečný zdroj energie - dokonce vlastního plynu. Dřevoplynem se dnes už topí a kdysi se na něj i jezdilo po celé Evropě, včetně autobusů městských doprav.

Hnutí Úsvit chce podporovat energetickou soběstačnost domácností a obcí

Hnutí Úsvit ve svém volebním programu nemá kapitolu, která by se politice životního prostředí věnovala. Program se týká především ekonomiky a veřejných financí. Úsvit tak například navrhuje snížení spotřební daně z nafty. Podle programu by příjem pro státní rozpočet zůstal stejný a zároveň by se tak zlevnila nafta.

Program hnutí Úsvit naopak odmítá privatizaci podílů ve státních společnostech jako ČEZ. Důvodem je podle Úsvitu, že "české suroviny patří českému národu a není možné s nimi plýtvat nebo je předávat do zahraničních rukou".

Podle Úsvitu by se Česká republika měla stát energeticky soběstačnou na všech úrovních, od státu, přes regiony, obce až po domácností – ovšem nikoli formou dotací pro spekulanty. Podle programu by stát neměl dotovat žádnou komerční výrobu energie, ale měl by naopak podpořit energetickou soběstačnost jednotlivých domácností a obcí. Například podporou kogeneračních spaloven, nebo tzv. fotovoltaických ostrovních systémů, které nezatěžují energetickou sít, ale naopak ji odlehčují.

Úsvit chce usilovat o prosazení pravidel, které by bránily zneužití monopolního postavení majitelů sítí v případě vodného a stočného. Sítě by se měly vrátit do rukou státu a obcí.

Chcete uštěřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru SFinance.cz

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2389969


Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další