ecomonitor.cz
verze pro tisk
Volby 2013: Obnovitelné zdroje mají být všude, kde je pro ně vhodné místo, tvrdí ANO
7. října 2013 02:08
PRAHA (Ekolist) - Politické hnutí ANO je pro efektivní podporu obnovitelných zdrojů energie. Odmítá těžbu břidlicových plynů metodou frakování, hrozí-li kontaminace podzemních vod. Z Šumavy by se podle hnutí člověk vyhánět neměl. Mělo by se pouze zajistit, aby svým pobytem a činností neškodil v nejcennějších rašeliništích, prameništích a přirozených lesích.

1. Počítáte s podporou obnovitelných zdrojů energie? Jako podobu bude podpora mít?

Ano počítáme s podporou obnovitelných zdrojů. Dle našeho názoru mají být do budoucna OZE všude, kde je pro ně vhodné místo. Tedy nikoliv tam, kde jsou na ně největší dotace, ale tam, kde se nejdříve vrátí energie do nich vložená. Podpora nesmí být tak velká (část ceny elektrické energie), aby neohrožovala náš průmysl. Například sklářství, hutnictví, papírenský a chemický průmysl se již dnes dostává i díky dotacím OZE do problémů. Podporu si představujeme spíš v oblasti daňových úlev.

2. Jaká má být role ministerstva životního prostředí?

Člověk je nedílnou součástí životního prostředí, proto by tento resort a jeho odborníci měli hlavně nacházet rozumné kompromisy mezi požadavky na rozvoj území a ochranou přírody, které se tento rozvoj dotýká. Resort by měl dohlížet také na to, aby se v zemi dostatečně pečovalo o krajinu a přírodní zdroje, aby dobře fungovalo odpadové hospodářství, abychom měli co nejzdravější ovzduší, vodní zdroje a podobně.

3. Co plánujete dále s programem Zelená úsporám? Kde na něj vezmete peníze?

Program Zelená úsporám považujeme za stěžejní. Je to výborná možnost jak podpořit obyvatele této země především při zateplování domů a stavbě nových – nejlépe pasivních domů. Peníze na program Zelená úsporám chceme vzít z výnosů emisních povolenek a ze zdanění vývozů hnědého uhlí. Též uvažujeme o připojení se k aktivitě hnutí Duha nazvané Velká výzva. Nejsme ale pro zdanění zisků ČEZ. Ty by měly zůstat na plánované investice.

4. Jak by měla vypadat protipovodňová ochrana v České republice?

V důsledku několika mimořádných povodňových událostí v posledních 20 letech byla v České republice vypracována komplexní protipovodňová ochrana, která je v evropském srovnání na velmi dobré úrovni. Tento systém funguje, ale je ho potřeba průběžně aktualizovat a smysluplně doplňovat o další opatření, zpomalující odtok vody z krajiny (řízený rozliv povodňové vody v suchých polderech). Z pohledu probíhající klimatické změny je však dlouhodobě podceňována komplexní ochrana České republiky před katastrofálním suchem, kterou by se budoucí vláda měla intenzivně zabývat, např. zavedením "Systému hodnocení rozsahu a dopadů sucha na území ČR".

5. Podpoříte dostavbu jaderné elektrárny Temelín, nebo se ji pokusíte zastavit?

Dostavbu JE Temelín podpoříme. Prověříme si ale důkladně výhodnost této stavby pro ČR. Čistě ekonomicky, pouze podle investičních nákladů a dnešní ceny silové energie na evropském trhu se nezdá být ekonomika stavby dobrá. Pokud ale započítáme externality u uhelných zdrojů a nutnost šetřit naše zdroje hnědého uhlí pro teplárny, má dostavba JE Temelín smysl. ETE 3,4 bereme jako strategický zdroj po roce 2030. Nahradí staré uhelné elektrárny a část jeho produkce využijeme pro napájení elektromobilů, které mají mít dle předpokladů po roce 2030 rychlý rozvoj.

6. Povolíte těžbu břidlicových plynů?

Jsme proti těžbě břidlicových plynů metodou frakování. Hrozí kontaminace spodních vod. Pokud se do budoucna najde metoda šetrnější k životnímu prostředí, jsme minimálně pro geologické průzkumy. Evropa se po roce 2050 stane pravděpodobně závislá ze 75 % na dovozech surovin. Což je velmi nebezpečné. A každý „místní“ zdroj, který nám z této závislosti pomůže, bude potřebný.

7. Mají se v Národním parku Šumava chránit přírodní procesy, nebo je přednější turistika a lesní hospodářství?

Území národního parku Šumava (včetně I. zón) je specifické tím, že původní, přirozeně smíšené a kalamitám odolné lesy byly v v 19. století nahrazeny choulostivými smrkovými monokulturami, o které by se měl člověk jako dobrý hospodář v případě jejich strádání postarat, nikoliv je nechat "přirozenému" osudu. Právě z historického vývoje území NP Šumava, kde byl člověk po staletí v úzkém kontaktu s přírodou, vychází naše filosofie nevyhánět člověka (turistu) ze Šumavy, pouze zajistit, aby svým pobytem a činností "neškodil" v místech, která existují ve své přirozené podobě po staletí (rašeliniště, prameniště, klimaxové smrčiny, jedlobukové smrčiny karpatského typu aj.).

8. Jak by měla vypadat energetická koncepce České republiky?

Energetická koncepce České republiky by měla vypadat podle původních závěrů tzv. Pačesovy komise č. 2. Měli bychom tedy dostavět ETE 3,4 a nahradit jaderným proudem staré uhelné elektrárny. Zároveň bychom měli snížit vývozy elektrické energie, a tím šetřit hnědé uhlí pro naše teplárny, dále podporovat nezávislé energetické mikroregiony, podporovat úsporná opatření. Tato koncepce byla ovšem dále přizpůsobena různým zájmovým skupinám a byla předložena ministrem Kubou v jiné podobě, než měla být. Podle nás by se proto měla vrátit do původního návrhu, který byl vytvářen na základě analýz a nikoliv lobbistických tlaků.

Program politického hnutí ANO

Energetika

ANO slibuje zlevnění elektrické energie snížením vývozu elektřiny, především té vyráběné v tepelných elektrárnách, na kterou český občan doplácí na externích nákladech. Hnědé uhlí by se mělo podle hnutí šetřit pro budoucí generace. Celkově je pro zvýšení dohledu státu nad energetickými surovinami.

Systém podpory obnovitelných zdrojů energie by měl projít revizí a měly by být sníženy jeho likvidační dopady na konkurenceschopnost českého průmyslu. Také vyplácení podpor stávajícím instalacím fotovoltaických elektráren by mělo podle ANO projít důsledným prošetřením, hnutí bude usilovat o rozkrytí vlastnické struktury jejich majitelů. ANO slibuje zabránit zvyšování příspěvků na obnovitelné zdroje z veřejných rozpočtů.

ANO je pro dostavbu JE Temelín, před tím však žádá důkladné prověření výhodnosti této stavby pro ČR. Chce zajistit, aby stavba 3. a 4. bloku byla financována pouze ze zdrojů ČEZ a nebyla dotována občany. Hnutí podpoří i další provoz JE Dukovany po roce 2025.

ANO chce přispět ke stabilizaci evropské energetické sítě, kde je velmi pokřivený trh a kde se stále zvyšuje nebezpečí velkých výpadků dodávek elektrické energie (blackout). ANO chce také prosazovat snížení distribučních poplatků za elektrickou energii a zemní plyn.

Hnutí slibuje naopak podporu vzniku energeticky nezávislých mikroregionů a úsporných opatření, snížení energetické náročnosti veřejných i soukromých budov, především formou zateplování domů.

Průmysl a doprava

ANO se chce zasadit o opětovný rozvoj stavebnictví, zajistit potřebné finance na dobudování páteřních částí silniční, železniční i vodní dopravní infrastruktury. Prioritními projekty jsou pro hnutí modernizace D1, dostavba Pražského okruhu R1, propojení D1 s D11, dokončení dálnice D8 a plavebního stupně Děčín.

Hnutí slibuje iniciovat změnu stavební legislativy (stavebního zákona, zákona o posuzování vlivů na životní prostředí – EIA atd.) tak, aby byly jasnější a transparentnější a zjednoduší povolování staveb a zároveň výrazně sníží korupční potenciál v této oblasti.

V oblasti trecyklace vidí hnutí ANO rezervy v reálné dostupnosti kontejnerů na tříděný odpad a v absenci kontejnerů na kovový a kompostovatelný odpad. Likvidace vytříděného komunálního odpadu byla měla dále probíhat pomocí vysokoteplotního spalování a bezemisní plazmové gasifikace.

Zemědělství

ANO ve svém programu také klade důraz na podporu českých potravin. Ideálem by pro hnutí bylo dosáhnutí úplné soběstačnosti v základních potravinách. ANO je zastáncem prodeje zemědělských a potravinářských výrobků konečnému spotřebiteli přímo (tzv. ze dvora). Slibuje také udělat maximum proto, aby v rámci EU byly narovnány podmínky v oblasti národních a regionálních dotací zemědělcům a potravinářům

Racionálním způsobem chce ANO zapojit české zemědělství do oblasti obnovitelných zdrojů.

Zelený program

Pro regiony s dlouhodobě špatným životním prostředím chce ANO ve spolupráci s vedením měst a obcí a firmami zpracovat tzv. „Zelený program“, jehož cílem bude formulovat požadavky a opatření, která v dlouhodobém časovém horizontu povedou k nápravě.

Více informací v programu politického hnutí ANO.

Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru Sfinance.cz

zv

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2389811


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další