ecomonitor.cz
verze pro tisk
Volby 2013: Chceme, aby ČEZ zlevnil lidem energii, lákají Zemanovci
3. října 2013 02:00
PRAHA (Ekolist) - Co se týče směřování Národního parku Šumava, chtějí se Zemanovci inspirovat praxí sousedního bavorského národního parku. V energetice jsou pro to, aby ČEZ zlevnil energii koncovým spotřebitelům, kteří pak budou více konkurenceschopní a budou odvádět státu vyšší daně. Stát by měl podporovat fotovoltaiku, jen pokud je umístěna na rodinných domech. Za Stranu Práv Občanů Zemanovci Ekolistu.cz odpovídal Petr Stehlík, předseda stranické komise pro životní prostředí.

1. Počítáte s podporou obnovitelných zdrojů energie? Jako podobu bude podpora mít?

Počítáme s podporou některých obnovitelných zdrojů energie. Jsou to zejména biologické obnovitelné zdroje: energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu energie bioplynu. Počítáme s podporou fotovoltaiky výhradně pro rodinné domy pro částečné krytí vlastní potřeby.

2. Jaká má být role ministerstva životního prostředí?

Nechystáme výrazné změny v roli ministerstva životního prostředí (MŽP), chystáme ale výrazné změny ve fungování MŽP tak, aby mohlo svojí roli lépe hrát. Namátkou několik problémových oblastí: Vyřešit letité otevřené problémy jako je např. zákon o odpadech. Naprosto změnit systém čerpání evropských dotací, maximálně systém zprůchodnit. Vyřešit možnost splavnění Labe a zároveň se postarat o životní podmínky pro ohrožené živočichy. Řešit protipovodňovou ochranu.

3. Co plánujete dále s programem Zelená úsporám? Kde na něj vezmete peníze?

Nejprve musíme vyhodnotit přínosy minulých etap programu Zelená úsporám. Tj. jaké byly dosažené úspory a kolik to stálo jak investičních nákladů, tak i provozní, např. na rekuperaci místo přirozeného větrání. Nejen peníze dotační, ale i peníze investorů. K financování programu je možné v této chvíli použít výnosy z prodeje emisních povolenek. Zapojení dalších zdrojů by bylo závislé i na výsledku analýzy minulých etap programu.

4. Jak by měla vypadat protipovodňová ochrana v České republice?

Protipovodňová ochrana musí začít u toho, jak zachytit co nejvíce vody v krajině již při dešti. Znamená to obnovovat opět meze, remízky, větrolamy, polní cesty a další krajinné prvky znemožňující rychlý odtok dešťových srážek do vodotečí. Znamená to i správné hospodaření na půdě – zemědělci by se měli vrátit ke klasickým osevním postupům, zařazovat do pěstování více pícnin, udržovat plochy trvalých travních porostů. Jednostranné zaměření na obilniny a řepku je špatné nejen pro vodní režim krajiny, ale i pro půdu samotnou. Zhoršují se a její vlastnosti a tím i úrodnost. Tam, kde je to možné, tak budovat suché poldry, zvětšovat retenční schopnost vodních nádrží.

5. Podpoříte dostavbu jaderné elektrárny Temelín, nebo se ji pokusíte zastavit?

Dostavba Temelína je investičně velmi náročná. Na jedné straně by tato investice znamenala oživení ekonomiky, na druhé straně je otázka, jak by potom vypadala cena elektřiny pro české domácnosti, průmysl a další odběratele. To ještě musíme posoudit.

6. Povolíte těžbu břidlicových plynů?

Těžba břidlicových plynů se rozběhla velmi rychle v USA i jinde ve světě. Musíme si ověřit, jestli je u nás množství břidlicového plynu natolik významné, aby byl zdrojem energie po mnoho let, a za druhé, jaký dopad do životního prostředí by to mělo v naší hustě osídlené zemi. Takže to není jednoduchá odpověď ano/ne.

7. Mají se v Národním parku Šumava chránit přírodní procesy, nebo je přednější turistika a lesní hospodářství?

V Národním parku Šumava se musí vedle sebe vejít obojí. Nemusíme vymýšlet nějaké vlastní cesty, stačí se podívat do vedlejšího Bavorska, jak to dělají podle našeho názoru úspěšně po dlouhou dobu tam. Rozloha může být odlišná, reliéf krajiny také, ale principy mohou být podobné. Ve stručnosti - přírodní procesy nechat působit ve vymezené první zóně, kolem které musí být nárazníkové pásmo pro ochranu před kůrovcem. Vně této zóny a vně tohoto pásma může být režim ochrany přírody vstřícnější k turistice, lesnímu hospodářství a k obcím. Je na dalším jednání a posuzování, jakou rozlohu a lokaci má mít tato první zóna.

8. Jak by měla vypadat energetická koncepce České republiky?

Soběstačnost v maximální míře, diverzifikace dovážených zdrojů energií, snižování nákladů energetické soustavy. Je otázkou, zda je lepší současná praxe maximálně ziskového ČEZu s maximálními cenami pro koncové spotřebitele a tím s významnou dividendou pro stát (státní rozpočet). Nebo mít méně ziskový ČEZ s přiměřenými cenami pro koncové spotřebitele, kteří by tak byli ve své činnosti konkurenceschopnější a tím plnili státní rozpočet daněmi ze své činnosti a produkce. Myslíme si, že druhá varianta je lepší. Stát by si měl ohlídat strategická odvětví a činnosti, jako je např. i energetika.

Zemanovci chtějí zavést nulové jízdné v době mimo dopravní špičku

Zemanovci ve svém volebním programu slibují zachovat energetiku v podstatě v současném rozložení s tím, že počítají s dostavbou Temelína (pozn. red.: což je lehce v rozporu s odpovědí pana Stehlíka, podle kterého je nutné dostavbu Temelína ještě zvážit).

Zemanovci slibují vypracovat jasnou národní zemědělskou koncepci, která bude srozumitelná jak zemědělcům, tak všem občanům. Ve vztahu k Evropské unii má vzniknout orgán, který bude monitorovat, v čem se EU chová macešsky k novým členům. Obecně slibují posílit pomoc krajinotvorných zemědělských podnikatelských subjektů příznivě působících na životní prostředí.

V dopravě chtějí Zemanovci snížit rozsah individuální dopravy tím, že zvýší kvalitu a komplexní nabídky veřejné hromadné dopravy. V rámci nákladní dopravy chtějí šetřit životní prostředí prostřednictvím poplatků a mýt. Ta mají být nastavena tak, aby ve spedičních firmách při rozhodování o způsobu dopravy vítězily logicky správné a k životnímu prostředí šetrnější způsoby dopravy. Lze tak třeba zvýhodnit především dopravu po železnici nebo po vodě, nadhazují Zemanovci, aniž by to však slíbili.

Zemanovci chtějí efektivnější opravy silnic a zamezit předražování. Přednost v přípravě i financování dostane nedokončený Silniční okruh kolem Prahy, dálnice Praha - Drážďany a rychlostní silnice Hradec Králové - Olomouc.

Zcela zásadním a naléhavým problémem se stane výstavba vysokorychlostních tratí, a urychleně především mezi Prahou a Brnem. Napojení na evropskou síť těchto tratí bude dalším krokem.

V osobní dopravě Zemanovci zavedou nulové jízdné v osobních vlacích v OPH (off peak hours- mimo dopravní špičku), okamžitě zrychlí většinu dálkových spojů. V placených službách zprůhlední systém jízdného, umožní levnější jízdu lidem, kteří využijí vlak v době mimo dopravní špičku. Zajistí přesun části nákladní dopravy z kamiony přetížených silnic na železnici.

Zemanovci plánují postavit další vzletovou a přistávací dráhu v Ruzyni a letiště spojí s centrem Prahy železnicí. Zemanovci chtějí propojení řek Dunaj, Labe a Odra.

Nezpochybnitelným právem občana je právo na informace o životním prostředí a z toho logicky odvozené právo na spolurozhodování o stavu životního prostředí v místě, ve kterém žije, tvrdí volební program Zemanovců. Hned vzápětí však dodává, že šumavský národní park se díky ochráncům lýkožrouta smrkového stává mrtvou krajinou. Ovšem opět hned vzápětí slibují, že budou plně prosazovat účast veřejnosti na rozhodování o ochraně životního prostředí.

Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru Sfinance.cz

red

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2389560


Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další