ecomonitor.cz
verze pro tisk
Konference: Biomasy je nedostatek, měla by být podporována
1. února 2011 08:00
PRAHA (Ekolist) - Biomasa je jednou z forem obnovitelných zdrojů energie, na rozdíl od větrné nebo fotovoltaické energie jde ale o hmotu organického původu, tedy těla rostlin, živočichů a podobně. Jelikož stát tuto formu energie podporuje údajně málo, začíná se projevovat nedostatek biomasy. Biomase jako zdroji energie se věnovala konference Bioenergie 2010.

Podle moderátora konference Vladimíra Stupavského z CZ BIOM zajišťuje biomasa nejvíce pracovních míst v sektoru obnovitelných zdrojů energie (OZE), hlavně v oblastech venkova. Dotované výkupní ceny energie z biomasy jsou stanoveny reálně a biomasa proto není tak lákavá pro investory jako fotovoltaika.

Jan Bednár z odboru enviromentálního a ekologického zemědělství na ministerstvu zemědělství (MZe) vysvětloval, co to vlastně biomasa je. Jedná se o veškerou hmotu organického původu (těla rostlin, živočichů, hub, bakterií, sinic), může být cíleně pěstovaná nebo získávána jako vedlejší produkt živočišné a potravinářské výroby. Z biomasy se dá získat bioplyn, bioethanol, MEŘO (MEtylestery Řepkového Oleje - základní složka bionafty) nebo lze biomasu spalovat přímo. Bednár připomněl, že kapaliny a pevné produkty z biomasy se dají skladovat, což je jejich velkou předností oproti energii z fotovoltaiky nebo větru.

Podle Bednára je při současné struktuře plodin k dispozici pro nepotravinářské využití až zhruba milion hektarů zemědělské půdy a potenciál biomasy v ČR je odhadován na 191 PJ v roce 2020. Aby se realita co nejvíce přiblížila potenciálu, bude MZe podle Bednára vhodnou zemědělskou politikou reagovat na vývoj ploch pro nepotravinářské účely. V současnosti není v ČR dostupná žádná přímá podpora pro pěstování energetické biomasy. Prostřednictvím tzv. uhlíkového kreditu bylo do roku 2010 podporováno pěstování biomasy přímo. V celé EU se vyplácelo 45 Euro/ha pěstovaných energetických plodin. Tato dotace ale bylo loni bez náhrady zrušena v celé EU. Další formou podpory v ČR jsou, jako u ostatních OZE, výkupní ceny a zelené bonusy.

Chybí podpora

Vlasta Petříková z Českého sdružení pro biomasu vysvětlila, že je třeba rozlišovat převážně technické zdroje OZE (voda, vítr, termální, solární) a převážně biologické (biomasa). „Ze všech forem OZE má biomasa největší potenciál. A měla by proto být využívána a podporována úměrně jejímu významu. Zatím je tomu ale naopak,“ řekla Petříková. Zatímco biomasa je podle Petříkové živý organismus podléhající složitým biologickým procesům, technika (např. fotovoltaická) se jen postaví. „Zabralo se spousta zemědělské půdy a ta nám někde bude chybět. To je další negativní aspekt, který si většina lidí ani neuvědomuje,“ poznamenala Petříková na adresu fotovoltaiky.

Podle Petříkové chybí podpora na produkci biomasy, je poskytována jen na zpracování a využití. „Podpora pro polní energetické plodiny kromě SAPS a TOP-UP (jednotná platba na plochu a Národní doplňkové platby k přímým podporám – pozn. aut.) není,“ uvedla a vzpomněla na 2 000 ha polních energetických plodin, které v ČR byly do roku 2007, kdy byly podporovány. Po zrušení dotací však tyto plochy údajně klesly téměř o 1 500 ha, což byl „dokonalý šok“ a proto je prý nyní biomasy nedostatek. Plantáže rychle rostoucích dřevin (topoly, vrby), které lze využít až za 3 až 5 let od výsadby, se rozšiřují jen pozvolna, na konci loňského roku jich bylo asi 300 ha.

Podle Petříkové je pro omezování eroze a údržbu krajiny podporováno zatravňování orné půdy. Bylo by prý vhodné podporu směrovat k pěstování žádaných a využitelných víceletých vytrvalých energetických plodin. „Dobytek ubývá a není konzument, který by trávu sežral. Takže se tráva poseče, hodí se pod mez, tam tlí a je to jen dotace CO2 a navýšení skleníkových plynů. To je ekologie? Proč nepěstovat něco, co se dá efektivně využít a je to za stejné finance?,“ ptá se Petříková.

Vondráš: Hnědé uhlí nebude

V jihozápadních Čechách již nenajdete v lese ani klacek na opékání buřtů. Všechno dřevo skončilo jako palivo
V jihozápadních Čechách již nenajdete v lese ani klacek na opékání buřtů. Všechno dřevo skončilo jako palivo
Foto | Asea! / Flickr.com
Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica uvedl, že sleduje strukturu změn palivové základny energetiky ČR déle než 15 let. Po růstu cen ropy, plynu a černého uhlí v roce 2002 proběhl u velkých a středních tepláren a u závodních energetik (mimo ČEZ) dodávajících zároveň elektřinu do distribuční sítě masivní návrat k hnědému uhlí ve výši milion tun za rok. Nyní se prý postupně přechází na dřevní biomasu.

Vondráš hovořil o očekávaném zlomu mezi roky 2012 a 2013, kdy dojde k výpadku v oblasti zásob hnědého uhlí a chybějící zdroje bude třeba nahradit. Podle analýzy z roku 2008 budou problémy zejména v absenci odpovídajících technologií a nedostatečných zdrojích paliva. „Pro teplárenství přichází v současné době v úvahu zejména dřevní štěpka a doplňkově peletky,“ říká Vondráš.

Aby bylo kompletně nahrazeno hnědé uhlí, bylo by třeba více než 18 milionů tun dřevní štěpky ročně, což je zhruba jedenáctinásobek reálně dostupného množství, informoval Vondráš. Masivní nahrazování hnědého uhlí biomasou by prý zvýšilo cenu tepla až trojnásobně, což by znamenalo přechod k substitučním palivům, zejména zemnímu plynu. Dřevní biomasa může nahradit kolem 5 – 6 % potřeby hnědého uhlí u velkých teplárenských zdrojů.

Ani klacek na buřty

V polovině roku 2009 bylo spalováno zhruba 850 tisíc tun dřevní štěpky ročně. Tehdy zahájilo 13 významných subjektů investice do masivního využití dřevní štěpky a některé projekty již byly zprovozněny. „V jihozápadních Čechách již nenajdete v lese ani klacek na opékání buřtů,“ řekl Vondráš k situaci v regionu, kde se oblasti s biomasou často několikanásobně překrývají. V praxi to znamená, zjednodušeně řečeno, že dříví z jednoho lesa si přivlastňuje několik tepláren. Při ekonomicky akceptovatelné vzdálenosti 80 km si tak všechnu biomasu z jednoho lesa mohou odvést někdy i tři teplárny, což je nereálné a proto hrozí „vykrádání“ lesů. Vondráš dodal, že počet nových zdrojů spalujících dřevní biomasu by měl být primárně regulován ministerstvem průmyslu a obchodu formou autorizace.

Obchodně technický ředitel Plzeňské teplárenské Jiří Holoubek nechal vystavět nový blok teplárny, se kterým získal v roce 2009 titul Energetická biostavba roku. Holoubek řekl, že díky alternativami v teplárenství předpokládá do konce roku spotřebu 230 000 tun biomasy, která nahradí 177 000 tun uhlí a znamená úsporu 220 000 tun CO2.

Konferenci Bioenergie 2010 pořádala v prosinci 2010 společnost B.I.D. Services.

Martin Singr

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2275009


Online diskuse
Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další