ecomonitor.cz
verze pro tisk
Úřad vlády se zbavil rady pro udržitelný rozvoj
6. října 2006 09:29
PRAHA (EkoList) - Vláda Mirka Topolánka na konci září přesunula Radu vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle informací z MŽP na zasedání vlády 20. září zazněl návrh na úplné zrušení rady. Ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš byl ale proti, a tak byla o týden později za souhlasu všech přítomných ministrů převedena k 1. říjnu z Úřadu vlády na MŽP.

Rada vlády pro udržitelný rozvoj vznikla v srpnu roku 2003. Jejím úkolem bylo podle vládního usnesení hlavně „posílit strategickou dimenzi v řízení státu“. Měla navrhovat opatření ke „sladění dlouhodobých záměrů a cílů se střednědobými a krátkodobými cíli a programy v souladu s principy udržitelného rozvoje“. Tato opatření měla vést rovněž k „provázanosti a soudržnosti dlouhodobých a střednědobých ekonomických, sociálních a environmentálních strategií, koncepcí a politik“.

„Chtěli jsme, aby udržitelný rozvoj nebyl vnímán pouze jako věc MŽP,“ zdůvodnila v roce 2004 EkoListu mluvčí MŽP Karolína Šůlová, proč byla RVUR zřízena na Úřadu vlády. Tomu odpovídá i skutečnost, že členy jsou mimo jiných i zástupci všemožných ministerstev od průmyslu a obchodu, přes finance, vnitro, školství, zdravotnictví, sociálních věcí, až po dopravu, životní prostředí, zemědělství atd.

Mluvčí současné vlády Martin Schmarcz to ovšem v odpovědi na otázku, proč byla RVUR převedena na MŽP, vidí jinak. „Logicky to patří pod resort MŽP.“ Zároveň Schmarcz upozorňuje že na resortní ministerstvo nebyla převedena jen RVUR – podobné důvody vedly k přemístění například Rady pro výzkum a vývoj na ministerstvo školství. Některé rady Topolánkův kabinet zrušil úplně.

„Každý resort je stejně důležitý. To, že se všechny sekretariáty dají na vládu, a tím se jim má zajistit jakási důležitost, je jen formalismus, který nefunguje. Dáváme přednost obsahu před formou. Nejde o důležitost, ale o to, kde má být práce vykonávána. Na Úřadu vlády se o to nemá kdo postarat, na MŽP je veškeré odborné zázemí,“ vysvětluje převedení RVUR Schmarcz.

Agenda RVUR se ovšem na ministerstvu životního prostředí nevykonávala. Jak bylo uvedeno výše, členové rady jsou z nejrůznějších ministerstev, ale i z parlamentu, Českého statistického úřadu, nevládních organizací, odborů, akademického prostředí atd. Rovněž ukazatele, pomocí nichž se hodnotí posun v oblasti udržitelného rozvoje, se ani zdaleka netýkají jen oblasti životního prostředí. Jsou mezi nimi sice typická environmentální „čísla“ jako výdaje na ochranu životního prostředí, emise oxidu uhličitého na obyvatele nebo index zavlečených druhů rostlin, většina ukazatelů však spadá do působnosti úplně jiných ministerstev – třeba hrubý domácí produkt na osobu, míra nezaměstnanosti, produktivita práce, přístup k internetu, nejvyšší dosažené vzdělání, průměrná délka soudního řízení nebo index vnímání korupce.

S přesunutím rady došlo ke změně v jejích nejvyšších orgánech. Zatímco dřív byly předsedou a místopředsedy rady členové vlády (což prakticky dopadlo tak, že předsedou byl místopředseda vlády pro vědu a výzkum a místopředsedy rady ministři životního prostředí, práce a sociálních věcí a obchodu a průmyslu), teď je ve statutu rady přesně určeno, že předsedou rady je premiér, výkonným místopředsedou rady ministr životního prostředí a místopředsedy rady ministři průmyslu a obchodu a práce a sociálních věcí. Jinak se statut rady liší jen formálně.

Převedení RVUR na své ministerstvo nakonec navrhlo samo MŽP ve snaze radu zachránit. Původně totiž chtěl Úřad vlády RVUR úplně zrušit. „Ministrovi životního prostředí Petru Janu Kalašovi se podařilo přesvědčit vládu, že činnost RVUR je potřebná – právě proto byla rada vyňata ze seznamu poradních orgánů, které nová vláda zrušila,“ píše nyní v mailu mluvčí MŽP Karolína Šůlová.

Podle ní je rozdíl mezi situací v minulých letech a v současnosti. „Tato vláda má pouze jednoho místopředsedu – ministra práce a sociálních věcí. Předchozí vlády měly místopředsedů víc a moje vyjádření z roku 2004 vycházelo z tehdejší situace – tj. existoval místopředseda vlády bez ministerstva, ale s gescí za vědu a výzkum, lidské zdroje apod. Tím byl Petr Mareš a pod něj rada logicky spadala. Dnes taková funkce neexistuje, takže to, že má rada výkonným předsedou ministra životního prostředí, je dobře, protože resort životního prostředí je ve většině zemí Evropy tahounem udržitelného rozvoje. Statutárním předsedou je ale přímo premiér, tudíž formálně byl status RVUR ještě posílen.“

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA, který je členem RVUR, EkoListu řekl, že zatím žádné oficiální informace o převedení rady nedostal. „Pokud ale rada zůstává radou vlády, tak to není nic fatálního, protože stále zůstane radou meziresortní.“ Přesun se mu však přece jen nelíbí. „Posiluje totiž roli jednoho z resortů – předtím byly vyvážené.“ Problém rady ovšem vidí úplně jinde. „RVUR nepotřebuje přesunovat sekretariát z jednoho úřadu na druhý, nýbrž vytvořit sekretariát výkonný, který činnost rady potáhne.“ Podle jeho představ by sekretariát neměl být jen „sekretářkou“, která obsluhuje členy rady, ale i organizátorem, který připravuje témata a otevírá otázky – rada by pak byla spíš něčím jako jeho správní radou. „U ostatních rad, třeba u Rady vlády pro neziskové organizace, to takhle funguje.“ Proto Koteckému vadí, že se RVUR zatím nezabývala skutečnými tématy. „Spíš se řešily formální věci, jako kdo pojede na jaké zasedání OECD apod.“

Vláda Mirka Topolánka vznikla 4. září, pro své záměry se ji ale nepodařilo získat důvěru sněmovny a podle slov premiéra podá příští týden demisi. Sekretariát rady je od pondělí 2. října na ministerstvu životního prostředí a pomalu rozbíhá svou činnost. Internetové stránky rady s dalšími informacemi zatím nejsou k dispozici, základní data prozatím shrnují stránky ještě na vládním serveru http://www.vlada.cz/cs/rvk/RUR/.

Další informace:
Trvale udržitelný nezájem: V ČR probíhá třetí pokus o vypracování Strategie udržitelného rozvoje

Jan Stejskal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=1926733


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další