ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jiří Hruška: Děcka musíte excitovat
5. října 2006 13:08
PRAHA (EkoList) - Jiří Hruška je lektorem globální výchovy, což je pedagogický směr, který propojuje oblast ekologie se sociálními, ekonomickými, ale i etnickými, kulturními či genderovými prvky. „Není to ale výchova ke globalizaci, jak si mnozí mylně myslí,“ vysvětluje. Žije v Hradci Králové, dílny vede po celé republice. Druhým rokem učí i studenty na katedře kulturní a sociální ekologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

EkoList: Jak jste se dostal ke globální výchově od původního povolání učitele?

Jiří Hruška: Učil jsem fyziku a chemii na gymnáziu v Přelouči a po revoluci jsem zakládal Ekocentrum PALETA v Pardubicích, kde jsme zkoušeli různé metody a formy ekologické výchovy. Pak jsem se dostal na kurs globální výchovy přímo k profesoru Davidu Selbymu, který je společně s Grahamem Pikem duchovním otcem tohoto směru. Už na začátku 90. let jsme ekologickou výchovu pojímali hodně široce, proto mě oslovila. Globální výchova znamená zařazení systémového myšlení do vyučování, učení o souvislostech a v souvislostech. V podstatě odpovídá tomu, co se po školách chce v rámci školské reformy a učitelé si s tím nevědí rady. Proto při svých seminářích učitelům říkám: „Vždyť je to docela jednoduché. Tady máte celý směr, který vám může pomoci, jak rozvíjet klíčové kompetence, zařazovat průřezová témata atd.“ Bohužel učitelé globální výchovu vidí jen jako množinu nějakých činností, teorii zpravidla nikdo nečte.

Co obsahuje globální výchova kromě odlišného pedagogického přístupu?

Snažíme se nacházet souvislosti mezi jednotlivými globálními problémy. Nejde věci řešit odděleně. Nevyřešíme otázku tropických pralesů, dokud neodstraníme chudobu v zemích, kde tyto pralesy jsou. Účinnější je hledat nejslabší články systému a posilovat je tak, aby systém dál nekolaboval. Dnes to vypadá, že kolabuje. Stačí, když si vezmeme počet obyvatel. Když jsem byl na základní škole, bylo nás čtyři miliardy, za 30 let nás je o polovinu víc. Jestli to půjde stejným tempem, tak do 25 let by nás mohlo být deset miliard. O deseti miliardách se říká, že je to jakási mez udržitelnosti Země. To se týká nás všech, ale málokdo o tom ví. Zejména o tom nevědí – a asi vědět nechtějí – lidé, kteří rozhodují.

Jiří Hruška
Jiří Hruška, lektor globální výchovy
Foto: Roman Hauptfleisch/

Nevidíte to příliš černě? V době ropné krize v 70. letech spousta myslitelů vážně mluvila o mezích růstu a nastolovala katastrofické scénáře, v praxi se jejich předpovědi ale nesplnily.

Kdo popsal oněch deset miliard obyvatel jako hranici únosnosti, nevím, ale pro mě to znamená spíš výzvu k předběžné opatrnosti. Pojďme dupat na brzdu raději už teď. To není důvod pro to, abychom děcka děsili nějakými katastrofickými scénáři! Příroda si vždycky dokázala pomoci, my teď jen chceme, aby si nepomohla tím, že se zbaví člověka. Což by byla dost nepříjemná záležitost.

Hlavně nesedět v lavici

V současné době tedy učíte hlavně učitele. V čem spočívá náplň vašich školení?

Největší kus koláče mé práce teď tkví v tom, že školím sborovny, aby pochopily reformu, která ve školství probíhá, tedy aby pochopily význam rámcových vzdělávacích programů a začaly pracovat na svých školních vzdělávacích programech (od září 2007 musí školy začít učit podle svých školních vzdělávacích programů v 1. a 6. třídě – pozn. aut.). Zásadním cílem reformy je rozvíjení klíčových kompetencí. Tato změna by měla být pozvolná. Už jen proto, že dnešní dospělí (učitele nevyjímaje) některé kompetence nezvládají. Znám mnoho sboroven, kde učitelé neumí spolupracovat ani komunikovat. Jak to naučit děti, když to neumíme sami?! Ale neměli bychom učitele reformou děsit, spíš jim říkat: „Pojďme se to pomalinku učit. Časem zjistíte, že vám to pomáhá.“

Můžete pro nás neučitele vysvětlit pojem klíčová kompetence?

Je-li někdo kompetentní, je způsobilý. Takže „kompetence“ lze přeložit jako „způsobilosti“. A „klíčové“ kompetence jsou takové způsobilosti, které jsou společné všem lidským činnostem, všem povoláním. V rámcovém vzdělávacím programu je celkem šest klíčových kompetencí, které by měl zvládnout každý člověk: kompetence k učení, k řešení problémů, kompetence komunikativní, kompetence personální a sociální (tedy například čím může být člověk prospěšný týmu, umění a ochota spolupracovat apod.), kompetence pracovní a kompetence občanské. Když tohle člověk zvládne, měl by se umět uplatnit ve všech možných povoláních. Pak existují oborové kompetence, které už jsou pro každý obor jiné.

Jak se klíčové způsobilosti žáků mají rozvíjet?

Globální výchova (a nejen ona) pracuje s modelem třífázového učení. První fáze je evokace, děcka se musí nějak nastartovat, já tomu říkám excitovat do vzbuzeného stavu, kdy se začnou zajímat o problematiku. Druhá fáze je uvědomění – srovnávám, co jsem věděl, s tím, co se dozvím z literatury, internetu atd. Třetí fáze je reflexe, kdy se zpětně dívám, jakým procesem jsem prošel, co mi to dalo. Když na tabuli napíšu „mravenec lesní“ a pak řeknu: „Otevřete si sešity a pište,“ tak to není žádná evokace. Děcka se nejvýš zeptají: proč, k čemu mi to bude? Kompetence se při výkladu rozvíjejí jen minimálně nebo vůbec. Problém je, že většina učitelů chce hned konkrétní návody, co s dětmi podniknout. Jenže to já jim nemůžu říct. Za prvé každý z nich učí jiné předměty, a ne všechny činnosti jsou přímo přenositelné. Ale v tom cíl není, ten je ve změně myšlení. Cílem mých seminářů tedy je, aby se učitel zvnějšku podíval na svou práci a zamyslel se, jestli to nejde dělat jinak – poutavěji a efektivněji.

Jak tedy učit ekologickou výchovu tak, aby byla v souladu s novou reformou a zároveň děti bavila?

V roce 1992 dal Josef Vavroušek základ předmětu, který se měl učit na školách jako základní penzum ekologické výchovy. Navázali na to lidé ze Společnosti pro trvale udržitelný život pod vedením Jiřího Kulicha a Milana Cahy, kteří ve spolupráci se zástupci ekocenter a jiných institucí vytvořili systém osmi tématických bloků, které by žák měl obsáhnout, aby prošel uceleným systémem ekologické výchovy. Tento program jsme nazvali Člověk a prostředí. Učitelé ho můžou použít třeba na školách v přírodě – pro ty je přímo ideální. Mrzí mě, že se ještě dnes najdou školy, kde děti na škole v přírodě dopoledne sedí v lavici a učí se matematiku – nedejbůh, aby jim něco uteklo – a odpoledne jdou na vycházku. To se mi opravdu chce brečet. Když jsme v přírodě, tak se přece pojďme bavit o přírodě. Na to vám učitel řekne: „Ale já nejsem biolog, já nemůžu s dětmi chodit do přírody, když ji neznám! Ale on to přece nemusí umět všechno pojmenovat. Stačí v dětech probudit zájem. Navíc existují pomocné publikace nebo si může pozvat odborníka (například z muzea), který to dětem vysvětlí. Musejí ale mít za sebou zážitek, že si sami prosejí hrabanku v lese nebo naloví „breberky“ z rybníku či zahrají nějakou simulační hru.

Stagnuj, stagnuj, stagnuj

Absolvoval jste před lety stáž v USA na univerzitě v Pensylvánii. Jak se liší přístup Američanů k ekologické výchově od přístupu u nás?

Američané mají hodně odlišnou mentalitu a jiné hodnoty, což mi zpočátku dělalo problémy. Například když se v Americe hodnotí vzdělávací program, tak se jen chválí. Já jsem rád pochválen, ale je to stejné, jako by mi říkali: „Stagnuj, stagnuj, stagnuj. Už to nemusíš nijak vylepšovat, lidi tě chválí, děláš to dobře.“ Jenomže člověk potřebuje vědět, co se mu nepodařilo, aby se příště vyvaroval chyb. Ve chvíli, kdy jsem jim řekl: „Váš program se mi líbil, ale …“, tak se na mě tvářili a vůbec nechápali, co jim to říkám. Bylo to překročení hranic, které se nedělá. Ve Spojených státech mají velice dobré vzdělávací programy ekologické výchovy, jen mě překvapilo, že málo improvizují a nesnaží se je přizpůsobovat. Celá Amerika od New Yorku po Los Angeles jede tzv. Earth Education Program. Nejpropracovanější mi připadal systém stáží, dárců a sponzorů, v tom bychom se od nich mohli hodně co učit.

A co jejich životní styl, ten vám nepřipadal v něčem zvláštní? Třeba automobilismus?

Občas ano. Jezdil jsem do práce na kole asi 20 kilometrů přes jeden hřeben Appalačských hor. Takže jsem jel hodinu do kopce a pět minut dolů. Oni vůbec nechápali, že někdo mimo město jezdí na kole, zvlášť večer s blikačkou. Pořád na mě troubili. Nebo když běhají, tak neběhají v lese, kde je zdravé prostředí a měkká půda, ale ve městě, někde dokonce v budově multifunkčního sportoviště, aby byli vidět. Když jsou vidět, dávají tím najevo svému šéfovi: „Běhám, nebudu nemocný, takže jsem pro vás perspektivní zaměstnanec.“ To já si jdu raději zaběhat do lesa.

Další informace: http://sweb.cz/jiri_hruska/

Rozhovor je převzat z tištěného EkoListu 10/2006.

Iva Nachtmannová

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=1926620


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další