ecomonitor.cz
verze pro tisk
Komiks Čtyřlístek vysadil ke svým padesátinám mišpuli obecnou
18. srpna 2019 00:24

PRAHA (ČTK) - Padesáté výročí svého vzniku tento týden oslavil komiks Čtyřlístek v botanické zahradě v pražské Troji vysazením stromu. Ovocný strom mišpuli obecnou zasadil autor komiksu Jaroslav Němeček (75) se svou ženou Lucií. Pomohla mu s tím i komiksová čtveřice Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Novináře o tom informovala za botanickou zahradu Darina Miklovičová.
(Celý text)

Stovky lidí demonstrovaly v Praze za ochranu zvířat
17. srpna 2019 15:13

PRAHA (ČTK) - Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř dvouhodinový průvod centrem metropole vyrazily krátce po poledni z Klárova, přes Staroměstské náměstí a skončily v horní části Václavského náměstí. Praha se tak poprvé připojila ke světovým metropolím jako Londýn nebo New York a desítkám dalších měst po celé planetě. Demonstranti ve svých projevech zmiňovali i nespokojenost se současnou českou legislativou, která podle nich dostatečně nepostihuje týrání zvířat i takzvané množírny domácích zvířat.
(Celý text)

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy dostane novou podobu
17. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město a Lesy hl. m. Prahy chystají komplexní rekonstrukci záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích. V říjnu požádají o společné územní rozhodnutí a stavební povolení. Samotné práce by pak měly začít během příštího roku a hotovo by mělo být přibližně za další dva roky. Celková výše investice dosahuje 173 milionů korun bez DPH. Nový areál výrazně zlepší podmínky pro léčená zvířata, usnadní jejich rekonvalescenci i návrat do volné přírody. Záchranná stanice hl. m. Prahy ošetří více než 5 000 zraněných či jinak handicapovaných živočichů ročně a je tak nejvytíženější ze všech podobných zařízení v České republice.
(Celý text)

Býložravcům chutná jed na hraboše díky přidané sušené vojtěšce
17. srpna 2019 00:50

PRAHA (ČTK) - Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a jiným býložravcům proto, že obsahují i sušenou vojtěšku a další obilné šroty. Zatímco hrabošovi stačí k otravě jedna granule, bažant jich musí sežrat nejméně pět a zajíc minimálně 40. V případě mrtvých zvířat na Brněnsku byl jed na poli zřejmě aplikovaný nesprávně ve větší koncentraci. Shodli se na tom předseda družstva Agrochema František Komárek, které jed vyrábí, i vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.
(Celý text)

Vědci objevili v subtropech Číny světélkujícího kovaříka
17. srpna 2019 00:50

OLOMOUC (ČTK) - Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byl i zoolog z Olomouce, objevil v subtropickém lese v Číně unikátního světélkujícího kovaříka. Podle odborníků reprezentuje nejen nový druh a rod, ale také dosud neznámou vývojovou větev kovaříkovitých, pro kterou byla vytvořena samostatná podčeleď. Světélkující kovařík dostal název Sinopyrophorus schimmeli. Nově objevený druh brouka pomáhá vědcům odhalit evoluci bioluminiscence, informovali zástupci Univerzity Palackého (UP) v Olomouci.
(Celý text)

Máme právo na opravu rozbitých věcí?
16. srpna 2019 01:54

PRAHA (Ekolist) - Když se vám doma sesype počítač, přestane startovat auto a z kávovaru místo aromatického životabudiče vychází nahnědlá břečka, co z toho jste schopni reálně doma sami opravit? I když jste šikovní, nemusí vám to jít zrovna snadno. O vývoji legislativy a o hnutí za Práva na opravu píše Gizmodo.
(Celý text)

Šéf zemědělců: Otrava zajíců je nepochopitelná
16. srpna 2019 01:01

PRAHA (ČTK) - Úhyn zajíců na Moravě po možném požití přípravku proti hrabošům Stutox II je podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy nepochopitelný. Zajíc by podle něj musel sežrat 40 až 60 granulí jedu, který má ale již v malém množství vyvolávat nechutenství. Pýcha nechápe, jak je možné, že se agresivnější přípravek v ČR dříve běžně používal a k masivnějším úhynům nedocházelo. Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Testy z Tuřan prokázaly zbytky účinné látky jedu Stutox II.
(Celý text)

Ochránci přírody vykoupili mokřadní louku u Vimperku
16. srpna 2019 01:00

VIMPERK (ČTK) - Ochránci přírody vykoupili hektarovou mokřadní louku u Vimperku na Prachaticku. V lokalitě zvané Chválovna podle nich roste řada vzácných botanických druhů. Jde například o arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky. Řekl to koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec.
(Celý text)

Slovenské úřady nařídily myslivcům, aby vytáhli proti divočákům
16. srpna 2019 00:40

(ČTK) - Státní veterinární správa na Slovensku nařídila myslivcům, aby se pustili do intenzivního lovu divočáků. Tento týden se totiž potvrdil africký mor prasat u divočáka uloveného na východě země u hranic s Maďarskem. Dnes o tom informují slovenská média. Myslivci mohou používat i jinak zakázané způsoby lovu.
(Celý text)

Podle vědců napadne kůrovec na Šumavě maximálně 15 procent parku
16. srpna 2019 00:35

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Kůrovec může v nejbližších letech na Šumavě podle vědců napadnout stromy maximálně zhruba na 15 procentech rozlohy národního parku. Masivnější šíření tohoto škůdce odborníci neočekávají. Vedení Jihočeského kraje však proti tomu tvrdí, že kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku. Řekli to zástupci obou názorových táborů.
(Celý text)

Desítky delfínů u Itálie uhynuly kvůli viru podobnému spalničkám
16. srpna 2019 00:30

(ČTK) - Desítky delfínů, které uhynulé od začátku roku vyplavilo moře na italské pobřeží, zabil virus podobný tomu, jenž u lidí způsobuje spalničky. Kytovci měli podle vědců oslabenou imunitu kvůli pesticidům, napsal včera s odkazem na vědecké zkoumání události britský deník The Times.
(Celý text)

Bolsonoro vzkázal Merkelové, ať si zalesní Německo
16. srpna 2019 00:20

BRASÍLIA (ČTK) - Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který si od nástupu do úřadu letos v lednu vysloužil kritiku za upřednostňování ekonomických zájmů před ekologickými, ve středu vzkázal německé kancléřce Angele Merkelové, aby si nechala své peníze a použila je na zalesňování své země. Německo totiž o víkendu oznámilo, že se chystá zastavit financování nových ekologických projektů v Amazonii, protože se Bolsonarova vláda nesnaží zastavit odlesňování amazonského pralesa.
(Celý text)

V Doupovských horách zachytila fotopast další kočku divokou
16. srpna 2019 00:19

K. VARY (ČTK) - V Doupovských horách na Karlovarsku zachytila fotopast další vzácnou kočku divokou. Záběry letos již druhého exempláře udělalo monitorovací zařízení Vojenských lesů a statků ČR (VLS) 4. srpna. Podle biologa Jiřího Sochora vše nasvědčuje tomu, že by se na Doupově mohla vyskytovat fungující populace této šelmy, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí VLS Jan Sotona.
(Celý text)

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až 90.000 aut na vodík
16. srpna 2019 00:15

(ČTK) - V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit 60.000 až 90.000 aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli absenci čerpacích stanic nejezdí žádné. Vyplývá to z předpokladu ministerstva průmyslu a obchodu. Česká republika se zavázala ke snižování emisí v dopravě a využívání vodíku má být jednou z možností.
(Celý text)

Země živitelka chce zdůraznit environmentální vztah k zemědělství
16. srpna 2019 00:12

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Důraz na péči o krajinu a šetrné zemědělství chce klást letošní ročník Země živitelky. Největší agrosalon v České republice se koná v Českých Budějovicích od 22. do 27. srpna. Na akci se představí téměř 600 vystavovatelů. Mezi hosty na českobudějovickém Výstavišti nebudou chybět prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) ani ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci pořadatelů Země živitelky.
(Celý text)

Firma ASAP ve Věži dostala pokutu za porušování limitů u čistírny
16. srpna 2019 00:08

VĚŽ (ČTK) - Společnost ASAP dostala pokutu 200.000 korun za porušování podmínek pro provoz jejího zařízení na asanaci živočišných produktů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tam zaznamenala závady u čištění vzduchu i vody. Firma se proti rozhodnutí neodvolala, pokuta nabyla právní moci v červenci. Včera v tiskové zprávě to sdělil ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský. Vyjádření firmy se zatím nepodařilo zjistit.
(Celý text)

Jak skvělý odborník na klima jste? Zjistěte to v testu, který připravila NASA
15. srpna 2019 11:26

PRAHA (Ekolist) - Z diskuzí na sociálních sítích a pod články by se mohlo zdát, že každý je odborníkem na klimatickou změnu. Zcela jistě tomu tak nebude. Ale každý si může své znalosti otestovat v online testu, který připravili odborníci z NASA.
(Celý text)

Postřelený orel mořský čekal na pomoc několik dní. Noc před operací zahynul
15. srpna 2019 11:06

PRAHA (Ekolist) - V pondělí museli pracovníci ochrany přírody řešit další případ záměrného postřelení zvláště chráněného živočicha. Tentokrát se obětí stal mladý orel mořský. Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců na Litoměřicku.
(Celý text)

Nesekat trávníky je nesmysl, říká odbornice Marie Straková
15. srpna 2019 01:01

ROUSÍNOV (Ekolist) - Mnohá města v letošním roce omezila kvůli suchu sekání trávníků. Nejčastěji zmiňovaným záměrem bylo podpořit zadržování vody a výskyt hmyzu. Povedlo se to? Má nesečení travnatých ploch ve městech i nějaké nezamýšlené důsledky? Na to jsme se zeptali odbornice na zakládání a údržbu travnatých ploch Marie Strakové.
(Celý text)

Opravdu dokážeme kompenzovat ztrátu biodiverzity?
15. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Britští a dánští výzkumníci se podívali na zoubek opatřením, která v aplikované ochraně přírody nazýváme kompenzační. Tedy taková, která mají vytvořením nového biotopu nahradit lokality ničené a tím biodiverzitu ochránit či zabránit její ztrátě. Zjistili, že navzdory popularitě takových opatření to s hmatatelnými výsledky zrovna slavné není. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Opravdu dokážeme kompenzovat ztrátu biodiverzity?
15. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Britští a dánští výzkumníci se podívali na zoubek opatřením, která v aplikované ochraně přírody nazýváme kompenzační. Tedy taková, která mají vytvořením nového biotopu nahradit lokality ničené a tím biodiverzitu ochránit či zabránit její ztrátě. Zjistili, že navzdory popularitě takových opatření to s hmatatelnými výsledky zrovna slavné není. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 960 | 961 | 962 | 963 | 964 | .. | 2135 | Další

Online diskuse
Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další