ecomonitor.cz
verze pro tisk
Pardubice začnou sázet stromy, připojit se může i veřejnost
11. září 2019 00:13

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice zahájí na přelomu září a října projekt sázení stromů, připojí se k aktivitě Milion stromů pro republiku. Nejprve vysadí sedm stromů, další budou následovat. Připojit se může i veřejnost a městské obvody. Řekla to náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
(Celý text)

Obce mohou do konce října žádat o grant na zeleň ve městě
11. září 2019 00:11

BRNO (ČTK) - Obce, školy, spolky a další instituce z celé republiky mohou do konce října žádat o grant na zeleň ve městě. Cílem je navrátit zeleň a vodní prvky do městského prostoru, žadatelé mohou na projekt získat až 140.000 Kč. V programu Zelené oázy je k dispozici 1,4 milionu Kč, uvedl v pondělí v tiskové zprávě David Kopecký z Nadace Partnerství, která vyhlásila pátý ročník grantového programu.
(Celý text)

Město Lovosice dostalo pokutu 120.000 Kč za nelegální odběr vody
11. září 2019 00:08

LOVOSICE (ČTK) - Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem uložili Lovosicím pokutu 126.510 korun. Město nelegálně odebralo 8434 metrů krychlových podzemní vody. Město Lovosice se proti pokutě neodvolalo, sankce je pravomocná. Včera to řekla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
(Celý text)

Web nekrmbrouka.cz nabízí kompletní návod, jak mohou drobní majitelé lesů bojovat s kůrovcem
10. září 2019 12:10

PRAHA (Ekolist) - V Česku je zhruba 300 tisíc drobných vlastníků lesa. A ti se snadno mohou dostávat do situací, s nimiž si nemusí vědět rady. Proto se autoři projektu www.nekrmbrouka.cz pokusili o co nejsrozumitelnější představení nejpodstatnějších opatření, kterými jde s rozvojem kalamity bojovat, a to formou videí na portále YouTube.
(Celý text)

Berličky pro dravce. Jednoduché opatření, které funguje
10. září 2019 01:07

PRAHA (Ekolist) - V souvislosti s hledáním východisek při řešení kalamitního výskytu hraboše polního je často zmiňováno používání posedů pro dravce – takzvaných berliček. Jedná se o jednoduché opatření, přitom jeho vhodným užitím můžeme zvýšit lokální úmrtnost hlodavců o 30-80%.
(Celý text)

Rostliny vymírají dvakrát rychleji, než všichni savci, ptáci a obojživelníci dohromady
10. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Když už přijde řeč na vymírání druhů, největší kus pozornosti si v zásadě vždy utrhují živočichové. Na savcích a ptácích nám záleží víc než na nějakých „kytkách“. Což je poněkud ošidné, protože ti bez rostlin nepřežijí. Jak shrnuje aktuální studie v žurnále Nature Ecology & Evolution, za posledních 250 let jsme zdokumentovali definitivní ztrátu nejméně 571 druhů rostlin. Přibližně dvakrát tolik, než kolik činí za tutéž dobu ztráty všech savců, ptáků a obojživelníků dohromady. Píše o tom CNN.
(Celý text)

Ekologické organizace odmítají výjimky pro vypouštění rtuti uhelnými zdroji
10. září 2019 00:25

(ČTK) - Ekologické organizace požadují zastavit udělování výjimek pro vypouštění rtuti uhelnými elektrárnami. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedly organizace Greenpeace, Hnutí Duha a advokátní kancelář Frank Bold. Podle ekologů jsou výjimky pro elektrárny zbytečné s ohledem na nedávnou změnu vyhlášky ministerstva životního prostředí (MŽP), která umožňuje uhelným zdrojům odečíst si 40 procent z naměřených hodnot rtuti jako nejistotu měření. MŽP uvedlo, že změnu vyhlášky si vyžádala evropská legislativa.
(Celý text)

Zástupci ekologického Hnutí Duha předali poslancům výzvu za záchranu lesů
10. září 2019 00:22

PRAHA (ČTK) - Zástupci ekologického Hnutí Duha dnes před jednáním Sněmovny předali poslancům výzvu Zachraňme lesy. Žádají, aby zákonodárci přijali pozměňovací návrhy poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona, kterou by dolní komora měla schvalovat ve středu. Krátkého happeningu na Malostranském náměstí se předtím zúčastnili poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Eva Fialová, Jan Schiller (oba ANO) a Radek Holomčík (Piráti). Zbylým zákonodárcům ochránci přírody nechali dopisy v podatelně Poslanecké sněmovny.
(Celý text)

AVE CZ chce opět rozšířit skládku odpadu u Nasavrk na Chrudimsku
10. září 2019 00:20

NASAVRKY (ČTK) - Společnost AVE CZ odpadové hospodářství chce znovu rozšířit svou skládku odpadu u Nasavrk na Chrudimsku. Skládka by se měla zvětšit směrem na východ a kapacita vzrůst o 108.000 metrů krychlových. Rozšíření by prodloužilo využitelnost skládky o dva až tři roky podle stupně hutnění, zjistili novináři z oznámení o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA).
(Celý text)

Zlínská radnice zkouší speciální koš na odpadky s lisem
10. září 2019 00:19

ZLÍN (ČTK) - Zlínská radnice zkouší speciální koš na odpadky s lisem. Novinku včera pracovníci Technických služeb instalovali v parku Komenského poblíž budovy bývalé krajské knihovny, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Koš se zabudovaným řetězovým lisem získává energii z baterie napojené na fotovoltaickou desku. Lis stlačuje vhozený opad, čímž se sníží objem odpadu. Koš také umí on-line předávat informace o svém naplnění.
(Celý text)

Bavorské ministerstvo nežádá zásahy v NP Šumava proti kůrovci
10. září 2019 00:17

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Bavorské zemské ministerstvo životního prostředí nežádá, aby Česká republika zasahovala v národním parku Šumava proti kůrovci. Příroda v národních parcích se má podle bavorské zemské vlády nechat samovolnému vývoji, uvedla v prohlášení za bavorské ministerstvo radní Ulrike Lorenzová. Úřad tak má opačný názor než některé německé lesnické organizace, podle jejichž dřívějších vyjádření by se na Šumavě mělo proti kůrovci víc zasahovat.
(Celý text)

Praha chce zakázat topení uhlím ve starých kotlích a kamnech
10. září 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Hlavní město plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky včera schválili radní, musí ho ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.
(Celý text)

Ecobat: Baterie nejvíce třídí v Jihomoravském kraji a na Vysočině
10. září 2019 00:11

(ČTK) - Baterie a akumulátory nejpoctivěji třídí v Jihomoravském kraji a na Vysočině, letos v prvním pololetí to bylo kolem 140 gramů na obyvatele. Nejméně naopak lidé třídí v Moravskoslezském a Karlovarském kraji, zhruba 40 gramů na obyvatele. Celkem se podle statistik společnosti Ecobat v první polovině roku vytřídilo a k recyklaci předalo 898,1 tuny baterií a akumulátorů, meziročně o deset procent více. Ecobat o tom včera informoval v tiskové zprávě. Společnost chce přispět k větší informovanosti svojí kampaní Nejsme líní, třídíme baterie.
(Celý text)

Průmysl znečišťuje moravskoslezské ovzduší méně, než se čekalo
10. září 2019 00:09

OSTRAVA (ČTK) - Průmysl znečišťuje životní prostředí v Moravskoslezském kraji méně, než se předpokládalo. Podle studie ministerstva životního prostředí mají průmyslové podniky na naměřených imisních koncentracích benzo(a)pyrenu podíl jen 1,4 procenta, u prachových částic PM10 jsou to tři procenta a u prachových částic menších 2,5 mikrometrů (PM 2,5) dvě procenta. Včera to řekla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková. Podle Aleše Boháče, starosty ostravského obvodu Radvanice a Bartovice, který patří k místům s nejznečištěnějším ovzduším v zemi, průmyslové podniky na své okolí budou mít dopad vždy.


(Celý text)

Firma Tramon dostala pokutu za chybnou rekultivaci skládky
10. září 2019 00:07

LITOMYŠL (ČTK) - Společnost Tramon dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 100.000 korun za chyby při rekultivaci skládky inertních odpadů v Litomyšli. Tuto činnost neměla povolenou krajským úřadem, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Podle zjištění ČIŽP firma dělala rekultivaci pouze na základě projektové dokumentace.
(Celý text)

Hlavním tématem nové Ochrany přírody je CHKO Jeseníky, která letos oslavila 50let od založení
9. září 2019 14:17

PRAHA (Ochrana přírody) - Hned první článek se proto věnuje půl století CHKO Jeseníky a jesenickým proměnám. Autoři Vít Slezák, Radek Štencl a Miroslav Havira popisují vývoj ochrany Jeseníků, která se v počátcích soustředila více na konzervaci území a ochranu před zničením a až později přešla k aktivnímu managementu.
(Celý text)

Horolezci a ochránci přírody uzavřeli dohodu. Na ochraně skal budou spolupracovat
9. září 2019 14:04

PRAHA (Ekolist) - Dohodu, která upravuje podmínky vzájemné spolupráce, podepsali v sobotu ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc a předseda výkonného výboru Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek. Podepsána byla při slavnostním otevření nové expozice o horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově.
(Celý text)

Revoluce nastane, až farmáři porozumí půdě
9. září 2019 02:58

PRAHA (Sedmá generace) - Manželé Ken a Martha Laingovi založili před čtyřiceti lety v kanadském Ontariu farmu Orchard Hill Farm. Jsou tu průkopníky principu komunitou podporovaného zemědělství a patřili mezi první farmáře, kteří začali v Kanadě hospodařit ekologicky. V rozhovoru vysvětlují, jak získali ekonomickou stabilitu, jakou roli má oxid uhličitý v půdě, jak ho v ní uchovat a proč je důležité pracovat v souladu s přírodou.
(Celý text)

Africké savany hoří. A je to naprosto v pořádku
9. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jak zjistit možný dopad nějakého požáru v přírodě? Nejprve musíme vědět, co a kde vlastně hoří. Když jde náhodou zrovna o africkou savanu, neměli bychom s hašením úplně pospíchat. Jak říká ekolog univerzity v Yorku Colin Beale tenhle ekosystém oheň potřebuje, byť to tak na první pohled možná nevypadá. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Americká vláda ruší plánovaný zákaz neúsporných žárovek
9. září 2019 00:36

WASHINGTON (ČTK) - Americké ministerstvo energetiky se rozhodlo zrušit zákaz neúsporných žárovek, který měl ve Spojených státech vstoupit v platnost začátkem příštího roku. Informoval o tom server BBC. Proti rozhodnutí se staví ekologové, podle nichž by zákaz přispěl k ochraně klimatu. Americký prezident Donald Trump však zpochybňuje názor, že klimatické změny jsou způsobovány lidskou činností a vyžadují bezodkladná opatření, upozorňuje BBC.
(Celý text)

Americká vláda ruší plánovaný zákaz neúsporných žárovek
9. září 2019 00:36

WASHINGTON (ČTK) - Americké ministerstvo energetiky se rozhodlo zrušit zákaz neúsporných žárovek, který měl ve Spojených státech vstoupit v platnost začátkem příštího roku. Informoval o tom server BBC. Proti rozhodnutí se staví ekologové, podle nichž by zákaz přispěl k ochraně klimatu. Americký prezident Donald Trump však zpochybňuje názor, že klimatické změny jsou způsobovány lidskou činností a vyžadují bezodkladná opatření, upozorňuje BBC.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 960 | 961 | 962 | 963 | 964 | .. | 2144 | Další

Online diskuse
Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla muže, který pašoval 1500 štírů a jedovatých pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další