ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nelegální skládka chemikálií v Budčevsi odstraněna za 2,6 milionu korun
5. listopadu 2019 00:11

BUDČEVES (ČTK) - Město Jičín dalo ve druhé polovině října odstranit 49 plastových kontejnerů s chemikáliemi, které byly na konci září nelezeny v Budčevsi nedaleko Jičína. Specializované firmě za odvoz a likvidaci chemikálií zaplatí asi 2,6 milionu korun bez DPH. Včera to řekl mluvčí radnice Jan Jireš. Likvidaci sudů by měl zaplatit původce nelegální skládky, který ale dosud nebyl nalezen. Odstranění skládky na sebe vzal Jičín jako obec s rozšířenou působností.
(Celý text)

Brněnští senioři zřejmě nebudou od ledna platit za svoz odpadu
5. listopadu 2019 00:09

BRNO (ČTK) - Lidé starší sedmdesáti let zřejmě nebudou od ledna roku 2020 platit poplatek za svoz odpadu. Dosud platili sníženou cenu 500 korun ta rok, plná cena je 670 korun. Změnu vyhlášky, která poplatek upravuje, už schválili brněnští radní a doporučili ji ke schválení zastupitelstvu, které se sejde dnes. Novinářům to včera řekl náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD).
(Celý text)

Obnova mokřadů, zelená továrna, přeměna krajiny nebo čistírna vody na střeše - to jsou nápady, které získaly cenu Adapterra Awards 2019
4. listopadu 2019 13:36

PRAHA (Ekolist) - Nejlepší české nápady, jak si poradit se suchem a horkem ve městě i v krajině, dnes v Praze získaly ocenění Adapterra Awards. Jeho záměrem je vyzdvihnout dobré příklady, jak uzpůsobit volnou krajinu, města a domy požadavkům měnícího se podnebí. V posledních letech byly v Česku nejzřetelnějšími klimatickými problém sucho, dlouhá období veder a přívalové srážky. Proto jsou mezi oceněnými projekty stavby se zelenými střechami nebo obnova mokřadů. Ceny Nadace Partnerství byly předány v pražském Centru architektury a městského plánování v rámci konference Jak na horko a sucho.
(Celý text)

Tácky a talířky z banánových listů? Rozloží se za dva měsíce, přírodě neškodí
4. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - S jistou nadsázkou můžeme říct, že Saúdská Arábie nemá zrovna nouzi o písek, Grónsko bude mít ještě pár let relativní nadbytek sněhu. A podobně si v Peru vedou s nadbytkem listů banánovníků, které jsou tu díky plantážím skutečně všudypřítomné. Proto potěší, že zdejší vláda programem Innóvate Perú podpořila vznik iniciativy, která se zaměřila na jejich ekologické zužitkování. Vyrábí z nich biologicky rozložitelné obaly. Píše o tom BrightVibes.
(Celý text)

Greenpeace: Polsko o vlivu rozšíření dolu Turów rozhodne v březnu
4. listopadu 2019 00:42

(ČTK) - Polské úřady by měly rozhodnout v procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) rozšíření dolu Turów až v březnu, uvedla dnes v tiskové zprávě organizace Greenpeace. Žádá proto českou vládu, ať v té souvislosti požádá o odklad termínu pro dokončení přeshraničního procesu EIA. Podle organizace důl desítky let prokazatelně odvádí vodu z krajiny a po rozšíření bude nedostatkem vody trpět až 30.000 lidí na Hrádecku a Frýdlantsku.
(Celý text)

USA mohou zahájit proceduru vypovězení pařížské klimatické dohody
4. listopadu 2019 00:33

WASHINGTON (ČTK) - Spojené státy mohou počínaje dnešním dnem zahájit proceduru odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, v níž se téměř dvě stovky států zavázaly ke snižování emise skleníkových plynů. Smlouvu, která vstoupila v platnost 4. listopadu 2016, mohou signatáři vypovědět nejdřív po třech letech. Proces odstoupení pak trvá zhruba rok, a oficiální by se tak americká výpověď stala zřejmě až po prezidentských volbách v listopadu 2020.
(Celý text)

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu chybí opatření proti suchu, ministerstva nesouhlasí
4. listopadu 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - V Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na ministerstvo zemědělství (MZ) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva se závěry kontroly nesouhlasí. Škody, které sucho způsobilo loni, činily podle NKÚ 24 miliard korun.
(Celý text)

Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí
4. listopadu 2019 00:20

BANGKOK (ČTK) - Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu jsou podle něj jedny z nejvíce ohrožených globálním oteplováním, a měly by tak být v první linii při boji za jeho zmírnění. Šéf OSN rovněž prohlásil, že klimatická změna je "určující otázkou naší doby," informoval zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Mezi auty v Jeseníku pobíhal daněk, odchytili ho hasiči
4. listopadu 2019 00:20

JESENÍK (ČTK) - Na frekventované silnici v Jeseníku v sobotu dopoledne mezi projíždějícími auty pobíhal statný daněk, jehož přítomnost zaskočila řidiče i kolemjdoucí. Daňka, který je podle odborníků nebezpečným zvířetem a mohl ohrozit lidi ve svém okolí, se nakonec podařilo odchytit až hasičům. V sobotu to řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová.
(Celý text)

Dobrovolníci od roku 2006 vysbírali u Sázavy 376 tun odpadků
4. listopadu 2019 00:18

SÁZAVA (ČTK) - Tradiční akci Čistá řeka Sázava čeká v příštím roce již patnácté pokračování. Od prvního ročníku do letošního čištění břehů Sázavy a jejích přítoků se podařilo vysbírat asi 376 tun odpadků. Do úklidu se zapojilo zhruba 15.500 dobrovolníků, řekla Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

Místo Chile prosincovou konferenci o klimatu uspořádá Španělsko
4. listopadu 2019 00:15

(ČTK) - Konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) místo Chile uspořádá Španělsko. Oznámila to v pátek Patricia Espinosová, generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), jejíž sekretariát sídlí v Bonnu. Akce se uskuteční v Madridu a to v plánovaném termínu, tedy od 2. do 13. prosince. Jihoamerická země pořadatelství vrcholné schůzky minulou středu na poslední chvíli zrušila kvůli pokračujícím protivládním demonstracím v Chile.
(Celý text)

Nizozemsko do roku 2030 asi nesplní vlastní klimatické cíle
4. listopadu 2019 00:12

(ČTK) - Nizozemsku, které je jedním z největších evropských znečišťovatelů, se v následujícím desetiletí patrně nepodaří dodržet vlastní klimatické cíle. Uvedla to v pátek hlavní vládní poradenská společnost pro otázky životního prostředí (PBL). Pokud se podle ní vláda bude řídit nedávno oznámenými klimatickými opatřeními, budou emise do roku 2030 nižší o 43 až 48 procent oproti roku 1990. To je méně než 49 procent ohlášených vládou.
(Celý text)

Obce na Jilemnicku chtějí založit vlastní firmu na svoz odpadu
4. listopadu 2019 00:10

JILEMNICE (ČTK) - Svazek obcí na Jilemnicku plánuje vlastní firmou zajistit svoz a likvidaci odpadu. Obce tak chtějí mít pod kontrolou miliony, které za odpad vydávají, chtějí mít také přehled o jeho skutečném množství. Smlouvy se svozovými firmami, které obce mají, jsou staré a nebyly uzavřeny podle zákona o veřejných zakázkách, vybrat dodavatele ve veřejné soutěži se ale svazku nepodařilo. Nabídka byla jediná a byla dražší, než kolik platí města a obce dnes, řekl předseda svazku a starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Nejvíce nehod vozidel se zvěří se stalo ve Středočeském kraji
4. listopadu 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Nejvíce nahlášených nehod vozidel se zvěří se od dubna do září letošního roku stalo ve Středočeském kraji. Za půl roku jich na tamějších silnicích bylo 1816. Následují Ústecký kraj s 951 nahlášenými nehodami a Vysočina, kde řidiči k srážce se zvěří během půl roku volali policii v 915 případech. Vyplývá to ze zjištění pojišťovny Generali a Centra dopravního výzkumu.
(Celý text)

Akvaponie — pěstování bez plýtvání?
3. listopadu 2019 01:35

PRAHA (Sedmá generace) - Stojíme okolo kulaté nádrže o velikosti dětského bazénku ve sklepení bývalého vojenského prostoru v Přáslavicích u Olomouce. Před očima se nám míhá několik desítek dospělých pstruhů. Úzkou chodbičku vedoucí k nádrži lemují baňaté hlávky salátu, který zde roste bez půdy, slunečního svitu a přidaných chemických hnojiv. Potřebné živiny totiž rostliny získávají díky vodě proudící z nádrže se pstruhy. Tomuto vzájemnému soužití rostlin a ryb se říká akvaponie, a i když se o něm v Česku zatím příliš nemluví, naši průvodci akvaponickou farmou Flenexa, Michal Netolický a Miroslav Fojtík, v něm vidí velký potenciál. Oprávněně?
(Celý text)

Speciální budky pro vzácné puštíky bělavé mají i malé zrcátko
3. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Plzeňska instalovali ve spolupráci s lesníky speciální budky pro naše nejvzácnější sovy puštíky bělavé v Českém lese.
(Celý text)

Výzkum: Lidé ze sídlišť vyhodí do popelnice 33 kg potravin ročně
3. listopadu 2019 00:49

BRNO (ČTK) - Lidé na sídlištích vyhodí do popelnice průměrně 33 kilogramů potravin ročně. Vyplývá to z prvních výsledků, které získali výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. Je to výrazně více, než lidé odhadovali v dotazníku, v něm uvedli mírně přes čtyři kilogramy, řekla v pátek na tiskové konferenci vedoucí projektu Lea Kubíčková z Ústavu marketingu a obchodu.
(Celý text)

V Grónsku sázejí na turistiku, ale s ohledem na přírodu
3. listopadu 2019 00:30

KULUSUK (ČTK) - Klouzat v kajaku podél modrobílých ledovců nedaleko přístavu, procházet se mezi barevnými domky, vypravit se na výlet do zasněžené přírody: koncem indiánského léta dosahuje na malém grónském ostrově na východě Grónska svého vrcholu turistická sezóna, píše agentura AFP.
(Celý text)

Rada pro výzkum ocenila botanika Václava Větvičku
2. listopadu 2019 01:10

PRAHA (ČTK) - Botanik, dendrolog a popularizátor vědy Václav Větvička ve středu převzal v pražském Hrzánském paláci Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Ocenění mu předal ministr průmyslu a obchodu a místopředseda RVVI Karel Havlíček. Větvička působí také jako spisovatel, publicista a moderátor. S oceněním se pojí odměna 350.000 korun, uděluje se za propagaci a popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
(Celý text)

Britský vědec pojmenoval nově popsaného brouka po Thunbergové
2. listopadu 2019 00:55

LONDÝN; (ČTK) - Po švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která se zasazuje za ochranu klimatu, pojmenoval britský vědec nově popsaný druh brouka. Maličký, medově zbarvený brouček z čeledi pírníkovitých (Ptiliidae) se bude jmenovat Nelloptodes gretae, informovalo minulý týden londýnské Přírodopisné muzeum.
(Celý text)

Britský vědec pojmenoval nově popsaného brouka po Thunbergové
2. listopadu 2019 00:55

LONDÝN; (ČTK) - Po švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která se zasazuje za ochranu klimatu, pojmenoval britský vědec nově popsaný druh brouka. Maličký, medově zbarvený brouček z čeledi pírníkovitých (Ptiliidae) se bude jmenovat Nelloptodes gretae, informovalo minulý týden londýnské Přírodopisné muzeum.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 936 | 937 | 938 | 939 | 940 | .. | 2145 | Další

Online diskuse
Bývalý dobrovolný strážce přiznal vinu u malých požárů na Děčínsku, zapálení Českého Švýcarska odmítl
16. května 2024 14:03

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Obžalovaný Jiří Lobotka dnes před krajským soudem v Ústí nad Labem částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Soudce Roman Felzmann zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl, vyžádá si zprávu lékaře vazební věznice, kde je obžalovaný od loňského května. Sedmatřicetiletý muž působil při hlavním líčení zmateně a chaoticky. Soud bude pokračovat v pátek.
(Celý text)

Stádo zubrů vypuštěných do rumunské přírody pomáhá ukládat emise CO2
16. května 2024 10:55

BUKUREŠŤ (ČTK) - Stádo 170 zubrů, které ochránci přírody vypustili do rumunského pohoří Tarcu, by mohlo pomoci ukládat emise CO2, jež by se rovnaly odstranění téměř dvou milionů automobilů ze silnic na jeden rok. Uvádí to vědecká studie, která tak podle serveru The Guardian dokazuje, jak by tato mohutná zvířata mohla pomoci zmírňovat nejhorší dopady klimatické krize.
(Celý text)

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16. května 2024 09:08

PRAHA (Ekolist) - Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
(Celý text)

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat
16. května 2024 09:06

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
(Celý text)

Vykázané kusy ulovené zvěře podle myslivců zřejmě neodpovídají realitě
16. května 2024 09:00

(ČTK) - Myslivci ulovili v minulé sezoně, která trvala od dubna 2022 do konce března minulého roku, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 114 100 kusů srnčí zvěře. Oproti předchozímu období je to o 6,2 procenta více. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti i Českomoravská myslivecká jednota ale poukazují na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků. Ministerstvo zemědělství chce v připravované novele evidenci a kontrolu ulovené zvěře zlepšit.
(Celý text)

Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá, pásmo se opět rozšíří
15. května 2024 22:09

MNÍŠEK (ČTK) - Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku dál přibývá, laboratoř nákazu potvrdila u dalších tří kusů. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. května u Mníšku na Liberecku v katastrálním území obce Fojtka. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo takzvané uzavřené pásmo II, dojde znovu k úpravě pásem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další