ecomonitor.cz
verze pro tisk
Evropská rada: Ekonomika versus životní prostředí?
22. března 2005 16:15

BRUSEL/PRAHA (EkoList) - Dnes večer začíná v Bruselu dvoudenní jednání Evropské rady, nejvyššího orgánu Evropské unie. Hlavy členských států EU mají na programu ekonomická i ekologická témata, mezi nimi revizi tzv. Lisabonské strategie a politiku EU v oblasti trvale udržitelného rozvoje a změn klimatu. Evropské nevládní ekologické organizace se obávají, že jednání Evropské rady dá signál k upřednostňování ekonomického růstu před ochranou životního prostředí.
(Celý text)

MSNBC: Vzestup hladiny moří už nic nezastaví, říkají vědci
22. března 2005 11:48

PRAHA/BOULDER (EcoMonitor) - I kdyby nyní naráz ustaly emise oxidu uhličitého z průmyslu i z dopravy, podle nové vědecké studie se zemské klima do konce století oteplí nejméně o půl stupně Celsia a hladiny moří stoupnou o 11 centimetrů. Další studie předpovídá, že oteplování klimatu bude pokračovat až do roku 2400.
(Celý text)

Komise: Státy otálejí s podporou biopaliv
21. března 2005 16:20

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise posílá devíti státům EU varování, protože si dosud nestanovily podíl biopaliv, jakého by chtěly letos dosáhnout. Požaduje to unijní legislativa. Směrnice o biopalivech z roku 2003 vyžaduje zvýšit podíl biopaliv na minimálně 2 % ze všech prodaných paliv v letošním roce a 5,75 % v roce 2010.
(Celý text)

České sdružení pro biomasu podporuje zákon o obnovitelných zdrojích
21. března 2005 13:39

PRAHA (ČIA) - Přijetí zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v té podobě, v jaké jej letos v únoru schválila Poslanecká sněmovna, podporuje České sdružení pro biomasu (CZ Biom). "Zákon je za daných okolností nejlepším možným řešením implementace směrnice Evropských společenství z roku 2001. Jeho případné vrácení Senátem by s největší pravděpodobností zásadně ohrozilo další vývoj v oblasti obnovitelné energetiky," uvedl dnes předseda sdružení CZ Biom Miroslav Šafařík.
(Celý text)

BBC: Australská nemocnice pro žáby musí ukončit provoz
21. března 2005 13:09

PRAHA/CAIRNS (EcoMonitor) - Kvůli nedostatku peněz končí jediná australská žabí nemocnice. Za šest a půl roku své existence ošetřila stovky nemocných či zraněných obojživelníků. Vědci oznámili, že nemocnice byla zavřena hlavně kvůli nezájmu veřejnosti podporovat nemocné obojživelníky.
(Celý text)

Geotermální energie v ČR - Zapomenuté teplo z hlubin
21. března 2005 12:51

PRAHA (EkoList) - Pokud vyslovíte termín geotermální energie, spousta lidí si vybaví Island, zemi plnou horkých gejzírů. Přitom v České republice bychom její potenciál také mohli využívat, možná mnohem víc, než si dovedeme představit. Co brání jejímu rozvoji?
(Celý text)

Výroba elektřiny byla v lednu o 5,1 procent nižší než o rok dříve
21. března 2005 10:55

PRAHA (ČIA) - Výše 7,15 miliardy kWh elektřiny dosáhla v letošním lednu čistá výroba elektřiny v ČR. Oproti lednu 2004 výroba klesla o 5,1 procenta. Čistá domácí spotřeba se snížila o 1,1 procenta na 5,5 miliardy kWh. Vývoz meziročně klesl o 6,9 procenta na 2,24 miliardy kWh, zatímco dovoz vzrostl o 11,8 procenta na 1,215 miliardy kWh. Oznámil to dnes Energetický regulační úřad (ERÚ).
(Celý text)

Reuters: Američtí vědci nalezli souvislost mezi rtutí a autismem
18. března 2005 13:25

PRAHA/SAN ANTONIO (EcoMonitor) - Rtuť, vypouštěná především z uhelných elektráren, může přispívat k nárůstu počtu případů autismu. Tvrdí to američtí vědci. Podle jejich studie v Texasu vzrostl zároveň s emisemi rtuti počet případů autismu, vývojové poruchy projevující se problémy v komunikaci a v začlenění se do společnosti, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Alespoň jedno auto vlastní 60 procent českých domácností
17. března 2005 17:31

PRAHA (ČIA) - Celkem 60 procent domácností v ČR je vybaveno alespoň jedním osobním autem. Z toho 10 procent má dva automobily a jedno procento pak tři a více vozidel. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)

Vytápění na zemní plyn má podle ČSÚ 36,9 procent domácností
17. března 2005 17:03

PRAHA (ČIA) - Vytápění na zemní plyn používá 36,9 procenta českých domácností. K ohřevu vody používá plyn 26,2 procenta lidí, sporák nebo vařič na plyn má 56,7 procenta lidí. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)

České domácnosti utratí za paliva a energie 25,5 tisíc Kč ročně
17. března 2005 16:05

PRAHA (ČIA) - V průměru 25,5 tisíce korun ročně vydají české domácnosti na energie a paliva. Náklady jsou nejvyšší v Praze, konkrétně 28,4 tisíce korun ročně. Domácnosti z Pardubického kraje utratí za energie a paliva nejméně, 22,7 tisíce korun za rok. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)

Délka neplánovaných odstávek v JEDU loni klesla na šest hodin
17. března 2005 14:02

DUKOVANY/PRAHA (ČIA) - Zatím nejvyšší spolehlivost provozu zaznamenala v Jaderná elektrárna Dukovany (JEDU) loňském roce. Vinou neplánovaných odstávek ztratila pouze šest hodin, čili 0,08 procenta časového fondu. "Neplánované ztráty výroby v Dukovanech dosahují podle údajů Světové organizace provozovatelů jaderných elektráren (WANO) pouhé desetiny světového průměru," sdělil ČIA tiskový mluvčí elektrárny Petr Spilka.
(Celý text)

Houston Chronicle: Mexické kamiony mohou zhoršit ovzduší USA
17. března 2005 11:54

PRAHA/NOGALES (EcoMonitor) - Nákladní vozy čekající na mexicko-americké hranici budou mít nyní více povinností než jen prohlídku nákladu a vyřízení dokladů. Federální i arizonské úřady ochrany životního prostředí budou poprvé měřit objem emisí vypouštěných z výfuků kamionů na jednom z nerušnějších přechodů dva tisíce mil dlouhé hranice.
(Celý text)

ČEZ se zúčastní soutěže o polskou elektrárnu Kozienice
16. března 2005 15:30

PRAHA (ČIA) - Zájem o účast v chystané privatizaci polské uhelné elektrárny Kozienice má společnost ČEZ. "Zájem máme, ale prodej je zatím v přípravě. ČEZ se chce zúčastnit všech soutěží, které v Polsku vyhlásí stát nebo soukromí vlastníci elektráren," řekl ČIA tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
(Celý text)

Swissinfo: Švýcarští vědci budou zkoumat elektromagnetický smog
16. března 2005 10:09

PRAHA/CURYCH (EcoMonitor) - Švýcarští vědci se zaměří na výzkum vlivů elektromagnetického smogu na lidské zdraví a na životní prostředí. Čtyřletý výzkumný projekt, který podpoří švýcarská vláda, má zodpovědět některé z častých otázek zejména ohledně bezpečnosti mobilních telefonů a vysílačů.
(Celý text)

Nation: Kácení lesů ničí vodní elektrárny
15. března 2005 12:10

PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Hydroelektrárny, které vyrábějí více než 60 % elektrické energie spotřebovávané v Keni, možná za pár let přestanou fungovat. Důvodem je pokračující odlesňování okolní krajiny a zmenšující se počet vody zachycené v přehradních nádržích.
(Celý text)

MŽP ohledně počtu emisních povolenek doufá v kompromis
15. března 2005 09:55

PRAHA (ČIA) - Jednání o přidělení emisních kvót oxidu uhličitého pro české společnosti potrvají až do 24. dubna. Výsledkem bude zřejmě kompromis mezi návrhem české strany ve výši 107,9 milionu tun a požadavkem Evropské komise na maximálně 91 milionu tun emisí za rok. "Je otázkou, jestli bude výsledek blíže návrhu české strany nebo Evropské komise," řekl ČIA vedoucí oddělení změny klimatu ministerstva životního prostředí (MŽP) Tomáš Chmelík.
(Celý text)

WWF: Rostoucí dovoz dřeva do Číny může ohrozit světové lesy
14. března 2005 11:52

PRAHA/HONG KONG/GLAND (EkoList) - Kvůli stoupající poptávce po dřevu v Číně, začíná tato země vévodit světovému trhu s touto surovinou. Zpráva Světového fondu na ochranu přírody (WWF) varuje, že pokud Čína nezmění svou stávající politiku, tento trend bude mít zničující dopady na některé ojedinělé lesy naší planety.
(Celý text)

BBC: Tygří hlídky loví pytláky
14. března 2005 10:36

PRAHA/SLAVJANKA (EcoMonitor) - Pro většinu lidí je tygr jedním z nejzajímavějších zvířat, jenže zároveň je člověk jeho největším nepřítelem. Situace je tak vážná, že obvykle mírumilovní ochránci přírody se rozhodli sáhnout po zbrani a bojovat proti pašerákům.
(Celý text)

Bulharsko proti geneticky modifikovaným plodinám
11. března 2005 18:06

PRAHA/SOFIE (EkoList) - Bulharský parlament měl dnes v rámci harmonizace legislativy s EU projednat zákon, který by měl v budoucnu zabránit pěstování některých geneticky modifikovaných (GM) plodin. Informuje o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Bulharsko proti geneticky modifikovaným plodinám
11. března 2005 18:06

PRAHA/SOFIE (EkoList) - Bulharský parlament měl dnes v rámci harmonizace legislativy s EU projednat zákon, který by měl v budoucnu zabránit pěstování některých geneticky modifikovaných (GM) plodin. Informuje o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1803 | 1804 | 1805 | 1806 | 1807 | .. | 2144 | Další

Online diskuse
Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další